Nomeda Kazlaus: „Palangos pušynai, jūra ir oras magiškai veikia dainininkų balsus“

Palangos tiltas, 2018-07-19
Peržiūrėta
363
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Nomeda Kazlaus: „Palangos pušynai, jūra ir oras magiškai veikia dainininkų balsus“

Ketvirtą kartą Palangoje suorganizuotas tarptautinis edukacinis projektas vaikams ir jaunimui „Nomedos Kazlaus vokalo ir aktorinio meistriškumo vasaros akademija“ atvėrė duris įvairaus žanro vokalistams, pedagogams, žmonėms, kurie, norėdami tobulėti ieško savo gyvenimo mokytojų.
„Save mobilizavę  siekdami kilnaus ir sakralaus grožio, padarysime viską,kad mūsų menas patiktų dievams“, atidarant Vasaros Akademija – 2018“, sakė Nomedos Kazlaus buvęs mokytojas, vienas akademijos pedagogų, režisierius Rimantas Vaitkevičius.
Mintimis apie Palangą , vasaros akademiją , muzikos meno kelius ir kryžkeles su „Palangos tiltu“ maloniai sutiko pasidalinti vasaros akademijos įkūrėja ir meno vadovė Nomeda Kazlaus.

„Baltijos jūros jėga“
„Palanga- mano vaikystės prisiminimai. Močiutė gyveno Klaipėdoje. Visos mano vasaros buvo praleistos prie Baltijos jūros“,- pasakojo N. Kazlaus.Prieš ketvertą metų ji nė neabejojusi idėja būtent Palangoje atidaryti akademiją, nes Palanga - nuostabus oras su pušynaisir išskirtine Baltijos jūra, kurie teigiamai veikia operos solistų balsus.
Ką tik operos žvaigždė grįžo iš Graikijos, kur dainininkę buvo pakvietęs praėjusios vasaros akademijos Palangoje pedagogas, operos grandas Louis Manikas.
„Ten jūra visai kitokia. Palangos jūra turi gelmę, jėgą. Kai čia pailsi, jautiesi pasisėmęs geros energijos. Dėl tos priežasties mūsų kvėpavimo pratimai, kuriuos mes su auklėtiniais darome kiekvieną rytą, sujungia ir apjungia bendrą žmogaus gerą būseną. Žmogus, pabuvęs prie mūsų jūros, greitai atsistato “.
Operos solistė apgailestavo, jog daug kas dabar renkasi kitokį poilsį, išvažiuoja įkitus šiltus kraštus kitur.
„Gaila, kad taip. Visi turėtų reikėtų prisiminti, kad Palanga - ypatinga vieta, tuo labiau dainininkui, kuriam kvėpavimas labai svarbus“.
Pasak Nomedos Kazlaus, Palanga svetinga ne tik jai, bet ir jos auklėtiniams.
„Susiklostė puikūs santykiai su Vlado Jurgučio pagrindine mokyklair jos direktore Laimute Benetiene. Palangos meras Šarūnas Vaitkus rodo mums dėmesį, dalyvauja baigiamuosiuose mūsų koncertuose. Mero sūnus Domantas yra mūsų akademijos dalyvis. Turime ir savo pastovų klausytojų ratą, kurie ne pirmus metus atvažiuojaį mūsų koncertus. Palanga gali didžiuotis ne tik puikia Kurhauzo sale, bet ir didžiąja Palangos koncertų sale“,- džiaugėsi įžymybė.

Europinis atlikimas
-Nomeda Kazlaus – operos scenos žvaigždė , turinti didelę koncertinės veiklos patirtį, esate pripažinta, ilgus metus gyvenote užsienyje. Sakykite, ar mes , lietuvaičiai, europinio lygio atlikėjų kontekste skiriamės nuo kitų atlikėjų ? Jeitaip, kuo?
-Lietuviai bendrame europiniame kontekste pasižymi savo profesionalumu, geru pasiruošimu ir puikiu prigimtiniu balsu. Lietuviai, dainuojantys užsienyje mokosi ir pas užsienio pedagogus.Kai 2000 metais susipažinausu mano ilgamete scenos partnere ir pedagoge Montserrat Caballe, pati tai patyriau. Lietuvos solistui europietiško mąstymo ir dainavimo žinių labai reikia.Gyvenant vien tik Lietuvoje,turbūt būtų sudėtinga jausti europietiškas naujoves, dabartinius dainavimo reikalavimus. Bendram kontekste lietuvaičiai labai puikiai įsilieja į europinį atlikėjų kontekstą. Jie yra visiškai lygiaverčiai partneriai, dažnai tampa ir lyderiais.Jei lietuvaičius lyginsime su slavais,kurie taip pat pasižymi stipriais atlikėjų balsais , lietuviai išsiskiria savo vidine kultūra ir europietiška elegancija.
Metus laiko esu dainavusi Sankt-Peterburgo „Marijos“ teatre. Labai gerai prisimenu mano premjerą, kai Verdžio „Don Karle“ dainavau Elizabetą. Po generalinės repeticijos visas orkestras sukėlė dideles ovacijas: „Oho, stebėjosi jie ,koks europinis atlikimas...“
Ką reiškia europinis atlikimas? Tai reiškia ne šaukti, ne rėkti, tai yra kultūringas , gražus dainavimas.Lietuviai, turėdami iš prigimties puikų balsą, susipažinę su europine kultūra, išėję puikią dainavimo mokyklą, yra vertinami.
-Ar sunku mūsų talentingiems vaikams prasiveržti į kitus „ vandenis “, į tuos, kuriuose savo karjeros siekia operos grandai?
- Labai sunku.Paskutiniu metu yra atviros sienos su Japonija, Kinija, Korėja. Ir talentingi žmonės, valstybės labai daug investuoja į savo vaikus, jaunimą, kad jie gautų kuo daugiau žinių. Šių šalių žmonės dabar „užlieja“ visą Europą.Už tai visi pedagogai,su kuriais man tenka bendrauti , sako,jog patys geriausi mokiniai yra būtent šių šalių atstovai. Irne dėl to, jog jie moka gerus pinigus. Jie turi labai aiškų tikslą , yra susitelkęir be galo darbštūs. Todėl šiandien daryti karjerą yra labai sunku , konkurencija yra begalinė.
-Ko labiausiai Nomeda norėtų sulaukti iš savo auklėtinių: pagarbos sau ir kitiems, aukštos vidinės kultūros, elegancijos, ar nepriekaištingo balso skambesio?
- Jūs jau puikiai viską išvardinote , ko aš norėčiau iš savo auklėtinių sulaukti. Šalia to norėčiau,kad mūsų vasaros akademijos auklėtiniai jaustų be galo didžiulę meilęir gyvenimui,ir dainavimui, ir visai publikai – visus dieviškus dalykus, kuriuos mes ir spinduliuojame baigiamojo koncerto metu Kurhauze. Atlikėjo misija yra atiduoti.To mes čia irmokinamės. Mes ne dėl to čia save tobuliname ,kad parodytume,kokie esame puikūs ir gražūs. Mes turime tarnauti žmonėms savo menu.
-Kiekvieną sykį, kai jūsų auklėtiniai dainuoja baigiamajame koncerte, kokį nerimą ar džiaugsmą savyje išgyvenate?
-Visada išgyvenu didelį džiaugsmą, nes kiekvienas per tas penkias intensyvaus darbo dienas akademijoje nueina savo kelią. Vienam jis būna sunkesnis, kitam lengvesnis. Jei pažiūrėtumėte LRT mediatekoje pernai metų įrašytą mūsų baigiamąjį koncertą Kurhauze , arba šiais metais LRT sukurtą dokumentinę apybraižą„ Dainuojanti vasara“ apie mūsų akademiją, akivaizdžiai pastebėtumėte kiekvieno vaiko ar jaunuolio vidinę bei dainavimo kultūrą. Mes labai didžiuojamės savo auklėtiniais.
Nomeda Kazlaus yra TV laidų ciklo „Skambantys pasauliai su Nomeda Kazlaus“ vedėja ir idėjos autorė . Laidose kalbinamos pasaulinio garso kultūros menoasmenybės. Prisipažinau operos dainininkei , kad esu šios laidos gerbėja. Žiūrėdama jos vedamas muzikines laidas, visada žaviuosi operos solistės išskirtiniu žavesiu, puikia iškalba, intelektualumu , užsienio kalbų žinojimu, aukšta vidine kultūra bendraujant su pašnekovu.
-Kada visa tai išmokote, iš ko? Tėvų, studijose, iš jūsų gyvenimo kelyje sutiktų žmonių?
-Gal tokia mano prigimtis? Be jūsų išvardintų dalykų yra, matyt,kažkokia Dievo duota prigimtis, kurią tėveliai kryptingai auklėjo ir vystė, o taip pat M.K. Čiurlionio meno mokykla. Ši mokykla buvo meno tvirtovė, didžioji meno kalvė, ir, savaime suprantama, ji , šešių metų vaiko negalėjo nepaveikti. Taip pat mane paveikė mano ankstyvos kelionės. Nuo šešiolikos metų pagal mainų programas pradėjau išvažiuoti, tobulintis. Kalbų mokėjimas taip pat padeda pažinti kitas kultūras, atveria gilesnes erdves tarpusavio bendravimui. Ir, žinoma, mano puikūs pedagogai bei sutikti gyvenimo bei dainavimo mokytojai pasaulyje, kuriems esu be galo dėkinga.
-Ko norėtumėte palinkėti šių metų jūsų vadovaujamos akademijos absolventams?
-Norėčiau palinkėti tikėti savo keliu, meno galia ir savo ateitimi. Dabar menininkui yra labai sudėtingi laikai, nes , deja,nuvertinamas mokslas, mokslininkai,daktarai, daug pasiekę žmonės . Aš jiems linkiu tikėti mokslu,žiniomis, tikėtisavo talentu ir ieškoti žinių. Man yra įstrigusi viena frazė,kurią , pasakė labai išmintinga moteris: „ Mokytojai įmūsų gyvenimą ateina tada,kada esame tam pasiruošę“.
Mes gyvenime turime sukaupti tiek daug patirties,vidinės drąsos , kad į mūsų gyvenimą ateitų mokytojai,kuriais mes patikėtume.
-Gerbiama Nomeda, Palanga jūsų sulauks ir 2019 metais, ar ne?
-Būtinai. Šiais metais mūsų baigiamieji koncertai vyks liepos 20 d. 19 val. Vlado Jurgučio mokyklos Aktų salėje ir iškilmingas koncertas bei diplomų įteikimas vyks liepos 21d. d. 20 val.Palangos Kurhauze. Mes mylime Palangą, mylime nuostabią jos gamtą, žmones, mes čia labai gerai jaučiamės. Palanga yra mūsų namai.
-Ko palinkėtumėte vasarotojams ir Palangos gyventojams?
-Noriu palinkėti ir palangiškiams,kurie mus svetingai priima, ir visiems atvažiavusiems į Palangą-tiek lietuviams, tiek užsieniečiams-kad šalia nuostabios gamtos, šalia fantastiškos jūros ir mūsų lietuviškos virtuvės, neužmirštumėme pamaitinti ir savo sielą. Linkime, kad atėję į mūsų baigiamuosius koncertus išgyventumėte sielos šventę! Norime jūsų poilsį ir gyvenimą praturtinti vidiniais dalykais ir muzikos meno pagalba kartu jausti tą pakylėjimą.

Irena Valužė

Jūsų komentaras:

vilija grigonyte 2018-08-17 18:01 ([email protected] / IP: 78.57.245.0)
artistas atostogaus nidoje palangos artistas ir daininkas nedas normantas ruosiasi i kururtine sala nida ten dviem savaitem atostogaus poilsio viloje zunda nuo birzelio pirmos jis aktyviai keliauja kai birzeli vyko koncertas mes sumaneme keliaiaut artistas siais metais labai patenkintas esa tiek koncertu ir kelioniu buvo daug o nuo rugzejo zada varzitis estrados artistu laidoje musu dienos kaip svente kuriame varzisis del pagrindinio prizo kelioniu po lietuva ir solinio koncerto viska parodis sis sezonas sake pasnekovas

Taip pat skaitykite

Krūptelėsite: Palangos miesto savivaldybėje gyvena žmonių, kurie yra Valstybės Saugumo Departamento (VSD) akiraty. O ar Palanga dėl savo išskirtinės padėties – turi išėjimą į jūrą ir turi valstybės sieną su kita valstybe, Latvija, sulaukia didesnio VSD dėmesio? O ar veikia Palangoje „troliai“, „botai“ ir kiti agentai? Skaitykite interviu kitą savaitę...


Palangiškis Kristupas Kerulis gruodžio 25-27 dienomis vykusiame tarptautiniame jaunųjų dainininkų dainų konkurse Euro Pop Contest „Berliner perle“ tapo absoliučiu nugalėtoju. Vaikinukui atiteko Grand Prix prizas. SKAITYKITE INTERVIU SU KRISTUPU "PALANGOS TILTE" ARTIMIAUSIU METU.


Kas draudžiama vieniems, leidžiama kitiems. Epidemiologinę situaciją kontroliuojantis Nacionalinis visuomenės sveikatos centras iki šiol neišdrįso suabejoti, ar poilsio ir sveikatinimo kompleksas „Atostogų parkas“ per karantiną veikia teisėtai. Per karantiną be pramogų likę pajūrio gyventojai iš nuostabos kraipo pečiais – nuo lapkričio pradžios visoje...


Ketvirtą kartą Palangoje suorganizuotas tarptautinis edukacinis projektas vaikams ir jaunimui „Nomedos Kazlaus vokalo ir aktorinio meistriškumo vasaros akademija“ atvėrė duris įvairaus žanro vokalistams, pedagogams, žmonėms, kurie, norėdami tobulėti ieško savo gyvenimo mokytojų.


Kaunietį menininką paviliojo jūra

Rasa GEDVILAITĖ, 2018 02 08 | Rubrika: Kultūra

Jau keletą metų Palangoje gyvena ir kuria iš Kauno kilęs menininkas SolomonasTeitelbaumas. Jis, kalbėdamas su „Palangos tiltu“, prisipažino, jog jūra jį itin gerai veikia, tad kasdien prie jos nueina ir pasisemia menininkams taip reikalingo įkvėpimo. Po to nekilo abejonių, kad jūra tikrai menininkams yra savotiška mūza, o S. Teitelbaumastai tik patvirtino: tikrai...


Palangos miestas pasitinka poilsiautojus ne tik sutvarkytais skverais ar gražia jūra, bet ir nemokamomis interneto prieigomis. „Palangos tilto“ žurnalistė atliko žurnalistinį tyrimą. Pasivaikščiojusi po Palangą su kompiuteriu, pamėgino įsitikinti, ar iš tiesų taip lengva prisijungti prie nemokamos interneto prieigos. Ar Palangos poilsiautojai žino, kur gali...


Ar vien tik prastas oras sugadino šventę?  1

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2012 05 17 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Palanga jau septintus metus iš eilės vasarą mėgina paskelbti dar nesibaigus pavasariui. Gegužės viduryje organizuojamų vasaros sezono atidarymo švenčių rengėjai kasmet yra priklausomi nuo oro, kuris tokiu metų laiku yra gana permainingas.


Pliažo tinkliniui nebaisus joks oras

Alfredas PUMPULIS, 2011 07 25 | Rubrika: Sportas

Šių metų liepos 22-24 dienomis Palangoje prie jūros tilto vyko tarptautinis vyrų pliažo tinklinio turnyras  „Palangos Taurė 2011”.  Nors žiūrovų susirinko ne itin gausiai, iš visos Lietuvos bei Latvijos sugūžėję geriausi tinklinio meistrai aikštelėje demonstravo vienas už kitą įdomesnius šuolius ir atakas.


Regis, nemažai daliai poilsiautojų jūra – iki kelių. „Baisu, kaip žmonės savęs nesaugo. Tiesiog kai kurie mano esą nemirtingi“, - baisisi Palangos gelbėtojų vadas Jonas Pirožnikas. Savaitgalį jūra pasiglemžė dvi gyvybes, gelbėtojai iš jūros ištraukė 14 skęstančiųjų.


Savo balsus išbarstę palangiškiai netikėtai padarė stebuklą

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2011 03 07 | Rubrika: Miestas

Miesto tarybos rinkimai - ne balsavimas už labiausiai patikusią šokėjų porą, o tarybos nario mandatas - ne prizas, kuriuo galima būtų kažkam atsidėkoti ar įvertinti kieno nors gerumą.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius