Palangiškiai gerąja daugiabučių renovavimo patirtimi dalijasi su vokiečiais ir austrais

"Palangos tilto" informacija, 2019-06-22
Peržiūrėta
2269
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook


Palanga, viena iš šalies daugiabučių renovacijos lyderių, daugiabučių renovavimo patirties semiasi ne tik iš kitų šalies savivaldybių, bet taip pat ir iš vokiečių bei austrų. Mokomųjų seminarų metu palangiškiai įsitikino – mūsų kurortas žengia koja kojon su geriausia europine daugiabučių renovacijos praktika.
Palanga – viena daugiabučių renovacijos lyderių
Nuo 2013-ųjų metų Palangoje jau renovuota per 60 daugiabučių, o po namų renovacijos rengiami projektai ir kiemų infrastruktūrai atnaujinti. Jau dabar prie renovuotų namų sutvarkytuose kiemuose Druskininkų, Sodų, M. Valančiaus, Žvejų gatvėse dvigubai padaugėjo automobilių stovėjimo vietų. Sutvarkyti daugiabučių kiemams per praėjusius ir šiuos metus jau skirta apie 450 tūkst. eurų.
Palangoje gyvenamieji namai atnaujinami gana sparčiai – šiuo metu įgyvendinamas trečiasis daugiabučių renovacijos etapas. Pirmajame etape buvo atnaujinta 16 daugiabučių, antrajame – 41, o trečiajame etape jau baigta 3 daugiabučių renovacija.
Pasak UAB „Palangos komunalinis ūkis“ direktoriaus pavaduotojos Kristinos Viščiūnienės, bendrovė iki šių metų pabaigos ketina užbaigti visų dešimties trečiojo renovacijos etapo daugiabučių namų renovaciją. Šiuo metu pradėti darbai namuose iš 2017 m. Aplinkos ministerijos kvietimo, tikimasi bent septynių daugiabučių renovaciją pabaigti iki šių metų pabaigos.


Austrijoje tvarka – kitokia
Pagal Europos Sąjungos remiamą programą, Palangos miesto savivaldybės ir UAB „Palangos komunalinis ūkis“ atstovai neseniai patirties sėmėsi Vokietijoje ir Austrijoje, o vokiečiai su atsakomuoju vizitu į Palangą buvo atvykę šį pavasarį.
„Seminarą Austrijoje organizavo Lietuvos būsto rūmai, atstovaujami prezidento Juozo Antanaičio. Jie pakvietė vykti Lietuvos miestų savivaldybių darbuotojus, dirbančius būsto priežiūros srityje bei daugiabučius namus administruojančių įmonių atstovus“, – sakė K. Viščiūnienė. Anot jos, Austrijoje būsto priežiūros organizavimo tvarka absoliučiai kitokia nei Lietuvoje. „Šioje šalyje didžiausias dėmesys yra skiriamas žmogaus patogumui, kaimynų bendravimui. Didžioji dalis būstų yra nuomojami, todėl nesusidaro sunkumų dėl būsto keitimo, kai keičiamas darbas, kai išvykstama gyventi į kitą miestą, ar, pavyzdžiui, užaugus vaikams ar net pasikeitus pajamoms. Daugiausia pasisėmėme miesto kvartalų plėtros ir gražinimo idėjų“, – pasakojo K. Viščiūnienė.
Pasak jos, austrai turi savo daugiabučių modernizavimo viziją, todėl palangiškiai su savo patirtimi juos daugiau stebino, nei mokė. „Kadangi Austrija – turtinga šalis, austrai, paskaičiavę, jog daugiabutį namą bus per brangu atnaujinti, jie tiesiog griauna pastatus ir stato naujus, modernius, be to, tik taupančius energiją“, – pabrėžė pašnekovė.


Vizitas į Vokietiją

Jolanta Pikčiūnienė, Palangos miesto savivaldybės administracijos Ūkio ir turto skyriaus vyriausioji specialistė, lankėsi Vokietijoje – iš vokiečių sėmėsi daugiabučių namų renovacijos patirties ir dalijosi savąja. „Aplinkos ministerija kartu su Vokietijos Vyriausybe Lietuvoje įgyvendina projektą „Kvartalų energinio efektyvumo didinimo projektų rengimas“. Dalyvauti šiame tarptautiniame projekte buvo atrinkta 20 savivaldybių iš visos Lietuvos, tarp jų – ir Palangos miesto savivaldybė. Mokymai vyksta nuo 2018 m. iki šių metų rudens, jau buvo surengti 8 dviejų dienų trukmės seminarai, tarp jų – ir mokymosi išvyka į Vokietiją“, – sakė ji.
Mokymuose Vokietijoje seminaro dalyviai, tarp jų – ir Palangos atstovai pamatė, kaip yra planuojama daugiabučių namų kvartalų renovacija, kaip planuojama ir įgyvendinama kvartalinė daugiabučių gyvenamųjų namų renovacija. „Buvo įdomu tai, kad Vokietijoje, skirtingai nei Lietuvoje, dauguma gyventojų neturi turto – jie yra būstų nuomininkai. Viską ten tvarko vienas statytojas – pelno nesiekianti įmonė, kuri, įsitikinome, veikia labai aktyviai: rengia gyventojų apklausas, mokymus, domisi, kas gyventojams yra aktualu. Aplinka kuriama atsižvelgiant į vietos gyventojų poreikius. Pavyzdžiui, jeigu yra daug jaunų šeimų, skiriama daug dėmesio joms reikalingai infrastruktūrai gerinti (įrengiamos vaikų žaidimų aikštelės, paliekama daug žaliųjų erdvių). Jeigu kvartale dėl kurių nors priežasčių sumažėja gyventojų, atliekamos tam tikros korekcijos, pavyzdžiui, atsisakoma tam tikrų aplinkos detalių. Arba net kai kurie pastatai yra griaunami, o jų vietoje pastatomi mažesni būstai – Vokietijoje tai yra populiaru. Vokiečiai nemėgsta laikyti tuščių butų – stengiasi juos išnuomoti. Įsitikinau, kad vokiečiai viską tvarko kompleksiškai – ir būstus, ir aplinką,“ – pasakojo J. Pikčiūnienė.
Vokiečiai lankėsi Palangoje pavasarį
Beje, vokiečiai taip pat domisi palangiškių renovacijos patirtimi – jie lankėsi mūsų kurorte pavasarį ir ypač domėjosi gyvenamųjų namų Sodų, Medvalakio gatvėse renovacija. „Jiems labai patiko mūsų kvartalai, ypač tai, kad aplink mūsų daugiabučius yra daug žalios erdvės. Jie tik pabrėžė, kad reikėtų mažinti automobilių skaičių prie pat gyvenamųjų namų. Anot vokiečių, automobilius reikėtų statyti atokiau nuo namų. Jie net apklausas rengia, kiek vokiečiai sutiktų eiti pėsčiomis nuo savo (nuomojamo) būsto iki automobilio“, – pabrėžė Savivaldybės atstovė.


O kas nustebino vokiečius?

„Pirmiausia – švara ir tvarka Palangoje, vokiečiai žavėjosi, kaip stropiai prižiūrimas mūsų kurortas. Juos taip pat nustebino, kad Lietuvoje, ir Palangoje, aplinkos tvarkymo darbus atliekame iš savivaldybės lėšų – Vokietijoje tokie darbai yra finansuojami vietos bendruomenės lėšomis, – sakė pašnekovė. – Įsitikinome, kad mes Palangoje koja kojon žengiame su geriausia europine daugiabučių renovacijos praktika“.
Anot J. Pikčiūnienės, renovacija mūsų kurorte bus tęsiama, dėmesį telkiant atskirų kvartalų renovacijai. „Tai yra būtent tai, ką daro vokiečiai“, – pabrėžė Savivaldybės atstovė.


Palanga – viena daugiabučių renovacijos lyderių
Aplinkos ministerija iš 719 paraiškų daugiabučiams atnaujinti tinkamomis įgyvendinti šiemet pripažino 707, įgyvendinama daugiau kaip 1200 daugiabučių renovacijos projektų. Daugiausia – trijuose didžiuosiuose miestuose ir Druskininkų, Birštono bei Palangos miestų, Molėtų, Anykščių, Jonavos, Elektrėnų, Trakų, Švenčionių, Plungės ir Pakruojo rajonų savivaldybėse – sako Aplinkos ministerija.
Įgyvendinant Daugiabučių namų atnaujinimo programą, nuo 2013 metų iki šių metų pradžios Lietuvoje atnaujinti 2183 daugiabučiai – daugiau kaip 60 tūkst. butų. Investicijos į šių namų atnaujinimą siekia daugiau nei 700 mln. eurų“.

 

Jūsų komentaras:

ne „renoveišn“ 2019-06-27 07:23 (IP: 86.100.63.99)
o atnaujinimas, jei kalbėti lietuviškai. Puiku, kad atnaujinimas atsiperka (atsipirkimo terminai numatyti sutartyse), darbų, medžiagų kainos skaidrios ir visiems prieinamos, paskolų procentai mažyčiai, darbų kokybė gera, darbų priežiūra nenuvilia ir t.t. Ne gyvenimas, o sapnas.

Taip pat skaitykite

Gegužės 8-12 d. Palangoje ir Klaipėdos regione vyko gerųjų patirčių dalinimosi seminaras, kuriame dalyvavo Lietuvos ir Brandenburgo (Vokietija) jaunimo specialistai. 


Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje vyksta Neįgaliųjų reikalų departamento organizuojamas renginys – diskusija „Asmenų su psichosocialine ar intelekto negalia teisių apsauga ir pokyčiai Lietuvoje ir Islandijoje“. 


Kviečiame į seminarą gyventojams, juos atstovaujančioms ir vienijančioms organizacijoms daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) tema.


Kviečiame į seminarą gyventojams, juos atstovaujančioms ir vienijančioms organizacijoms daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) tema. Seminaro vieta: Vytauto g. 112, Palangos miesto savivaldybė Seminaro laikas: 2019 m. rugsėjo 12 d. 9:30val. Seminare bus aptariama naujausia informacija daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) klausimais, susijusiais su statybiniu-energetiniu...


Palanga, viena iš šalies daugiabučių renovacijos lyderių, daugiabučių renovavimo patirties semiasi ne tik iš kitų šalies savivaldybių, bet taip pat ir iš vokiečių bei austrų. Nuo 2013-ųjų metų Palangoje jau renovuota per 60 daugiabučių, o po namų renovacijos rengiami projektai ir kiemų infrastruktūrai atnaujinti.


Kai visi „trenkti“ gerąja to žodžio prasme

"Palangos tilto" informacija, 2019 05 19 | Rubrika: Kultūra

Palangos kultūros ir jaunimo centro Kamerinis choras, įžengęs į penktuosius gyvavimo metus, gegužės 19 d. surengė dar vieną visiems įsimintiną pasirodymą chorinės muzikos šventėje „Cantate Palangai“ Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje. Choro vadovas Edmundas Jucevičius atvirame pokalbyje su „Palangos tiltu“ atsakė į klausimus apie...


Palangos Vlado Jurgučio pagrindinės mokyklos bendruomenė jau ne vienerius metus bendradarbiauja su Vokietijos Bergeno Riugene regionine mokykla „Am Grünen Berg“. Abiejų mokyklų mokiniai, vykstant tam tikriems konkursams, mielai juose dalyvauja, taip ne tik parodydami, ką moka geriausiai, bet ir pabūna visai kitokioje aplinkoje, galinčioje dar geriau išmokyti užsienio...


Palanga – regiono lyderė daugiabučių renovacijos procese

Palangos m. savivaldybės informacija, 2014 11 27 | Rubrika: Verslas pinigai

Palangos miesto savivaldybė – regiono lyderė daugiabučių renovacijos procese. Tokį įvertinimą kurorto vadovai parsivežė iš Vilniaus, Lietuvos valdovų rūmuose vykusio renginio, skirto apibendrinti šiųmečius daugiabučių renovacijos rezultatus.


Darbo! Esu jauna, ambicinga, užsispyrusi, aukštąjį išsilavinimą turinti ir, kiti sako, žavi mergina, bet, deja, su nedidele darbo patirtimi. Ar to jaunai, kaip man, merginai pakanka, kad pavyktų susirasti darbą Palangoje, kurioje šiuo metu, kaip skelbia Darbo biržos Palangos skyrius, šiuo metu užregistruoti 1848 bedarbiai? Nutariau atlikti eksperimentą – pasitelkusi moterišką žavesį...


Netylančios diskusijos dėl daugiabučių renovacijos sudomino norinčius užsidirbti. Daug palangiškių šią savaitę savo pašto dėžutėse rado kone primygtinį prašymą dalyvauti apklausoje dėl būsto renovacijos. Savo nuomonę apklausos rengėjai kvietė palangiškius išreikšti SMS žinute, kuri kainuoja daugiau kaip 7 Lt.  Kai kurie pasipiktinę palangiškiai žada kreiptis į prokuratūrą, kad būtų...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius