„Mažoje Žemėje žmones turi jungti meilė, o ne neapykanta, kad aplink yra kitokių“

Linas JEGELEVIČIUS, 2013-08-08
Peržiūrėta
1831
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Iš kairės: Elizabeth Ziff, Amy Ziff ir Alyson Palmer. / Žmonės.lt nuotr.
Iš kairės: Elizabeth Ziff, Amy Ziff ir Alyson Palmer. / Žmonės.lt nuotr.

Reikia pačiam praleisti nors metus Niujorke, kad suvoktum, jog tik moterys iš tokio „katilo” kaip Niujorkas gali būti tokios laisvos, atviros, nepriklausomos ir...kartais pakvaišusios. Būtent tokios yra Niujorke kuriančios „Betty” muzikinės grupės narės – seserys Elizabeta ir Amy Ziff ir Alyson Palmer, kurios neseniai surengė koncertą ir Palangoje.

Pasigedo didesnės
įvairovės

Laimėjusias du prestižinius EMMY apdovanojimus, jas praeiviai Brodvėjuje nulydi dėl pasiekimų muzikos scenoje, bet atvykusias koncertuoti į Palangą jos dažno praeivio dėmėsį traukė dėl savo stiliaus, Alyson ir dėl to, kad yra afroamerikietė.
„O, viešpatie! Ei, visi žiūrėkite, kokia esu juoda”, – kvatojo Alyson, man pastebėjus, kad ne vienas praeivis ją įdėmiau nužvelgia.
Merginos, dalyvavusios gėjų, lesbiečių ir transeksualių asmenų bei jų bičiulių eitynėse Vilniuje „Už įvairovę”, prisipažino, kad jos Lietuvoje pasigedusios didesnės kultūrų ir gyvenimo būdų įvairovės ir buvusios nemaloniai nustebintos eitynių priešininkų agresija prieš jas.
„Bet Lietuva keičiasi. Humaniškesniu tampa visas mažas pasaulis. Nesvarbu, kad mes iš Niujorko, o jūs esate Palangoje – yra mus daugiau vienijančių dalykų nei skiriančių. Pirmiausia mus jungia meilė. Man nėra skirtumo, kokios tu lyties ar rasės, jeigu kalbama apie ją”, – sakė „Betty” bosistė A. Palmer.
„Betty” narės – kovingos moterys, aršiai pasisakančios už moterų bei mažumų teises, o jų dainos – tarsi kvietimas būti laisvu laisvo pasaulio piliečiu.
Bet ar tokia žinia gali pasiekti širdis gan konservatyvioje Lietuvoje?
„Žinoma! Kuo žmonės daugiau keliauja po pasaulį, kuo daugiau mato ir bendrauja su įvairiais žmonėmis, tuo lengviau laužomos stereotipų ir prietarų sienos!” – sakė atlikėjos.

Koncertus rėmė
Amerikos vyriausybė

Atvykusios koncertuoti į Lietuvą Jungtinių Amerikos Valstijų valstybės departamento kvietimu, jos surengė koncertą per daug šurmulio šalyje sukėlusias tolerancijos eitynes Vilniuje, taip pat Kaune ir Klaipėdoje, o, prieš išvykdamos atgal į Niujorką, užsuko ir į Palangą.
Paklaustos, kodėl užuot sekusios kitų Amerikos grupių pavyzdžiu ir besirūpinusios vien tik grupės žinomumu ir komercija, tapo Amerikos geros valios šauklėmis už žmogaus teises ir lygybę pasaulyje, Elizabeta ilgai neieškojo atsakymo: „Kad pasaulį padarytumėme truputėlį geresne vieta gyventi mums visiems”.
O stotinga, dėmesį patraukančia bižuterija A. Ziff staiga tapo romantiška: „Jeigu visame sode išvysime tik vieną labai gražią gėlę, ji tikrai nežavės mūsų taip, kaip sodas, kuriame auga daug įvairių, gal ir ne tokių ryškių gėlių. Ar ne? Tai – mano atsakymas”.
Kaip gali su juo nesutikti?
„Daug gėlių pasaulyje pasaulį daro gerokai įdomesniu”, – pritariamai linksi Alyson.
Programą  Lietuvoje „Betty“ derinusios su Valstybės departamentu, o šiam – su \ JAV ambasada Vilniuje, merginos panoro atvykti ir į Palangą.
„Mums apibūdino Palangą kaip labai gražų ir nuostabų kurortą. Todėl mes iškart nusprendėme, kad turime ir joje surengti koncertą, – sakė A. Palmer. – Kai tik įvažiavome į miestą, aš vos nesušukau: „Kaip gražu. Kokia puiki atmosfera. Ir man visi tie prekeiviai bei jų meno kūriniai prie jūsų alėjos (J. Basanavičiaus gatvės – aut.) – žavingi”.

Išgarsėjo tada, kai
Lietuva dar statė
komunizmą

Drąsiais pareiškimais jos išgarsėjo dar tada, kai Lietuvoje visi dar statė komunizmą, o apie žodžio laisvę negalėjo būti kalbos.
Už unikalumą, charizmą ir spalvingus dainų tekstus „Betty“ atsiėmė du EMMY prestižinius apdovanojimus, sukūrė ne vieną TV laidą ir net spektaklį Brodvėjuje – Niujorko meno ir kultūros Olimpe.
Tačiau pasaulyje jas žino ne tik dėl muzikos, bet ir dėl drąsių pareiškimų už visų žmonių lygias teises.
Jos neslepia, kad ne visiems patinka kovingos moterys, o ypač, jei jos šneka apie toleranciją mažumoms.
„Taip, nepatinka. Bet mes – tiek laisvos, jog galime prisidėti prie to, kad daugiau žmonių – ir moterų – taptų pasaulyje laisvi ir turėtų lygias teises“, – sakė Amy.
Lietuvoje „Betty“ apsilankė jau antrąjį kartą.
„Mus pirmąkart paskatino draugė, su kuria kartu dirbome viename Brodvėjaus spektaklyje. Ji buvo šio teatro vadovė, ir mes gerai sutarėme. Galiausiai ji nusprendė palikti teatrą ir išvyko dirbti į Lietuvą. Kuo daugiau ji pasakojo apie Lietuvą, tuo labiau mes norėjome į ją atvykti... Vėliau Lietuvą „googlinome“, nes pirmą kartą išgirdus šalies pavadinimą, laužiau galvą: „O kur tokia šalis yra?“ – prisiminė Alyson.
Amy Ziff sako, kad prieš atvykdamos jau žinojo, kad Lietuvos sostinė – Vilnius, kokia kartais didinga, o kartais sunki buvo šalies istorija.

Pastebėjo gerų pokyčių
Bet amerikietės prisipažino, kad antrąkart į Lietuvą grįžti privertė gėjų ir lesbiečių eitynės Vilniuje „Už lygybę“.
„Koncertus vasarai jau buvome suplanavusios, bet vos išgirdome, kad Lietuvoje vyksta tokios eitynės už žmogaus teises, nusprendėme į savo koncertų tvarkaraštį „įsprausti“ ir kelionę į Lietuvą. Atvykti ir padaryti viską, ką galėjome, skatinant toleranciją. Mes visuomet stengiamės būti tose pasaulio vietose, kuriose mūsų koncertas ar paskaitos gali padėti žmones nors truputį pakeisti – padaryti pasauliui atviresniais“, – sakė Alison.
A. Ziff pritariamai linksi ir sako, kad pakviestos į Lietuvą, jautėsi pagerbtos ir įvertinos dėl savo pilietiškos pozicijos.
„Mums taip pat buvo ir tarsi įrodymas, kad po paskutinio mūsų apsilankymo Lietuvoje įvyko didžiulis pasikeitimas. Šiais metais eitynėse mes dalyvavome, kad galėtume išreikšti solidarumą asociacijoms, menininkams, kūrėjams, kurie dirbo su šiuo projektu. Be to, iš to ką skaitėme prieš atvykdamos, jaučiu, kad pokyčiai visuomenėje vyksta. Keliamos diskusijos ne tik homoseksualių asmenų, bet ir moterų teisių klausimu. Labai gera girdėti apie tokius pokyčius“, – sakė Amy.

Prisiminė koncertą
Rusijoje

Moterys prieš ketverius metus koncertavo Rusijoje, Peterburge, ir jos prisipažino, kad tuomet, išlipusios antrojo Rusijos didmiesčio oro uoste, negalėjo žinoti, kas jų laukia.
„Pirma, matote: aš esu juodaodė. O dar per koncertą ruošėmės pasakyti tai, ką esame sakiusios tūkstančius kartų: niekas – net valstybė – negali varžyti kitų žmonių, kurių gyvenimo būdas ar veikla neatitinka daugumos, teisių. Buvo būgštavimų, bet mes tai pasakėme ir, svarbiausia, mūsų Peterburgo žiūrovai nenušvilpė. Priešingai – pritarimą išreiškė plojimais ir rankų paspaudimu. Nuostabu!” – pasakojo A. Palmer.
Ji prisiminė, kaip Peterburge sutiktas juodaodis vaikinas, netaręs nė žodžio, apkabino ją išskėstomis rankomis.
„Jis pasakė: „Esi pirmoji per tris mano vizito Peterburge sutikta juodaodė! Leisk tave apkabinti...“ – prisiminė Alison.
Pastebėjau, kad Lietuvoje, jei esi kitoks – kitos rasės ar atviras gėjus, greičiausiai susilauksi atkreiptų pirštų, net pašaipų, o kai kada ir smurto.
„O mūsų tai nestebina. Tai galime daug kur patirti ir Amerikoje. Visų demokratinių procesų „traukinį“ Jungtinėse Valstijose „tempia“ tik Niujorkas, Vašingtonas ir Majamis rytuose bei Los Andželas, San Francisko bei dar būrelis kosmopolitinių didmiesčių“, – sakė niujorkietės.
„Bet pasaulis keičiasi – tampa geresnis ir labiau humaniškas. Ir jeigu mes galime prisidėti prie tokio pasaulio kūrimo, esame labai laimingos“, – sakė „Betty“ narės.

Moterys, stebėkite save!
Elizabeta (Elizabeth Ziff), įveikusi krūties vėžį, tapo ir visų moterų, besigrumiančių su šia liga, ambasadore.
„Anksčiau krūties vėžys ištikdavo vieną iš penkiolikos moterų, dabar – vieną iš šešių. Dar baisesnė kiaušidžių vėžio statistika. Domėjausi padėtimi Lietuvoje – ji čia taip pat labai grėsminga. Mano žinia Lietuvos moterims būtų tokia: niekada nepasiduokite, kad ir kaip beviltiškai viskas atrodytų. Neužsidarykite savyje – nemeskite net darbo. Ir, žinoma, nuolat stebėkite save“, – patarė krūties vėžį įveikusi niujorkietė.
Ji prisipažino, kad dėl ligos komplikavusis jos santykiams su artimu žmogumi, jai stiprybės suteikė kitų „Betty“ narių padrąsinimai.
„Alison ir Amy – mano tikroji šeima“, – teigė Elizabeta.

Jūsų komentaras:

hmmmmm 2013-08-09 05:45 (IP: 78.61.104.50)
jeigu jau taip keliam mazumu teises, tai as-irgi mazuma,nes mano vyras mires, o Lietuvoje vyru daug maziau.Todel prasau naikinti visus seimu istikimybiu priesakus -isakus, nes tai- atgyvena.Prasom paleisti visus vyrus nuo savo ikyriu zmonu, nes jie irgi turi buti laisvi nuo vedybiniu panciu ... Mes visos nasles, senmerges ir kitokios dievo uzmirstos irgi esame mazumos ir prasome lygiu teisiu, kalinys jau prisiteise moraline zala uz sexo stoka...

Taip pat skaitykite

Kai žmogui likimas atseikėjo tik penkiasdešimt vienerius metus... Sekmadienio (rugpjūčio 13 d.) naktį tragiškai savo namuose žuvus žinomam Palangos ir Šventosios verslininkui ir politikui Vaidui Šimaičiui, jautria žinute socialiniame tinkle Facebook (Meta) sekmadienį popiet pasidalino ir Palangos meras Šarūnas Vaitkus.“  „Palangos tiltas“ ją skelbia visą.


Įprastai pajūryje gana siautulingas Joninių nakties pasitikimas šiemet atrodė visiškai kitaip. Tuo stebisi ir pareigūnai, ir gelbėtojai.


Pastaruoju metu gerai žinomas atlikėjas Vaidas Baumila gerbėjus stebina ne tik naujomis dainomis, bet ir didelėmis karjeros ambicijomis. Praėjusį savaitgalį dainininkas surengė vieną didžiausių karjeroje koncertą sausakimšoje Palangos koncertų salėje.


Palangos miesto savivaldybė purtosi minties leisti jūroje ar Botanikos parke barstyti mirusio žmogaus kremuotų palaikų pelenus, tačiau Valdas Pakusas sakė „Palangos tiltui“: „„O kas gali užtikrinti, kad ir dabar kur nors parke nėra išbarstyti kieno nors pelenai?“ Skaitykite visą straipsnį penktadienį „Palangos tilte“.


Palanga jau netrukus nušvis kalėdinėmis spalvomis bei pakvies ne tik palangiškius, bet ir kurorto svečius pasimėgauti visą mėnesį truksiančio renginių ciklo „Kalėdų šviesos miestas“ renginiais, skirtais visai šeimai.


Saulėtą sekmadienį mūsų miestui nuostabų koncertą dovanojo palangiškis Maestro prof. Eduardas Kaniava (baritonas). Tai buvo antrasis ciklo „Palangiškiai – Palangai“ koncertas.


Viešosios įstaigos Palangos asmens sveikatos priežiūros centras (ASPC) šeimos gydytoja Sigita Didjurgienė – atidi, rūpestinga, komunikabili, maloniai bendraujanti. Ją gerbia ir pacientai, ir kolegos. Ji pastebi, kad prastėja jaunųjų pacientų sveikata ir ragina visus gyventojus dalyvauti valstybės finansuojamose prevencinėse programose. Anot gydytojos, daugelio ligų...


Reikia pačiam praleisti nors metus Niujorke, kad suvoktum, jog tik moterys iš tokio „katilo” kaip Niujorkas gali būti tokios laisvos, atviros, nepriklausomos ir...kartais pakvaišusios. Būtent tokios yra Niujorke kuriančios „Betty” muzikinės grupės narės – seserys Elizabeta ir Amy Ziff ir Alyson Palmer, kurios neseniai surengė koncertą ir...


 Penkių bendraminčių suburta nauja muzikinė grupė, kviečia klasikinės muzikos mylėtojus rugsėjo 17 dieną, 17 valandą į Palangos Gintaro muziejuje vyksiantį koncertą. Naujai susikūrusi grupė pavadinimo kol kas neturi.


Kokie žmonės valdys Palangą  ketverius metus? „Palangos tiltas“ paprašė visų naujos Tarybos narių atsakyti į 10 pateiktų klausimų. Šiandien į klausimus atsako Tarybos narys Dainius Želvys, kuris priklauso Tėvynės Sąjungai – Lietuvos krikščionims demokratams.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius