Europos paveldo dienos: Šventuoju pajūrio žiedu

Palangos tiltas, 2016-09-19
Peržiūrėta
1888
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Europos paveldo dienos: Šventuoju pajūrio žiedu

Rengiant Europos paveldo dienas Šventojoje, Palangos miesto savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vyr. specialistės Kristinos Litvinienės iniciatyva buvo sudaryta Šventosios seniūnijos bendruomenės grupė, vykdžiusi kultūrinės pažintinės dienos „Šventuoju pajūrio žiedu“ organizavimo darbus. Rugsėjo 16 d. Šventosios pagrindinės mokyklos kieme susirinko apie 120 renginio dalyvių: prie gausaus I-X kl. mokinių, mokytojų, mokyklos darbuotojų būrio prisijungė miestelio gyventojai, svečiai. Žygio metu buvo numatyta aplankyti keturias šventas vietas: Šventosios katalikų bažnyčią, senovinę pajūrio bažnyčių vietą prie Žemaičių alkos, atokiai nuo miestelio privačioje sodyboje esančią Stella Maris koplyčią ir Būtingės evangelikų liuteronų bažnyčią. Prieš žygį buvo galima susipažinti su mokykloje eksponuojama Šventosios mokinių bei Palangos Stasio Vainiūno meno mokyklą lankančių šventojiškių vaikų paroda „Mūsų kultūros paveldo objektai“.
Pirmasis objektas buvo miestelio centrą puošianti moderni katalikiška Švč. Mergelės Marijos – Jūrų Žvaigždės bažnyčia: į ją renginio dalyviai atkeliavo gražia neseniai įrengta kun. A. Valiuškos vardo alėja. Visiems radus vietą patogiuose klauptuose, buvęs Šventosios parapijos klebonas Vidmantas Gricius, bažnyčios statymo darbais rūpinęsis net 26-erius metus, išsamiai papasakojo jos istoriją, supažindino su architektūriniais statinio savitumais, paaiškino altorių puošiančios iškilaus menininko Juozo Vosyliaus freskos metaforiškas prasmes. Klausytojai sužinojo, kad tokio pavadinimo bažnyčia – vienintelė Lietuvoje, kad tai aukščiausias miestelio statinys. Buvo atsakyta į užduodamus klausimus: kodėl altoriaus Marija tamsiaodė, ką reiškia spindinti raudona švieselė, kodėl bažnyčios sienose keturi kryžiai... Pasak klebono, šios bažnyčios statyba įrodė, kad yra labai daug gerų žmonių: kas negalėjo paremti pinigais, parėmė gerais žodžiais. Priminęs, kad bažnyčia dar neturi varpų, vargonų, klebonas pasiguodė išmintinga patarle: ,,Džiaukis tuo, ką turi, o ne verk dėl to, ko neturi“, ir pakvietė pasigėrėti bažnyčios erdvėmis iš aukštų balkonų.
Iš katalikų bažnyčios gausus būrys pajūriu traukė į buvusio senovinio Livonijos laikų miestelio Elijos šventą vietą, kurią dabar žymi ant kopos įrengta Žemaičių alka. Susėdus ant suolelių, akmenų ar žolyno, įdomu buvo klausytis Šventosios archeologo Mikelio Balčiaus pasakojimo apie Elijos bažnyčias, apie pirmuosius pastorius ir pustrečio metro gylyje po smėliu rastas jų namo liekanas, apie pusiau pagoniškus tų laikų tikėjimo papročius (aukodavę gintarą bei kitas jūros gėrybes), apie audros jūron nuplukdytą bažnyčią (žvejai dar ilgai regėdavę ją po vandeniu ir, pasak legendos, net girdėdavę skambant varpus); apie audros nuneštą ir Būtingėje numestą kitos bažnytėlės stogą – kaip ženklą naujai bažnyčios vietai...
Į trečiąjį objektą – 1824 m. statytą Būtingės evangelikų liuteronų bažnyčią – teko keliauti dar apie pusketvirto kilometro, užtat pavargusių žygeivių čia laukė vaišės: ant baltomis staltiesėmis dengtų stalų puikavosi obuoliai, galėjai atsigaivinti šaltais gėrimais ar garuojančia arbata, paskanauti gardžių sausainių. Liuteroniškai kuklioje, santūrios puošybos bažnyčioje skambėjo vargonų muzika, švietė senoviniai sietynai. Su net 440 metų siekiančia šios bažnyčios istorija supažindino parapijos pirmininkas Edvardas Brigmanas. Visus itin sudomino bažnyčios viduryje kabantis mėlynai baltas burinis laivas. Tai skulptoriaus Petro Barono didelio triūso – senovinės laivininkystės studijų – dėka atkurta senovinė relikvija, prie kurios priesaiką duodavę Šventojoje buvusios jūreivystės mokyklos kursantai. Šventoriuje buvo galima susipažinti su dar vienu šio menininko darbu – iš penkialapės rožės (evangelikų simbolio) kylančiu stilizuotu ąžuoliniu kryžiumi, simbolizuojančiu, pasak autoriaus, „keturias jau išnykusias kuršių bažnyčias, kurias savo šventoriuje priglaudžia dabartinė“. Svečiai galėjo susipažinti ir su bažnyčios aplinkoje eksponuojamais dailininkų plenero „Šventosios žemės atminties ženklai“ darbais, su įspūdinga dailininkės Audronės Bukauskienės parengtų burių pavidalo stendų „Šventosios giminės“ ekspozicija: čia daug kas rado ne tik pažįstamų pavardžių, bet ir veidų. Visiems pageidaujantiems buvo padovanoti spalvoti bukletai „Būtingės parapijos istorija“, „Būtingės evangelikų liuteronų bažnyčia“.
Šventosios paupiais traukdami link miestelio, žygeiviai rado ir ketvirtąjį objektą – tarp Paupio gatvės medžių slypinčioje gražioje Kaunų sodyboje stovinčią medinę Švč. Mergelės Marijos Jūrų žvaigždės (lot. – Stella Maris) koplyčią. Šis medinis unikalaus grožio statinys dar vadinamas senąja Šventosios katalikų bažnyčia. 1931 m. prelato dr. Jurgio Galdiko ir jo brolio Valentino iniciatyva ir lėšomis ji buvo pastatyta per tris mėnesius. Koplyčios puošmena – dailininko Bronislovo Šaliamoro nutapytas Šv. Marijos altoriaus paveikslas. Varpinės bokštelyje – net 3 varpai. Pasakojama, kad bažnyčios statybą stengėsi kaip galėdami paremti ir per didžiąją 1930 m. audrą jūroje išlikę gyvi Šventosios žvejai. Sodybą paveldėjusios Aldonos Lengvinienės-Kaunaitės žodžiais, bažnytėlė nėra užmiršta: čia kiekvieną rugsėjį aktyviai lankosi Kretingos Pranciškonų gimnazijos auklėtiniai, užsuka skautai.
Kupina įspūdžių netradicinio ugdymo diena, įsijungiant į EPD renginį „Šventuoju pajūrio žiedu“ Šventosios pagrindinės mokyklos mokiniams – tartum keturios neužmirštamos, įspūdžiais turtingos savo krašto pažinimo pamokos. Vaikus itin motyvavo tai, kad drauge su jais keliavo ir būrys suaugusiųjų. Direktorė Valda Šarkienė pasirūpino, kad mažieji dalyviai dalį kelionės būtų pavėžėti mokyklos autobusu, pamaitinti.
Džiugu, kad drauge su miestelio bendruomenės nariais Šventosios istorija aktyviai domėjosi pedagogai, atvykę į pajūrį iš Raseinių, taip pat Palangoje poilsiaujanti „Lietuvos ryto“ kalbos redaktorė Živilė Kaniušienė. Pasak svečių, jie laimingi, galėdami dalyvauti Europos paveldo dienų renginyje, nes miestuose norinčių tiek daug, kad pasiseka tik spėjusiems anksčiau užsiregistruoti.

Nijolė ŠAUKLIENĖ
Šventosios pagrindinės
mokyklos mokytoja

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Šiemet kalėdiškai pradėję puoštis Lietuvos miestai gyventojams paruošę daugybę siurprizų. 


Atstumas tarp Palangos ir Šventosios gyvenviečių sparčiai siaurėja, ir riba tarp jų galiausiai turėtų apskritai išnykti, sako nekilnojamojo turto ekspertai ir Palangos savivaldybės atstovai.


Jau tradicija tapusi - Palangoje organizuojama renginių serija „Opium Limited Edition“ - visą Joninių savaitgalį dedikuos elektroninei muzikai.


Savaitgalį vykęs Liberalų sąjūdžio suvažiavimas sukėlė klausimų, kokia juoda katė perbėgo tarp liberalų ir konservatorių. Liberalų renginyje nepasirodė nei vienas Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) atstovas, nors paprastai koalicijos partneriai vyksta pasveikinti kolegų suvažiavimų – tai laikoma mandagumo gestu. 


Vyriausybė taip pat pateikė antradienį išaiškinimą, kad viešbučiai sustiprinto karantino metu negalės teikti apgyvendinimo paslaugų. "Pranešti žinią, kad viešbučiai šventiniam laikotarpiui užsidaro, dėl judėjimo ribojimo tarp savivaldybių - sunkiai suvokiama. ..Tokiu laikotarpiu pranešimai būdavo kitokio turinio, kvepiantys...


„Į Palangą buvau nuvykusi dirbti. Mane su kitomis merginomis pakvietė į reklamos akciją. Kitu atveju vargu ar būčiau vykusi į Lietuvos pajūrį, kur viskas matyta ir brangoka“, – sakė M.Šalčiūtė.


Žmogus net ir su mažu kompiuteriniu raštingumu pasakys, kad atnaujinta Palangos miesto savivaldybės svetainė www.palanga.lt atrodo, švelniai tariant, neįspūdingai, net primityviai. Kaimyninių savivaldybių interneto svetainės yra žymiai labiau vizualiai patrauklesnės, jose lengviau ir mieliau naršyti. Palangos miesto savivaldybė tokią kuklią miesto interneto svetainę...


Pasikeitė Savivaldybės internetinės svetainės adresas. Naujasis yra toks - www.naujas.palanga.lt


Liepos 12-ąją, 14.05 val. iš pilietės A. R. gautas pranešimas, kad prie Sodų g. 50, mokyklos stadiono, 3 metų vaikas įkišo galvą tarp grotų, negali ištraukti. 14.09 val. atvykus ugniagesiams gelbėtojams nustatyta, kad vaikas įkišo galvą tarp vaikams skirtų, metalinių laipiojimo kopėtėlių skersinio strypų ir negali jos ištraukti. 14.14 val. plėstuvais...


Konkurencija tarp mokyklų – išpūstas dalykas?

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2012 10 18 | Rubrika: Jūros vaikai

Ne paslaptis, kad tarp mokyklų – ypač didesniuose miestuose – vyksta savotiška konkurencija: jau nuo seno yra susiklosčiusi nuomonė, kad vienoje geriau parengiami „tiksliukai“, kitoje – humanitarai, trečia apskritai laikoma „stipresne“. Tam tikros alyvos į ugnį šliūkšteli ir devinti metai žurnalo „Veidas“ skelbiami...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius