Jono Šliūpo muziejuje – į Palangos tarpukario istoriją žvelgiančios knygos pristatymas

Palangos tiltas, 2024-03-08
Peržiūrėta
750
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Jono Šliūpo muziejuje – į Palangos tarpukario istoriją žvelgiančios knygos pristatymas

Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejus kovo 16 d., šeštadienį, 14 val. kviečia į naujos knygos „Jono Šliūpo ženklai Palangoje. Kelionė po kurortą“ pristatymą ir susitikimą su jos sudarytoju istoriku Mindaugu Surbliu. Naujojo leidinio, kuris nukelia į tarpukario Palangą, dėmesio centre – ilgametis miesto burmistras Jonas Šliūpas. Po pristatymo susirinkusiųjų lauks elektromobilis, kuriuo visi leisis į kupiną įspūdžių kelionę po Palangos kurortą spalvingos ir kontroversiškos asmenybės – Jono Šliūpo – keliais. 

Jonas Šliūpas (1861–1944) – tai nepaprastu aktyvumu, gabumu ir atkaklumu tiek Lietuvoje, tiek išeivijoje garsėjusi asmenybė, kuri savo darbais ir idėjomis visuomenėje vis įžiebdavo audringų diskusijų. Jo biografijoje gausu neeilinių patirčių, neįtikėtinų likimo posūkių, pakilimų ir paklydimų. Tačiau vis dar stinga dėmesio įvairiapusei jo kaip aušrininko, gydytojo, laisvamanio, redaktoriaus ir vertėjo, veiklai, o ypač – jo Palangos laikotarpiui. Dauguma išsamesnių darbų pasirodė prieš keliolika ar net keliasdešimt metų. Anot knygos rengėjo, muziejaus istoriko Mindaugo Surblio, naujuoju leidiniu „Jono Šliūpo ženklai Palangoje. Kelionė po kurortą“ siekiama pristatyti spalvingojo ir kontroversiškojo J. Šliūpo veiklą tarpukario Palangoje bei atskleisti mažiau žinomus, neištyrinėtus ar tik dabar atrastus ilgamečio burmistro biografijos faktus senųjų fotografijų kontekste.

Knygos pavadinime žodis „kelionė“ atsirado neatsitiktinai: ji kviečia atrasti J. Šliūpo laikų Palangą ne tik žvalgantis muziejuje, bet ir vaikščiojant po miestą. Skaitytojų laukia 22 istorijos apie J. Šliūpą, jo darbus ir tarpukarį menančius Palangos objektus, kurie yra patogiai (paeiliui, kad būtų patogu keliauti) sužymėti kurorto gatvių žemėlapyje.

Rengiant leidinį pasitelkta ne tik Palangos kurorto fotografija, bet ir senosios kartos palangiškių pasakojimai bei istorinė medžiaga, aptikta dokumentuose, kuriuos saugo Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos Informacijos centro Aušrininko dr. Jono Šliūpo archyvas, Lietuvos valstybės centrinis archyvas, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, Lietuvos nacionalinis muziejus, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Nacionalinis Mikalojaus Konstantino Čiurlionio dailės muziejus, Palangos viešosios bibliotekos Kraštotyros fondas. Leidinį papildo  vaizdai iš asmeninės autoriaus Mindaugo Surblio kolekcijos.

Po leidinio pristatymo, 15 val., susirinkusieji elektromobiliu leisis į įspūdingą kelionę po Palangos kurortą leidinyje pristatomų objektų maršrutu. Ši kelionė supažindins su tarpukario Palanga ir atkreips dėmesį į kultūros paveldo bei kitus istorinius miesto objektus, kurie įprasmino svarbiausius įvykius Jono Šliūpo gyvenimo čia laikais. Kiekvienam objektui skirtas pasakojimas primins, su kokiais iššūkiais burmistrui teko susidurti Palangoje. 

Ekskursijos dalyvių skaičius ribotas, todėl į ją prašom registruotis iš anksto el. paštu [email protected].

Šiltuoju metų sezonu planuojamos reguliarios ekskursijos.

Renginio metu bus prekiaujama naujuoju leidiniu „Jono Šliūpo ženklai Palangoje. Kelionė po kurortą“, po renginio jis bus platinamas ir Jono Šliūpo muziejuje. Jau dabar jį galima įsigyti LNM interneto parduotuvėje https://parduotuve.lnm.lt/produktas/jono-sliupo-zenklai-palangoje-kelione-po-kurorta. Leidinio parengimą ir spaudą finansavo Lietuvos nacionalinis muziejus (sudarytojas Mindaugas Surblys, redaktorė Marytė Slušinskaitė, dizaineris Arūnas Prelgauskas; tiražas 850 egzempliorių) 

 

______________________

Lietuvos nacionalinio muziejaus naujienos skelbiamos atnaujintoje interneto svetainėje http://www.lnm.lt ir socialiniame tinkle https://www.facebook.com/lnmuziejus.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Gegužės 16 d., ketvirtadienį, 17.30 val. Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejuje vyks knygos „Prelato Kazimiero Stepono Šaulio dokumentai“ sutiktuvės. 


Kovo 16 d., šeštadienį, 14 val. kviečiame Jus į naujos knygos „Jono Šliūpo ženklai Palangoje. Kelionė po kurortą“ pristatymą ir susitikimą su jos sudarytoju istoriku Mindaugu Surbliu.


Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejus kovo 16 d., šeštadienį, 14 val. kviečia į naujos knygos „Jono Šliūpo ženklai Palangoje. Kelionė po kurortą“ pristatymą ir susitikimą su jos sudarytoju istoriku Mindaugu Surbliu.


Sausio 13 d. vyko Šventosios bibliotekos organizuotas renginys – latviškos knygos „Rucavos moterų pasakojimai“ pristatymas.


Tyrinėti miesto istoriją dar niekada nebuvo taip paprasta ir įdomu. Naujausios Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejaus parengtos interaktyvios ekskursijos „Pasivaikščiojimai Šliūpo Palangoje“  ir „Tarpukario Palangos kronikos“, skirtos mėgstantiems laisvę.


Gruodžio 11 d. 16.30 val. Palanghos viešosios bibliotekos renginių salėje vyks Vaivos Milončiūtės poezijos knygos “Vasaros namai” pristatymas. 


Lapkričio 17 d. 16 val. Šventosios bibliotekoje vyksVaivos Milončiūtės poezijos knygos “Vasaros namai” pristatymas. Dalyvauja Palangos kultūros ir jaunimo centro vokalinis ansamblis „Eldija” .


Liepos 14 d. (penktadienį) 16 val. Palangos viešosios bibliotekos renginių salėje vyks naujausios Gedimino Bytauto poezijos knygos-albumo pristatymas.


Šeštadienį, liepos 9 d., Palangoje, Antano Mončio namuose-muziejuje, įvyko šio žymaus menininko sūnaus Jean-Christophe Mončys knygos ,,Mano tėvas Antas. 100 prisiminimų apie Antaną Mončį” pristatymas. 


Lino Kojalos knygos pristatymas


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius