Palangos vasaros skaitykla skaičiuoja 50-ąjį sezoną

Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016-06-16
Peržiūrėta
2588
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Rolandas Rastauskas.
Rolandas Rastauskas.

Birželio 13 dieną Palangos vasaros skaitykloje būriavosi visi, kuriems ne svetima knyga. Čia buvo atidaromas vasaros skaityklos 50-asis sezonas. Atidarymo metu buvo rengiamas ir „Literatūrinis furšetas“, kuriame derėjo ir knygos, ir maistas.

Bibliotekos keliauja ten, kur jų skaitytojas
Lietuvos Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos (LNB) Palangos vasaros skaitykla duris atvėrė 1966 metų birželį. Skaitykla įsikūrusi išskirtinės formos ir nuo gatvės visų akį traukiančiame stikliniame pastate, primenančiame sustingusią bangą. Jį suprojektavo tuometis kurorto vyriausias architektas Albinas Čepys (1917–1989). Skaitykla duris kasmet atveria birželį ir lankytojų laukia iki pat rudens. Čia galima susitikti su draugais, studijuoti, ilsėtis, semtis įkvėpimo ar paprasčiausiai svajoti. Skaityklos atvirajame fonde (7000 leidinių) galima rasti grožinės literatūros lietuvių ir užsienio kalbomis, psichologijos, filosofijos, pažintinių ir informacinių leidinių. Teikiama nemokama interneto paslauga.
LNB direktorius Renaldas Gudauskas džiaugiasi, kad ši skaitykla, arba dar vadinama LNB vasaros rezidencija, – bendruomenės ir čia atvykusiųjų poilsiautojų traukos centras. „Ir visai ne tiesa, kad knyga šiandien išgyvena grėsmingą laikotarpį. Žmonės visada skaitė ir tebeskaito, tik šiandien galbūt pasikeitė nebent tai, ką jie skaito. Vis dažniau tenka pastebėti, kad skaitomi mažiau prasmingi dalykai“,– kalbėjo R. Gudauskas. Pasak jo, šiandien, kuomet aplink vis daugiau informacinio triukšmo, kuomet visi lekiame ir skubame nežinia kur, knyga kaip tik priverčia sustoti ir pasisemti išminties: „Skaitydamas knygas gali susikurti gyvenimo prasmę. Žinoma, yra tendencija, kad dėl greito gyvenimo tempo skaitomos kitokio žanro knygos – lengvesnio turinio, gvildenančios aktualias socialines temas, tačiau vis tiek skaito“.
LNB direktorius neslėpė džiugesio, kad Nacionalinė biblioteka kartu su savo skaitytoju gali vasarą leisti pajūryje: „Juk didžioji dalis Lietuvos vasarą suvažiuoja į Palangą, tad važiuojame kartu ir mes“.

R. Gudauskas: „Knyga man – visas pasaulis“
LNB direktorius pasakojo, kad dar gegužės pabaigoje sulaukė nemažai klausimų dėl vasaros skaityklos: „Buvo sunkių laikotarpių, kuomet skaityklos likimas kybojo ant plauko, tad žmonės vis klausinėjo, kada atversime skaityklos duris. Džiaugiuosi, kad ši erdvė puiki vieta ne tik skaityti, susitikti su bendraminčiais, bet ir organizuoti įvairius renginius. Skiriama nemažai dėmesio ir mažiesiems, kurie gali atsidėti kūrybai“.
Pačiam R. Gudauskui knyga yra neatsiejama gyvenimo dalis. „Tik knygos dėka tapau tuo, kuo esu šiandien. Ir tuo labai džiaugiuosi“,– pasakojo LNB direktorius. Pasak jo, knyga gali būti visada kartu: „Šiuo tikslu ir keliaujame kartu su savo skaitytoju. Juk knygą galima skaityti bet kur, ir prie jūros“.

Lankytojams pristatytas Literatūros meniu
Palangos vasaros skaityklos atidarymo metu svečiams buvo pristatytas literatūrinis meniu, sudarytas Nacionalinės premijos laureato, palangiškio rašytojo Rolando Rastausko, kuris taip pat dalijosi nostalgiškais prisiminimais apie vasaros skaityklą: „Čia visada buvo galima sutikti tuos, kurie pakelia miesto IQ. Čia buvo ne tik skaitoma, bet ir rašoma. O ir mano paties keliai visada vedė į senąjį knygyną, kuris, deja, jau virto prekybos centru, ir į vasaros skaityklą“.
Rašytojas, dar visiems žinomas kaip RoRa, pristatė neįpareigojantį bene 40-ies knygų sąrašą, kurias jis rekomenduoja perskaityti. Meniu galėjo „lankytis“ Čikagos lietuvių bare „Žaliojoje lankelėj“ arba Palangos kavinėje-bare „Truputis saulės šaltam vandeny“ Tiškevičių rūmuose. Kiekviename bare ar restorane buvo pateikiama lietuvių ir užsienio rašytojų knygų, pripažintų šedevrais ir sulaukusių visuotinio pripažinimo. Pats R. Rastauskas dalijosi prisiminimais iš vaikystės apie pažintį su knyga: „Deja, savo pirmos perskaitytos knygos neatsimenu, bet labai gerai atsimenu, kaip man skaitydavo senelis. Jis buvo puikus skaitovas“. Rašytojas, šiuo metu dirbantis Nacionaliniame dramos teatre režisieriumi ir visai neseniai pristatęs naująją savo esė knygą, pripažino, kad knyga šiek tiek nutolo: „Dabar labiau esu pasinėręs į režisūrą, tad knygas šiek tiek teko pamiršti. Tačiau puikiai suvokiu, kad rašymas gimsta iš skaitymo – nėra kito varianto“.
Literatūrinio meniu pristatymo metu vakaro vedėjas Sigutis Jačėnas skaitė ištraukas iš knygų, o teisingai atspėjusieji turėjo galimybę gauti Nacionalinės bibliotekos prizus.
Vakaras arba puota, kaip jį įvardijo Palangos parapijos klebonas Marius Venskus, dvelkė intelektualia ramybe, o kaip sakė pats R. Gudauskas, jautėsi, kad čia nebuvo nė vieno nereikalingo: „Stebint iš šalies susidarė toks įspūdis, kad visiems čia susirinkusiems knyga yra gyvenimo dalis, o tokie pastebėjimai nepaprastai džiugina“.
Vakaro metu LNB ir Palangos miesto savivaldybės administracija įteikė padėkas ilgametei Palangos vasaros skaityklos vadovei Vandai Kliučinskienei, kuri šioje rezidencijoje dirba su atsidavimu, o kiekvieną užėjusį pasitinka ir išlydi su šypsena.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Palangos vasaros skaitykla vėl atveria duris ir kviečia kartu pasitikti jau 58-ąją vasarą.


Sekmadienio vakarą Palangos kempinge „Compensa“ baigėsi tris dienas trukusios tarptautinės šunų parodos – vasaros parodų sezonas „uždarytas“.


Kaip ir kasmet, prasidėjus vasarai, lankytojams į širdis vėl beldžiasi Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Palangos vasaros skaitykla.


Šią vasarą atlikėjas Alanas Chošnau kviečia vasarą atidaryti kartu. Birželio 2 dieną Palangos koncertų salėje Palangos vasaros sezono atidarymo vakarą įvyks įspūdingas ir ilgai lauktas atlikėjo koncertas su nauja programa „Geriausios dainos“.


Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Palangos vasaros skaitykla vėl atveria duris ir kviečia kartu pasitikti jau 56-ąją vasarą.Palangos vasaros skaitykla skaičiuoja 50-ąjį sezoną

Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016 06 16 | Rubrika: Kultūra

Birželio 13 dieną Palangos vasaros skaitykloje būriavosi visi, kuriems ne svetima knyga. Čia buvo atidaromas vasaros skaityklos 50-asis sezonas. Atidarymo metu buvo rengiamas ir „Literatūrinis furšetas“, kuriame derėjo ir knygos, ir maistas.  


Ruošiantis artėjančiam vasaros sezonui viešbutyje „Palangos vėtra“ Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Palangos miesto policijos komisariato pareigūnai susitiko su Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos nariais bei apgyvendinimo, maitinimo paslaugas poilsiautojams teikiančiais verslininkais aptarti saugios aplinkos Palangos svečiams...


760 metų sukaktį švenčianti Lietuvos kultūros sostinė Palanga savaitgalį paskelbė atidaranti vasaros sezoną. Mero Šarūno Vaitkaus žodžius: „Sveiki sulaukę tikros vasaros“, pasakytus pirmojo šventės „Palanga 760“ renginio ir pakartotus oficialiame visos šventės atidaryme, ko gero, išgirdo ir pati gamta: tokio vasariško, iki 30...


Šventoji linksmybėmis pradėjo vasaros sezoną

„Palangos tilto“ informacija, 2009 06 10 | Rubrika: Miestas

Praėjusį savaitgalį Šventoji, kuri būdavo vadinama Palangos podukra, linksmai ir išradingai atšventė vasaros sezono atidarymą. Penktadienį vyko kermošius, kalviai varžėsi, kuris nukals ilgiausią vinį, svečius linksmino Pajūrio krašto kapelos ir etnografiniai ansambliai.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius