Rašytojui Vytautui Čepui – nemalonumai dėl naujausios knygos: į teismą padavė Gediminas Jacka

Palangos tiltas, 2020-12-05
Peržiūrėta
270
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Rašytojui Vytautui Čepui – nemalonumai dėl naujausios knygos: į teismą padavė Gediminas Jacka

Aštuntąją savo knygą – dokumentinį romaną „Siena“ – išleidęs rašytojas, buvęs Seimo narys ir pirmosios Klaipėdos miesto tarybos pirmininkas Vytautas Čepas sulaukė nemalonumų. Į teismą autorių ir leidyklą padavė knygoje minimas Gediminas Jacka, kuris neseniai persikėlė gyventi iš Palangos į Klaipėdą.

Vytautas Čepas tvirtino, jog dokumentinį romaną „Siena” rašė, nes jam neramu, kokioje padėtyje yra Lietuvos teisėsauga.
Prieš metus pasirodžiusiame romane „Siena“ narpliojama trijų iki gyvos galvos įkalintų vyrų istorija, pasakojama, kaip 12 metų bemaž 200 tomų sudaranti byla buvo tiriama ir nagrinėjama teisme, kokių klaidų padarė pareigūnai, o vėliau ir teisėjai, narpliodami trijų žmonių nužudymą ir taip pasmerkdami nekaltus žmones visą gyvenimą tūnoti už grotų.

Tie trys iki gyvos galvos nuteisti vyrai yra Markas Kardišauskas, Šarūnas Juodžbalys ir Audrius Skėris. Kai teisme vyko bylos nagrinėjimas, sykiu su šiais vyrais buvo teisiami dar apie dešimt asmenų, o tarp jų – ir G. Jacka, kuriam buvo pateikti kaltinimai užsakius verslininko Hilarijaus Sasnausko nužudymą, o užsakymą neva įvykdė A. Skėris. G. Jacka nebuvo nei nuteistas, nei išteisintas, nes šiam bylos epizodui suėjo senaties terminas. Tačiau dešimtmetį narpliota byla ir teisininkų sluoksniuose, ir žiniasklaidoje buvo vadinama G. Jackos byla.

A. Skėrį teisme gynė baudžiamosios teisės advokatas Egidijus Bičkauskas, buvęs Generalinės prokuratūros ypatingai svarbių bylų tardytojas, prezidento įkurtos grupės kovai su organizuotu nusikalstamumu vadovas, ambasadorius. Kai jo ginamasis neskundžiama nutartimi buvo nuteistas kalėti iki gyvos galvos, E. Bičkauskas ir kreipėsi į V. Čepą, pateikė visą bylos medžiagą. Taip V. Čepas ir parašė dokumentinį romaną „Siena“.

„Manęs ir dabar teisme klausė, koks tikslas buvo rašyti „Sieną“. Mano tikslas buvo, kad bylos nesitęstų 10 metų, kad žmonės suėjus senaties terminui neliktų be kaltės kalti. Aš esu vienas šios valstybės kūrėjų ir man neramu, kokioje padėtyje yra mūsų teisėsauga, kad nekalti vyrukai nuteisiami iki gyvos galvos. Man neramu, kokioje valstybėje mes gyvename, kokią ją paliksime savo vaikams“, – „Atvirai Klaipėdai“ teigė V. Čepas.

Kai pernai gruodį I. Simonaitytės viešojoje bibliotekoje vyko V. Čepo romano „Siena“ pristatymas, jame pasirodė ir G. Jacka. Jau tuomet jis pareikalavo, kad knyga būtų pašalinta iš prekybos, nes ji, G. Jackos manymu, pažeidžia jo teisę į privatumą. Jis tvirtino, kad jei tai nebus padaryta, uždrausti prekiauti knyga jis sieks teismuose.

G. Jacka savo žodį ištesėjo, todėl šiuo metu V. Čepas mina teismų slenksčius. Civilinė byla nagrinėjama Vilniaus apylinkės teisme. Atsakovu yra ne tik V. Čepas, bet ir knygą išleidusi leidykla „Tyto Alba“.

Savo ieškinyje G. Jacka prašo, jog teismas pripažintų, kad „Tyto Alba“ ir V. Čepas, surinkdami ir knygoje „Siena“, paskelbdami informaciją apie G. Jackos privatų gyvenimą, pažeidė jo teisę į privataus gyvenimo slaptumą, prašoma įpareigoti atsakovę „Tyto Alba“ per 14 kalendorinių dienų nuo teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos pašalinti knygą „Siena“ iš visų prekybos vietų.

Be to, G. Jacka prašo, kad teismas priteistų iš atsakovų jam atlyginti patirtą neturtinę žalą – po 3 tūkst. eurų ir įpareigotų padengti bylinėjimosi išlaidas.

„Ieškovas yra įsitikinęs, kad atsakovas, be ieškovo sutikimo ir nesant teisėto ir pagrįsto visuomenės intereso, surinkdamas ieškovo privataus gyvenimo duomenis, t. y., veikdamas kaip viešosios informacijos rengėjas, iš knygos gaunantis finansinės naudos, o atsakovė, redaguodama ir be ieškovo sutikimo ir nesant teisėto ir pagrįsto visuomenės intereso išleisdama knygą bei pateikdama ją prekybai, t. y., veikdama kaip aukščiau nurodytos informacijos skleidėja, iš knygos gaunanti finansinės naudos, pažeidė Ieškovo teisę į privataus gyvenimo apsaugą, dėl tokio pažeidimo ieškovas patyrė ir tebepatiria neturtinę žalą“, – nurodoma G. Jackos ieškinyje.

Teisme G. Jackai atstovaujantys du advokatai įrodinėja, kad V. Čepas iš G. Jackos pavardės siekė pasipelnyti, nes esą paminėjus žinomą pavardę, knygą buvo lengviau parduoti. Todėl buvo pateiktas ir patikslintas ieškinys – priteisti turtinę žalą, o tai yra už knygos pardavimą gautą pelną. Tačiau teismas tokį prašymą jau atmetė.

„G. Jacką į romaną turėjau įtraukti, nes romanas yra dokumentinis, yra priežastiniai ryšiai. Rašydamas romaną, susitikau ne tik su trimis iki galvos nuteistais vyrukais, bet buvau ir pas G. Jacką, kuris pats papasakojo daug aplinkybių. Nemanau, kad pažeidžiau jo teisę į privatų gyvenimą, nes ir dabar interneto platybėse pilna straipsnių apie teismus ir kaltinimus G. Jackai. Be to, net Konstitucija sako, kad teisė į privatų gyvenimą nėra absoliuti“, – teigė V. Čepas.

Pats G. Jacka kalbėti apie bylos aplinkybes nebuvo linkęs. G. Jackos mobiliuoju telefonu į „Atviros Klaipėdos“ žurnalistės skambutį atsiliepusi jo sutuoktinė teigė, kad apie bylos eigą ir detales reikia kalbinti V. Čepą ir advokatus.

Šios bylos nagrinėjimas Vilniaus apylinkės teisme jau krypsta pabaigos link. Kitą savaitę bus sakomos baigiamosios kalbos, o kiek vėliau skelbiamas ir sprendimas.

 

atviraklaipeda.lt 

FOTO: Martyno Vainoriaus

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Aštuntąją savo knygą – dokumentinį romaną „Siena“ – išleidęs rašytojas, buvęs Seimo narys ir pirmosios Klaipėdos miesto tarybos pirmininkas Vytautas Čepas sulaukė nemalonumų. Į teismą autorių ir leidyklą padavė knygoje minimas Gediminas Jacka, kuris neseniai persikėlė gyventi iš Palangos į Klaipėdą.


Vargu ar kokios nors knygos pristatymas Klaipėdoje yra sulaukęs tokių aistrų, kokias sukėlė Vytautas Čepas, kalbėdamas apie savo ką tik pasirodžiusį dokumentinį romaną "Siena". Vienas šios knygos herojų verslininkas Gediminas Jacka baksnojo į raudonai pabrauktas frazes ir neslėpė – kreipsis į teismą, rašo dienraštis "Klaipėda".


Besiartinantį savaitgalį „Palangos orkestras“ kviečia susitikti tik ką užgimusios knygos „Palangos orkestras. Dialogai“ bei kompaktinės plokštelės pristatymo renginiuose.


Palangos miesto savivaldybės viešoji biblioteka rugsėjo 11 d. – spalio 3 d. kviečia į projekto „lapo pasakojimai: nuo medžio iki knygos“ renginius.  


Lino Kojalos knygos pristatymas


Vasario 26 dieną Palangos senosios gimnazijos bendruomenė turėjo unikalią progą dalyvauti gimnazijos alumno Andriaus Kleivos debiutinės knygos ,,Kaip veikia Japonija" pristatyme, į kurį autorius atvyko iš Vilniuje vykusios knygų mugės, kur jo knyga sulaukė didelio dėmesio.  


Akcijos „Metų knygos rinkimai 2015“ organizatoriai – Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka bei Skaitymo ir kultūrinio raštingumo asociacija.


Savivaldybė laimėjo dar vieną teismą prieš UAB „Palangos butų ūkis“ dėl šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojų pasirinkimo. „Palangos butų ūkis“ kreipėsi į teismą, ginčydamas Savivaldybės administracijos sprendimą, kad ji gali organizuoti gyventojų susirinkimus dėl šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojų. Butų ūkis...


Praėjusio penktadienio vakarą viena už kitą stilingesnės poros ir orūs svečiai skubėjo į Žibininkuose įsikūrusį HBH jaudinančiai progai paminėti – į vieno didžiausių šalyje pramogų komplekso savininkės Rados Matulevičienės knygos „Lietuviški receptai pagal Radą“ pristatymą.


Pirmadienį Kultūros ministerijoje buvo paskelbti Nacionalinių kultūros ir meno premijų laureatai, tarp kurių ir palangiškis rašytojas Rolandas Rastauskas. Jį nuspręsta apdovanoti už žaismingos ir ironiškos eseistikos būtį pasaulyje, už sakinio eleganciją. Kaip pats rašytojas paminėjo, labiausiai jį nudžiugino tai, jog buvo atkreiptas dėmesys į eseistiką, kurios plotmėje „nardo“ ne tik jis...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius