Klausiate – atsakome

Konsultuoja Palangos miesto savivaldybės juristas Vytautas Korsakas
Skaitytoja klausia: savo lėšomis palaidojau vyrą, su kuriuo gyvenau daug metų, visą palikimą paveldėjo vyro vaikai, tačiau jie nesutinka atlyginti mano patirtų laidojimo išlaidų. Ar privalo velionio vaikai (paveldėtojai) atlyginti man patirtas laidojimo išlaidas?
Teisininkas V. Korsakas atsako: pagal Žmonių palaikų laidojimo įstatymo 2 str. 14 d., laidojantis asmuo paprastai yra mirusiojo sutuoktinis, pilnamečiai vaikai (įvaikiai), tėvai (įtėviai), o jei jų nėra, – kiti artimieji giminaičiai ir kiti šiame bei kituose įstatymuose nurodyti asmenys, organizuojantys palaikų laidojimą.
Nei Civiliniame kodekse, nei jokiame kitame įstatyme tiesiogiai nėra nurodyta ar paveldėtojai privalo atlyginti laidojusiam asmeniui patirtas išlaidas, tačiau pagal susiklosčiusią teismų praktiką paveldėtojai privalo laidojusiam asmeniui atlyginti velionio laidojimo išlaidas. Teismų praktikoje laidojimo išlaidomis laikomos karsto įgijimo, gėlių, drabužių, transporto, kitų ritualinių paslaugų, gedulingų pietų, kapo tvarkymo išlaidos.
Pavyzdžiui, šiaulietė V. E. kreipėsi į teismą, nurodydama, kad buvo mirusiojo sugyventinė, ir prašė iš mirusiojo dukros, paveldėjusios palikimą, priteisti patirtas laidojimo išlaidas: 550 Lt už pirktas gėles karstui papuošti, 1090 Lt už mirusiojo rūbus, karstą, žvakes, išlaidas fotografui, 550 Lt už ritualines apeigas bažnyčioje, kunigui – 200 Lt, giesmininkams – 250 Lt, duobkasiams, šarvojimo salei nuomoti ir t.t. Mirusiojo duktė (palikimo paveldėtoja) atsiliepime į ieškinį nurodė, kad su ieškiniu nesutinka, nes ieškovė esą elgėsi savo nuožiūra, su atsakove tokių veiksmų nederino, todėl atsakovė teigė neprivalanti minėtų išlaidų atlyginti. Dukros atsiliepime taip pat buvo teigiama, kad ieškovė V. E. neturėjo teisės organizuoti mirusio sugyventinio laidotuvių.
Ieškovė teisme paaiškino, kad mirusiojo duktė, priėmusi savo tėvo palikimą, turėjo moralinę pareigą palaidoti tėvą, bet to nepadarė. Pirmosios instancijos teismas įpareigojo atsakovę atlyginti ieškovei patirtas išlaidas. Velionio dukra su tokiu teismo sprendimu nesutiko ir padavė apeliacinį skundą.
Išnagrinėjęs apeliacinį skundą, Šiaulių apygardos teismas 2013-09-20 nutartyje nurodė, kad atsakovei nesiėmus vykdyti tiek teisinės, tiek moralinės pareigos, tokios moralinės pareigos vykdymą prisiėmė ieškovė. Mirusysis buvo palaidotas 4 dienų laikotarpyje, kas atitinka Lietuvoje susiformavusią praktiką (tradiciją).
Kadangi dukra nesutiko mokėti net už gedulingus pietus, apygardos teismas dėl gedulingų pietų pasisakė taip: „Mirusysis buvo palaidotas pagal krikščioniškus papročius, laikantis lietuvių laidojimo papročių. Tarp šalių nėra ginčo dėl faktų, kad po laidotuvių gedulingi pietūs buvo surengti. Šis paprotys – vaišės mirusiojo garbei yra istoriškai susiklosčiusi tradicija, kai palaidoję mirusįjį, lydintieji grįždavo šermenų puotos į mirusiojo namus, gedulingi pietūs reiškia valgio dalijimąsi su gyvaisiais ir mirusiaisiais bei į šermenis sukviestomis dievybėmis. Senieji rašytiniai šaltiniai kalba apie lietuvių šermenis kaip apie vėlės vaišinimą, organizuojamą mirusiojo garbei, mirusiojo garbei. Ši tradicija išlikusi iki šiol. Teismų praktikoje išlaidos gedulingiems pietums priskiriamos prie atlygintinų, ką yra pasisakęs ir Lietuvos aukščiausiasis teismas. Pagal susiformavusią teismų praktiką šios kategorijos bylose, turi būti atlyginamos tik būtinos, įprastos, vidutinės, atitinkančios protingumo kriterijus išlaidos, tai yra tokios, kurios buvo padarytos neperžengiant nuosaikumo ribų“.
Išnagrinėjęs bylą, Šiaulių apygardos teismas 2013-09-20 nutartimi atsakovės apeliacinį skundą atmetė ir konstatavo, kad paveldėtoja (dukra) privalo atlyginti ieškovei jos patirtas laidojimo išlaidas.
Lietuvos aukščiausiasis teismas 2012-04-18 nutartyje civ. byloje Nr. 3K-3-171/2012 nurodė: „Kadangi nėra teisės akto, kuris reglamentuotų byloje kilusio ginčo teisinį santykį ar į jį panašų santykį, ginčas spręstinas vadovaujantis bendraisiais teisės principais (teisingumo, protingumo, proporcingumo), t. y. taikant teisės analogiją. LAT konstatavo, kad jeigu vienas iš įpėdinių palaidojo palikėją savo lėšomis, tai jis turi teisę atgauti tas lėšas iš paveldimo turto, t. y. iš visų įpėdinių, nes tokioms išlaidoms, kurios pagal įstatymą dengiamos iš paveldimo turto, jis panaudojo savo asmenines lėšas, todėl ir nagrinėjamu atveju atsakovai turi prievolę atlyginti ieškovei jos reikalaujamą palikėjo laidojimo ir kapo sutvarkymo išlaidų dalį“.
Negerai, kai Lietuvoje vyksta aršūs teisminiai ginčai dėl to, kas atrodytų, ir taip esant aišku.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Įsivaizduokite, kad einate gatve, stabdote atsitiktinį žmogų ir klausiate, ką jis mano apie Europą. 1950 m. televizijos komanda būtent taip ir padarė, o pagyvenusi ūkininkė atsakė: „Na, jei ji taikai, tai gerai.“ Po šešiasdešimties metų tas pats klausimas buvo užduotas pagyvenusiai ukrainietei. Tai yra 2014 m., „orumo revoliucijos“ savaitėmis. Moteris išdidžiai rodo didžiulį kviečių...
Iš Šventosios vandens jau valomas fluoras
2022 06 22 | Rubrika: Miestas
Nuo šios vasaros šventojiškiai ir šio kurortinio miestelio poilsiautojai aktyviojo kurortini sezono metu naudos tik Šventojoje išgaunamą kokybišką vandenį.
Pirmadienį Palangoje, Ligoninės g., miške, rastas mirusios 67 metų moters kūnas
***, 2021 04 13 | Rubrika: Miestas
Balandžio 12 d., apie 18.21 val. Palangoje, Ligoninės g., miške, rastas mirusios 1953 m. gimusios moters kūnas. Pradėtas tyrimas mirties priežasčiai nustatyti.
Šalies merai nori didesnių skolinimosi galimybių
"Palangos tilto" informacija, 2019 10 31 | Rubrika: Miestas
Vakar, spalio 30 d., įvyko Letuvos savivaldybių asociacijos (LSA) Tarybos posėdis. Jo metu finansų ministras Vilius Šapoka su šalies savivaldybių merais aptarė ateinančių metų savivaldybių finansavimo klausimus. Vienas aktualiausių klausimų – tai griežti savivaldybių skolinimosi apribojimai.
Virš lopšelio-darželio „Gintarėlis“ direktorės galvos susitvenkė tamsūs debesys 9
Linas JEGELEVIČIUS, 2019 07 26 | Rubrika: Miestas
Lopšelio-darželio „Gintarėlis“ direktorė Ilona Milkontė ramiai atostogauti negali – Savivaldybės administracija dėl jos veiklos vykdo tyrimą, tačiau administracija detalių apie jį neteikia. „Kadangi klausiate pirmieji, būsite pirmieji, kuriems kitą savaitę atsakysime,“ – prieš dvi savaites „Palangos tiltui“ sakė mero patarėja...
Ar byra pinigėliai ne itin šiltą vasarą: automobilių parkavimosi ypatumai
Rasa GEDVILAITĖ, 2017 07 20 | Rubrika: Miestas
Vasarai perkopus į antrąją pusę imamasi žvalgytis, kokių rezultatų atnešė įpusėjęs aktyvusis sezonas: ar daug poilsiautojų atvyko, ar „kišo koją“ nepastovus ir dažnai šilumos stokojantis oras, ar vis dėlto rinkosi kitokias pramogas atvykusieji ir nepaisė prasto oro. Tuo metu, kai dauguma pabumba, jog vasaros šiemet vis nėra, tad ir pelno, natūralu, bus...
Palanga tapo įvairesnė, bet jos „maitintojų“ iš Rusijos – mažiau
2015 06 23 | Rubrika: Miestas
Jau Joninės, kuomet į Palangą plūsteli svečiai iš Lietuvos ir užsienio, tačiau, palyginti su praėjusia vasara, prognozuojama, šiemet kurortas poilsiautojų sulauks mažiau. Kalti ne orai, o... politika. Kol dunksi ir griaudi sprogimai Ukrainoje, kol į Rusiją piktai žvairuoja Vakarai ir didžiajai kaimynei priekaištauja Lietuva, rusai krautis lagaminų atostogoms į Palangą...
Klausiate – atsakome
2014 03 03 | Rubrika: Miestas
Skaitytoja klausia : savo lėšomis palaidojau vyrą, su kuriuo gyvenau daug metų, visą palikimą paveldėjo vyro vaikai, tačiau jie nesutinka atlyginti mano patirtų laidojimo išlaidų. Ar privalo velionio vaikai (paveldėtojai) atlyginti man patirtas laidojimo išlaidas? Teisininkas V. Korsakas atsako: pagal Žmonių palaikų laidojimo įstatymo 2 str. 14 d., laidojantis asmuo paprastai yra...
Vasaros sostinė sezono metu pavirsta triukšmo sostine 5
Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2013 06 21 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis
Triukšmu pagarsėjusioje J. Basanavičiaus gatvėje vėl per naktis nevaržomai dunksi triukšmingos muzikos ritmai, o kurorto centre apsistoję poilsiautojai griebiasi už galvų.
Pamilus muziką atsiveria ir kelias į pasaulio pažinimą
Rasa GEDVILAITĖ, 2011 04 13 | Rubrika: Miestas
Folklorinės atributikos kupina klasė, padėkų raštais papuoštos sienos, už nugaros įamžintas giedantis kikilis – simbolis vaikų folklorinės grupės, pavadintos tuo pačiu pavadinimu, - toks vaizdas džiugina akis ir sielą, pravėrus šios grupės vadovės, nuolatinės šypsenos savininkės Dianos Šeduikienės klasės duris. Pasirinkusi muzikos diktuojamą kelią, moteris teigia neapsirikusi, neveltui...