Kabukio teatro magija: japoniški medžio raižiniai iš Kyjivo kolekcijos Palangos gintaro muziejuje

Nuo kovo 7 d. iki balandžio 27 d. LNDM Palangos gintaro muziejuje lankytojus pasitiks paroda „Japoniškojo kabukio vaizdiniai ukijo-ė medžio graviūrose“. Tai – dalis Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus parodų ciklo, skirto Ukrainos muziejų kolekcijoms, kurios dėl karo buvo evakuotos į Lietuvą ir čia saugomos. Palangos muziejaus lankytojai galės išvysti unikalų japoniškų ukijo-ė medžio raižinių rinkinį, atveriantį dinamišką kabukio teatro pasaulį. Šie darbai priklauso Kyjivo Bohdano ir Varvaros Chanenkų nacionalinio dailės muziejaus kolekcijai.
Didžiąją šio rinkinio dalį sudaro Bohdano ir Varvaros Chanenkų, 1912 m. įsigijusių japoniškų grafikos kūrinių aukcione Paryžiuje, kolekcija. Ji buvo papildyta ir perimta iš kitų muziejų, taip pat gauta kaip dovanos ir įsigyta iš privačių kolekcininkų. Ukijo-ė kolekciją sudaro garsiausių mokyklų meistrų – (Torii), Kacukavos (Katsukawa), Kitagavos (Kitagawa) ir Utagavos (Utagawa) – kūriniai. Didžiojoje jų dalyje vaizduojami kabukio aktoriai ir jų įspūdingi pasirodymai: energingi judesiai, šokiai, išraiškingos veido mimikos, dekoruoti kostiumai ir dramatiškos scenos. Tokie kabukio spektakliai žavėjo Japonijos žiūrovus XVIII–XIX a.
Kabukis Edo laikotarpiu (1603–1868) buvo ne tik teatrinis reginys, bet ir socialinis įvykis. Jis priminė senovės Graikijos teatrą, į kurį žiūrovai rinkdavosi ne vien dėl sceninio reginio, bet ir pabendrauti, pasivaišinti. Spektaklis privalėjo būti išskirtinis ir sensacingas viskuo – vaidyba ir garsais, veidų išraiškomis, grimu ir pribloškiančiais kostiumais, ypatingais šokiais ir, žinoma, pačiomis istorijomis. Dominavo kovos ir mirties, meilės ir neištikimybės (ir netgi įsimylėjėlių savižudybės kartu), keršto, apgavystės ir išdavystės temos, lankytojus baugino vaiduokliai ir pabaisos. Kabukio aktoriai buvo tikros tų laikų populiariosios kultūros žvaigždės.
Atsiradę Edo laikotarpiu, beveik tuo pat metu, kabukis ir ukijo-ė medžio raižiniai yra glaudžiai tarpusavyje susipynę. Parodoje ypatingą vietą užima Utagavos Kunisados (Utagawa Kunisada) 35 aktorių portretai, taip pat Ando Hirošigės (Ando Hiroshige) vaizduojama senovės Japonijos istorija apie Sogų brolių kerštą. Hirošigė, labiausiai žinomas dėl savo įspūdingų peizažų, paveikusių net Vincentą van Goghą, kūrė ir kabukiui skirtus atspaudus.
„Šie kūriniai liudija ne tik ukijo-ė – „netvaraus pasaulio atvaizdų“ – meninę įtaigą, bet ir kultūros paveldo atsparumą krizės metu. Kruopščiai mūsų kolegų Ukrainos muziejininkų saugoti, o dabar dėl vykstančio karo evakuoti į saugią Lietuvos teritoriją, šie meno kūriniai simbolizuoja ir trapumą, ir ištvermę. Paroda pagerbiame įspūdingą kabukio ir ukijo-ė grafikos palikimą ir kartu kviečiame apmąstyti kultūros paveldo apsaugos iššūkius neramiais laikais“, – teigia LNDM generalinis direktorius dr. Arūnas Gelūnas.
Paroda „Japoniškojo kabukio vaizdiniai ukijo-ė medžio graviūrose“ atskleidžia ne tik unikalų japoniško kabukio pasaulį, bet ir pabrėžia kultūros paveldo išsaugojimo svarbą šiuolaikiniame kontekste. Eksponatus LNDM Palangos gintaro muziejuje lankytojai galės apžiūrėti iki balandžio 27 d.
Projektą globoja Lietuvos Respublikos kultūros ministras Šarūnas Birutis, Ukrainos kultūros ir strateginės komunikacijos ministras Mykola Točickis
Projekto vadovai: Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus generalinis direktorius
dr. Arūnas Gelūnas, Kyjivo Bohdano ir Varvaros Chanenkų nacionalinio dailės
muziejaus generalinė direktorė Julija Vaganova
Parodos kuratoriai ir koordinatoriai: Sigita Bagužaitė-Talačkienė, Оlha Hоnčarenko, Regina Makauskienė, Skaistis Mikulionis, Оlha Novikova
Parodos dizainerė Dovilė Valužytė
Projekto partneriai: Lietuvos Respublikos ambasada Ukrainoje, Lietuvos Respublikos ambasada Lenkijos Respublikoje, Ukrainos ambasada Lietuvos Respublikoje, Lietuvos kariuomenė, Lietuvos šaulių sąjunga, Lietuvos Respublikos muitinė, Ukrainos patrulinė policija, Ukrainos valstybinė muitinės tarnyba, Ukrainos valstybės sienos apsaugos tarnyba
Generalinis rėmėjas „BTA Baltic Insurance Company“
Informacinis rėmėjas Palangos turizmo informacijos centras
Rėmėjai: UAB „AD Rem“, CLS „Brokerage Company“, JSC |„Nova Post Lithuania“
Informaciją teikia Regina Makauskienė, [email protected], +370 687 78641
Lietuvos nacionalinis dailės muziejus – vienas didžiausių nacionalinių meno muziejų Lietuvoje, kaupiantis, saugantis, tiriantis, konservuojantis, restauruojantis ir populiarinantis nacionalinės svarbos dailės, meno ir kultūros istorijos vertybes. LNDM kolekcija eksponuojama devyniuose padaliniuose Vilniuje, Klaipėdoje, Palangoje ir Juodkrantėje
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Nuo kovo 7 d. iki balandžio 27 d. LNDM Palangos gintaro muziejuje lankytojus pasitiks paroda „Japoniškojo kabukio vaizdiniai ukijo-ė medžio graviūrose“.
Palangos gintaro muziejuje – Lesausko paroda: lankytojas pats atsidurs tarsi gintare
2024 06 04 | Rubrika: Miestas
Palangos gintaro muziejuje – dizainerio ir tyrėjo Manto Lesausko paroda. Autorius pristato dizaino objektus, atsiradusius jo atlikto gintaro meninio tyrimo pagrindu.
Kretingos muziejuje visuomenei pristatytas Palangos senovės gintaro rinkinys
2023 08 12 | Rubrika: Miestas
Rugpjūčio 11-ąją, Kretingos muziejuje visuomenei pristatytas Palangos senovės gintaro rinkinys.
Palangos gintaro muziejuje atidaroma tarptautinė gintaro paroda
2023 05 23 | Rubrika: Miestas
LNDM Palangos gintaro muziejuje gegužės 19 dieną, penktadienį, 18 val. atidaroma kartu su Vokietijos gintaro muziejumi parengta paroda „Gintaras iš gelmių“.
Palangos kurorto muziejuje – tautodailininko Adolfo Teresiaus medžio skulptūrų paroda
2022 09 06 | Rubrika: Miestas
Palangos kurorto muziejuje visą rugsėjį eksponuojama tautodailininko Adolfo Teresiaus medžio skulptūrų paroda, dedikuojama Vilui Orvidui.
Birželio 10 d., penktadienį, 16 val. Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus (LNDM) Palangos gintaro muziejuje atidaroma garsaus prancūzų menininko Pierreʼo Huygheʼo vieno kūrinio paroda „Atkūrimas“.
Gruodžio 11 d., 13 val., Palangos gintaro muziejuje lankytojams pristatomas naujas Lietuvos kultūros tarybos finansuojamas projektas – interaktyvi videoinstaliacija „Gyvas Tiškevičių šeimos albumas“.
Palangos burmistro muziejus kviečia į teatralizuotą edukaciją „Lėlių teatro magija“
2021 06 09 | Rubrika: Miestas
Birželio 11 d., penktadienį 17 val. Palangos burmistro J. Šliūpo muziejus kviečia mažuosius atverti lėlių teatro užkulisius ir sužinoti kaip gimsta lėlės, kurios vėliau atgyja spektakliuose.
Gegužės 18 dieną Palangos gintaro muziejuje atidaroma Vitos Pukštaitės-Bružės paroda „Po saule“
***, 2021 05 17 | Rubrika: Miestas
Gegužės 18 d., Tarptautinę muziejų dieną, Palangos gintaro muziejuje atidaroma metalo menininkės Vitos Pukštaitės-Bružės personalinė paroda – juvelyrinė instaliacija „Po saule“, kurioje eksponuojami specialiai šiai parodai sukurti naujausi autorės darbai – metalo meno bei autorinės juvelyrikos objektai iš gintaro, emalio, vario, sidabro, geležies...
Klasikos sezono pradžia Palangos gintaro muziejuje
2018 05 03 | Rubrika: Kultūra
Lietuvos dailės muziejus gegužės 4-5 d. kviečiaį Klasikos sezono pradžios renginius Palangos gintaro muziejuje (Vytauto g. 17, Palanga).