Namas J. Basanavičiaus g. 44 – senosios „medinės“ Palangos ženklas

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014-07-24
Peržiūrėta
1276
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Namas J. Basanavičiaus g. 44 2008-aisiais įrašytas į Kultūros vertybių registrą. J. Rimkevičienės nuotr.
Namas J. Basanavičiaus g. 44 2008-aisiais įrašytas į Kultūros vertybių registrą. J. Rimkevičienės nuotr.

2007-ųjų rudenį Palangoje Lietuvos architektų rūmų iniciatyva vykusioje konferencijoje diskutuota ne vien apie Palangos plėtrą, planavimo dokumentus bei naujas statybas. Tąkart architektai kartu su paveldosaugininkais pasivaikščioję po Palangą susirūpino ir dėl vadinamos senosios „medinės“ Palangos.

 

Kvietė saugoti „medinę“ Palangą

 

Jų nuomone, gražu, kad dėmesys skiriamas grafų Tiškevičių epochą menantiems pastatams: viloms, poilsinėms. Tačiau, pasak improvizuotos ekskursijos dalyvių, per mažai to dėmesio praėjusio amžiaus trečiąjį bei ketvirtąjį dešimtmetį statytiems pastatamas – tiesiog gyvenamiesiems namams, kurie ir kūrė ne tik ikikarinės, bet ir pokarinės Palangos – jaukaus mediniais nameliais užstatyto kurorto – įvaizdį.

Gal įsiklausę į šias pastabas, o gal tiesiog todėl, kad tokiam žingsniui savaime buvo atėjęs laikas, nuo to meto į Lietuvos kultūros vertybių registrą vienas po kito buvo įrašomi minėtu laikotarpiu statyti „medinukai“, vienas kurių – namas J. Basanavičiaus g. 44.

 

Nuo 2008-ųjų – vertybė

 

Minėtasis medinės kurorto gyvenamųjų namų architektūros pavyzdys į Lietuvos kultūros vertybių registrą įrašytas 2008-ųjų lapkričio pabaigoje. Jam suteiktas registrinio vietinio reikšmingumo lygmens objekto statusas, pažymint, jog jo vertingųjų savybių pobūdis – architektūrinis.

Kalba apie pačias pastato vertingąsias savybes tradiciškai pradedama nuo jo tūrio. Pastatas yra

kompaktinis, stačiakampio plano, vieno aukšto su mansarda ir mezoninu pietvakarių fasade. Šiaurės rytų fasade pristatytas dviejų aukštų priestatas, kurio būklė 2008-aisiais buvo bloga. Bloga būklė buvo ir saugotino dvišlaitės formos stogo.

Prie vertingųjų savybių priskiriamas ir pastato išplanavimas - kapitalinių sienų tinklas, - bei stačiakampės langų ir durų angos (tuomet keli langai užkalti, o būklė įvertinta kaip bloga).

 

Saugotinos architektūros detalės

 

Vertingos ir saugotinos yra pastato fasadų architektūros tūrinės detalės - mezoninas pietvakarių fasade, šiaurės vakarų ir pietvakarių įstiklintų verandų su balkonais viršuje tipas.

Privalu saugoti fasadų apdailą ir puošybą – medinių balkonų tvorelių šiaurės vakarų ir pietvakarių  fasaduose tipą; medinių profiliuotų langų ir durų apvadų tipą; medinių kryžmų su medinėmis smailėmis šiaurės vakarų ir pietvakarių fasadų skyduose tipą (beje, pietvakarių fasado mezonino skydo medinė kryžma su medine smaile neišliko); fasadų horizontalaus apkalimo medinėmis profiliuotomis lentomis su fachverko imitacijos puošyba tipą.

Prie vertingųjų pastato savybių priskirtos ir konstrukcijos: pamatas, medinių sienų tipas, medinės sijinės perdangos tipas, medinės gegninės stogo konstrukcijos tipas, o taip pat langų medinės konstrukcijos ir skaidymo tipas, šiaurės vakarų ir pietvakarių fasadų medinių įstiklintų durų į balkonus tipas, šiaurės vakarų fasado durų medinio viršlangio konstrukcija ir skaidymo tipas bei konstrukcijų dekoras – medinių gegnių ir medinių sijų su profiliuotais galais tipas.

Dera saugoti ir artimiausios supančios aplinkos kultūrinio kraštovaizdžio autentiškumą, nes pastatas yra Palangos miesto istorinėje dalyje, tad privalo išlikti čia esantys želdynai ir želdiniai – spygliuočių medžių grupės ir pavieniai lapuočiai medžiai.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangoje, Lydekų gatvėje degė gyvenamasis namas

"Palangos tilto" informacija, 2021 03 22 | Rubrika: Miestas

Kovo 22-osios naktį ugniagesiams gelbėtojams pranešta apie gaisrą Palangoje. Degė gyvenamasis namas. Pranešimas apie gaisrą Lydekų gatvėje gautas po 3 val. Atvykus ugniagesiams gelbėtojams, namas degė atvira liepsna. Gaisro metu sukrito stogas, nudegė ir nuardytos stogo konstrukcijos, antro aukšto perdengimas. Apdegė ir prie namo priblokuotas medinis sandėliukas....


Palanga kviečia į Kurhauzo medinės dalies atidarymą

"Palangos tilto" informacija, 2020 10 15 | Rubrika: Miestas

Šiandien, šeštadienį, 13 val. Palanga visus kviečia į Kurhauzo, kurorto simbolio, medinės dalies atidarymą. Jeigu neturėsite galimybės apsilankyti atgimusioje medinėje Kurhauzo dalyje šeštadienį, tai bus galima padaryti ir sekmadienį nuo 10 val. iki 16 val. Svarbu nepamiršti, kad norėdami dalyvauti renginyje ar užeiti į pastato vidų, ir...


Koks namas statomas?

"Palangos tilto" redakcija, 2019 11 06 | Rubrika: Miestas

Nijolė Petrauskienė Facebook paskyroje Vieninga Palanga klausia: „Vasario 16-osios gatvėje 35 statomas 4 aukštų, 16 butų namas. Visi jo kaimynai norėtų sužinoti, ar čia vyksta savavališka statyba, ar yra išduotas statybos darbų leidimas tokiam pastatui. Kreipėmės į valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją, tačiau nors jau antras mėnuo atsakymo dar...


Ant Kurhauzo medinės dalies stogo iškeltas vainikas

"Palangos tilto" informacija, 2019 09 26 | Rubrika: Miestas

Ant Kurhauzo medinės dalies stogo šią savaitę buvo iškeltas vainikas – medinė konstrukcija pagaliau suręsta. Rekonstruoti Palangos kurhauzo medinę dalį ir visiškai atstatyti jos fasadą planuojama iki šių metų pabaigos.


Palangoje prasideda Kurhauzo medinės dalies atgimimas

"Palangos tilto" informacija, 2019 06 22 | Rubrika: Miestas

Palangos Kurhauzo medinė dalis jau netrukus pradės kilti iš pelenų – birželio 18 dieną pasirašyta medinės dalies restauracijos darbų sutartis. Ją parašais patvirtino valstybės įmonės „Lietuvos paminklai“ direktorius Vydmantas Drumsta ir rangovas – UAB „Pamario restauratorius“ direktorius Aldas Kliukas. Planuojama, kad pastato...


Palangos miesto taryba ketvirtadienį vykusio posėdžio metu priėmė sprendimą, kuriuo sutinkama iš valstybės perimti išlikusius medinės Kurhauzo dalies fragmentus bei numatė lėšų šios sunykusios pastato dalies restauraciniam projektui parengti. Šių metų miesto biudžete tam tikslui skirta 10 tūkst. eurų, kitąmet bus numatyta likusi dokumentacijai parengti...


Penktadienį, liepos 21 dieną, Vilniuje, Kultūros paveldo departamente, aptartas Kurhauzo medinės dalies perdavimo Palangos miesto savivaldybei klausimas. Jau kitą savaitę vyksiančio Savivaldybės tarybos posėdžio metu bus priimtas sprendimas dėl sutikimo perimti šį turtą bei lėšų skyrimo Kurhauzo restauraciniam projektui parengti.


Legendomis apipintą Palangos Naglio kalną, kuris yra vienas iš Palangos simbolių, papuošė naujas informacinis ženklas – žinomų kurorto tautodailininkų Alberto ir Lino Žulkų sukurtas ąžuolinis dirbinys. Naujasis ženklas tapo ir vienu iš netrukus prasidėsiančių Europos paveldo dienų Palangoje akcentu.


Praėjusį penktadienį, rugsėjo 7 d., 22.27 val. iš BPC Klaipėdos skyriaus buvo gautas pranešimas, kad dega gyvenamasis namas Palangos m. Sermiesčio g. 9. 22.31 val. ugniagesiams gelbėtojams atvykus, namas degė atvira liepsna. Namas mūrinis, 1 aukšto su mansarda, stogas dengtas čerpėmis. Gaisro metu stipriai sugadinta medinė terasa, apdegė 1-ojo aukšto 2 langai...


2007-ųjų rudenį Palangoje Lietuvos architektų rūmų iniciatyva vykusioje konferencijoje diskutuota ne vien apie Palangos plėtrą, planavimo dokumentus bei naujas statybas. Tąkart architektai kartu su paveldosaugininkais pasivaikščioję po Palangą susirūpino ir dėl vadinamos senosios „medinės“ Palangos.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius