Kovotojai nuo pirmosios gyvenimo akimirkos – ir su genijaus žyme

Rasa GEDVILAITĖ, 2017-07-13
Peržiūrėta
2162
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kovotojai nuo pirmosios gyvenimo akimirkos – ir su genijaus žyme

Šią savaitę Palangos vaikų parke atidaryta neišnešiotų kūdikių asociacijos „Neišnešiotukas“ nuotraukų paroda „Gimę su genijaus žyme“. Fotografės Jūratės Karkauskienės nuotraukose 13 ankstukų įkūnijo 13 žymių, anksčiau laiko gimusių istorinių asmenybių, kurių gyvenimai įrodo, jog per anksti gimę kūdikiai yra kovotojai nuo pirmosios savo gyvenimo akimirkos. Tai ne kartą akcentuota parodos atidarymo metu, kuomet galėjo susitikti bendrų problemų turinčios mamos ar tie patys vaikai, jau užaugę, gimę per anksti.

Aplenkia laiką
J. Karkauskienės nuotraukose atgimsta anksčiau laiko gimusios istorinės asmenybės, kurių gyvenimai kaip tik ir įrodo, jog per anksti gimę kūdikiai yra kovotojai nuo pirmosios savo gyvenimo akimirkos. Visą vasarą veiksiančioje parodoje jau ūgtelėję ankstukai įkūnija tokias istorines asmenybes kaip Vinstonas Čerčilis, Albertas Einšteinas, Izaokas Niutonas, Napoleonas Bonapartas, Ana Pavlova, Pablo Pikaso, Markas Tvenas, Styvas Vonderis.
„Pastebima, jog anksčiau laiko gimę žmonės pasižymi ypatingu mąstymo mechanizmu, todėl tarp jų daug įžymių menininkų, politikų, filosofų. Neišnešiotukas laiką dažnai aplenkia ne tik gimdamas, bet ir mąstydamas, pastebėdamas tai, ko kiti nepastebi“, – sako asociacijos „Neišnešiotukas“ vadovė Asta Speičytė-Radzevičienė.
Tiek apie genijus, tiek apie anksčiau laiko gimusius sakoma – „aplenkęs laiką“. Pernelyg anksti gimę žmonės pasižymi originaliu požiūriu į supančią aplinką, geba matyti, jausti, suvokti kitu kampu. Tai žmonės, kuriuose reikia ieškoti ne ligų, o genialumo apraiškų. Tokią žinią skleidžia neišnešiotų kūdikių asociacija „Neišnešiotukas“, pristačiusi šią parodą.

Smalsesni nei kiti
Parodą pradėjo energingosios „Palangos vėtrungės“ šokėjos, vadovaujamos Birutės Gikarienės, o vėliau atidarymo proga žodį tarė ir Palangos meras Šarūnas Vaitkus bei klebonas Marius Venskus.
„Mums labai malonu, kad Palangos bendruomenė mus priėmė su tokia meile, su tokiu palaikymu, mums tai labai svarbu, nes mūsų pirmoji žinia, kurią mes nešame per visus miestus, yra mūsų vaikai, anksčiau gimę vaikai. Jie reikalauja truputį kitokios priežiūros, kito kelio, bet visuomet visi keliai susivienodina, o neišnešioti kūdikiai niekuo neišsiskiria, jie tampa ir genijais, tai demonstruojama ir mūsų parodoje“, – kalbėjo asociacijos atstovė ryšiams su visuomene Jolanta Grigorjevienė.
Pasak jos, Lietuvoje kasmet gimsta apie 2000 neišnešiotų naujagimių, pasaulyje šis skaičius – 15 milijonų. „Tėvai turi žinoti – jie ne vieni, mes visuomet esame šalia, – patikino J. Grigorjevienė. – „Ankstukai“ yra imlūs informacijai, jie puikiai įsisavina gaunamas žinias, čia, ko gero, ir slypi toji genijaus žymė“.
Tai, jog genijaus žymė gali slypėti bet kuriame iš mūsų, patvirtino ir asociacijos vadovė A. Speičytė-Radzevičienė. „Paslaptis yra labai paprasta. Įprastai, kai kas nors mūsų gyvenime nenutinka, neįvertiname tam tikrų dalykų. Kas yra viltis ir tikėjimas, sužinome tik išskirtiniais atvejais. Tėvai visuomet laukia išnešioto gražaus, putlaus kūdikėlio, o „ankstukai“ jau tokie, kad jiems nusibosta sėdėti tame pilvelyje ir jie ateina anksčiau į šį pasaulį. Bet kai pats nesusiduri su tuo, net nežinai, kas tai yra. Bet šie vaikai ir yra ypatingi, kaip ir daug genijų, kurie gimė taip pat per anksti, be jų pasaulis būtų visai kitoks“, – kalbėjo vadovė.

Džiaugtis ir nesigėdyti
„Patarlė byloja: neniekink silpno vaikiūkščio, galbūt tai liūto vaikas. Turime mes tą liūto vaiką, tai Palangos meras“, – pakviesdama tarti žodį tarė J. Grigorjevienė. Meras pasidžiaugė tuo, jog paroda atidaryta tokioje gražioje vietoje, o ir parodos aktualumas yra itin svarbus.
Į susirinkusiuosius kreipusis mama Vika Avlasovičienė pasidalino savo istorija – netekties istorija. „Mano žinutė yra ta, kad apie tokias istorijas reikia kalbėti. Aš pati kalbu, siekiu, kad pasiryžtų kalbėti ir kitos mamos, mes jūsų labai laukiame. Šias istorijas paverskime ne nesėkmės, o sėkmės istorijomis, kad tie vaikai taptų genijais“, – sakė moteris.
J. Grigorjevienė pritarė, kad mums labai reikalinga pagalba, pakvietusi kleboną M. Venskų. „Tikriausiai kalba su jumis mamos, tikiu, kad joms nebereikia nieko, tik sveikatos“, – kreipėsi į kleboną moteris.
„Yra klausimų, yra ir atsakymų. Esama kančios, tokių situacijų, kurių nesupranti, ir prieš kurios paslaptį reikia nusilenkti. Šiandien, kaip ir visuose kituose susitikimuose Dievo akivaizdoje, norėčiau palinkėti mamoms vilties, džiaugsmo ir pasididžiavimo. Tikiu, kad ir šie renginiai skirti tam, kad galėtume džiaugtis ir nesigėdyti išskirtinės šios gyvenimo situacijos. Viskas, kas įvyko svarbiausia, buvo tuomet, kai pažvelgėte savo vaikui į akis. Norėčiau sau ir kitiems palinkėti supratimo, kad šiame paradoksų pasaulyje semtumėmės žmogiškumo iš vienas kito, neužsidarytume savo pasauliuose“, – linkėjo klebonas.
J. Grigorjevienė pasidalino savo patirtimi, kai jos dukra gimė per anksti ir ji nė nežinojo, kas jos lauks. Bet dukra užaugo tokia, kad ją ir pavyti sunku.

Kai kyla daug klausimų
Tokios keliaujančios parodos iki šiol asociacija dar nebuvo rengusi. „Anksčiau gimusių vaikų yra visoje Lietuvoje, ne tik didžiuosiuose miestuose, ir visose šeimose reikalinga pagalba. Mano pačios dukra Margarita, kuriai dabar devyneri, gimė 26 savaičių, svėrė vos 960 gramų, aš pati nieko nežinojau, neįsivaizdavau, kad taip gali būti. Nežinojau, ar vaikas vaikščios, ar valgys, ką reikia daryti. Įkūrus asociaciją paaiškėjo, kaip ji buvo reikalinga, kiek daug žmonių susiduria su tokia situacija. Ligoninėje vaikutis išbūna labai ilgai, tačiau grįžus namo, viskas tuo nesibaigia“, – teigė asociacijos vadovė Asta.
Pašnekovė užsiminė, jog dažnai tėčiai net nepakelia užgriuvusių permainų ir palieka žmonas su per anksti gimusiais vaikučiais. „Mama visą dėmesį koncentruoja į vaikutį, natūralu, kad nelieka jos nei kaip moters, nei kaip žmonos, tik mama. Tokia situacija kai kuriems vyrams būna nepakeliama. O neišnešiotų vaikelių problema yra labai dažnai pasitaikanti, tik niekas to neakcentuodavo. Nuo seno gimsta neišnešioti vaikai, anksčiau moterys kaltindavo dėl to save, mes tam ir buriamės, kad suteiktume stiprybės ir pagalbos“, – teigė A. Speičytė-Radzevičienė.

Atlikėjai nedvejojo
Prie „Ankstukų“ projekto prisijungė ir palangiškius savo dainomis linksmino Violeta ir Vilius Tarasovai bei Radžis. Atlikėjai teigė, kad sulaukę tokio kvietimo jie ilgai nedvejojo.
„Prisijungti prie asociacijos „Neišnešiotukas“ veiklos mums be galo malonu. Visada galvojome, kad tokias pozityvias žinutes palaikyti yra tiesiog būtina. Abipusė pagalba mums yra didelė vertybė. Manome, kad auginti Lietuvą galime tik dalindamiesi tuo, ką turime ir mokame“, - sako V. Tarasovas.
Paroda „Gimę su genijaus žyme“ startavo kovo 16 d. Vilniuje. Po Palangos ji dar aplankys tris šalies miestus: Kauną ir Marijampolę, o lapkričio 17 d. sugrįš į Vilniaus rotušę, kur projektą vainikuos iškilmingas labdaros renginys, skirtas paremti anksčiau laiko gimusius kūdikius ir jų šeimas.
Norintys Lietuvos ankstukams padėti užaugti kviečiami prisidėti prie neišnešiotiems naujagimiams skirto paramos projekto „Ankstukai“. Visa informacija www.ankstukai.lt bei www.neisnesiotukas.lt.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos gimtadienio akimirkos. Šventinio koncerto foto akimirkos

"Palangos tilto" informacija, 2023 04 08 | Rubrika: Miestas

Palangos gimtadienio akimirkos. Šventinis koncerto foto akimirkos. Aldo Kazlausko nuotraukos



Palangos baseine vyks pirmosios didelės tarptautinės varžybos

"Palangos tilto" informacija, 2020 02 04 | Rubrika: Miestas

Kovo 28-29 dienomis naujajame Palangos baseine vyks pirmosios didelės tarptautinės varžybos. Čia bus rengiamos jubiliejinės 25-osios V. ir V. Katkevičių atminimo taurės „Supermasters“ varžybos bei II-asis Eurazijos taurės turnyras.


Šią savaitę Palangos vaikų parke atidaryta neišnešiotų kūdikių asociacijos „Neišnešiotukas“ nuotraukų paroda „Gimę su genijaus žyme“. Fotografės Jūratės Karkauskienės nuotraukose 13 ankstukų įkūnijo 13 žymių, anksčiau laiko gimusių istorinių asmenybių, kurių gyvenimai įrodo, jog per anksti gimę kūdikiai yra kovotojai nuo pirmosios savo...


Šiandien, liepos 11 d., 15 val. Vaikų parke vyks nuotaikingas ir muzikalus keliaujančios parodos „Gimę su genijaus žyme“ pristatymas.


Sausio 20-24 dienomis Portugalijos sostinėje Lisabonoje vyko Europos Brazilų džiu džitsu (Brazilian Jiu Jitsu) čempionatas, kuriame dalyvavo daugiau nei 3500 dalyvių. Jame jėgas išmėgino ir Palangoje esančio klubo „Roger Gracie Academy“ sportininkai.  


Praėjusį šeštadienį Saldus mieste (Latvija), įvyko „FREO:JFX Fights 4“ turnyras. Jame dalyvavo ir Palangos miesto, Sveikatingumo ir sporto centro VšĮ „Mirmidonas“ mišrių kovos menų sportininkai – Jonas Varaška ir Jonas Kartavičius.  


Pašventinti dar trys paminkliniai akmenys, žymėsiantys LLA Žemaičių apygardos Kardo rinktinės Kartenos Buganto kuopos partizanų žūties vietas Kretingos rajone: Voveraičių miške, Balsiškių ir Lubių kaimuose.


„Shodan“ kovotojai – Olandijos karatė čempionate

"Palangos tilto" informacija, 2012 11 06 | Rubrika: Sportas

Olandijoje vykusiame atvirame kyokushin karate čempionate puikiai pasirodė kyokushin karate mokyklos „Shodan“ kovotojai. Šis tarptautinis turnyras kasmet vis sutraukia daugiau ir daugiau dalyvių – šiais metais jų susirinko apie 350, net iš 10 šalių. Šiais metais į šias varžybas „shodaniečiai“ keliavo pilnu autobusu...


Jubiliejinio sezono atidarymo akimirkos

Aldo ŽOLIO ir Aisto Mendeikos nuotraukos, 2010 05 19 | Rubrika: Miestas

Jubiliejinio sezono atidarymo akimirkos   Aldo ŽOLIO ir Aisto Mendeikos nuotraukos


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius