Į Lietuvos archyvą grįžo ypatingos svarbos istoriniai dokumentai. Vienas iš dokumentų – Lietuvos ir Latvijos sutartis dėl Palangos

Palangos tiltas, 2021-07-02
Peržiūrėta
1246
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Delfi.lt Karolina Pansevič nuotr.
Delfi.lt Karolina Pansevič nuotr.

Lietuvos archyvui ketvirtadienį, liepos 1 d., grąžinti tarpukario Užsienio reikalų ministerijos dokumentai, tarp kurių – ir svarbių šalies istorijai tarptautinių sutarčių originalai. Vienas iš dokumentų – Lietuvos ir Latvijos sutartis dėl Palangos grąžinimo Lietuvai.

„Žinome, kad Lietuva buvo netekusi priėjimo prie jūros. Ir štai šiandien mes turime Lietuvos ir Latvijos parašus, kuriais mes galime važiuoti ir mėgautis pajūriu. Turime Lietuvos ir Sovietų sąjungos taikos sutartį, jeigu neklystu, su originaliu Lenino parašu, turime Lietuvos, Latvijos ir Estijos Antantės taikos sutartį, turime dokumentų su JAV su originaliais Ruzvelto parašais, sutartį su Vokietija su originaliais Hindenburgo parašais, Lietuvos sutartį su Šventuoju Sostu ir originaliu Pijaus XI parašu“, – vardino Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

Kiti dokumentai – Lietuvos-Tarybų Rusijos taikos sutartis, Lietuvos sutartys su Latvija nuo 1922 iki 1925 metų, 1934 metais Ženevoje pasirašyta Lietuvos, Estijos ir Latvijos santarvės ir bendradarbiavimo (Baltijos Antantės) sutartis ir daug kitų. „Visa Lietuva turėtų džiaugtis – čia yra esminiai, ašiniai užsienio politikos dokumentai“, – žurnalistams dokumentų perdavimo metu Užsienio reikalų ministerijoje sakė Lietuvos centrinio valstybės archyvo vadovas Dalius Žižys. Jo teigimu, tai ypač reikšmingas atradimas. 

„Tai yra sėkmės istorija. Ji galėjo turėti dar tokį atspalvį, kaip archyvo direktorius vos neiškrito iš medžio, kadangi kai sodyboje pjoviau medžio šaką, suskambėjo telefonas ir man pasakė, kad rastas tas archyvas“, – teigė archyvo vadovas. „To nesitikėjome, čia kaip atrastume kokį didžiulį lobį, Gintaro kambarį ar dar kažką Lietuvos teritorijoje“, – pridūrė jis. Archyvo direktorius taip pat teigė, kad rudenį dokumentus ketinama eksponuoti visuomenei. „Tuos dokumentus būtinai reikės pristatyti visuomenei. Rudenį bandysime surengti parodą viešose erdvėse, jeigu nebus karantino. Dokumentus reikės restauruoti, kai kurie pagauti pelėsio, nes saugojo ne specialistai. Pažadu, kad mes saugosime juos taip, kaip priklauso“, – sakė D. Žižys. 

Dokumentus, kuriuos nuo 1939 metų pavyko išsaugoti Lietuvos diplomatui, generaliniam konsului Kanadoje Vytautui Jonui Gyliui, archyvui ketvirtadienį perdavė užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis. 

Pasak Lietuvos diplomatijos vadovo, tai – beprecedentis dokumentų rinkinys. „Tai yra tai, ką mes šiandien turime geriausio tarptautinėse sutartyse. Tai, kas formavo Lietuvos teisinį užsienio politikos pagrindą arba aukščiausi užsienio politikos pasiekimai iki mūsų okupacijos“, – teigė G. Landsbergis.  

Jis pridūrė, kad dokumentai į Lietuvą grįžta šalies diplomatų ir Lietuvos ambasadoriaus Kanadoje Dariaus Skusevičiaus dėka. Galėjo būti išmesti D. Skusevičius pasakojo, kad svarbūs Lietuvai dokumentai Kanadoje galėjo būti išmesti, kai mirė V. J. Gylis bei jo žmona, saugoję šiuos dokumentus. „Mirus generaliniam konsului Toronte, dokumentus toliau saugojo jo našlė ponia Vanda. Ir jai mirus, nesant giminių, tiesiog valant namą, jie buvo išstatyti ant gatvės, kad šiukšliavežis juos surinktų“, – kalbėjo šalies diplomatas. 

Tačiau, anot D. Skusevičiaus, dokumentus išgelbėjo diplomato kaimynas. „Kaimynas, žinodamas šitą istoriją, prieš eidamas į darbą, lyjant lietui, pamatęs tas dėžes, tiesiog surinko ir pasidėjo pas save į rūsį“, – pasakojo D. Skusevičius. Pasak jo, kanadietis Čarlis Hopkinsas, Lietuvai jau atgavus Nepriklausomybę, bandė surasti, kas galėtų susidomėti šiais dokumentais, tačiau pirmosios paieškos nebuvo vaisingos. „Galbūt ne tiek vaizdingai nupasakojo, galbūt nerado tinkamo kontakto ir perdavimas neįvyko“, – teigė Lietuvos ambasadorius Kanadoje. 

Delfi.lt

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Malkomis kūrenamos krosnys yra itin populiarios ir tikra teigiama savybė bet kurioje patalpoje. 


YCHO STUDIJA –  lietuviško dizaino namai, kur susitinka ypatingos, charizmatiškos ir originalios asmenybės ne tik vasaros nuotykiams, bet ir stiliaus atradimams. 


Lietuvos archyvui ketvirtadienį, liepos 1 d., grąžinti tarpukario Užsienio reikalų ministerijos dokumentai, tarp kurių – ir svarbių šalies istorijai tarptautinių sutarčių originalai. Vienas iš dokumentų – Lietuvos ir Latvijos sutartis dėl Palangos grąžinimo Lietuvai.


Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informavo penktadienį, liepos 24 d.,, kad per vakar parą Lietuvoje patvirtinti dvidešimt šeši nauji koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. Trylika iš jų – Kaune, susijusių su protrūkiu transporto įmonėje.


Užpultas palangiškis pasigedo telefono ir dokumentų

"Palangos tilto" informacija, 2020 01 13 | Rubrika: Miestas

Po užpuolimo sekmadienį, sausio 12 d., maždaug 40-ies metų vyras suprato likęs be svarbių daiktų.


„Dėl to, kad prieš beveik dešimt metų buvau apvogta, ir mano, nors ir kaip nukentėjusiosios, pavardė, pasirodo, pateko į kažkokius UAB „Palink“ „juoduosius sąrašus“, likau be darbo. Ir dar – apšmeižta viso miestelio akyse“, – guodėsi antrus metus Šventojoje gyvenanti ir prieš keletą dienų miestelyje...


Praėjusį antradienį įvykęs savivaldybės Tarybos posėdis padėjo tašką mieste gyvoms spekuliacijoms dėl „Litesko“ ateities po 2016-ųjų, kuomet baigiasi su šia privačia bendrove Palangos sutartis dėl miesto šildymo. Taryba pakartojo apsisprendimą: sutartis su „Litesko“ nebus pratęsta, o palangiškius po 2016-ųjų šildys savivaldybės įmonė...


Jeigu 2012-ųjų pradžioje, suėmę Palangos kredito unijos (PKU) steigėją Evaldą Petrauską, teisėsaugininkai tikėjosi jį greitai sudoroti justicijos vikšrais, tai po dvejų metų žemesnės instancijos teisėjai ir prokurorai jau yra prikandę lūpas. Virš verslininko kaboję grėsmingi kaltinimai – pasisavinimas, klastojimas – buvo pakeisti į mažesnius, o aukštesnės...


Palangos miesto savivaldybės tarybos valdančioji dauguma, pareiškusi nepasitikėjimą savo koalicijos partneriu vicemeru Edmundu Krasausku bei atstatydinus jį iš pareigų, patyrė nuostolių. Praėjusią savaitę pasirašyta nauja partijų koalicinė sutartis, kurioje dabar yra devyni liberalcentristai, dvi partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovės, vienas miesto Tarybos narys, deleguotas Liberalų...


Palangiškiai šokėjai vėl grįžo su pergalėmis

„Palangos tilto“ informacija, 2009 03 16 | Rubrika: Kultūra

Praėjusį savaitgalį Alytuje vykusiame Lietuvos klasikinių šokių čempionate vėl sužibėjo palangiškiai. Visos keturios čempionate dalyvavusios poros grįžo su laurais.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius