Senjorai semiasi žinių apie informacinį raštingumą

Rasa GEDVILAITĖ, 2016-10-10
Peržiūrėta
1892
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Aušra Maldeikienė
Aušra Maldeikienė

Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos darbuotojai jau kurį laiką skatina senjorus nebijoti kompiuterinių technologijų ir drąsiai jomis naudotis. Palangos senjorai jau ne kartą įrodė, jog jie yra drąsūs, norintys kuo daugiau sužinoti ir išmokti, tad aktyviai dalyvauja vykdomuose projektuose. Šįkart visus semtis žinių kviečia projektas „Informacinis raštingumas – senjorų kelias į pilnavertį rytojų“. Senjorai ne tik mokosi, bet ir klausosi įdomių paskaitų. Pirmoji, kurią vedė Aušra Maldeikienė, įvyko praėjusią savaitę.

Naujausiomis technologijomis
Kaip pasakojo Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos kultūros projektų vadovas Martynas Girininkas, šio projekto tikslas – suteikti senjorams reikiamų kompetencijų suvokti medijų vaidmenį ir funkcijas, suprasti, kaip jos veikia, kritiškai vertinti medijų turinį, o ir patys galiausiai gebės sukurti tokio pobūdžio turinį.
„Bibliotekoje senjorams bus suteikiama galimybė teoriškai ir praktiškai susipažinti, išmokti naudotis naujausiomis technologijomis, bus ugdomi jų gebėjimai saugiai naudotis naujomis. Iš viso numatytos septynios paskaitos-mokymai, kuriuos ves skirtingų sričių lektoriai, įvairiapusiškai padėsiantys atskleisti medijų vaidmenį, funkcijas, mokysiantys kritiškai vertinti medijų turinį“, – apie projektą pasakojo M. Girininkas.

Mokytis norinčių daug
„Prieš paskaitas vyksta praktinis senjorų mokymasis, naudojant planšetinius kompiuterinius. Šiuos mokymus veda bibliotekos darbuotojai, kurie anksčiau vykusio projekto metu, kuris skirtas Bibliotekos pažangai II („Palangos istorija jungia kartas“) buvo parengti dirbti su senjorais, apmokant juos kompiuterinių subtilybių. Gaila, kad turime galimybę apmokyti tik 10 senjorų, kadangi tiek teleidžia techninės galimybės, turime tik 5 planšetinius kompiuterius, o senjorų, norinčių praktiškai pasimokyti, yra kur kas daugiau“, – kalbėjo Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos kultūros projektų vadovas.
Jis išreiškė viltį, jog tokių projektų bus ir daugiau, kad būtų galima patenkinti visų senjorų poreikius. „Norime pakviesti senjorus aktyviai dalyvauti organizuojamuose užsiėmimuose, drąsiai išsakyti savo nuomonę, norus, kad į juos atsižvelgdami galėtume teikti projektus, kurie padėtų senjorams žengti į pilnavertį rytojų“, – paragino pašnekovas.

Atpažinti žanrus
Paskaitų ciklą pradėjusi A. Maldeikienė pasakojo apie žiniasklaidą, jos sklaidą ir stilių. Gausus būrys palangiškių, ir ne tik senjorų, panoro pasiklausyti žinomos moters, beje, palangiškės, paskaitos ir kaip ji į žiniasklaidą žvelgia iš skirtingų pusių – kaip žiniasklaidos atstovė ir kaip žiniasklaidos herojė.
Lektorė prisipažino, kad ji dažnai pristatoma kaip ekonomistė, nors jos išsilavinimas yra kiek kitoks – politinė ekonomija, aiškiau, politologija. O mažai kam žinoma, jog žinoma moteris Didžiosios Britanijos Oksfordo universitete įgijo dar vieną specialybę – kolumnų (kitaip įžvalgų ar nuomonių) rašytojos.
A. Maldeikienė papasakojo, kaip buvo mokoma rašyti kolumnus. Paaiškėjo, jog kolumnų rašytojai buvo mokomi sukurti konfliktą. „Kolumnų rašytojų darbas yra skaitytojus sunervinti, įjungti jiems smegenis, iššaukti diskusiją. Bet, žinoma, reikia turėti ironijos jausmą ir atpažinti, kad tai toks žanras. Jeigu mes norime kokybiškos žiniasklaidos, turime kiekvieną kartą fiksuoti, jog esama skirtingų žanrų, o jų yra labai daug. Juk nuėjus į siaubo filmą, nesitikime, kad pamatysime romantinį filmą. Taip ir su kolumnais. Skaitydamas parašytą kolumną, nesitiki, jog tau bus pateiktas be jokios intrigos tekstas“, – akcentavo A. Maldeikienė.

Komentarų žanras nyksta
Kaip pažymėjo lektorė, pirmoji žiniasklaidos prievolė yra informuoti. „Dažnai pastebiu, jog žiniasklaidoje siekiama kurią nors naujieną dirbtinai paversti įdomia. Pavyzdžiui, mane dažniausiai žmonės mėgsta arba nekenčia. Maldeikienės pavardė puikiai žinoma, todėl mano pavarde dažnai naudojamasi siekiant pritraukti daugiau skaitytojų dėmesio. Kartais man užtenka pasakyti vieną eilutę arba visai nieko nesakyti, bet pavardė gali atsidurti pavadinime. Todėl visada visiems kartoju, kad jeigu Maldeikienės nemėgstate, tai ir nekomentuokite straipsnio, kuriame esu minima. Kitaip jūs dar labiau keliate šio straipsnio populiarumą ir skatinate žurnalistus dar daugiau apie mane rašyti“, – savo patirtimi pasidalino žinoma moteris.
Vieną iš žanrų A. Maldeikienė įvardijo komentarą. „Geri komentarai yra aukštasis pilotažas. Juos yra pakankamai sunku rašyti. Juos rašo profesionalai ne profesionalams, tad reikia parašyti komentarą suprantama kalba, be jokių tik tam tikros srities specialistams suprantamų terminų. Tiesą pasakius, šis žanras Lietuvoje išnykęs. Kodėl jis išnyko, aš negaliu pasakyti. Iš dalies, kalti ir patys skaitytojai. Kitas dalykas, geram komentarui parašyti reikia skirti pakankamai daug laiko. Aš pati komentarą rašydavau pusantros dienos, o kartais net dvi. Šiuolaikinėje žiniasklaidoje reikalaujama per dieną parašyti po keturis ar penkis straipsnius, kas lauks tiek laiko vieno teksto“, – savo įžvalgomis dalijosi palangiškius jau pirmojoje paskaitoje itin sudominusi lektorė.
Žinoma moteris pateikė ne vieną pavyzdį, kaip veikia minėtieji kolumnai šiuolaikinėje žiniasklaidoje, kokį sukelia efektą. Kaip, pavyzdžiui, kandžiai reiškiamos Andriaus Užkalnio nuomonės.
„Mums buvo sakoma, kad esame savo sričių specialistai, mokame pakomentuoti tam tikrus dalykus, tačiau reikia išmokti savo nuomonę pateikti kur kas aršiau. Taip, kad žmonėms sukeltų įvairių jausmų“, – pastebėjo A. Maldeikienė.

Laukia dar šeši susitikimai
Pirmasis susitikimas „Žiniasklaida: kalba ir stilius“ sulaukė nemažo senjorų susidomėjimo. Senjorai po paskaitos dar ilgai asmeniškai bendravo su lektore ir noriai uždavinėjo klausimus.
Senjorų dar laukia šeši susitikimai: spalio 13 d. 17 val. pakvies Tomas Viluckas, vesiantis paskaitą „Žiniasklaida, reklama, internetas“. Spalio 19 d. paskaitą „Propaganda: kur slypi tiesa?“ vėl skaitys A. Maldeikienė. Spalio 26 d. susitikti pakvies klebonas Marius Venskus, vesiantis paskaitą „Sakyk žodį laisvai“.
Lapkričio 8 d. susiburti paragins Dalia Kutraitė su paskaita „Informacinis raštingumas bibliotekoje“. Lapkričio 17 d. Jolita Viluckienė ves paskaitą „Naujosios medijos, socialiniai ryšiai“. O paskutinė paskaita „Socialinis medijų pasaulis“ įvyks lapkričio 24 d., ją ves Daiva Janavičienė.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Daliai Palangos besimokančiųjų naujieji mokslo metai prasidėjo beveik savaite vėliau nei kitiems –  Palangos trečiojo amžiaus universiteto (TAU) senjorai į naujų mokslo metų pradžios šventę rinkosi antradienį, rugsėjo 7 d.


Daugelio pensininkų bendrijos „Bočiai” narių pageidavimu, Savivaldybei suteikus autobusą, buvo suorganizuota išvyka į Pakruojo dvaro gėlių festivalį „Vasarvidžio nakties sapnas 2020”. Važiavome maršrutu Palanga, Kretinga, Plungė, Telšiai, Šiauliai, Pakruojis. Kelionės metu gido neturėjome, todėl patys senjorai, kurie turėjo žinių apie...


 Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino 12 kandidatų į Seimą Mėguvos rinkimų apygardoje. Kaip įsitikino šių eilučių autorius, beveik visi jie mielai postringauja apie rūpinimąsi žmonėmis, meilę Tėvynei ir Palangai. Tačiau dauguma ilgai krapštė galvas ir klupo ties paprasčiausiu klausimu: „Kiek kilometrų Palangos miesto savivaldybės teritorijoje driekiasi...


Po straipsnio pajūriui skirtame žurnale "Lietuvos pajūris" apie palangiškį Adrijų Beniušį - vaikinui dėl agresyvios vėžio formos buvo amputuota koja - Palangos moterų LIONS klubas vaikinui turi gerą žinią - skirs neatlygintiną piniginę paramą vaikino svajonėms įgyvendinti.


Antradienį, spalio 15 d., Palangos miesto savivaldybėje lankėsi bei su miesto meru Šarūnu Vaitkumi susitiko Palangos globos namų senjorai


Spalio 26 d. Šventosios pagrindinės mokyklos pirmos ir ketvirtos klasės mokiniai lankėsi Palangos priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje, kur vyko prevencinė akcija „Moksleivi, būk saugus!”. Pagrindinis šios išvykos tikslas – supažindinti mokinius su ugniagesių profesijos specifika ir darbo sąlygomis.


Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos darbuotojai jau kurį laiką skatina senjorus nebijoti kompiuterinių technologijų ir drąsiai jomis naudotis. Palangos senjorai jau ne kartą įrodė, jog jie yra drąsūs, norintys kuo daugiau sužinoti ir išmokti, tad aktyviai dalyvauja vykdomuose projektuose. Šįkart visus semtis žinių kviečia projektas „Informacinis...


Nuolat skubančiame šiandienos pasaulyje ne vienas pasigenda vidinės atramos, užsiėmimo, kuris padėtų nurimti ir atgauti dvasines jėgas. Vieniems tokiu užsiėmimu tampa sportas, kitiems – religija, dalis pasirenka labiau tolimą jogą. Palangoje veikiančios jogos stovyklos mokytojas Arūnas Dobilaitis (Jogananda) tikino joga susidomėjęs ieškodamas dvasingumo bei ramybės....


Trečiadienio popietę senjorų-studentų neišgąsdino nei darganas oras, nei tirpstančio sniego balos. Visi aktyviai ir su gera nuotaika rinkosi į Palangos senosios gimnazijos salę. Kadangi dalyvavo visų fakultetų pirmo kurso senjorai-studentai, paskaitos įžanginėje dalyje kalbėjo Palangos Švietimo pagalbos tarnybos metodininkė Vilma Varpiotienė. Ji kaip visada nestokojo...


Pastaraisiais metais socialiniai tinklai tapo ypač populiarūs. Šių tinklų esmė – pritraukti interneto vartotojus, mėgstančius bendrauti virtualiai, suteikiant jiems galimybę išreikšti save bei surasti „draugų“ su panašiais interesais. Savęs rodymas, viešas asmeninių duomenų, intymių smulkmenų skelbimas labiau būdingas jaunimui. Tačiau žinių...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius