Valdžios taikiklyje – globotinių šeimyna

Dalia JURGAITYTĖ, 2009-11-10
Peržiūrėta
1629
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Ketvirtadienį valdžia savo sprendimu ketina panaikinti beveik devyniolika metų gyvavusią Janinos ir Liudo Siručių šeimyną, kurioje gyvena šeši vaikai. Įgyvendinus šį sumanymą, globotiniai gali prarasti namus, į kuriuos visada malonu sugrįžti. Likvidavimo procedūrą planuojama pradėti šių metų gruodžio pradžioje ir baigti iki 2010 metų kovo pradžios.

 

Įkurta beveik prieš du dešimtmečius

Kaip teigiama parengtame sprendimo projekte, J.ir L. Siručių šeimyna įkurta 1990 metais Palangos miesto valdybos potvarkiu. Šiuo metu šeimynoje globojamas vienas dvylikametis, du trylikamečiai, du keturiolikmečiai ir vienas septyniolikmetis, kuriam šiemet gruodį sukaks aštuoniolika.

Lietuvos Respublikos Civiliniame kodekse numatyta globos forma, kai juridinis asmuo (šeimyna) globoja šešis ir daugiau vaikų, jai suteikiamas šeimynos statusas. Kai šeimynoje lieka mažiau nei šeši vaikai, ji šio statuso netenka. Vaiko globėju negali būti vyresni nei 65 metų asmenys, išskyrus artimus giminaičius.

 

Natūralus procesas

Kaip „Palangos tiltui“ sakė Palangos Vaiko teisių apsaugos tarnybos vedėja Emilija Lapėnienė, šio sprendimo projekto esmė ir yra tai, kad globėjai yra vyresni nei 65 metų amžiaus asmenys, o gruodžio mėnesį sumažės nepilnamečių vaikų skaičius. Todėl šeimyna netenka savo juridinio statuso. Vedėjos nuomone, tai  natūralus ir dėsningas procesas. Anot E.Lapėnienės, šeimyna jau informuota ir žino apie būsimą likvidavimą. Tačiau J. Ir L.  Siručiams bus suteikta teisė globoti likusius vaikus iki tol, kol jauniausias globotinis sulauks pilnametystės.

 

Rūpinosi vaikais

Tarnybos vedėja pripažino, kad J. ir L. Siručių šeimynoje vaikais buvo rūpinamasi, suteikiama  galimybę tobulinti savo pomėgius įvairiose srityse. Jiems buvo skiepijama meilė muzikai, ir ne vienas iš globotinių įgijo muzikinį išsilavinimą. Pasak E.Lapėnienės, ne kiekvienas ryžtasi globoti net savo giminaičių vaikus, o J. Ir L. Siručiai per beveik dvidešimt metų ne vienam vaikui leido pajusti namų šilumą ir suprasti, kas yra šeima. Tarnybos vedėjos teigimu, Palangoje nebuvo  daugiau nei vieno, pareiškusio norą steigti šeimyną.

 

Nevalia skubėti

Paprašius J.Sirutienės išsakyti savo nuomonę dėl planuojamo šeimynos likvidavimo, moteris nustebo, jog jau parengtas sprendimo projektas. „Kodėl  valdžia taip skuba? Man nesuprantama, nes tik gruodžio pradžioje vienam iš globotinių sukanka aštuoniolika“, - sakė šeimynos įkūrėja.

„Aš kreipiausi į Vaiko teisių apsaugos kontrolierę Rimantę Šalaševičiūtę bei Seimą dėl įstatymo pataisų. Man kontrolierių tarnybos vadovė ne kartą yra akcentavusi, kad nevalia daryti skubotų sprendimų kai paliečiami vaikų interesai. Į gyvenimą išleidau penkiolika globotinių, kurie manęs kitaip nevadino, tik mama. Negi dabar, likus šeimoje penkiems vaikams, turiu juos vėlgi sugrąžinti į  vaikų namus? Gal galėtų valdžia pasiteirauti, ar vaikai to nori?“, - klausė šeimynos mama.

 

Neatsisakys savo globotinių

Janina Sirutienė sakė, kad kol Aukščiausiasis jai suteikia jėgų, neketinanti atsisakyti savo globotinių. „Tegul auga ir keturi ar penki, nes man neaktualu, kiek vaikų. Manęs dažnas klausia, kada pagalvosiu apie save. Šeimyna jau turi savo tradicijas. Pasodinome medį, simbolizuojantį šeimynos namus, ir kiekvienas, kur jis bebūtų, žino, kad yra laukiamas“, - kalbėjo moteris.

Pašnekovės pasakojimu, yra buvę ir anksčiau bandymų išdraskyti šeimyną. Anot J.Sirutienės, viena jos globotinė, išvykusi siekti aukštojo mokslo, nors ir sunkiai verčiasi, bet buvo įkalbėta pasiimti likusias savo seseris. „Sunku buvo įrodyti, kad dabar, sunkmečiu, jai vienai išlaikyti dvi nepilnametes paaugles bus nelengva. Priminiau, kad reikia baigti mokslus, ir ji galinti bet kuriuo metu atvažiuoti gyventi šeimynoje, nes vietos visuomet atsiras“, - teigė miestelienė.

 

Domina pastatas, bet ne vaikai

Anot šeimynos įkūrėjos, šiuo atveju miesto Savivaldybei mažiausiai rūpi vaikų interesai. Janinos Sirutienės teigimu, ruošiama dirva pastatui atimti. Pasak palangiškės, valdžia nei vienu litu neprisidėjo, kad atliktų kapitalinį namo remontą., nors ši prievolė jai priklauso. „Su vyru, ką sugebame, tą ir pasidarome – suremontuojame vidaus patalpas“ – sakė ji. Pasak J.Sirutienės, tiek metų praleidę šiuose išpuoselėtuose ir jaukiuose namuose, pageidautų pastatą privatizuoti. „Nemanau, kad mano norai nepagrįsti. Sieksiu išsaugoti tai, kas buvo sukurta, ir kad mano buvę globotiniai galėtų sugrįžti į namus“, - savo pasiryžimą išsakė du dešimtmečius auginusi svetimus vaikus J.Sirutienė.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Pirmąjį 2023 metų mėnesį toliau stebimas spartus aviacijos atsigavimas – Kauno ir Palangos oro uostuose rezultatai jau nuo metų pradžios viršijo priešpandeminius rodiklius. 


Šimto metų jubiliejų švenčianti Palangos senoji gimnazija gruodžio mėnesį žurnale „Reitingai“ minima itin aukštose pozicijose.


Europos vaistų agentūrai leidus „Comirnaty“ vakcina nuo koronaviruso skiepyti 12–15 metų asmenis, šios amžiaus grupės vakcinacija startuoja ir Lietuvoje. Nuo pirmadienio registruoti vaikus skiepijimui gali tėvai (įtėviai), globėjai arba rūpintojai.


Pajūris NT kainomis perspjovė net Vilnių: butai čia brango trečdaliu. NT kainų augimas sostinėje jau beveik nebestebina, tačiau Lietuvoje yra miestų, kuriuose kainų šuolis dar didesnis nei Vilniuje. Tai – Palanga, kurioje butų kainos nuo 2020 metų pradžios išaugo net trečdaliu (33 proc.), rašo delfi.lt žurnalistė Justina Maciūnaitė. Butų kainos čia augo trečdaliu...


Palangos policija prašo visuomenės pagalbos – padėti atpažinti nuotraukoje užfiksuotą asmenį, galintį suteikti tyrimui apie dviračio ar dviračių vagystes vertingos informacijos. Kaip trečiadienį (rugpjūčio 19 d.) „Palangos tiltui“ sakė Kęstutis Bončkus, Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Palangos miesto policijos komisariato Veiklos skyriaus...


Pirmadienį visame mieste vyravo šventinė nuotaika – buvo švenčiama mokslo metų pradžios šventė. Sveikinami buvo ir mokiniai, ir tėveliai, ir mokytojai. Įsimintiną šventę panoro surengti ir aktyvus visuomenės narys, politikas Justinas Masalskas, apsilankęs Palangos „Baltijos“ pagrindinės mokyklos lavinamojoje klasėje.


Palangiškiai sutuoktiniai Elena ir Romanas Songailos kartu gyvena jau 60 metų. Penkis dešimtmečius abu atidavė dirbdami pedagoginį darbą. Anot senjorų, praeityje pasilikusi virtinė metų mena ir vargus, ir džiaugsmus, ir tik dabartis,kurioje visko užtenka, – laimė gyventi.


Likviduojama J.ir L.Siručių šeimyna

Dalia JURGAITYTĖ, 2010 06 01 | Rubrika: Miestas

Nuo šių metų vasario pasikeitus Šeimynų įstatymo nuostatai, kad savivaldybių  kompetencijai nebepriskiriama šeimynų steigimo, reorganizavimo, likvidavimo funkcija, posėdžiavusi miesto valdžia nusprendė likviduoti du dešimtmečius kurorte gyvavusią  J.ir L.Siručių šeimyną. Šeimyna bus likviduota nuo š.m.birželio 30 dienos.


Praėjusią savaitę Palangos miesto savivaldybės tarybos sprendimu likviduota beveik du dešimtmečius gyvavusi Janinos ir Liudo Siručių šeimyna. Palangos vaiko teisių apsaugos tarnybos vadovė Emilija Lapėnienė teigė, jog taip pasielgta todėl, kad sumažėjo vaikų skaičius ir kad šeimynos globėjai sulaukę daugiau nei  65 metų. Tarybai to pakako, kad būtų likviduota šeimyna. Nors posėdžio...


Valdžios taikiklyje – globotinių šeimyna

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 11 10 | Rubrika: Miestas

Ketvirtadienį valdžia savo sprendimu ketina panaikinti beveik devyniolika metų gyvavusią Janinos ir Liudo Siručių šeimyną, kurioje gyvena šeši vaikai. Įgyvendinus šį sumanymą, globotiniai gali prarasti namus, į kuriuos visada malonu sugrįžti. Likvidavimo procedūrą planuojama pradėti šių metų gruodžio pradžioje ir baigti iki 2010 metų kovo pradžios.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius