Palangos sielovadininkas Kęstutis Balčiūnas: „Man labiau rūpi žmonės, o ne kosmosas. Dievas yra Meilė, ir viskas tuo pasakyta“

Linas JEGELEVIČIUS, 2022-03-05
Peržiūrėta
2723
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Klebonas Kęstutis Balčiūnas
Klebonas Kęstutis Balčiūnas

Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų parapijos klebonas Kęstutis Balčiūnas – kurorto sielovadininkas, kurio surūgusio niekas niekada nematė. Jis džiaugiasi, kad šiais metais „įstrigusios“ parapijos namų statybos pasistūmėjo į priekį. „Tų geradarių – ne vienas. Už juos meldžiamės ir dėkojame Dievui“, – sakė K. Balčiūnas, mielai sutikęs atsakyti į žurnalo „Lietuvos pajūris“, laikraščio „Palangos tiltas“ turinio partnerio, klausimus (interviu vyko praėjusių metų gruodį – L.J.).

Jūs jau trejus metus su trupučiu esate Palangos Švenčiausios Mergelės Marijos Ėmimo į dangų parapijos klebonas. Ar tikėjimo prasme palangiškiai – kitokie?

– Žmonės visur ieško prasmės, ilgisi tikros meilės, ne išimtis – ir palangiškiai. Skirtumą lemia kurorto sezoniškumas. Vasarą Palangos parapija tampa visos Lietuvos. Palangiškiai yra įpratę prie visokių žmonių, tad yra kantrūs ir pakantūs. Suprantama, kad kaimuose ir miesteliuose žmonės bendruomeniškesni. Tačiau Palangoje irgi jaučiasi bendrystės poreikis.

Kaip parapiją paveikė koronaviruso pandemija?

– Prieš pandemiją organizavome daugiau renginių, planavome labiau užsiimti evangelizacija, stiprinti kurortinę pastoraciją. Pandemija sugriovė daug planų. Pavyzdžiui, sustojo ne tik viešos pamaldos, bet ir maldos grupelių susibūrimai. O bendruomeniškumas yra Bažnyčios pagrindas. Kol Bažnyčia yra gyvų žmonių bendruomenė, tol ji yra veikli.

– Prieš metus „Palangos tiltui“, žurnalo „Lietuvos pajūris“ turinio partneriui, sakėte, kad aukų sumažėjo maždaug dviem trečdaliais. O kaip dabar?

– Padėtis kiek stabilizavosi, bet – vis vien trečdaliu mažiau nei prieš pandemiją.

– Jeigu atsirastų aukotojas ar aukotoja, kurie parapijai paaukotų 100 tūkst. eurų, kaip pinigus išleistumėte?

– Gal pažįstate tokį? (Šypsosi). Atsakymas paprastas – parapijos namų remontui.

– Matau prie parapijos namų „pajudėjusias“ įstrigusias statybas. Kas tie geradariai, kurie paaukojo joms pinigų ar statybinių medžiagų?

– Jų – ne vienas, už juos meldžiamės ir dėkojame Dievui.

– O kas įsikurs juose baigus statybas?

– Tai – ne klebono, o parapijos namai, atviri tiek parapijos, tiek miesto bendruomenėms. Ten vyks vaikų katechezės, sužadėtinių rengimas santuokai, Caritas veikla, jaunimo, senjorų, maldos grupelių susirinkimai. 

– Pasaulyje spartėja sekuliarizacija. Ar jums dėl to neramu? Koks nors danas ar čekas jums pasakys, kad Dievo jiems visai nereikia ir dėl to jie nėra nei blogesni žmonės, nei nelaimingesni, ar ne?

– Jei pažiūrėtume į istoriją, tai pamatytume, kad Bažnyčiai niekada nebuvo lengva. Vis tik ji išliko, nes jos pagrindas – Kristus, kuris yra prisikėlęs. Bažnyčią jis vadino mažąja kaimene, tad ne kiekis yra esmė. Žmonės – kokie jie bebūtų – yra Dievo kūriniai, tačiau jų gerumas ar blogumas atsiskleidžia kritinėse aplinkybėse, kai reikia pasirinkti, kaip elgtis.

– Ar įsivaizduojate Europą, ir Lietuvą, dar po tūkstančio metų be krikščioniškų bažnyčių arba jas pavirtusias į kitos paskirties pastatus? Juk ne paslaptis, kad Amerikoje krikščioniškos bažnyčios, kad išsilaikytų ar, teismo sprendimu, išmokėtų kompensacijas, yra parduodamos?

– Pasaulyje visko yra ir bus. Jei tikintieji bus sąmoningi, tai bažnyčios netuštės.

– Kai kam ir gėlelė tarp šaligatvio plytelių – stebuklas ir Dievo įrodymas. Ar jūs savo gyvenime esate patyręs mokslu nepaaiškinamų reiškinių, kuriuos laikote Dievo ženklu?

– Tikėjimo kelionė yra pilna Dievo veikimo ženklų, bet tai – labai asmeniška. Vis vien tikėjimas nėra stebuklų vaikymasis. Didžiausias stebuklas yra žmogaus gerumas kitam žmogui. Tad kiekvienas galite būti stebuklo dalimi.

Ar žinote tokių žmonių, kurie tai patyrė? Koks atvejis jums – itin įdomus?

– Įdomiausi atvejai – klausykloje, kai žmogaus siela atsiveria Dievui. Tegul tai lieka išpažinties paslaptimi.

Ar tikite ateiviais, vadinamąja egzogyvybe? Ar jie – taip pat Dievo – ir kokio? – kūriniai, net jeigu jie kosmose jau milijonus metų ir neturi suvokimo, kas yra Dievas?

– Aš esu augęs kaime, tad esu arčiau žemės. Man labiau rūpi žmonės, o ne kosmosas. Juk Dievas yra Meilė, ir viskas tuo pasakyta.

– Ar jūs pats turite neatsakytų klausimų dėl šventosiose knygose išdėstyto turinio? Ar tikėjimas reikalauja tik besąlyginio priėmimo, nors kritinis protas – matyt, ne pats blogiausias modernių laikų dalykas? Ar abu yra suderinami? 

– Protą sukūrė Dievas, todėl jis būtinas tikėjimui. Bažnyčia visada pabrėžė proto svarbą tikėjimui. Santykis tarp proto ir tikėjimo vadinamas teologija. 

– Kiek šiemet (2021 metais – L. J.) Palangoje palaiminote susituokusiųjų?

– Iki lapkričio 20 d. palaiminome 78 poras.

Išlydėjote į Anapilį?

– Iki lapkričio 20 d. 150 palydėjome į amžinybę.

Kiek vaikų gavo Šv. Komuniją?

– Iki lapkričio 20 d. – 89 vaikučiai.

Koks žmogus jums yra tikėjimo? 

– Popiežius Pranciškus.

– Jūs – nuolat toks energingas, veržlus. Kaip „pasikraunaute“?

– Visada šios energijos duoda malda, Šv. Mišios ir šventųjų užtarimas bei jų pavyzdžiai.

– O slogi nuotaika jus apninka? Ką tuomet darote?

– Nuostabus dalykas yra malda, buvimas Švč. Sakramento adoracijoje.

– Koks faktas apie Palangos katalikų bažnyčią jums yra ypač brangus ir/ar mielas?

– Prieš daugiau nei šimtmetį statydami savo bažnyčią palangiškiai buvo labai vieningi.

Ko palinkėtumėte „Lietuvos pajūrio“ skaitytojams naujaisiais metais?

– Būkime džiaugsmingi ir saugokime viltį, meilę.

Jūsų komentaras:

Grupelė 2022-03-05 18:20 (IP: 162.158.203.70)
jau trejus metus su trupučiu parapijoje ir dabar tik parašė. Bet pagaliau rašo apie paprastus kunigus, o ne populiarius. Ačiū už interviu. Dievo palaimos

Taip pat skaitykite

Statinio Užkanavės gatvėje 31, Kunigiškių kopose, savininkės ir nuomininko nenutrūkstami bandymai įvelti Palangos miesto savivaldybę į jų pageidavimų koncerto repertuarą, patyrė dar vieną nesėkmę.  Nepaisant žiniasklaidos skambių antraščių, Savivaldybės bauginimo milijoniniais ieškiniais, įvairių neva mano kažkokių visiškai iš piršto laužtų interesų interpretacijų, kaltinimų neva...


Jūsų kuriami santykiai visada išlieka žmogiškai šilti ir taurūs, o pagarba ir meilė mamai yra vertybės, kurios visuomet lieka gyvenimo dvasiniu pamatu ir tvirtybės šaltiniu. Tegul mūsų meilė ir dėkingumas sušildo Jūsų širdis, būkite sveikos ir laimingos! Su Jūsų švente! Mindaugas Skritulskas   Lietuvos Respublikos Seimo narys


Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų parapijos klebonas Kęstutis Balčiūnas – kurorto sielovadininkas, kurio surūgusio niekas niekada nematė. Jis džiaugiasi, kad šiais metais „įstrigusios“ parapijos namų statybos pasistūmėjo į priekį. „Tų geradarių – ne vienas. Už juos meldžiamės ir dėkojame Dievui“, – sakė K. Balčiūnas, mielai sutikęs atsakyti į žurnalo „Lietuvos pajūris“, laikraščio...


Kasmet prasidėjus aktyviajam vasaros sezonui, o jis, panašu, prasidės jau netrukus, praūžus Joninėms, visi ima žvalgytis, kokios gi kainos šiemet Palangoje. Vėl visi imsis už galvų, sakydami, kad sunku ką ir įpirkti didžiausiame šalies kurorte ir geriau traukti į Turkiją, kur viskas pigiau, o gal verslininkai jau imasi protingesnės taktikos ir stengiasi išlaikyti...


Meilė buvo, yra ir bus, bet kas yra… meilė?

Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016 02 11 | Rubrika: Miestas

Parduotuvių lentynos mirga nuo raudonos spalvos suvenyrų ir kitokių dovanų, skirtų Valentino dienai. Palangos viešbučiai ir restoranai taip pat ruošia išskirtinius pasiūlymus savo svečiams, kad ši diena būtų išskirtinė, tačiau ši ne lietuviška šventė labiau populiaresnė tarp jaunesnės kartos atstovų. O kaip savo pirmąją meilę prisimena...


Abiturientė, Palangos karate kiokušin mokyklos „Shodan“ auklėtinė Giedrė Grigūnaitė aiškiai žino, ko gyvenime norėtų pasiekti, drąsiai renkasi labiau tarp vaikinų populiarias sritis, o sportinio meistriškumo ir ištvermės jai galėtų pavydėti ne vienas vaikinas: mergina dalyvauja karate kiokušin čempionatuose bei varžybose, kuriose sėkmingai skina...


Šių metų gegužės mėnesį septyniolikmečiui palangiškiui Adrijui Beniušiui diagnozuota dešinio šlaunikaulio aukšto piktybiškumo (G3) distalinės dalies osteosarkoma. Tokia onkologinė liga dažniausiai kerta 15-20 metų vaikinams. Gydymo eigoje kojos netekęs vaikinas stengiasi į ateitį žvelgti optimistiškai ir apie savo ligą stengiasi...


„Mums rūpi visa, kas liečia Palangą – atsiminimai, rankraščiai, nuotraukos, mažiausia kelių eilučių žinutė periodinėje spaudoje ir visų laikų Palangoje leisti, leidžiami laikraščiai, žurnalai, almanachai, knygos. Visa, kas spausdinta, „drukavota“. Taip pat biografinės žinios apie visus spaudos bendradarbius. Iškiliuosius palangiškius. Mes...


Jauniems žmonėms vis dar rūpi Lietuva!

Alfredas PUMPULIS, 2011 04 19 | Rubrika: Miestas

Brigita Miseliūnaitė – Palangos Senosios gimnazijos mokinė, laisvalaikiu besidominti žurnalistika, Lietuvos Moksleivių Sąjungos (LMS) tarybos narė, Palangos miesto Mokyklų Savivaldos Informacinio Centro (MSIC) pirmininkė, atrodo, turėtų verstis per galvą, kad viską suspėtų, tačiau merginai laiko užtenka viskam, net ir interviu „O man ne dzin“.


Kuomet manęs naujai į Angliją kartas nuo karto atvykstantys tautiečiai paklausia, ar britai „pasikėlę“ (atsiprašau už tokį bravūrišką išsireiškimą lituanistų –M.G.), nedvejodamas atsakau: „taip“. Taip, britai pasipūtę žmonės – jeigu žiūrėsime iš tradicinio lietuvio, ne itin daug keliaujančio bei mėgstančio smerkti kitaip kalbančius bei mąstančius, pasaulėžiūros bokšto. Tačiau truputį...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius