Medinės pajūrio bei kurortų architektūros perlai ir perliukai

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014-12-18
Peržiūrėta
2271
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Medžiotojų namas J. Simpsono g. 19.
Medžiotojų namas J. Simpsono g. 19.

Tarp į Lietuvos kultūros vertybių registrą įrašytų Palangoje esančių vertybių – išties daug medinės architektūros perlų ir perliukų, pradedant tokiais išskirtiniais pastatais, kaip vilos „Anapilis“, „Jūros akis“, „Mahorta“ ir baigiant, regis, niekuo itin ypatingu neišsiskiriančiais, tačiau atspindinčiais savo laikmečiui būdingą architektūrą mediniais gyvenamaisiais namais. Didžiąją dalį šių vertybių jau esame minėję mūsų laikraščio puslapiuose, dabar gi pristatysime tuos objektus – ir gyvenamuosius namus, ir vilas, – kuriems dar nebuvome skyrę dėmesio.

Vila „Pelėda“
Birutės alėjoje medžių apsuptyje kukliai glaudžiasi praėjusio amžiaus pradžioje statyta vila „Pelėda“, kurios adresas – Birutės al. 51. Glaudžiasi kukliai, nes, skirtingai nuo garsiųjų kaimynių „Anapilio“ ar „Jūros akies“, ji nepasižymi nei akį traukiančiais bokšteliais, nei itin sudėtinga fasadų puošyba. Tačiau, kaip pastatas, pasižymintis pajūrio kraštui būdinga architektūra, šis objektas 1997-ųjų lapkritį buvo įrašytas į Kultūros vertybių registrą ir yra saugomas valstybės.
Duomenų apie vilą „Pelėda“ registre nėra daug. Lietuvos Respublikos kultūros paminklų sąraše esanti vila įvardijama kaip simetrinės kompozicijos, koridorinės sistemos, dviejų aukštų su rūsiu ir mansarda medinės konstrukcijos pastatas. Plano kompozicinė ašis pastato viduryje rytų-vakarų kryptimi. Rūsiai yra pastato šiaurinėje ir pietinėje dalyje. Mansarda pastato centrinėje dalyje, joje dvi patalpos orientuotos į rytus.
Į pastatą yra keturi įėjimai; du pagrindiniai iš kampų šiaurės vakarinio ir pietvakarinio per atviras terasas ir du iš rytų pusės. Patalpos išdėstytos apie holus, kuriuose yra laiptai į antrą aukštą. Pirmame ir antrame aukštuose patalpos išdėstytos analogiškai.

Medžiotojų namas
Ne ką daugiau informacijos galima rasti ir apie Medžiotojų namu vadinamą pastatą, esantį J. Simpsono g. 19. Šis, kaip ir vila „Pelėda“, Lietuvos Respublikos kultūros paminklų sąraše esantis objektas į Kultūros vertybių registrą įrašytas lygiai prieš 20 metų – 2004-ųjų gruodžio pabaigoje.
Ir nors šis XIX a. pabaigos – XX a. pradžios medinės kurortų architektūros perliukas daug turtingesnis savo fasadų puošyba – nuo drožinėtų laiptų turėklų ir priebučių bei balkonėlių iki išskirtinai sudalintų ir žaismės fasadams suteikiančių langų, – apie jo vertingąsias savybes duomenų pateikiama šykščiai: „Pastatas vieno aukšto su rūsiu ir įrengta pastoge, nedidelio tūrio, kvadratinio plano. Šiaurės, rytų ir vakarų pusėse yra verandos su išorės laiptais. Pagrindinis įėjimas iš šiaurinės pusės. Planas – kompaktiškas, patalpos pereinamos. Vakarinėje verandoje įrengti laiptai į rūsį. Kapitalinių sienų planinė struktūra nepakeista“.

Vila Kęstučio g. 19
Lietuvos Respublikos kultūros paminklų sąraše yra ir nuo 1993 m. gegužės į Kultūros vertybių registrą įrašyta vila Kęstučio g. 19. Šis puikus praėjusio amžiaus pradžios medinės architektūros pavyzdys ne tik palangiškiams žinomas kaip kurorto ir ne tik jo gyventojų santuokų registravimo vieta. Vilai yra suteiktas valstybės saugomo regioninio lygmens objekto statusas, o svarbus bei lemiantis reikšmingumą jo vertingųjų savybių pobūdis įvardijimas kaip architektūrinis.
Prie pastato vertingųjų savybių visų pirma priskiriamas jo tūris: vieno aukšto su mansarda vila yra netaisyklingos L raidės formos, dvišlaičiu molinių čerpių dangos stogu. Saugotinas yra aukštų išplanavimas, kapitalinių sienų tinklas, sienų angos: stačiakampės durų ir langų angos bei aštuonkampės mansardos langų angos.
Vertingas yra pastato fasadų architektūrinis sprendimas, būdingas medinių kurorto XX a. pradžios pastatų architektūrai, taip pat fasadų kompozicija: šiaurės, vakarų ir rytų fasadai yra tūriniai ir asimetriški, o pietų – plokštuminis asimetriškas. Vertingos ir saugotinos fasadų architektūros tūrinės detalės – šiaurinio ir vakarinio fasadų verandos bei balkonai, – taip pat fasadų apdaila, puošyba: medinių horizontalių lentų apkalimo tipas; medinis profiliuotas tarpaukštinis karnizas; mediniai langų, durų apvadai, sandrikai, pastato kampų dekoras, medinės vėjalentės, frontonų smailės, stygos; medinių profiliuotų lentų balkonų ir verandų turėklų tvorelės, pietinės verandos medinė ažūrinė puošyba po stogeliu.
Prie vertingųjų pastato savybių priskiriamos jo konstrukcijos: skaldytų akmenų mūro pamatai, išorinės rąstų sienos, medinės perdangos, – medinės gegninės stogo konstrukcijos, o taip pat stalių ir kiti gaminiai: medinių langų rėmų tipas, medinės sprūdinės durys bei konstrukcijų dekoras – profiliuotų gegnių galų tipas.

(Bus daugiau)
 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

„Jau šį ketvirtadienį (birželio 30 d.) Seime spręsis, ar kurortų sanatorijoms ir reabilitacijos centrams skambės laidotuvių maršas, ar pagrindinė visų kurortų pragyvenimo šaka bus nukirsta, ar vis dėlto sveikas protas paims viršų ir kurortai nebus žlugdomi,“ – savo Facebook įraše antradienį skelbia Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus. Anot jo, sveikatos priežiūros įstaigų tinklo reforma...


Trečiadienį, balandžio 14 d., skirtingų Seimo frakcijų 36 parlamentarus vienijančios laikinosios – Lietuvos pajūrio bičiulių ir Dzūkijos bičiulių – grupės, Lietuvos kurortų ir kurortinių teritorijų savivaldybių atstovai susijungė kartu spręsti reikšmingus Lietuvos kurortams ir visai valstybei klausimus. Susitikime buvo pristatytas Lietuvos Respublikos kurortų ir kurortinių...


Palanga kviečia į Kurhauzo medinės dalies atidarymą

"Palangos tilto" informacija, 2020 10 15 | Rubrika: Miestas

Šiandien, šeštadienį, 13 val. Palanga visus kviečia į Kurhauzo, kurorto simbolio, medinės dalies atidarymą. Jeigu neturėsite galimybės apsilankyti atgimusioje medinėje Kurhauzo dalyje šeštadienį, tai bus galima padaryti ir sekmadienį nuo 10 val. iki 16 val. Svarbu nepamiršti, kad norėdami dalyvauti renginyje ar užeiti į pastato vidų, ir...


Ant Kurhauzo medinės dalies stogo iškeltas vainikas

"Palangos tilto" informacija, 2019 09 26 | Rubrika: Miestas

Ant Kurhauzo medinės dalies stogo šią savaitę buvo iškeltas vainikas – medinė konstrukcija pagaliau suręsta. Rekonstruoti Palangos kurhauzo medinę dalį ir visiškai atstatyti jos fasadą planuojama iki šių metų pabaigos.


Penktadienį, liepos 21 dieną, Vilniuje, Kultūros paveldo departamente, aptartas Kurhauzo medinės dalies perdavimo Palangos miesto savivaldybei klausimas. Jau kitą savaitę vyksiančio Savivaldybės tarybos posėdžio metu bus priimtas sprendimas dėl sutikimo perimti šį turtą bei lėšų skyrimo Kurhauzo restauraciniam projektui parengti.


Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, jog kaip ir kasmet, taip ir šiemet, padėdama sąžiningai pajūryje verslą vykdantiems verslininkams užtikrinti pajamų apskaitymą ir mokesčių sumokėjimą, šią vasarą vykdys prevencines, stebėjimo bei kontrolės priemones apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų sektoriuose. Vasaros sezonas pasirinktas, nes...


Tarp į Lietuvos kultūros vertybių registrą įrašytų Palangoje esančių vertybių išties yra daug medinės architektūros perlų ir perliukų, pradedant tokiais išskirtiniais pastatais, kaip vilos „Anapilis“, „Jūros akis“, „Mahorta“ ir baigiant, regis, niekuo itin ypatingu neišsiskiriančiais, tačiau atspindinčiais savo laikmečiui...


Tarp į Lietuvos kultūros vertybių registrą įrašytų Palangoje esančių vertybių – išties daug medinės architektūros perlų ir perliukų, pradedant tokiais išskirtiniais pastatais, kaip vilos „Anapilis“, „Jūros akis“, „Mahorta“ ir baigiant, regis, niekuo itin ypatingu neišsiskiriančiais, tačiau atspindinčiais savo laikmečiui...


2007-ųjų rudenį Palangoje Lietuvos architektų rūmų iniciatyva vykusioje konferencijoje diskutuota ne vien apie Palangos plėtrą, planavimo dokumentus bei naujas statybas. Tąkart architektai kartu su paveldosaugininkais pasivaikščioję po Palangą susirūpino ir dėl vadinamos senosios „medinės“ Palangos.


Medinės architektūros šedevras „Anapilis“ – atiduotas

„Palangos tilto“ informacija, 2009 07 10 | Rubrika: Miestas

Palangos miesto savivaldybės tarybos valdančiosios daugumos balsais kurorto medinės architektūros šedevras – vila „Anapilis“ bei vilos „Romeo“ ir „Džiuljeta“ be jokių įsipareigojimų atiduotos į kauniškių rankas.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius