Palangoje „išvaduotojams tarybiniams kariams“ per Vėlines degtos žvakutės

"Palangos tilto" informacija, 2019-11-05

Per Vėlines uždegti žvakutę ir atiduoti amžiną pagarbą „didvyriams, žuvusiems 1941–1945 m. didžiajame Tėvynės kare“, tebėra įmanoma viename didžiausių Lietuvos kurortų ­­­– Palangoje. Sovietinius karius gerbiantis obeliskas pastatytas vos per dešimtį metrų nuo paminklo šalies didvyriui ir rezistentui generolui Jonui Žemaičiui.

Kūju ir pjautuvu puoštas memorialas tarybiniams kariams, kaip skelbia ant jo esantis užrašas, Rusijos ambasados lėšomis buvo atnaujintas 2005 m.

Šalia bažnyčios esančioje aikštėje palaidoti 106 sovietų kariai glumina turistus.

Dviem kalbomis ­­­– lietuvių ir rusų ­­­– išdėstyti užrašai skelbia tai, ką būtų galima laisvai vadinti okupacijos neigimu. Prie paminklo sutikti turistai kraipo galvas: ar tikrai kūju ir pjautuvu puošti memorialai gali stovėti pagrindinėje miesto aikštėje ES šalyje?

Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos nariai Laurynas Kasčiūnas ir Audronius Ažubalis pateikė įstatymo projektą, siūlantį įpareigoti pašalinti viešus objektus Lietuvoje, kurių pavadinimas ar turinys propaguoja komunizmą ar kitą totalitarinę santvarką.

Pasak seimūnų, tokių paminklų Lietuvoje galėtų būti išlikę apie 150.

2018 m. Kultūros ministerija įvertino konservatorių pateiktą įstatymo pataisą esant pertekline. Ministerija pažymėjo, kad galiojantys įstatymai leidžia pasiekti tuos pačius tikslus.

Premjeras Saulius Skvernelis atsakomybę už simbolių nukėlimą permetė atgal savivaldybėms, pareiškęs, kad bendruomenės tvarkosi pačios, o kova su sovietiniais simboliais ­­­– ne pirmo būtinumo klausimas.

Seimo narys A. Ažubalis tikina, kad problema kyla ne dėl asmenų, kurie atneša žvakučių, o dėl to, kad šie simboliai vis dar stovi pagrindinėse miestų aikštėse. „Tie piliečiai, kurie galvoja, kad ten palaidoti išvaduotojai, turi konstitucinę teisę juos pagerbti, niekas neždraus.

Kita vertus, jų tikėjimą, kad elgiasi teisingai, sustiprina tai, kad per 30 metų Lietuva taip ir nesugebėjo atsisveikinti su tais balvonais – visais okupacijos ženklais. Jei paminklai vis dar stovi, tai reiškia, kad čia jie teisybę liudija. Jei liudytų melą, netiesą, juk turėtų būti pašalinti“, ­­­– portalui Alfa.lt teigė politikas.

Vienas iš sovietinių paminklų pašalinimo įstatymo iniciatorių apgailestavo, kad jo įgyvendinimui pritrūko politinės valios. „2017 m. mes teikėme su kolegomis įstatymą ir jam po pateikimo pritarė Seimas, tačiau vėliau jis nukeliavo į Istorinės atminties komisiją ir stojo tyla.

Raginau komisijos vadovus, kad laikas imtis kažko toliau, tačiau taip ir neišgirdau atsakymo, dėl ko trypčiojama vietoje. Aš manau, kad tiesiog trūksta politinės valios“, ­­­– konstatavo Seimo narys.

Miesto atstovų teigimu, ateityje aikštę priešais bažnyčią planuojama rekonstruoti, į vieną sujungiant dvi erdves – aikštės dalį, kur tebestovi obeliskas sovietiniams kariams, ir kitą jos pusę, kurioje pastatytas paminklas generolui J. Žemaičiui.

 

Jūsų komentaras:

atsimenam pokario miskinius banditus 2019-11-06 14:38 (IP: 37.228.246.175)
Slove Tarybiniams kariams isvadavusius Lietuva nuo nacistines Vokietijos okupacijos. Nebutu islaisvine - ne jusu landzberginiu atmatu nebutu dabar Lietuvoje. Nieko nera amzino. Sitas pasvinkes liberast-pederast - ruzavas komunistinis rezimas taip pat , atrodo, greitu laiku isnyks. Va jezus, RUSAIIIII PUOLAAAAAAA .......

Taip pat skaitykite

Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.


Antanas Neverauskas 1923 m. pradėjo tarnybą Povilo Plechovičiaus kavalerijos pulke. Tarnavo trejus metus. Visi kavalerijos kariai buvo gerai apmokyti, o P. Plechavičius buvo tautos žmogus, labai atsidavęs Lietuvai. Jis kariams skiepijo meilę tėvynei ir Lietuvai. Tėvas pas jį prižiūrėjo ne tik savo, bet ir pulko vado arklį. Abu – ir tėvas, ir Povilas Plechavičius –buvo kilę...


Pačiame miesto centre, priešais Šventosios Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų bažnyčią vis dar tebestūkso sovietinius laikus menantis paminklas žuvusiems sovietų kariams, o karių kapinės užima visą skverelį, vieną brangiausių miesto vietų. Nors rusų turistų kurorte dėl geopolitinių įtampų gerokai sumažėjo – anksčiau miesto valdžia bijojo, kad imdamasi žygių prieš...


Šeštadienį Palangoje prisiminta mūsų šalies istorija bei pagerbti kovojusieji už Laisvę: tylos minute ir trijų šūvių salve pagerbti žuvusieji prie tądien iškilmingai atidengto skulptoriaus Jono Jagėlos sukurto paminklo Žemaitijos kariams-savanoriams.


Palangoje paminėta Lietuvos kariuomenės diena

Viktorija ŠIMKUTĖ, 2013 11 25 | Rubrika: Miestas

Sekmadienį prie generolo Jono Žemaičio-Vytauto paminklo paminėtos 95-osios atkurtos Lietuvos kariuomenės metinės. Šaulių organizacijos vardu uždegtos žvakės ir padėtos gėlės kentėjusiems ir žuvusiems kariams už Lietuvos laisvę.


Nuo kurorto aktyvistės Rūtos Ruzgutės aštraus proto ir liežuvio gūžėsi net patyrę politikai, bet Anapus išėjusios moters amžiną poilsį trikdo jos artimieji. Velionės testamentu – visą turtą, ir butą Palangoje, palikti Globos namų darbuotojai Romutei – nepatenkinta mirusiosios dukterėčia iš Kauno Palangos miesto apylinkės teismo prašo, kad testamentas...


Ar paminklas sovietiniams kariams iš kurorto centro turėtų būti iškeltas kitur? O gal autobusų stotis turėtų likti ten, kur yra dabar? O gal dar kartą pasiklausti miestelėnų dėl „Litesko“, ypač, kai valdžia svarsto nutraukti sutartį su įmone? Palanga prarado puikią progą to pasiklausti pačių kurorto gyventojų – kartu su Seimo rinkimais surengti gyventojų...


Vytautas Landsbergis, Lietuvos politikos ir Tėvynės Sąjungos-Lietuvos Krikščionių demokratų patriarchas, sako, kad pastebįs viešoje erdvėje daugiau žinių iš Palangos, ir „tai yra gerai“, prisipažįsta, kad beveik kiekvienais metais atostogauja Šventojoje, bet vengiąs „pigaus“ Palangos šurmulio. Europarlamentaras prisipažino, kad jau...


Palangos kurorto pačiame centre, priešais bažnyčią išdidžiai stūkso paminklas sovietiniams kariams, prie kurio beveik visada žydi gėlės. O prie netoliese pastatyto kuklaus paminklo partizanų vadui Jonui Žemaičiui gėles išvystame labai retai. Tokių pavyzdžių Lietuvoje gana daug.


87-erių metų kunigo jubiliato Liudo Serapino mirtis ir jo palydos šiandien į paskutinę žemišką kelionę – pokalbių temos, kurios pastarosiomis dienomis buvo daugybės palangiškių lūpose. Kuklaus, bet didele tikėjimo ugnimi degusio žmogaus dvasia, pagerbiant velionį, kartu parklupdė net nesutaikomus politinius priešininkus. Net tuos, kurie iki šiol niekada ar labai retai praverdavo bažnyčios...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas