Rinkimų nugalėtoją lems ne piniginės storis, o rinkėjams atseikėtas žmogiškumas

Linas JEGELEVIČIUS, 2016-08-18
Peržiūrėta
62
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Rinkimų nugalėtoją lems ne piniginės storis, o rinkėjams atseikėtas žmogiškumas

Iki Seimo rinkimų liko vos šiek tiek daugiau nei pusantro mėnesio, bet, jei ne kelių politinės kampanijos dalyvių dažnesni pasirodymai socialiniame tinkle „Facebook“, būtų galima manyti, kad iki rinkimų – dar labai toli. Nors kandidatų į Seimo rinkimus registracija jau pasibaigė, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) galutinius kandidatų sąrašus paskelbs tik rugsėjo 9 dieną. 36-ąja VRK puslapyje pažymėtoje Kretingos-Palangos rinkimų apygardoje kol kas –tik 4 kandidatai, nors, redakcijos duomenimis, jų yra 8.

Įsiminė politinės kampanijos suvaržymai
Dauguma „Palangos tilto“ kalbinamų kandidatų išskyrė šios politinės agitacijos suvaržymus. Akivaizdu, kad jos išskirtinumas – rinkimų agitacijos pasyvumas ir agitacijos perkėlimas į socialinių tinklų erdvę, kuri kol kas yra sunkiai sukontroliuojama rinkimų prievaizdų.
Redakcijai žinomų politinės kampanijos dalyvių Kretingos-Palangos rinkimų apygardoje teiravomės ir kitų dalykų: ar kandidatai vasarą dirbo ir (ar) ilsėjosi, kokie veiksniai apygardoje nulemsią rinkimų sėkmingą finišą; ar bus antrasis rinkimų turas? Ir, svarbiausia, kas, labiausiai tikėtina, kad jame susikaus?
Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) kandidatas Vaidotas Bacevičius „Palangos tiltui“ neišskyrė „kokių nors šios rinkimų kampanijos ypatumų“, išskyrus tai, kad kadenciją baigiančios valdžios valdymą, anot jo, žymėjo „daug įvairių korupcinių skandalų“.
Paklaustas, kas nulems nugalėtoją Kretingos-Palangos rinkimų apygardoje, konservatorius buvo lakoniškas: „Rinkėjų valia“.
„Esu įsitikinęs, kad nugalėtojas paaiškės antrajame rinkimų ture“, – pabrėžė V. Bacevičius, nepanoręs prognozuoti, tarp kurių kandidatų užvirs didžiausia kova.
Vasarą jis ir atostogavo, ir dirbo. „Buvau čia, Palangoje“, – trumpai kalbėjo TS-LKD kandidatas.

Lems kandidato žinomumas
Skambutis partijos Tvarka ir teisingumas kandidatą Edgarą Bernotą užtiko skubantį, bet „tvarkietis“ išsakė nuomonę, kad ši rinkimų kampanija niekuo neišsiskiria iš ankstesniųjų: „Girdime tuos pačius rinkimų pažadus, kurie realiai niekada neišpildomi“.
Vasarą jis derino darbą su poilsiu.
„Vadovauju viešajai įstaigai „Pasidalinkime“, – atsakė, paklaustas, ką veikiąs.
Jo nuomone, nugalėtoją Kretingos-Palangos rinkimų apygardoje lems kandidato žinomumas. Ir ne tik. „Ir tam tikslui metami pinigai“, – pabrėžė E. Bernotas.
Kandidatas sakė „neįsivaizduojąs“ ar būsiąs antrasis turas. „Viską spręs rinkėjai. Bet tarp trijų rinkimų prizininkų matau Antaną Vinkų. Jeigu jaunimas bus aktyvus, tarp jų būsiu ir aš, o trečio neįsivaizduoju“, – pridūrė.

Svarbiausia bus žmogiškosios savybės
Valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatas Kretingos-Palangos rinkimų apygardoje Arūnas Merkelis, poilsio ir reabilitacijos centro „Pušynas“ direktoriaus pavaduotojas, sakė, kad šiai rinkimų kampanijai būdinga „nauja žmonių, rinkimų kampanijos dalyvių banga“.
„Matome daug negirdėtų ir nematytų žmonių. Nors tikslai labai geri ir gražūs, kai kurių šūkiai kartojasi“, – pastebėjo kandidatas.
Kadangi „Pušyne“ dirbąs tik nuo kovo pradžios, tad jam kol kas atostogauti netekę.
„Esu atsakingas už administracinę-ūkinę-apgyvendinimo veiklą. Anksčiau dirbau policijoje, naujasis darbo kolektyvas mane priėmė gerai. Džiaugiuosi dėl to“, – sakė A. Merkelis.
Paklaustas, kas nulems nugalėtoją apygardoje, jis vadino visus kandidatus lygiaverčiais ir sakė, kad kandidatų „atvirumas ir žmogiškumas“ būsią svarbiausiais faktoriais siekiant pergalės.
„Kas visuomenei, rinkėjams atskleis savo, kaip kandidato, žmogiškąsias savybes, asmenybės šilumą, tas turi geriausius šansus“, – įsitikinęs kandidatas.
Jo nuomone, be antrojo turo Palanga neapsieis. „Tikiuosi, kad ir aš jame būsiu“, – vylėsi vyras.

Dirbo „nušilęs“
Darbo partijos Kretingos-Palangos rinkimų apygardoje kandidatas Vytautas Ročys „Palangos tiltui“ sakė, kad ši rinkimų kampanija išsiskiria dėl naujų politinės kampanijos finansavimų taisyklių.
„Gerai, kad neliko galimybės rinkėjams duoti dovanų. Per ankstesnius rinkimus, prisiminkime, buvo ir papirkinėjimų“, – sakė kandidatas.
Paklaustas, ką veikė visą vasarą, V. Ročys, kuris yra Valstybinės darbo inspekcijos Klaipėdos teritorinio padalinio vadovas, teigė, kad dirbo „nušilęs“: „Ir nemažai Palangoje: atlikome patikrinimus, radome nemažai pažeidimų“.
„Darbietis“ mano, kad kandidatų žinomumas bus svarbiausias dalykas varžantis dėl mandato į Seimą.„Kuo daugiau rinkėjai apie kandidatą žinos, kuo daugiau jis ar ji bendraus su žmonėmis, tai ir lems nugalėtoją. Tie laikai, kai kažkas kažkur ir kažkiek metė pinigų, kad pakliūtų į Seimą, jau yra praeityje“, – įsitikinęs V. Ročys.
Jis mano, kad be antrojo rinkimų turo apygardoje nebus apsieita: „Nesu mėgėjas spėlioti, tad nespėsiu, kas bus jame. Ypač, kai įvykiai per savaitę ar kelias gali labai viską pakeisti“.

Džiaugiasi, kad neliko dovanų
Lietuvos Liberalų sąjūdžio kandidatėJolita Vaickienė Kretingos-Palangos rinkimų apygardojeatkreipė dėmesį, kad pasikeitus įstatymui, šioje rinkimų kampanijoje negalimos jokios dovanos.
„Apribotos reklaminės kampanijos – gerai, nes reiškia, kad nebus dovanėlių –rinkėjų papirkinėjimo, tik spausdinta reklama. Kitas akivaizdus dalykas, kad šiai rinkimų kampanijai registravosi mažiau partijų, vadinasi, bus mažiau ir kandidatų“, – pastebėjo J. Vaickienė, pridurdama: „Vadinasi, bus mažiau išsibalansavimo. Bus daugiau stabilumo“.
Liberalų kandidatė negalėjo atsakyti, kokie veiksniai bus lemiami pastveriant mandatą į Seimą Kretingos-Palangos rinkimų apygardoje. „Jeigu žinočiau, tai aš laimėčiau rinkimus, – juokėsi moteris. – Svarbiausia yra žinoti žmonių lūkesčius“.
Pastebėjusi, kad pati nežinanti visų varžovų apygardoje, ji nesiėmė spėti, tarp kurių jų užvirs didžiausia kova.„Yra stiprios partijos ir stiprios jų asmenybės čia. Neabejoju, kad turėsime antrąjį rinkimų turą“, – sakė J. Vaickienė.
Ji prisipažino, kad vasarą dirbusi: „Kaip Seimo narė priiminėjau gyventojus, susitikinėjau su rinkėjais. Ypač Kretingoje, kur esu išrinkta“.
Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) kandidatas apygardoje Antanas Vinkus, dirbantis premjero Algirdo Butkevičiaus patarėju sveikatos klausimais, sakė, jog šią Seimo rinkimų kampaniją nuo kitų labiausiai skiria pasikeitusios kai kurių rinkiminių apygardų ribos.
„Viena iš tokių – Kretingos-Palangos. Džiaugiuosi galimybe siekti ne tik Kretingos, bet ir Palangos žmonių pasitikėjimo“, – sakė A. Vinkus.
Į klausimą, ar vasarą suderinęs darbą su poilsiu, pagal išsilavinimą gydytojas sakė, kad „visada“ derinąs poilsį su darbu.„Derinu, ir esu pasiekiamas žmonėms“, – sakė kandidatas.
Pasiteiravus, kokie veiksniai lems nugalėtoją apygardoje, A. Vinkus atsakė, kad viską nulems žmonių pasirinkimas.„Jį lems žmonių tikėjimas kandidatu“, – sakė LSDP kandidatas.
Jis diplomatiškai išvengė tiesaus atsakymo, ar Kretingos-Palangos rinkimų apygardoje būsiąs antrasis turas.„Tai nuspręs rinkėjai. O jeigu jis įvyksiąs, jame varžysis tie, kuriais rinkėjai pasitikės labiausiai“, – sakė A. Vinkus.

Centro partijos kandidatas – už patirtį
Nors VRK puslapyje nenurodyta, Centro partija Kretingos-Palangos rinkimų apygardoje yra iškėlusi palangiškiams gerai pažįstamo Nerijaus Stasiulio kandidatūrą.
„Rinkimų taisyklės iš pagrindų nesikeitė, todėl man ši politinė rinkimų kampanija niekuo nesiskiria nuo buvusiųjų, – „Palangos tiltui“ sakė N. Stasiulis. – Mūsų partija, kaip nesisteminė, rinkimams, deja, negauna nė euro iš valstybės, vadinasi, turiu kampaniją finansuoti iš savo ar rėmėjų lėšų“.
Vasarą N. Stasiulis vedė renginius, bet spėjo ir paatostogauti.
„Negrybavau, nežvejojau, bet daug knygų skaičiau. Be to, teko pamatyti ne vieną renginį, su šeima planuojame pasiekti Zarasus“, – sakė kandidatas.
Jo manymu, rinkimų nugalėtoją lems rinkėjų aktyvumas.„Jeigu ateis rinkėjas, kuris paprastai nebalsuoja, jis balsuos ne iš inercijos ar pagal pakvietimą kurios nors sisteminės partijos, o savarankiškai. Dabar apie pusę rinkėjų turinčių rinkimų teisę nebalsuoja“, – pastebėjo jis.
N. Stasiulis sako „tikįs“ ir besiviliantis, kad antrasis rinkimų turas įvyks Palangoje.
„Nors visi patyrę, nė vienas nėra iš gatvės, kaip sakau, bet mano visos simpatijos–Antanui Vinkui. Mano požiūris, kad valstybę turi valdyti žmonės su gyvenimiška patirtimi, o jauni, kaip aš, turime dirbti ir mokytis, kaip valdyti“, – „Palangos tiltui“ sakė N. Stasiulis.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos miesto savivaldybė kviečia aktyvius, jaunus ir veiklius žmones įsilieti į Savivaldybės jaunimo reikalų tarybos (SJRT) gretas. Jaunimo atstovų rinkimai į jaunimo reikalų tarybą vyks spalio 24 dieną 17 val. 30 min. Jei esate 14-29 metų, domitės jaunimo politika, jums svarbu, kaip jaunas žmogus jaučiasi Palangoje, turite idėjų, pasiūlymų ir norite jas įgyvendinti, kandidatuokite į...


Tai, dėl ko niekam nekilo abejonių, buvo patvirtinta šį sekmadienį - Vladimiras Putinas dar šešerius metus bus Rusijos prezidentu. Pirmą kartą šalies vadovo rinkimus Putinas laimėjo dar 2000 metais. Iliustracijai, kiek laiko praėjo nuo tos dienos, galima pasitelkti tokius pavyzdžius - tais metais pirmą kartą rinkoje pasirodė populiarusis mobiliojo telefono modelis...


Nors seniūnaičių pareigos – simbolinės, įgaliojimai – nedideli, o joms vykdyti nenumatytas joks biudžetas, seniūnaičio rinkimai Kunigiškėse priminė rinkimus į Seimą – tiek jie sulaukė visų dėmesio ir rinkėjų aktyvumo. Jo, matyt, būtų gerokai mažiau, jeigu ne Aleksandro Jokūbausko, advokato ir buvusio miesto savivaldybės Tarybos nario, kandidatūra juose. Kodėl žinomas...


Įvažiavimo rinkliavą nupūtė rinkimai

Alvydas Ziabkus, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2016 04 28 | Rubrika: Savaitės komentaras

Iš praėjusį rudenį Palangos savivaldybės sukelto šurmulio dėl vasarą automobilių įvažiavimo į kurortą apmokestinimo, labiausiai bus laimėjusi Neringos savivaldybė Kol įpykusių Kretingos žemaičių pabūgusi Palanga atatupsta traukėsi nuo savo ketinimų, kitas pajūrio kurortas tyliai ir ramiai šią vasarą įvažiavimą į Neringą pasididino nuo 10 iki 20 eurų.


Azarto mėgėjų rinkimai nenuvils  2

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2016 01 21 | Rubrika: Savaitės komentaras

Ateinantį rudenį palangiškių laukia kaip niekada įdomūs ir azartiški Seimo rinkimai.


Šventosios seniūno rinkimai pakvipo pigia režisūra

Linas JEGELEVIČIUS, 2015 05 25 | Rubrika: Miestas

Norą tapti Šventosios seniūnu pareiškė apie 20 kandidatų, bet miestelis šurmuliuoja, kad būsimasis seniūnas, tiksliau seniūnė, jau seniai šildosi gūžtą senokai tuščiame seniūno kabinete. Vos pusę metų Palangos miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus specialiste dirbanti Veronika Skeberdytė, viena iš kandidačių į pareigas, vis dažniau...


Kas politikui parūpo labiau: lenktynės ar būsimi rinkimai?

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2014 07 31 | Rubrika: Savaitės komentaras

Penkioliktą kartą Palangoje vykusios 1000 kilometrų lenktynės jau išdardėjo iki kitos vasaros, tačiau šio masinio renginio sukelti ratilai krantus pasiekia iki šiol.


Penktadienį „Baltijos“ pagrindinėje mokykloje vyko Lietuvos moksleivių sąjungos (LMS) Palangos mokinių savivaldų forumas. Jo metu buvo išrinktas ir naujas laikinai pareigas eisiantis Mokinių savivaldų informacinio centro (MSIC) pirmininkas, kuriuo tapo Senosios gimnazijos pirmosios klasės moksleivis Žygimantas Mitkus.


Seimo rinkimai gali užgesinti politinės nesantaikos ugnį  2

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2012 10 11 | Rubrika: Savaitės komentaras

Rinkimuose į Seimą Pajūrio vienmandatėje apygardoje vėl kaktomuša susidūrė du Palangos politikos mohikanai: konservatorius Pranas Žeimys ir liberalcentristas Raimundas Palaitis.


Merų rinkimai turėtų padaryti galą politinėms postų dalyboms

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2010 03 20 | Rubrika: Miestas

Lietuvos valdžios institucijų koridoriuose užvirė ginčai dėl tiesioginių mero rinkimų. Liekant mažiau nei metams iki savivaldos rinkimų Seimas tokią galimybę bevelija numarinti dar vienai kadencijai.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas