Skautai ryžtingai siekia sugrąžinti istorinį skautų įkūrėjo lordo Roberto Baden–Povelio gatvės vardo pavadinimą Palangoje

Lietuvos skautai suvienijo jėgas siekdami sugrąžinti istorinį gatvės pavadinimą suteiktą 1933 metais dabartinėje Dariaus ir Girėno gatvės dalyje Palangoje. Gatvės pavadinimas buvo panaikintas kaip ir daugelis kitų gatvių pavadinimų okupacijos metu. Skautai ne kartą ėmėsi pastangų dėl istorinio vardo sugrąžinimo ir 2023 metais ėmėsi ryžtingesnių žingsnių. Organizuojamos parodos, žygiai, susitikimai, filmų peržiūros, diskusijos, komunikacijos kampanija ir kitos akcijos.
Skautiškų renginių maratonas Palangoje
Palangoje visą mėnesį dar iki naujų metų vyko renginių ciklas „Palanga ir skautai”, jo metu Palangos miesto viešojoje bibliotekoje buvo eksponuojama paroda „Pirmoji atgimusios Lietuvos jubiliejine skautų stovykla „Lituanica 93” Palanga” ir įvairūs susitikimai, pokalbiai skautybės tema su režisieriumi, aktoriumi Pauliumi Tamole, LR Seimo nariu Valdu Rakučiu, kun. Viliumi Viktoravičiumi, Plungės skautu Žydrūnu Pilitausku ir kt. Miestiečiai galėjo susipažinti su skautiška istorija, renginiuose susitikti su įdomiais svečiais skautais, kurie dalyvavo atkurtoje skautų organizacijos veikloje ir dabar puoselėja skautų istoriją.
Paulius Tamolė: mūsų darbai turi gerą ir teisingą energiją
„2023 vasarą organizavome didžiausią skautišką renginį jubiliejinę stovyklą „Tarp trijų vandenų.” Joje dalyvavo per 2300 skautų iš Lietuvos kitų pasaulio valstybių. Stovyklos metu pirmą kartą istorijoje turėjome įkūrę tikrą skautišką muziejų su mums brangiais eksponatais – LR prezidento A. Smetonos palapine, skautiškų pašto ženklų ir filatelijos kolekcija, Palangos kurorto muziejaus parengta ekspozicija skirta paminėti skautų įkūrėjo lordo Roberto Baden–Povelio ir 650 britų skautų vizitui Lietuvoje. Džiaugiuosi, kad mūsų pradėti darbai turi tęstinumą. Stovykla baigėsi, o skautiškas muziejus gyvuoja toliau ir keliauja po Lietuvą pasakodamas apie skautus ir Lietuvos istoriją. Vadinasi mūsų darbai turi gerą ir teisingą energiją,“ – džiaugiasi žinomas režisierius, aktorius ir skautas, minėtos stovyklos viršininkas Paulius Tamolė.
Minint 90-ąsias skautų įkūrėjo Roberto Baden-Povelio vizito mūsų šalyje metines, Lietuvoje veikiančios skautų organizacijos vasarą kreipėsi į Palangos savivaldybę grąžinti sovietinės okupacijos metu pakeistos gatvės pavadinimą. Šia iniciatyvą pradėjo skautų istorijos tyrimo grupė kartu su Nomeda Bepirštyte. Gatvės pavadinimo sugrąžinimo idėja palaiko Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus ir nemažai kitų ryškių šalies asmenybių.
Skautai ir istorinis teisingumas
„Skautai yra neatsiejama Lietuvos valstybingumo istorijos dalis. Istorinis teisingumas: dėl Roberto Baden-Povelio vardo gatvės atstatymas svarbus ne tik patiems skautams, bet ir visai pilietinei visuomenei. Džiaugiuosi, jog tiek daug įvairių sričių profesionalų prisidėjo prie skautiškos istorijos projektų puoselėjimo šiais metais. Tikiuosi, jog greitu metu sugrąžintas gatvės pavadinimas pradžiugins Lietuvos žmones bei skautus visame pasaulyje. Vakarų valstybes veikia skautiški muziejai, yra statomi klasikiniai ar modernūs paminklai ir kiti atminimo ženklai,“ – teigia gatvės sugrąžinimo iniciatyvos vadovas „Strateginių Iniciatyvų centro” direktorius Alkas Paltarokas.
BTU akcija Palangoje
Kiekvienais metais prieš Kalėdas skautai visame pasaulyje skleidžia Betliejaus taikos ugnį, šiame tarptautiniame projekte dalyvauja ir Lietuvos skautai nuo atgimimo laikų. Betliejaus takos ugnis aplankė ir Palangą.
„Betliejaus taikos ugnelės akcija simbolizuoja taiką, susiklausymą, pagarbą vieni kitiems. Kasmet įvairiose pasaulio šalyse skautai neša šią ugnelę į valdžios įstaigas, mokyklas, nevyriausybines organizacijas skleisdami bendrystės ir taikos idėjas. Lankėmės įvairiose Palangos įstaigose ir istorinėje skautų įkūrėjo gatvėje taip siekdami pristatyti ir skautų judėjimą vietos bendruomenei,” – sako Betliejaus taikos ugnies dalinimo akcijos Palangoje koordinatorė skautė Aurelija Mažeikytė.
Svarbūs faktai apie skautus Lietuvoje
Šiuo metu Lietuvoje yra apie penkis tūkstančius įvairioms skautiškoms organizacijoms priklausančių narių. Nuo 1918 m. iki 1940 m. skautais Lietuvoje galėjo būti apie 100 tūkst. vyrų ir moterų. Po okupacijos organizacija buvo uždrausta, 1988 m. lapkričio 14 d. atkurta.Įkūrus visos Lietuvos partizanus vienijusį Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdį (LLKS) – net penki iš aštuonių 1949 m. vasario 16-osios deklaracijos signatarų buvo tarpukario Lietuvos skautai.Lietuvos skautai priklauso tarptautinėms skautų organizacijomis, tokioms kaip daugiau nei 57 mln. skautų iš 174 šalių vienijančiai Pasaulinei skautų judėjimo organizacijai (angl. Word Organisation of the Scout Movement, WOSM), glaudžiai bendradarbiauja su įvairių Europos ir pasaulio šalių skautais.Lietuvos skautai yra viena iš didžiausių ir aktyviausių jaunimo organizuoju šalyje. Prezidentas V. Adamkus yra skautas, garsūs kultūros, meno ir kitų sričių profesionalai augo su skautiškomis idėjomis.„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Pasaulinę skautų solidarumo dieną Palangoje atidaryta organizacijos įkūrėjo lordo Roberto Baden-Povelio alėja (FOTO GALERIJA)
"Palangos tilto" informacija, 2025 02 22 | Rubrika: Miestas
Pasaulinę skautų solidarumo dieną Palangoje atidaryta organizacijos įkūrėjo lordo Roberto Baden-Povelio alėja.
Palangoje bus atidaryta skautų įkūrėjo R. Baden-Povelio alėja
2025 02 21 | Rubrika: Miestas
Šeštadienį Palangoje bus atidaryta skautų įkūrėjo Roberto Baden-Povelio vardu pavadinta alėja. Skautų pradininko vardas suteiktas S. Dariaus ir S. Girėno gatvės atkarpai nuo Meilės alėjos iki Birutės alėjos.
Lietuvos skautai suvienijo jėgas siekdami sugrąžinti istorinį gatvės pavadinimą suteiktą 1933m. dabartinėje Dariaus ir Girėno gatvės dalyje Palangoje.
Lietuvos skautai suvienijo jėgas siekdami sugrąžinti istorinį gatvės pavadinimą suteiktą 1933 metais dabartinėje Dariaus ir Girėno gatvės dalyje Palangoje.
Renginių ciklas „Palanga ir skautai" kviečia į parodą
2023 11 03 | Rubrika: Miestas
Skautų bendruomenė nuoširdžiai kviečia atvykti į parodos „1993m. pirmoji atgimusios Lietuvos jubiliejinė skautų stovykla „Lituanica93“ Palanga“ bei renginių ciklo „Palanga ir skautai“ Palangos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje lapkričio 7d. 17:30 val. atidarymą.
Skautai prašo grąžinti istorinį skautų įkūrėjo gatvės pavadinimą Palangoje
2023 08 24 | Rubrika: Miestas
Minint 90-ąsias skautų įkūrėjo Roberto Baden-Povelio vizito mūsų šalyje metines, Lietuvoje veikiančios skautų organizacijos prašo Palangos savivaldybės grąžinti sovietinės okupacijos metu pakeistos gatvės pavadinimą.
Lietuvių dovanos pasaulio skautų vadui Robertui Baden-Powelliui
2023 05 15 | Rubrika: Miestas
1933 m. rugpjūčio 14–17 d. Palangoje vyko XV-oji jubiliejinė Lietuvos skautų stovykla, kurioje dalyvavo gausus 1732-jų skautų būrys.
Už 2 500 eurų parduodama Palangos interneto svetainė www.palangoje.info
"Palangos tilto" informacija, 2020 02 24 | Rubrika: Miestas
Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.
Palanga mena skautų sąjūdžio įkūrėją R.Baden-Powell
2017 03 02 | Rubrika: Kultūra
Robert Stephenson Smyth Baden-Powell (Robertas Stivensonas Smitas Badenas-Povelis) – britų karinis veikėjas, skautų judėjimo pradininkas, pasaulio skautų sąjūdžio įkūrėjas ir šefas. 1933 m. jis su anglų skautais lankėsi Baltijos valstybėse, svečiavosi Palangoje. Šiemet minime R. Baden-Powell gimimo160 m. sukaktį.
Neregėtas negirdėtas palangiškio siekis: sugrąžinti Vokietijai Kaliningradą
Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016 07 11 | Rubrika: Miestas
Ar kam nors kiltų mintis susigrąžinti karo metu prarastą šalies lopinėlį ar pakeisti valstybės sienas? Turbūt, ne. O štai 86-erių metų palangiškiui Jonui Karašauskui kilo. Vyriškis atkakliai siekia Vokietijai sugrąžinti Kaliningradą, ir savo sumanymu šiandien itin užsidegęs.