Putino rinkimai. Kas toliau?

Palangos tiltas, 2018-03-22
Peržiūrėta
366
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Putino rinkimai. Kas toliau?

Linas Kojala, VU TSPMI ir Harvardo universiteto tyrėjas
Specialiai „Palangos tiltui“

Tai, dėl ko niekam nekilo abejonių, buvo patvirtinta šį sekmadienį - Vladimiras Putinas dar šešerius metus bus Rusijos prezidentu. Pirmą kartą šalies vadovo rinkimus Putinas laimėjo dar 2000 metais. Iliustracijai, kiek laiko praėjo nuo tos dienos, galima pasitelkti tokius pavyzdžius - tais metais pirmą kartą rinkoje pasirodė populiarusis mobiliojo telefono modelis Nokia 3310, kurį turbūt kadaise turėjo ir daugelis Lietuvos gyventojų, o Kauno „Žalgiris“ gynė ką tik laimėtą Eurolygos čempionų titulą (labai nesėkmingai).
Iki 2024-ųjų, kuomet baigsis naujoji kadencija, pasaulis dar labiau pasikeis. Bet Rusijos lyderis išliks tas pats.
Šiuos rinkimus Putinas laimėjo didžiuliu skirtumu. Pirminiai duomenys rodė, kad jis surinko apie 76 proc. balsų - gerokai daugiau, nei 2012-aisias, kuomet jo rezultatas siekė 64 proc. Tiesa, valdžią turėtų kiek nuvilti rinkimų aktyvumas, siekęs apie 67 proc. - neoficiali riba, kurią tikėtasi peržengti, buvo 70 proc. Tačiau net ir didžiulės pastangos – nuo įvairių akcijų iki griežtų raginimų – davė ribotą efektą.
Tai reiškia kelis dalykus. Visų pirma, Putinas yra populiarus. Kita vertus, realų populiarumą vertinti sunku, kai oponentams nėra sudaromos lygiavertės galimybės konkuruoti. Akivaizdu, jog visa politinė sistema yra sukoncentruota į vieną asmenį. Rimčiausiam potencialiam Putino varžovui Aleksejui Navalnui apskritai nebuvo leista tapti kandidatu, tarsi prisibijant, kad jis galėtų mesti gana rimtą iššūkį.
Visgi svarbiausia ne šie rinkimai ar jų skaičiai. Daug reikšmingiau - kokiu keliu Rusija žengs ateityje. Putinas prezidentu taps jau ketvirtą kartą, tačiau, pagal dabartinę konstituciją, negalės siekti posto 2024-aisiais. Tad potencialių scenarijų, kas vyks tuomet, yra ne vienas.
Pirmasis scenarijus teigia, kad Putinas tiesiog pakeis konstituciją ir išliks poste neribotą laiko tarpą. Tai nebūtų sudėtinga - Putinui artima partija turi milžinišką daugumą parlamente. Kritikai, žinoma, teigtų, jog Rusija dar labiau tolsta nuo demokratijos principų, tačiau nepanašu, jog tai būtų didelė kliūtis. Įdomu, jog 2008 metais Putinas tokiu keliu nežengė - tuo metu, po dviejų kadencijų, jis leido ketverius metus prezidento postą užimti Dimitrijui Medvedevui. Bet iškart po vienos Medvedevo kadencijos sugrįžo į postą, tuo pačiu prailginant kadencijos laiką nuo ketverių iki šešerių metų.
Kiti scenarijai sudėtingesni. Įmanoma, jog konstitucija bus keičiama taip, jog šalies politinėje sistemoje sumažėtų prezidento vaidmuo. Tokiu atveju Putinui nebereikėtų siekti šio posto ir pakaktų tapti Ministru pirmininku, kurio kadencijos neribojamos. Kita vertus, galbūt galėtų būti įkurta visiškai nauja politinė pozicija, kurią užėmęs Putinas pagal realią galią pakiltų virš visų formalių politinių postų bei apskritai nebūtų varžomas teisinių apribojimų.
Mažiausiai tikėtinas variantas –ramus Putino pasitraukimas. Sunku įsivaizduoti, kad po tokio ilgo valdymo jis galėtų tiesiog ramiai pasitraukti ir, praradęs galią, jaustis saugus. Juo labiau, kad ryškaus kandidato, galinčio užimti postą bei užtikrinti Putino sistemos stabilumą, kol kas nematyti. Tai nereiškia, kad toks neatsiras - prisiminkime, jog paties Putino staigus iškilimas daug kam buvo netikėtas, daugelis eilinių Rusijos piliečių apie jį nebuvo girdėję. Tačiau neapibrėžtumas atrodo per didelis.
Kol kas galime tikėtis tik vieno – jokių esminių pokyčių Rusijos vidaus ir užsienio politikoje nebus. Nors šalies ekonominė situacija sudėtinga – realiosios išlaidos sveikatos apsaugai, švietimui, socialinėms reikmėms mažėjo dėl didžiulės infliacijos – nepanašu, jog Rusija būtų linkusi sumažinti priklausomybę nuo pajamų iš naftos eksporto. Be to, konfrontacinė politika su Vakarais, kuri pastarosiomis dienomis ypatingai paaštrėjo santykyje su Jungtine Karalyste, tęsis. Tad Baltijos šalių kaimynystė išliks nerami.
 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

„Lietuvos rytas“ toliau kuria opusus apie vadinamąsias Palangos „dušines“, nors prokuratūra jau nekart teigė, tiesa, neįvardindama žurnalisto (straipsnius apie „dušines“ rašo laikraščio žurnalistas Alvydas Ziabkus – PT), kad dienraščio skleidžiama informacija nėra teisinga. Šią savaitę minėtas „Lietuvos...


Neseniai paskelbtoje „Laivybos kliūčių Kuršių mariose kliūčių šalinimo galimybių studijoje“, kurią rengė ekspertai iš Klaipėdos universiteto, siūloma Kuršių marių regioną laivybinėmis linijomis jungti su Gdansko įlanka, Palanga, Šventąja ir toliau su Kuldyga Latvijoje.


Palangos miesto savivaldybė kviečia aktyvius, jaunus ir veiklius žmones įsilieti į Savivaldybės jaunimo reikalų tarybos (SJRT) gretas. Jaunimo atstovų rinkimai į jaunimo reikalų tarybą vyks spalio 24 dieną 17 val. 30 min. Jei esate 14-29 metų, domitės jaunimo politika, jums svarbu, kaip jaunas žmogus jaučiasi Palangoje, turite idėjų, pasiūlymų ir norite jas įgyvendinti, kandidatuokite į...


Tai, dėl ko niekam nekilo abejonių, buvo patvirtinta šį sekmadienį - Vladimiras Putinas dar šešerius metus bus Rusijos prezidentu. Pirmą kartą šalies vadovo rinkimus Putinas laimėjo dar 2000 metais. Iliustracijai, kiek laiko praėjo nuo tos dienos, galima pasitelkti tokius pavyzdžius - tais metais pirmą kartą rinkoje pasirodė populiarusis mobiliojo telefono modelis...


Nors seniūnaičių pareigos – simbolinės, įgaliojimai – nedideli, o joms vykdyti nenumatytas joks biudžetas, seniūnaičio rinkimai Kunigiškėse priminė rinkimus į Seimą – tiek jie sulaukė visų dėmesio ir rinkėjų aktyvumo. Jo, matyt, būtų gerokai mažiau, jeigu ne Aleksandro Jokūbausko, advokato ir buvusio miesto savivaldybės Tarybos nario, kandidatūra juose. Kodėl žinomas...


Įvažiavimo rinkliavą nupūtė rinkimai

Alvydas Ziabkus, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2016 04 28 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Iš praėjusį rudenį Palangos savivaldybės sukelto šurmulio dėl vasarą automobilių įvažiavimo į kurortą apmokestinimo, labiausiai bus laimėjusi Neringos savivaldybė Kol įpykusių Kretingos žemaičių pabūgusi Palanga atatupsta traukėsi nuo savo ketinimų, kitas pajūrio kurortas tyliai ir ramiai šią vasarą įvažiavimą į Neringą pasididino nuo 10 iki 20 eurų.


Azarto mėgėjų rinkimai nenuvils  2

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2016 01 21 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Ateinantį rudenį palangiškių laukia kaip niekada įdomūs ir azartiški Seimo rinkimai.


Nors liepos mėnesį Palangos miesto savivaldybės taryba priėmė sprendimą, kuriuo apribojo prekybos svaiginančiais gėrimais laiką „Luizoje“ nuo 8 val. ryto iki vidurnakčio, savaitgaliais čia ir toliau linksminamasi iki paryčių. Buvusi kavinės savininkė Irena Staponienė, apskundusi šį sprendimą teismui, laukia jo verdikto ir žada, jei šis būsiąs nepalankus, skųstis...


Praėjusį savaitgalį Antano Mončio namuose-muziejuje, jo pirmojo aukšto parodų salėje, kuri, kaip ir antrajame aukšte esanti ekspozicijų salė, anot įrašo Lietuvos kultūros vertybių registre, savo išplanavimu primena trinavę bažnyčią, tarp visus muziejaus veiklos metus, per juos vykusias parodas ir renginius primenančių plakatų, solidžių ir ne tokių solidžių...


Penktadienį „Baltijos“ pagrindinėje mokykloje vyko Lietuvos moksleivių sąjungos (LMS) Palangos mokinių savivaldų forumas. Jo metu buvo išrinktas ir naujas laikinai pareigas eisiantis Mokinių savivaldų informacinio centro (MSIC) pirmininkas, kuriuo tapo Senosios gimnazijos pirmosios klasės moksleivis Žygimantas Mitkus.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius