Parodoje – fotografijose užfiksuota Palanga nuo 1960-ųjų

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013-10-28
Parodoje – fotografijose užfiksuota Palanga nuo 1960-ųjų

Ketvirtadienį galerijoje „Ramybė“ palangiškiai ir miesto svečiai turėjo progą išvysti išties neeilinę parodą: trijose dešimtyse fotografijų, kurių autoriai – dvylika Lietuvos fotomenininkų sąjungos narių, nuo pripažintų ir tituluotų grandų iki jaunų talentingų kūrėjų, – atsispindėjo mūsų miestas nuo 1960-ųjų metų iki šių dienų.
Ši paroda – jau dešimtoji iš 11 parodų ciklo „Palanga fotografijoje – fotografija Palangoje nuo 1870 metų“, kurį, remiant Kultūros fondui, šių metų Lietuvos kultūros sostinei parengė asociacija „Fotobienalė LT“.
Besidomintieji ne tik fotografija, bet ir Palangos – kurorto ir joje gyvenančių žmonių – istorija žavėjosi Algimanto Aleksandravičiaus fotografuotais Rolando Rastausko bei Alberto ir Teresės Žulkų portretais, 1977-aisiais Romualdo Rakausko fotoobjektyvu pagautu paplūdimy besiilsinčiu kolega Romualdu Požerskiu ar panašiai tais pačiais metais nufotografuota pajūriu bėgančių Justo Paleckio su žmona ir sūneliu nuotrauka, stebėjosi – kur Antanas Ališauskas Palangoje rado tokį „Atostogų“ vaizdą bei kaip Vytautas Daraškevičius suspėjo užfiksuoti 2000-aisiais seklumon išmestą ir paplūdimyje bestovintį laivą.
Žiūrovai turėjo progą pamatyti ir vieną garsiausių visų laikų Lietuvos fotografijų – Irenos Giedraitienės „Brolių vestuves“. Šis fotomenininkės kūrinys 1974 m. laimėjo pasaulinio „Oskaro“ prizą „Aukso akis“ ir Aukso medalį 1975 m. „WORLD-PRESS-PHOTO – 75“ Amsterdame (Olandija), ir daugybę prestižinių apdovanojimų bei aukso medalių tuometinės TSRS bei užsienio šalių foto konkursuose ir parodose.
Be minėtų autorių, parodoje eksponuoti fotomenininkų Vitalijaus Janušonio, Mindaugo Kavaliausko, Povilo Krivicko, Valerijaus Koreškovo, Mindaugo Kulbio, Algimanto Musneckio, Konstantino ir Jūratės Karašauskų, Romualdo Požerskio, Alvydo Stausko ir Virgilijaus Šontos kūriniai.
Pasak projekto „Palanga fotografijoje – fotografija Palangoje nuo 1870 metų“ sumanytojo „Fotobienalės LT“ prezidento Ado Sendrausko, kurio autorinė paroda bus paskutinė parodų cikle, dalis įdomiausių projekto parodose demonstruotų nuotraukų Palangos visuomenei dar kartą bus pristatytos atidarant restauruotąją Kurhauzo dalį.
Tačiau esama minčių ir sumanymų, kaip dar būtų galima įamžinti ir išsaugoti Palangą pristatančias fotografijas, ir vienas šio sumanymo įkvėpėjų – Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, kaunieties fotomenininkas Aleksandras Macijauskas, nekart viešėjęs Palangoje ir rengęs čia parodas.
„Prieš porą metų A. Macijauskas yra prisipažinęs, jog pats geriausias albumas, kokį jis yra matęs – „Paryžius, mano meilė“. Ir pasakęs, jog tiek jo, tiek bičiulių fotomenininkų archyvuose yra tiek nuotraukų apie Palangą, kad būtų galima drąsiai išleisti ne prastesnį fotoalbumą. Ir patys fotomenininkai su džiaugsmu savo archyvus peržiūrėtų bei pasidalintų medžiaga: pasak A. Macijausko, „ir mus, dinozaurus, prisimintume“. O jeigu į jį dar sudėti projekto metu surinktas archyvines nuotraukas ir papildyti medžiaga, kuri yra Rusijoje esančiuose archyvuose bei surengti dar vieną panašų tarptautinį seminarą, koks buvo organizuotas šiemet, atrinkti pačias naujausias jo metu sukurtas fotografijas, albumo pavadinimas galėtų būti „Palanga. Fotografija nuo 1870-ųjų“, – pasakojo A. Sendrauskas, pridūręs, jog A. Macijauskas pasirengęs tapti albumo sudarytoju.
Parodos lankytojų paklaustas, o kokį jis matytų būsimojo albumo viršelį, A. Sendrauskas prisipažino, jog bent dabar jam atrodo, jog geriausiai viršeliui tiktų labai anksti Anapilin iškeliavusio fotomenininko Virgilijaus Šontos fotografuotas paplūdimys.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Antradienį Palangos miesto savivaldybėje šurmuliavo itin daug miesto gyventojų. Ir ne dėl to, jog kokia bėda būtų ištikusi, dėl smagesnės progos – buvo pristatyta palangiškių ir šventojiškių darbų paroda „Palanga – mano miestas“, kuri organizuojama jau trečius metus švenčiant „Palangos dienas“. Kaip akcentavo parodos...


Į mūsų kurortą atvykstantys svečiai miesto biudžetą kasmet papildo lėšomis, kurios skiriamos tam, kad Palanga taptų gražesnė, patrauklesnė, o jos vardas kuo garsiau skambėtų Lietuvoje ir už jos ribų. Per tris vasaros mėnesius surinkta kiek per pusę milijono litų vadinamojo „pagalvės“ mokesčio, o „ratuoti“ poilsiautojai nuo gegužės 15 iki rugsėjo 15 sumokėjo per...


Ketvirtadienį galerijoje „Ramybė“ palangiškiai ir miesto svečiai turėjo progą išvysti išties neeilinę parodą: trijose dešimtyse fotografijų, kurių autoriai – dvylika Lietuvos fotomenininkų sąjungos narių, nuo pripažintų ir tituluotų grandų iki jaunų talentingų kūrėjų, – atsispindėjo mūsų miestas nuo 1960-ųjų metų iki šių dienų.


V. Janušonio fotografijose – Baltijos dvelksmas

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013 09 16 | Rubrika: Kultūra

„Esu savo kranto patriotas, ir kur betekdavo išvažiuoti, visada jausdavau ryšį – kuris buvo, yra ir bus, – su Palanga, su Baltija, prie kurios traukdavo grįžti. Man labai patinka jūra, kuri visada gyva, jos krantas. Fotografavau ir fotografuoju ją“, – sakė palangiškis fotomenininkas, meno kūrėjo statusą turintis Lietuvos ir Rusijos...


Liepos 6 dieną Palangoje startavo interaktyvus pažintinis turas „Tiškevičių bulvaras“, pristatantis miesto svečiams ir patiems palangiškiams 20 objektų, ne tik puošiančių kurortą nuo grafų Tiškevičių laikų ir pripažintų saugotinomis kultūros vertybėmis, bet ir tokių, kurie iki mūsų dienų neišliko. Šis projektas – lyg įžanga į...


Ketvirtadienio vakarą į kurorto viešąją biblioteką gėlėmis nešini rinkosi palangiškiai ir ne tik mūsų miesto gyventojai – žodžiu, visi tie, kas jau spėjo pamilti pernai rudenį penkerių metų jubiliejų atšventusio „Šilko klubo“ narių darbus. Šį kartą tapybos ant šilko vertintojai rinkosi į parodos „Medis“ atidarymą....


Kovo 23 dieną Klaipėdos apskrities jūros šaulių sąjunga savo būstinėje Klaipėdoje šventė neeilinę sukaktį – šiemet sukako 90 metų nuo sąjungos įkūrimo. Iškilmėse dalyvavo ir Klaipėdos apskrities jūros šaulių 3-osios rinktinės Palangos šaulių 6-osios kuopos šauliai.


Antano Mončio namuose-muziejuje penktadienį visuomenei pristatyta keturių apie vaizdų kultūrą kūrybiškai mastančių ir savo individualias idėjas vaizdinėje formoje perteikiančių kūrėjų – Shaun’o Camp’o, Rimanto Plungės, Remigijaus Venckaus ir Aritonės Plungienės – paroda, kurios vienas tikslų, anot kūrėjų, nesutikti su nusistovėjusia arba įprasta žiūrėjimo...


Ne per seniausiai kurorte „išdygo“ daugiau naujų parkomatų, taip siekiant papildyti miesto biudžetą. „Akis ėmė badyti“ ir į Vanagupės gatvę įvažiavus, ties Vytauto g. 155 numeriu pažymėtu daugiabučiu pastatytas parkomatas. Tiesa, vos jį pastačius, žmonės matyt jo tikrumu nepatikėjo, nes automobiliai keletą dienų stovėjo kaip stovėję, be jokių kvitukų ant langų...


Nespalvotose fotografijose atgijo baltai

Miglė IVANAUSKAITĖ, 2009 07 22 | Rubrika: Kultūra

Liepos 17-ąją Palangos miesto viešojoje bibliotekoje atidaryta Lietuvos fotomenininkų sąjungos nario Ado Sendrausko fotografijų paroda „Baltai gyvi“.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas