80-etį pasitinkantis Adolfas Sendrauskas: „Pydų“ – kaip dabar madinga sakyti, gėjų – visais laikais buvo, yra ir bus, o jų likimai dažnai – baisūs“

Linas JEGELEVIČIUS, 2021-06-02
Peržiūrėta
3888
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Gėjų pora 19 amžiaus pabaigoje Amerikoje
Gėjų pora 19 amžiaus pabaigoje Amerikoje

Iš „Palangos tilto“ sužinojęs, kad palangiškis TS-LKD Seimo narys Mindaugas Skritulskas balsavo už lyčiai neutralų partnerystės įstatymo projektą palangiškis Adolfas Sendrauskas, žinomas kurorto aktyvistas, šaulys ir ilgametis TS-LKD narys, sakė: „Na, ir teisingai padarė – tų žmonių visada buvo, yra ir bus. Man teko jų nemažai pažinti ir sovietmečiu – kai kurių jų istorijos yra žiaurios.“

Nepolitikuoja, bet nuomonę turi

Sutikęs jas prisiminti, A. Sendrauskas iškart nubrėžė takoskyrą: „Kaip šaulys, aš nepolitikuoju ir negaliu reikšti nuomonės dėl balsavimų, taip pat ir dėl partnerysčių. Mums, šauliams, visos valdžios yra geros, tačiau kaip asmeniui, žmogui mano nuomonė dėl „pydų“ – kaip dabar madinga juos vadinti, gėjų – skiriasi nuo daugumos mano amžiaus žmonių ir partiečių: jie turi teisę sudaryti parnerystes. Kiek man teko su jais susidurti, partnerystėje jie gyvena gražiai ir padoriai. Tik esu prieš tai, kad jiems būtų suteikta teisė įsivaikinti.“

„Buvo čia toks sovietmečiu ekskursijų vadovas. Visi jį pediku ir žydru vadino. Net tais laikais žmogus savo (lytinės) orientacijos labai neslėpė. Kartą, kai atvažiavo dainininkai iš Vokietijos, jis kartu su jais gėrė, o paskui – mylėjosi jie visi ar ne, aš nežinau – bet po tos nakties jį sovietiniai saugumiečiai suėmė ir vėliau jį nuteisė už vyro santykiavimą su vyru trims metams,“ – pasakojo A. Sendrauskas, kuris užaugino dukrą, o kitą dukrą Dievas iš jo atėmė jauną.

„Bausmės pilnos jis neatliko, bet kai jį paleido į laisvę, jis ilgai neturėjo teisės gyventi Vilniuje.  Man buvo gaila to žmogaus – aš jį buvau priregistravęs Vydmantuose. O kai jis pradėjo vėl vesti ekskursijas, tai jo jau neleido į Estijos Saremos salą – pase buvo pažymėta jo teistumas. O toks teistumas, kokį jis turėjo, tuomet buvo baisus dalykas,“ – prisiminė gūdų sovietmetį žinomas kurorto šaulys.

Teistasis už santykiavimą su vyru vedė moterį

A.Sendrauskas šyptelėjo prisiminęs, kad pagal 122 sovietinės Lietuvos baudžiamojo straipsnį – jis numatė baudžiamąją atsakomybę už vyro lytinį santykiavimą su vyru – teistas vyras vėliau vedė moterį.

„Nežinau, kiek ten tarp jų buvo meilės, kiek reikalo, bet tokių atvejų (kai mylėdavosi su vyrais), bet spaudžiant visuomenei, vesdavo moterį, žinau ir daugiau,“ – sakė A. Sendrauskas.

Pas palangiškį nekart yra atostogavęs – nuomojęsis būstą – ir vyresnio amžiaus gėjus vilnietis, kuris kartais iki šiol sužmėžuoja televizijos ekranuose.

„Užeidavau pasiimti nuompinigių – jis tuomet dar jaunas buvo, o jis vis nuogas su draugu gulėdavo. Vis nesuprasdavau, kodėl jie pliki,“ – juokėsi A. Sendrauskas.

Sutiko nemažai netradicinės lytinės orientacijos atstovų

Jam sovietmečiu teko sutikti ir daugiau netradicinės lytinės orientacijos atstovų.

„Buvo tokie du berniukai – jie dažniausiai pas tokią Eleną Kastyčio gatvėje apsistodavo. Jie buvo pora, bet, taipogi, ne iš karto tai supratau. Jie dažniausiai atvažiuodavo su dviem mergaitėmis – jos buvo lesbietės. Bet kai kartu būdavo, atrodė kaip dvi normalios poros. Net į jūrą jie šokdavo visi kartu susikibę. O sugrįžę namo, abu vaikinukai savo kambary užsidarydavo, o mergaitės – savajame. Buvo tokie laikai, kai būti kitokiu lovoje buvo nusikaltimas. Kai pagalvoji apie tai dabar, tikrai baisu atrodo – daug tokių žmonių sėdo į kalėjimus, buvo išjuokti ir neteko gerų darbų, kad jų netraukė kitos lyties atstovai,“ – sakė A. Sendrauskas.

Buvo net „susiženinę“

Netrukus 80-etį pasitiksiantis palangiškis pažinojo ir buvusį vienos termofikacinės elektrinės direktorių iš Kauno, taip pat vieną solidų botanikos mokslų akademiką, kurie kartu apsistodavo pas būsto nuomos paslaugas teikusį A. Sendrauską.

„Jie tuomet turėjo net kavinę. Buvo kalbama, kad jie abu buvo net „susiženinę“ – aišku, neoficialiai. Bet po to išsiskyrė,“ – sakė pašnekovas.

Anot jo, vieną gėjų jis pažinojęs ir tarp Palangos šaulių, nors vyras nebuvo „grynas“ palangiškis. „Buvo labai geras žmogus. Jis mirė šią savaitę – jį vėžiukas nukirto, kai mes šnekamės, turi parvežti jo pelenų urną. Jis buvo ir mano draugas, visus tuos 30 mūsų pažinties metų, aišku, tik gyvenime, o ne lovoje,“ – juokėsi A. Sendrauskas. „Jis man sovietmečiu padarydavo vizą į Vokietiją, dėka jo aplankiau Diuseldorfą gal dešimt kartų, kitus Vokietijos miestus.“

Turto reikalai

Anot A. Sendrausko, velionis paliko nemažai įvairaus turto: „Ir prie Merkinės sodybas turėjo – ten buvo registruotas, ir Palangos „Rugely“,  ir namą Santariškėse, ir kitur. Įsivaizduokite, jeigu jis būtų turėjęs savo draugą partnerį. Kažin, ar jam kas nors būtų atitekę, kai ta gyvenimo sfera (gyvenimas partnerystėje – aut.) nėra sureguliuota šalyje,“ – sakė „Palangos tilto“ pašnekovas.

Su velioniu jam kartu būti ne vienoje šventėje, tačiau savo homoseksualumo neslepiantis vyras niekada nebandė priekabiauti prie pono Adolfo.

„Viename tokiame Naujųjų metų šventime, kuriame dalyvavo ir jo mama, taip pat normalūs vyrai (tradicinės orientacijos vyrai – aut.), man vienas iš jo „žydrų“ draugų mestelėjo: „Nebijok tu jo – jo vamzdis seniai nedirba....“ – juokėsi prisiminęs A. Sendrauskas.

„Aš niekada gyvenime neskirsčiau žmonių pagal tai, su kuo jie lovoje miega. Svarbiausia – pats žmogus: kaip jis galvoja? Ką daro? Ką dirba? Ką visuomenei duoda?“ – sakė A. Sendrauskas.

Atsirastų daugiau aiškumo, žmogiškumo

Anot jo, įteisinus partnerystes, taip pat ir tarp tos pačios lyties asmenų, atsirastų daugiau aiškumo, žmogiškumo.

„Prisimenu dar vieną tokią porą. Vienas buvo latvis, o kitas – lietuvis. Jie abu vis vasarodavo Palangoje, Smilčių gatvėje. Turėjo ten didelį namą tas latvis. Jame daug metų ir kartu gyveno. O kai tas latvis mirė, jau kitą dieną atvažiavo jo giminaičiai iš Latvijos ir išvarė tą lietuvį, kuris buvo „Dobilo“ pagalbinio ūkio vadovas, tiesiai į gatvę. Toks buvo tokių žmonių gyvenimas sovietmečiu,“ – pabrėžė A. Sendrauskas. „Patinka ar nes, bet pasaulis keičiasi. O tokių žmonių visada buvo, yra ir bus,“ – pridūrė.

„Manau, kad Mindaugas Skritulskas teisingai padarė, kad palaikė partnerysčių įstatymą. Bet čia – mano, kaip asmens, nuomonė,“ – pabrėžė A. Sendrauskas.

PT primena, kad Seimas pateikimo procedūros metu šią savaitę nepritarė Partnerystės įstatymo pataisoms, kuriomis siekta įteisinti tiek vyro ir moters, tiek tos pačios lyties asmenų partnerystę. „Už“ tokias pataisas balsavo 63 tautos atstovai, „prieš“ – 58, 7 susilaikė. Pataisos grąžintos jų autoriams tobulinti.

 

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Popiežiui Pranciškui praėjusių metų gale leidus laiminti tos pačios lyties poras, Julius ir Jonas, gėjų pora iš Vilniaus, norėtų palaiminimą gauti Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje – abu vaikinai yra tikintys ir myli Palangą – tačiau kurorto klebonas Kęstutis Balčiūnas jiems aiškumo nesuteikia.


Jauna ir talentinga dainų autorė, atlikėja, muzikos apdovanojimuose M.A.M.A. Metų proveržio apdovanojimą pelniusi Gabrielė Vilkickytė gruodžio 9 dieną surengs savo pirmą koncertą Palangos koncertų salėje. 


Sodas – tai rami vieta, kurioje žydi gamtos grožis ir kurioje galite atsipalaiduoti spalvų bei kvapų simfonijos apsuptyje. 


Sausio 15-ąją, minimos Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 99-osios metinės. Žuvusieji 1923-iųjų sausio 15-ąją Didžiosios Lietuvos organizuotoje karinėje operacijoje, pavadintoje Klaipėdos sukilimu, buvo palaidoti senosiose miesto kapinėse. 1925 metų rugsėjo 27 dieną Šaulių sąjungos iniciatyva jiems buvo pastatytas paminklas, kuris išliko iki šių dienų. Prie paminklo pradėtos rengti...


Iš „Palangos tilto“ sužinojęs, kad palangiškis TS-LKD Seimo narys Mindaugas Skritulskas balsavo už lyčiai neutralų partnerystės įstatymo projektą palangiškis Adolfas Sendrauskas, žinomas kurorto aktyvistas, šaulys ir ilgametis TS-LKD narys, sakė: „Na, ir teisingai padarė – tų žmonių visada buvo, yra ir bus. Man teko jų nemažai pažinti ir sovietmečiu – kai kurių jų istorijos yra žiaurios.“


Ko gero, pirmąkart per ilgą savo žurnalistinę karjerą savo pašnekovui sunkiau nei įprastai formulavau interviu klausimus. Ko dabar, karantino suvaržymų metu, klausti žmogaus, kuris iki koronaviruso pandemijos sukosi visų Palangos kultūros renginių centre? Kokia gali būti kultūra kurorte karo, kaip šių eilučių autoriui pasakė viena „Palangos tilto“ skaitytoja –...


„Lokatoryno“ garažų kiemuose-celėse dažnai susibūriuoja vyrai. Jie visais laikais turi bendrų temų „Pasaulinio kompaso“ kryptimis. Pasaulėžiūra, nauji automobilių modeliai, valstybės valdymas, naujausi anekdotai(rusiški anekdotai ir keiksmažodžiai madoje ir dabar), „mergotyra“, futbolas ir krepšinis, vakarykščių išgertuvių ir...


Palangos verslininkas, miesto Tarybos narys, motociklininkų klubo „Saulės klubas“ steigėjas Vaidas Šimaitis per paplūdimio baikerių festivalį Šventojoje birželio viduryje jautėsi kaip žuvis vandenyje: spaudė letenas čia iš visos Lietuvos ir tuzino užsienio šalių sulėkusiems plieninių žirgų šeimininkams, žvalgėsi į kitus „mocus“, bet...


Iškylos balkonuose: madinga, bet pavojinga

Klaipėdos apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Palangos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros poskyris, 2013 06 10 | Rubrika: Miestas

Vasara – ne tik maudynių, bet ir kepsnių metas. Išalkę ir išsiilgę vasaros iškylautojai skuba prie vandens telkinių ar į miškus. Deja, didesnio komforto mėgėjai neretai renkasi kitokią vietą kepsniams kepti. Ne kartą teko pastebėti kepsninių dūmus šalia daugiabučių namų ar net pačiuose balkonuose. Atlikus apklausą, kurioje dalyvavo 100 žmonių...


Rugpjūčio 23-iąją – visus namus papuošė trispalvės – taip buvo pagerbta Juodojo kaspino diena ir Baltijos kelio minėjimas. 


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius