Kaip apsisaugoti nuo telefoninių sukčių

Klaipėdos apskr. VPK Palangos m. policijos komisariatas, 2013-04-29
Peržiūrėta
2304
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

lrytas.lt nuotr.
lrytas.lt nuotr.

Kad apgautų žmones, sukčiai imasi vis naujų gudravimo būdų. Sulaukiama telefoninių skambučių iš tariamos Lietuvos ambasados užsienyje dėl giminaičio susižalojimo užsienyje, apie tariamą mobiliojo telefono, piniginio ar daiktinio prizo laimėjimą ar apie vykdomą FNTT tyrimą. Apsimetę banko darbuotojais arba  įvairių teisėsaugos institucijų pareigūnais, telefonu prašo sutikrinti duomenis, tokiu būdu išvilioja asmeninę informaciją, kuria pasinaudoję, pavagia pinigus..
Palangos miesto policija dar kartą primena, kaip reikia saugotis tokių apgavikų:
Sulaukus skambučių apie išgalvotas nelaimes visų pirma, reikėtų stengtis išlikti kuo ramesniems ir neskubėti, juk bet kokiu atveju, kaip baisiai bebūtų nupasakotas tariamas įvykis, jo „nebeišvengsi“. Darželyje vaikai nuolat mokomi – su nepažįstamais nesikalbėti, jais nepasikliauti, niekur su jais neiti ir neimti iš jų jokių vaišių. Šie patarimai puikiai tinka ir saugantis nuo telefoninių sukčių. Todėl bet koks nepažįstamo asmens skambutis, turėtų privesti mažų mažiausiai susikaupti ir išlikti budriems, kad ir kokią kraupią žinią išgirstumėte.
Kitas žingsnis – reikia būtinai susisiekti su tariamai į nelaimę papuolusiais artimaisiais. Sukčiai kartais tuo pat metu skambina ir žmonėms, apie kurių tariamas nelaimes praneša, tokiu būdu padarydami neįmanomą susisiekimą su artimaisiais. Jei rinkdami tariamai į nelaimę patekusio giminaičio telefono numerį girdite užimtumo signalą, susisiekite kartu su juo gyvenančiais asmenimis, kaimynais ar bent jau reikalaukite, kad tariamai į nelaimę patekę artimieji paskambintų iš savo telefonų, kad jūs galėtumėte matyti jų telefonų numerius. Arba paskambinti į policiją ir paklausti, ar tikrai yra tokia pavarde nukentėjusių asmenų. Jeigu pranešantis apie „įvykusią nelaimę“ prisistato policijos pareigūnu (kelių policijos pareigūnu, tardytoju ir kt.), būtinai paskambinkite į policiją telefonu 112, pasiteiraukite, ar toks pareigūnas yra, ar įvyko toks įvykis apie kurį aiškina, ir pasakykite komisariato budėtojui, kad toks pareigūnas pranešė apie „įvykį“ ir reikalauja pinigų, aiškiai išsakykite visas sukčiaus nurodytas „nelaimės“ aplinkybes ir nurodykite telefono numerį.
Kartais sukčiai apsimesdami nukentėjusiais asmenimis, kalba verkšlenančiu ar neaiškiu balsu, aiškina, kad jiems sužeistas veidas, todėl jie negali aiškiai kalbėti. Jei nesate tikras dėl giminaičio tapatybės, užduokite skambinančiajam keletą „kontrolinių“ klausimų. Klausti galima tik apie jums dviem žinomus įvykius ar apie realiai nebuvusius faktus. Jei pašnekovai stengsis išvengti tiesioginių atsakymų – tai jau rimtas signalas, kad galima apgaulė.
Nevykite į susitikimus su skambinusiais, juolab, nepriimkite į savo namus jokių skambinusių atstovų, nesiimkite savarankiškų sukčiaus sulaikymo priemonių, būtinai paskambinkite policijai ir tiksliai vykdykite pareigūnų nurodymus.
Tėveliai, perspėkite savo vaikus, kad nedalintų savo, tėvų ar senelių telefonų numerių draugams, nepažįstamiems žmonėms. Paaiškinkite, kaip vaikas turėtų elgtis sulaukęs panašaus skambučio apie tariamas nelaimes arba laimėtus prizus.
Dar kartą pažymime, kad nei policija, nei kitos teisėsaugos institucijos tarpininkavimais telefonu tarp nukentėjusiųjų ir įtariamųjų neužsiima.
Taip pat jokių institucijų atstovai telefonu neprašo pateikti asmens kodų, elektroninės bankininkystės prisijungimo kodų ar panašios privačios informacijos.
Policija primygtinai prašo miesto gyventojų nepasiduoti panašiems mėginimams juos apgauti ir nedelsiant kreiptis į policiją. Skambinti galite trumpuoju pagalbos numeriu 112, kuris veikia visą parą, arba tel. (8 460) 40 016.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Lietuvos paštas įspėja gyventojus apie sukčių vėl platinamas apgaulingas SMS žinutes. Jose bendrovės vardu prisidengę sukčiai bando iš žmonių išvilioti pinigus ir asmens duomenis.


Klaipėdos apskrities pareigūnai gyventojus ragina neprarasti budrumo – pastebima, kad pastaruoju metu pagausėjo pranešimų apie galimas telefoninių sukčių atakas.


Klaipėdos apygardos prokuratūros Klaipėdos apylinkės prokuratūros prokurorai kartu su Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pareigūnais, bendradarbiaudami su Vilniaus apskrities VPK Nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos, KP Nusikalstamų veikų registravimo skyriaus ir Tauragės apskrities VPK, bei Kalėjimų departamento pareigūnais...


Klaipėdos apskrities pareigūnai dar kartą ragina neprarasti budrumo – sukčiai nesiliauja naudotis žmonių patiklumu. Paguodos žinia telefoninių sukčių apgautiems palangiškiams – vyksta ikiteisminiai tyrimai. Vadinasi, yra įtariamieji.


Vasario 28 d. Palangos miesto viešojoje bibliotekoje, Palangos miesto savivaldybės tarybos narės Svetlanos Grigorian iniciatyva, įvyko diskusija kaip apsisaugoti nuo telefoninių sukčių.


Pastaruoju metu viešojoje erdvėje vis dažniau pranešama apie atvejus, kai sukčiai apgaulės būdu išvilioja Palangos senjorų santaupas.


Naudodamiesi mobiliojo ar fiksuotojo ryšio telefonais, sukčiai aktyviai ieško patiklių asmenų, iš kurių išvilioja nemažas pinigų sumas. Nusikaltėlių aukomis dažnai tampa vaikai ir senyvo amžiaus asmenys. Telefoninių sukčių užvaldomos materialinės vertybės siekia ne vieną tūkstantį eurų. Tai dažniausiai priklauso nuo to, kaip sukčius sugeba psichologiškai...


Kaip apsisaugoti nuo telefoninių sukčių

Klaipėdos apskr. VPK Palangos m. policijos komisariatas, 2013 04 29 | Rubrika: Kriminalai

Kad apgautų žmones, sukčiai imasi vis naujų gudravimo būdų. Sulaukiama telefoninių skambučių iš tariamos Lietuvos ambasados užsienyje dėl giminaičio susižalojimo užsienyje, apie tariamą mobiliojo telefono, piniginio ar daiktinio prizo laimėjimą ar apie vykdomą FNTT tyrimą. Apsimetę banko darbuotojais arba įvairių teisėsaugos institucijų pareigūnais, telefonu prašo sutikrinti...


Kaip apsisaugoti nuo telefoninių sukčių  1

Klaipėdos apskr. VPK Palangos m. policijos komisariatas, 2013 01 21 | Rubrika: Miestas

Kad apgautų žmones, sukčiai imasi vis naujų gudravimo būdų. Sulaukiama telefoninių skambučių iš tariamos Lietuvos ambasados užsienyje dėl giminaičio susižalojimo užsienyje, apie tariamą mobiliojo telefono, piniginio ar daiktinio prizo laimėjimą ar apie vykdomą FNTT tyrimą. Apsimetę banko darbuotojais arba įvairių teisėsaugos institucijų pareigūnais, telefonu prašo sutikrinti...


Policijos pareigūnų, žiniasklaidos raginimai netikėti nepažįstamų asmenų pranešimais apie tariamas artimųjų nelaimes, rodos, atsimuša į sieną. Žmonių patiklumas ir toliau stebina. Tiesa, seniau telefoniniai sukčiai iš žmonių pinigus išviliodavo telefonu pranešdami žinią, kad jo artimas žmogus pateko į nelaimę ir jam reikalinga finansinė pagalba, siekiant...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius