Mintys paraštėse (2011-03-30)

Linas Jegelevičius, „Palangos tilto“ redaktorius, 2011-03-30
Peržiūrėta
62
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Mintys paraštėse (2011-03-30)

Kol ginčijamės, koks turėtų būti Palangos paplūdimys, ar verta Europos Sąjungos lėšomis maitinti smėliu nė dvejų kilometrų nesiekiančią paplūdimio atkarpą, ko gero, net minties krašteliu nesusimąstome apie Palangos kurortą tykančius globalius pavojus.

 

Ne, ne apie cunamį kalbu. Nors, kita vertus, Lietuvai 2004-ais metais išgyvenusiai trijų ir net keturių balų „juntamą“ žemės drebėjimą, ir žemės plutos pasislinkimai nėra juoko reikalas. Juolab Palangai, turinčiai naftos terminalą Būtingėje.

Bet tiksinčios ekologinės bombos mūsų kurortui, sutikime, kelia didžiausią pavojų. Kur jos?

Ne tik Būtingėje, bet, pirmiausia, jūroje. Pažvelkite į jos horizontą gražią saulėtą dieną. Jame daug „taškučių“ – ne burlenčių, o žvejybos tralerių ir, svarbiausia, tanklaivių, gabenančių naftos produktus.

Kiek jų kiekvieną dieną prašmėžuoja praplaukdami, niekas negali pasakyti tiksliai. Bet jie,  kaip sako gamtosaugininkai, užprogramuotos ekologinės bombos, į kurių pavojų – net modeliuojamą! – nevalia žiūrėti pro pirštus.

Juolab, kad Palanga jau turi liūdnos patirties likviduodama tokios ekologinės katastrofos padarinius. Prisiminkime 2001-uosius, kuomet Būtingės naftos terminale, kraunant Norvegijos tanklaivį „Catherine Knutsen“, į jūrą išsiliejo nafta. Vos keliais mėnesiais anksčiau Būtingėje į jūrą išsiliejo nafta ją kraunant į kitą laivą „North Pacific.“

Kur kas mūsų turtingesni kaimynai, skandinavai, skiriantys itin daug dėmesio ekologijai, Baltijos jūros gelbėjimo planus yra ne tik sukūrę, bet ir tobulina juos nuolat.

„Iki 2020-ųjų visos valstybės aplink Baltijos jūrą turėtų turėti specialiuosius planus galimiems nelaimingiems atsitikimams, jeigu iš laivų išsilietų nafta. Klausimas yra ne toks, ar nelaimingas atsitikimas įvyks, bet kada jis įvyks. Visi turi būti tam pasiruošę , teigė projekto „Baltic Master II“ vadovas Magnusas von Schenckas per klimato kaitos konferenciją Budapešte, kurioje dalyvavo ir šių eilučių autorius.

Kažin, ar panašų planą turi Lietuva? Ar tokios galimos ekologinės nelaimės padarinių likvidavimą yra kada nors svarsčiusi Palangos savivaldybė?

Sakote, numoti ranka, sakote, kad tai mūsų „nepalies“?

Naivu taip elgtis.

Baltijos jūra driekiasi vienas seniausių ir judriausių prekybos maršrutų Europoje. Dabar tai yra strateginis kelias naftos eksportui iš Rusijos ir Baltijos šalių. 15 proc. jūrų transporto vyksta Baltijos jūroje.

Pasaulio gamtos fondo duomenimis, naftos ir jos produktų eksporto apimtys padvigubėjo nuo 1997 metų ir prognozuojama, kad pasieks 160 mln. tonų per metus, dalis pervežimų vyksta Baltijos jūroje.

Baltijos jūroje yra daug salų, jos vanduo lėtai keičiasi, dalis jūros ilgai būna padengta ledu - dėl visų šių priežasčių Baltijos jūra yra ypač jautri laivybos poveikiui.

Skaičiuojama, kad nuo 1980 metų kasmet vidutiniškai Baltijos jūroje nutinka viena didelė laivo avarija, per kurią išsilieja daugiau nei 100 tonų naftos.

Kada ne tik stebėsimės kaimynų įžvalgumu, bet ir patys imsimės veiksmų Vyriausybės ir savivaldybės lygiu pažabojant galimą ekologinę katastrofą?

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

 Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino 12 kandidatų į Seimą Mėguvos rinkimų apygardoje. Kaip įsitikino šių eilučių autorius, beveik visi jie mielai postringauja apie rūpinimąsi žmonėmis, meilę Tėvynei ir Palangai. Tačiau dauguma ilgai krapštė galvas ir klupo ties paprasčiausiu klausimu: „Kiek kilometrų Palangos miesto savivaldybės teritorijoje driekiasi...


Šiandien dėl koronaviruso pandemijos, net ir jai atslūgstant, vis dar lieka daug nežinomųjų. Ar neatsiris jos antroji banga? Ar kelionių suvaržymai neatbaidys net ir drąsiausių užsienio turistų? Ko Palanga gali tikėtis iš šio sezono, kurį dar prieš pusantro mėnesio ne vienas buvo „palaidojęs“? Tačiau Palangos meras Šarūnas Vaitkus niūraus...


Žinomas šalies ekonomistas, Vilniaus pramonės ir verslo asociacijos prezidentas Sigitas Besagirskas tvirtina, kad šalies ekonomika pasiekė augimo ciklo piką. „Tendencijos šiais metais nekilnojamojo turto rinkoje rodo, kad netrukus jį pakeis leidimasis. Tik koks jis bus: „minkštas“ ar „kietas“ kaip 2008-aisiais?“ – sakė jis....


Praėjusį savaitgalį Palangoje nuskambėjęs Tarptautinis pučiamųjų muzikos festivalis „Amber Wind 2017“ dar kartą įrodė, kad Palanga verta būti Europos pučiamųjų muzikos žemėlapyje.


Krantotvarkos specialistai: Palangos paplūdimiai smėliu maitinti ne veltui

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2013 06 10 | Rubrika: Miestas

Palangoje lankęsi krantotvarkos specialistai konstatavo – sprendimas paplūdimius maitinti smėliu visiškai pasiteisino. „Pradėjus šiuos darbus būta daug nuomonių, tarp jų ir tokių, neva smėlio atvežimas į paplūdimius tėra „pinigų plovimas“. Tačiau šiandien, kai vertiname rezultatus, niekas nebereiškia pretenzijų“, – po kurorte...


Mintys paraštėse (2011-07-12)

Linas Jegelevičius, "Palangos tilto" redaktorius, 2011 07 12 | Rubrika: Savaitės komentaras

Poryt miesto meras Šarūnas Vaitkus, ko gero, prisimins, kad lygiai prieš tris mėnesius jis buvo išrinktas Palangos meru.


Mintys paraštėse (2011-04-13)

Linas Jegelevičius, „Palangos tilto“ redaktorius, 2011 04 13 | Rubrika: Miestas

Jeigu ryt netrinktels perkūnas iš giedro Palangos dangaus, valdžios kaladės viršūnė, penkiolikos naujos Tarybos valdančios koalicijos narių pritarimu, turėtų būti sudėliota de facto.


Mintys paraštėse (2011-04-06)

Linas Jegelevičius, „Palangos tilto“ redaktorius, 2011 04 06 | Rubrika: Miestas

Kai dėl klimato atšilimo rypauja pasaulio gamtosaugininkai, Palangos verslininkai, ko gero, galėtų tyliai patrinti rankomis ir, tarsi pagonys melsdamiesi saulei, maldauti dar daugiau karščio.


Mintys paraštėse (2011-03-30)

Linas Jegelevičius, „Palangos tilto“ redaktorius, 2011 03 30 | Rubrika: Miestas

Kol ginčijamės, koks turėtų būti Palangos paplūdimys, ar verta Europos Sąjungos lėšomis maitinti smėliu nė dvejų kilometrų nesiekiančią paplūdimio atkarpą, ko gero, net minties krašteliu nesusimąstome apie Palangos kurortą tykančius globalius pavojus.


Mintys paraštėse (2011-03-16)

Linas Jegelevičius, „Palangos tilto“ redaktorius, 2011 03 16 | Rubrika: Miestas

Ko gero, dvi didžiausios, visus kitus įvykius nustelbusios ilgojo savaitgalio naujienos – pavasaris ir apokaliptinis žemės drebėjimas bei cunamis Japonijoje.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas