Mokesčių grimasa: nuomoji kambarį – mokėk už televizorių

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2013-06-13
Peržiūrėta
1968
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Alvydas ZIABKUS „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas
Alvydas ZIABKUS „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas

Beveik 400 palangiškių, kurie poilsiautojų apgyvendinimui jau yra nusipirkę verslo liudijimus, neseniai sužinojo, kas yra Lietuvos gretutinių teisių asociacija AGATA. Sulaukę šios organizacijos skambučių kai kurie žmonės iš pradžių net pamanė, kad jiems siūloma pirkti „Agotos“ duoną.
Deja, AGATA ne siūlo, o reikalauja. Pagal Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymą, kiekvienas fizinis ar juridinis asmuo, savo verslo poreikiams naudojantis fonogramas ar jų kopijas viešose vietose, privalo Lietuvos bei užsienio atlikėjams ir fonogramų gamintojams mokėti atlyginimą.
Galima būtų diskutuoti ar poilsiautojui išnuomotame kambaryje per televiziją girdima muzika tarnauja palangiškių nuomos verslo poreikiams, tačiau ar privataus namo kambarys gali būti vieša vieta?
Verslo liudijimus išsipirkusiems palangiškiams savo sutartis pasirašyti brukančios asociacijos AGATA direktorė Agnė Masalskytė įsitikinusi, kad privataus namo kambariai taip pat yra viešoji vieta, jei jie yra nuomojami: „Jei į jūsų namą gali ateiti bet kas ir išsinuomoti kambarį, jis prilygsta viešbučio kambariui“.
Jos teigimu, savo asmeniniam naudojimui namuose gali turėti nors ir 10 televizorių. Tačiau jei yra išsiimtas verslo liudijimas, namo savininkas yra verslininkas, oficialiai teikiantis tokias pačias viešas paslaugas, kaip ir viešbučiai, poilsio namai ar moteliai.
„Jei televizoriai šiame versle nėra taip svarbūs, tegu išneša juos iš kambarių ir bėdų nebus“, – teigė AGATA vadovė.
Tačiau privatus namas yra jo savininko nuosavybė ir kol kas Lietuvos Konstitucija dar jam pačiam suteikia teisę spręsti, kokie baldai ar technika gali būti jam priklausančiuose namuose.
Apgyvendinimo paslaugų teikėjus vienijančios Palangos draugijos „Svetingas šeimininkas“ pirmininkės Irenos Švanienės manymu, nuomojamus kambarius siekianti apmokestinti AGATA iš viso nesupranta, kad braunasi į privačius gyvenamuosius namus.
„Man paskambino į interneto puslapyje viešai nurodytą mobilųjį telefoną ir pradėjo teirautis direktorės. Kai paaiškinau, kad čia privatus namas ir jokių direktorių nėra, tada pradėjo ieškoti savininko“, – pasakojo moteris, ant kurios gyvenamojo namo yra iškaba „Astos vila“.
Nekviestų svečių sulaukusius palangiškius pribloškė ir įžūlus AGATA atstovų elgesys. Tokio mokesčio teisėtumu suabejoję žmonės buvo gąsdinami policija, antstoliais ir tūkstantinėmis baudomis.
Vanagupės gatvėje esančiame privačiame name 9 kambarius nuomojančiam Romui Sadauskui elektroniniu paštu atsiųstame AGATA siūlomame sutarties variante buvo nurodyta, kad už 9 kambarius jis per mėnesį privalo sumokėti 18 litų 75 centus. Sutartyje nurodytas terminas – 12 mėnesių. Vadinasi, per metus žmogui atsiranda papildomas 225 litų mokestis.
„Bet aš kambarius nuomoju tik per vasarą. Be to, visi 9 kambariai būna užimti vos keleta dienų. Pavyzdžiui, dabar poilsiautojai yra užėmę tik vieną kambarį. Pagaliau, pas mane apsigyvena vasarą į svečius atvykstantys mano vaikai, giminaičiai. Tuomet dalis kambarių iš viso nenuomojami“, – ant galvos netikėtai užgriuvusio naujo mokesčio logikos nesupranta palangiškis.
AGATA atstovų įkalbinėjimams nepasidavęs palangiškis buvo gąsdinamas, kad pas jį išsinuomos kambarį ir išsiaiškins, kur yra televizoriai. Tuomet jam teks mokėti baudą, kuri yra iki 3 tūkstančių litų. Nuėję į gretimą namą AGATA atstovai jos šeimininkei bruko sutartį meluodami, kad jos kaimynas R. Sadauskas ją jau yra pasirašęs.
Kas tai – nauja valstybinės institucijos reketo forma, naudojant net šnipinėjimą privačiame būste?
Iki birželio 12 dienos Palangoje verslo liudijimus buvo išsiėmę 382 palangiškiai. Iš jų net 312 – gyvenamosios paskirties patalpų nuomai. Pagal Civilinį kodeksą, patalpų nuomininkas laikinai tampa patalpų valdytoju, laikinu gyventoju, todėl jis neturėtų mokėti AGATA lygiai taip pat, kaip ir būste gyvenantis jo savininkas.
Todėl labai abejotina, ar poilsiautojui išnuomotas gyvenamasis kambarys gali būti prilygintas viešbučio kambariui. Net ir viešbučiams įvairūs autorinių teisių mokesčiai yra sunki našta. Pavyzdžiui, 98 kambarius turintis „Vanagupės“ viešbutis AGATA‘i kasmet sumoka daugiau nei 5 tūkst. litų, o kūrinių autoriams atlygį mokančiai LATGA‘i – per 6 tūkst. litų.
„Svetingo šeimininko“ draugijos pirmininkė I. Švanienė visus poilsiautojus priiminėjančius palangiškius ragina AGATA sutarčių nepasirašinėti, kol nebus išsiaiškinta, ar šis mokestis privačių būstų savininkams yra teisėtas.
Tokios konfliktinės situacijos perspektyva yra tokia – jei AGATA nuo palangiškių neatstos, ji turėtų kreiptis į teismą, kad šis įpareigotų pasirašyti šias sutartis. Tuomet teismas ir išaiškins, ar ši asociacija yra teisi privačių namų savininkams nurodinėdama, kur jo name gali būti televizoriai.
Toks teisminis ginčas yra būtinas, nes dėl, atrodytų, menko mokesčio numojus ranka, rytoj į jūsų duris pasibels kūrinių autoriams atlygį renkanti LATGA.

Jūsų komentaras:

suskiai... 2013-06-17 17:35 (. / IP: 86.100.60.112)
Apsireiškė dar viena -plėšikų šaika...Už ką mokėti? Po tų "skaitmeninių - iš vis baisus vaizdas... virpėjimas..kada nori- užtemsta... iš vis nukvailėjo..Kas leido įkurti ir užregistruoti kažkokią sušiktą AGATĄ? Kas tokie- išlįskit į dienos šviesą..suskiai...

hmmmm 2013-06-13 19:42 (IP: 78.61.104.50)
siulyciau AGATAI isigyti toooookia aparatura, kuri uzfiksuotu kiekviename televizoriuje transliuojamas laidas, o pagal tai ir apmokestinti, o paskui lakstyti po teismus ir anstolius. Vasara as paziuriu tik zinias, o siaip ziuriu rusu programa su visais "bajavikais", tai gal reik laukti saskaitos is Maskvos( bet gal jie nera taip "toli pazenge" )...Absurdas

Taip pat skaitykite

Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejus gruodžio 6 d. 17 val. kviečia į vieno eksponato parodos atidarymą „Reglamentuota palangiškių ir poilsiautojų kasdienybė“.


Vasarai peržengus į antrąją pusę, 15min siūlo 10 kultūrinių renginių – parodų, koncertų bei spektaklių, kurie atostogas leidžiantiems Palangoje suteiks naujų patirčių.


Nuo gruodžio 1 d. keičiantis privalomo darbuotojų testavimo ir Galimybių paso išdavimo tvarkoms, mobiliuose punktuose nebebus atliekami greitieji antigeno testai. Asmenų, kurie greitajam antigeno testui atlikti mobiliuose punktuose yra užsiregistravę po gruodžio 1 d., registracijos bus atšaukiamos.


Palangos miesto savivaldybės Kontrolės komitetas kai kurias miesto įstaigas „myli“ gerokai labiau  nei kitas. Palangos Senąją gimnaziją kontrolieriai šiais metais jau „šukavo“ tris kartus, o visos mokymo įstaigos veiklos auditą atliks metų pabaigoje. Gimnazijos direktorius Leonas Šidlauskas sakė laikraščiui „Palangos tiltas”: „Jaučiamės prisidėję prie gimnazijos atsinaujinimo ir...


Naujajame laikraščio „Palangos tiltas“ numeryje rašome, kad miesto Taryba jau pažymėjo savo pusiaukelę. Ta proga „Palangos tiltas“ šnekino įvairius miesto politikus, buvusius Tarybos narius. Dainius Želvys, vienas labiausiai patyrusių miesto politikų ir šios Tarybos narys, „Palangos tiltui“ sakė, kad viskas, kas buvo suplanuota...


Palangos miesto mero patarėjas Pranas Žeimys teigia, kad popiet Palangos oro uoste nusileis lėktuvas su 160 Lietuvos piliečių, tačiau kur juos visus reikės apgyvendinti, iki šiol nėra aišku. „Kalbamės su viešbučiais, tačiau ne visi nori priimti atvykstančius, o kai kurie pateikė savivaldybei kainas, prilygstančias 5 žvaigždučių apgyvendinimui,“ – sako...


„Siemens“ arenos valdytoja UAB „Universali arena“, pralaimėjusi Palangos Koncertų salės koncesijos (nuomos) konkursą, tikina, kad dabartinio Palangos koncertų salės (PKS) koncesininko, UAB „Pajūrio infrastruktūra“, kai kurie renginiai palangiškiams yra tiesiog juokingi. „Kai kurie jų – juokingi kaip anekdotai,“ –...


Pagal Rytų horoskopą ateinantys Žaliojo medinio arklio metai turėtų būti didingi, sako žirgų sporto treneris Zigmas Šeškas. Su juo prieš kasdienes treniruotes „Zigmo žirgyne“ įvažiuojant į Palangą kalbėjomės apie kasdienybę, ateities planus, bet ir teiravomės: kokie turėtų būti ateinantys metai? „Didingi, nes žirgas iš visų kitų gyvūnų...


Mokesčių grimasa: nuomoji kambarį – mokėk už televizorių  2

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2013 06 13 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Beveik 400 palangiškių, kurie poilsiautojų apgyvendinimui jau yra nusipirkę verslo liudijimus, neseniai sužinojo, kas yra Lietuvos gretutinių teisių asociacija AGATA. Sulaukę šios organizacijos skambučių kai kurie žmonės iš pradžių net pamanė, kad jiems siūloma pirkti „Agotos“ duoną.


Trečius metus iš eilės savivaldybių lyginamąją analizę atliekantis „Swedbank“ Asmeninių finansų institutas pateikė rodiklius, iš kurių matyti, kad nors Palangos savivaldybė – tarp pirmųjų pagal verslo liudijimų bei veikiančių ūkio subjektų, tenkančių tūkstančiui gyventojų, skaičių, joje – vienas mažiausių vidutinių atlyginimų šalyje. Be to...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius