Kelionė į praeitį: Kretingoje vasarą stovės istorinė J.K. Chodkevičiaus palapinė

Palangos tiltas, 2021-06-09
Peržiūrėta
2581
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

 Kelionė į praeitį: Kretingoje vasarą stovės istorinė J.K. Chodkevičiaus palapinė

Šią savaitę į Kretingos muziejų atvežta istorinė garsaus Lietuvos karvedžio, Kretingos miesto įkūrėjo ir Salaspilio mūšio didvyrio J.K. Chodkevičiaus palapinė. Šis unikalus objektas Kretingos muziejaus teritorijoje stovės visą vasarą, bus rengiamos teminės ekskursijos. Su palapinės atvykimu Kretingos muziejuje prasideda ir muziejaus renginiai, skirti miesto šventei. 

Istorinė karvedžio Jono Karolio Chodkevičiaus palapinė – bendras Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus, J.K. Chodkevičiaus labdaros ir paramos fondo ir Kretingos muziejaus projektas. Palapinėje veikia kilnojama paroda „Karvedys Jonas Karolis Chodkevičius – XVII a. Europos legenda“. Projekto idėjos autoriai ir vadovai – Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus direktorius dr. Arūnas Gelūnas, direktoriaus pavaduotojas investicijoms, vadybai ir plėtrai Vytautas Balčiūnas bei Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė. Todėl visą vasarą Kretingos muziejaus teritorijoje stovinti karvedžio palapinė lauks lankytojų. 

Istorinė J.K. Chodkevičiaus palapinė atkurta pagal Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto portrete ir dailininko P. Snayerso paveiksle „Kircholmo mūšis“ matomas karvedžio palapines. 9 metrų ilgio, 6 metrų pločio ir 4,5 meto aukščio palapinę puošia LDK ir paties J. K. Chodkevičiaus herbai. Jie tapyti ranka, palapinę puošia spalvoti kutai, nuo lietaus ir saulės saugo šydas. Pati palapinė pasiūta su siuvimo mašina. Palapinės viduje lankytojai stenduose išvys karvedžio portretą, informaciją apie J.K. Chodkevičiaus gyvenimą, karjerą, asmenybę, garsiausius mūšius. 

Birželio 12 dieną nuo 14 valandos visi kretingiškiai ir miesto svečiai laukiami nemokamose ekskursijose, kuriose bus galima pajausti J.K. Chodkevičiaus dvasią, sužinoti apie jo mūšius, asmenybę, gyvenimą. Nespėję apsilankyti palapinėje ir ekskursijose šventinį savaitgalį, bus laukiami iš anksto užsiregistravus mokamose muziejaus ekskursijose visą vasarą, trečiadieniais 10 ir 14 val. 

Istorinės J.K. Chodkevičiaus palapinės atidarymas – vienas iš daugelio Kretingos muziejaus renginių, skirtų miesto šventei paminėti. 

Į pirmuosius susitikimus Kretingos muziejus kviečia jau birželio 10 dieną. Čia dvaro partere nuo 10 val. muziejaus lankytojus džiugins paroda „Bijūnų žiedais pražydo vasara“. Parodai skirtos gėlės užaugintos ne tik dvaro parke, tačiau ir dovanotos kretingiškių. Baltojoje salėje 12 val. prasidės mokslinė konferencija „Jurgis Ambraziejus Pabrėža – kunigas, vienuolis, botanikas“. Šie metai – ne tik J.K. Chodkevičiaus metai. 2021 taip pat dedikuoti pranciškonui, botanikui, gydytojui  J.A. Pabrėžai. Tą pačią dieną 14.50 Baltojoje salėje bus pristatytas leidinys „Žemaičių šventasis“, 15.20 Dvaro rūmų verandoje prasidės dailininko Andriaus Seselsko kūrybinių darbų paroda „Jurgiui Ambraziejui Pabrėžai atminti“. Dar viena paroda, skirta J.A. Pabrėžai, bus atidaryta 15.45 Ūkvedžio namo ekspozicijos salėje. Čia lankytojai galės pamatyti ne tik  J.A. Pabrėžos daiktus, bet ir išvysti dokumentinį filmą apie šią asmenybę. J.A. Pabrėžai skirtus renginius 16 val. vainikuos literatūrinė-muzikinė valanda „Apaštalo išpažintis“ Ūkvedžio namo kiemelyje. 

Tą patį birželio 10-osios vakarą 18 val. Kretingos dvaro parke, prie istorinės verandos vyks edukacinė-muzikinė valanda „Kur ošia didingi augalai“. Dalyvaus muzikantas Saulius Petreikis ir grupė „Trio“. S. Petreikis yra vienas ekspresyviausių Lietuvos kūrėjų, kurio muzika nepalieka abejingų. 

Birželio 11 dieną 18 val. muzika skambės ir Žiemos sode. Čia rengiamas operetės vakaras „Vasaros sodų kerai“. Balsais ir muzika žavės grupės „Trys panteros“ operos solistės Raimonda Tallat-Kelpšaitė, Rasa Juzukonytė ir Nomeda Vilkanauskaitė. Dėl karantino žiūrovų skaičius ribojamas. Reikalinga išankstinė registracija.

Tą patį penktadienį, 10 val. Ūkvedžio name pradės veikti nauja paroda „Po svetimu dangum: Lietuvos gyventojai sovietų lageriuose ir tremtyje 1940-1958 m.“. Šioje parodoje panaudota daug naujos, nematytos ir iki šiol niekur neeksponuotos vaizdinės medžiagos – fotografijų, dokumentų, laiškų, dienoraščių, piešinių. Tarp eksponatų – ir slapta fotografuotos trėmimo scenos. 

Ir mažiems, ir dideliems muziejaus svečiams tikrai patiks birželio 11 dieną atidaroma ir visą vasarą veiksianti fotonuotraukų ir piešinių paroda „Piliakalniai be pilių“ Dvaro rūmų parodų salėje. Parodoje bus galima sužinoti, kas atsitinka, kai pilis sunyksta ir kokią informaciją piliakalniai gali suteikti tyrinėtojams. Parodoje veiks dėlionių stalai ir stendai, kuriuos galima dėlioti, tarsi dėliones. Parodoje bus galima net sustatyti mažytę medinę pilį bei jos įtvirtinimus.

Didžiausios iškilmės Kretingos muziejuje laukia šeštadienį, birželio 12 dieną. Čia 11val. pro vainikuotus vartus iškilmingai įjos raiteliai ant žemaitukų. Po žirgų garbės rato šventės dalyvius sveikins Kretingos rajono kultūros centro dainininkai bei muzikantai, Kretingos rajono savivaldybės meras Antanas Kalnius, Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė. Po iškilmių, nuo 14 val. visi šventės dalyviai bus laukiami ekskursijose po palapinę bei muziejaus erdves, skirtas J.K. Chodkevičiui. 

Kretingos miesto šventės proga Kretingos muziejus atvers ir Tiškevičių koplyčią-mauzoliejų. Šį XIX amžiaus istorinį statinį, kuriame sarkofaguose ilsisi Tiškevičiai, bus galima nemokamai lankyti šeštadienį ir sekmadienį nuo 11 iki 15val. 

 

Kretingos muziejaus info

 

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Liepos 27–29 dienomis Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejuje vyksiančioje nemokamoje penkių dienų kūrybinėje stovykloje jaunieji palangiškiai kartu su istorijų pasakotoja iš Škotijos kurs savo mažų daiktų istorijų muziejų. 


Birželio 25 d., penktadienį, 17 val. palangiškius ir miesto svečius į jaukią vakaronę kviečia Jono Šliūpo muziejus. Čia etnologė, tautosakininkė ir žurnalistė Gražina Kadžytė papasakos apie Joninių šventimo  tradicijas Pirmosios Lietuvos Respublikos (1918–1940)  metais, Latvijos Kuršo Lyguo šventes, to meto vasarų trauką link pajūrio ir apskritai vardines.


Birželio 17 d. pripažintas Lietuvos menininkas Petras Repšys kartu su ilgamete jo kūrybos tyrinėtoja, menotyrininke prof. dr.(hp) Giedre Jankevičiūte kviečia į vasarišką pasimatymą Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejuje.


Birželio 11 d., penktadienį 17 val. Palangos burmistro J. Šliūpo muziejus kviečia mažuosius atverti lėlių teatro užkulisius ir sužinoti kaip gimsta lėlės, kurios vėliau atgyja spektakliuose.


Palangos miesto baseinas jau pildomas vandeniu, o nuo birželio 1 d. bus atidarytas. Jo lankytojus vilios ir nauja kavinukė baseino viduje bei lauko terasoje. Sporto klubas baseine taip pat veiks nuo birželio 1 d.


Netrukus Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejuje karaliaus jaunieji palangiškiai ir jų šeimos nariai – gegužės 29 d. 12 val. į nuotaikingą popietę kviečia knygų vaikams autorė Daiva Molytė-Lukauskienė.


Balandžio 10 d. Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejuje pradeda veikti Lietuvos nacionalinės premijos laureato Petro Repšio grafikos darbų paroda „Pasikalbėjimai su savimi“. Tai pirmoji asmeninė autoriaus paroda šiame pajūrio mieste.


Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejus pasiilgusius bendravimo kviečia pasinerti į popieriaus magiją ir kartu su tautodailininke liaudies meistre Odeta Tumėnaite-Bražėniene pasidaryti kalėdinių puošmenų. Advento laikotarpiu dažniausiai prisimenami karpiniai. Juose ryškūs etnokultūros motyvai, lietuvių liaudies ornamentika ir populiarusis gyvybės medžio siužetas, kuris...


Unikali beveik dviejų šimtų eksponatų paroda „Pajūrio akmens amžius“ Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejuje netrukus bus uždaryta. Kviečiame suskubti tuos, kurie nespėjo joje apsilankyti, o apsilankiusius – sugrįžti į parodos uždarymo renginius.


Palanga kviečia į Kurorto šventę gegužės 31 d. – birželio 2 d. Pirmąjį vasaros savaitgalį visi keliai veda į vasaros sostinę – Palangą. Jaunos šeimos, senjorai, vaikai, studentai ir verslininkai, čiupkite ekologiškas transporto priemones ir visais įmanomais vandens, oro ir žemės keliais keliaukite pas mus.  


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius