A. Mončio muziejuje – skulptoriaus A. Kasparavičiaus paroda

Palangos tiltas, 2014-11-10
Peržiūrėta
1970
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Skulptoriaus A. Kasparavičiaus paroda A. Mončio namuose-muziejuje veiks iki gruodžio vidurio. Parodos rengėjų nuotr.
Skulptoriaus A. Kasparavičiaus paroda A. Mončio namuose-muziejuje veiks iki gruodžio vidurio. Parodos rengėjų nuotr.

Antano Mončio namuose-muziejuje atidaryta Algio Kasparavičiaus paroda, kurioje savo darbais iš akmenų, metalo ar stiklo autorius prabyla apie subtilų vidinį žmogaus pasaulį. O prieš parodos atidarymą pirmajame aukšte esančioje salėje antrajame muziejaus aukšte veikiančioje nuolatinėje skulptoriaus kūrinių ekspozicijoje buvo surengta prisiminimų apie Antaną Mončį popietė.
Penktadienį Antano Mončio namuose-muziejuje surengtoje prisiminimų popietėje „Kaip prakalbinti medžio širdį...“ savo prisiminimais apie skulptorių A. Mončį (1921–1993) dalinosi grafikė, Vilniaus vaikų ir jaunimo dailės mokyklos vadovė Jūratė Stauskaitė ir aktorė, vertėja, A. Mončio paramos fondo valdybos narė Karolina Masiulytė-Paliulienė.
„Jis man sakė: man nesvarbu būti žinomam. Svarbu, kad aš viską, ką aš turiu viduje, išleidžiu į skulptūrą“, – apie A. Mončį sako jo bičiulė K. Masiulytė-Paliulienė.
Dailininkė J. Stauskaitė atkreipė dėmesį į sąsajas tarp A. Mončio ir nuo šeštadienio jo vardo namuose-muziejuje atidarytos parodos „Ex oriente lux“ autoriaus. Anot J. Stauskaitės, simboliška, kad paroda eksponuojama A. Mončio namuose-muziejuje, kuriam šiemet sukanka 15 metų. A. Kasparavičiaus kūryba, grafikės teigimu, artima žymaus lietuvių skulptoriaus, ne vieną dešimtmetį gyvenusio ir kūrusio Paryžiuje, A. Mončio kūrybai.
„Juos sieja toks, vadinčiau, jausminis egzistencinis modernizmas. Nes formos lyg ir modernios, bet jos nėra tiktai forma dėl formos, kas yra būdinga modernizmui“, – sako J. Stauskaitė.
Pats pavadinimas „Ex oriente lux“ („Iš Rytų sklinda šviesa“), pasak skulptoriaus A. Kasparavičiaus, yra lyg įvadas į tai, apie ką kalba parodos eksponatai – žmogų, jo vidinį pasaulį. Ryte pabudęs pamatai pro langus sklindančią šviesą, tačiau kaip tu elgiesi dieną ir kas tau nutinka (konfliktuoji ar draugauji), kaip pinsis santykiai su kitais – viskas priklauso nuo paties žmogaus. Apie tai ir kalba skulptoriaus sukurti objektai – musės, nukritęs ir sudužęs šviestuvas, perskelta širdis, širma.
„Kai žmonės konstruoja santykius, lyg ir nori iš pradžių būti atviri. Įvykus konfliktui kas nors meta akmenį pro tą skaidrią širmą, ją sudaužo ir ji pasidaro nepermatoma. Kitas pykdamas atgal atsako tuo pačiu ir iš to skaidrumo lieka tiktai duženos“, – sako A. Kasparavičius.
Menininkas kviečia žmones susilaikyti nuo akmenų lavinos į savo ir kitų širdis, o jei tai neįmanoma padaryti, bent sustoti ir pagalvoti.

„Palangos tilto“, Lrt.lt inf.
 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Gruodžio 16 d., 15 val., Palangoje, Antano Mončio namuose-muziejuje (S. Daukanto g. 16), atidaroma tapytojo Andriaus Zakarausko paroda „Temperatūra“, praneša organizatoriai. Paroda veiks iki vasario 12 d.


Gegužės 19 d., 18 val. Gintaro muziejuje atidaroma paroda „Gintaras iš gelmių“. Tai tarpdisciplininis projektas, sujungiantis istoriją, archeologiją ir šiuolaikinę meninę raišką. 


2023 m. balandžio 21 d. muziejuje atidaryta šeštoji profesionalių dailininkų paroda „Balta drobulė“, kurios tema yra  apie žmogaus nenumaldomą norą skristi – „Sparnuoti keliai“.


Antano Mončio namuose-muziejuje (S. Daukanto g. 16, Palanga) 2022 m. gruodžio 9 d., penktadienį, 15 val. atidaroma vizualaus meno kūrėjos Lauros Guokės paroda Pasirinkimas II .


2022 m. spalio 7 d. 16 val. Palangos kurorto muziejuje atidaroma vilniečio dailininko Arvydo Kašausko tapybos paroda.


Palangos kurorto muziejuje visą rugsėjį eksponuojama tautodailininko Adolfo Teresiaus medžio skulptūrų paroda, dedikuojama Vilui Orvidui.


Sausio 28 d., penktadienį, 16 val. Palangos gintaro muziejuje (Vytauto g. 17) atidaroma juvelyrės Karinos Kazlauskaitės paroda „Organiniai žaidimai. Juvelyrika ir objektai“. Tai devintoji autorės solo paroda, kurioje stebinantys juvelyriniai kūriniai iš neįprastų organinių medžiagų prabils apie žmogaus ir gamtos, gyvūnijos pasaulio ryšius ir bendrabūvį.


Minint Paryžiuje gyvenančio lietuvių skulptorius Adomo Stanislovo Raudžio-Samogits 80-mečio sukaktį, balandžio 29 d. 17 val. „Ramybės“ galerijoje (Vytauto g. 35, Palanga) atidaroma paroda „Sugrįžimas į tėviškę“. Į atidarymą atvyks ir autorius. Paroda bus eksponuojama iki gegužės 20 d.


Antano Mončio namuose-muziejuje atidaryta Algio Kasparavičiaus paroda, kurioje savo darbais iš akmenų, metalo ar stiklo autorius prabyla apie subtilų vidinį žmogaus pasaulį. O prieš parodos atidarymą pirmajame aukšte esančioje salėje antrajame muziejaus aukšte veikiančioje nuolatinėje skulptoriaus kūrinių ekspozicijoje buvo surengta prisiminimų apie Antaną Mončį...


„Stefanas yra sakęs – kiekvienas kūrinys savyje turi ženklą. Aš, kai žiūriu į jo skulptūras, išties matau ne tik kūrinį, bet ir ženklus“, – kalbėdamas apie Stefano Viežbickio (Stefan Wierzbicki) kūrybą sakė vienas iš šeštadienį A. Mončio namuose-muziejuje atidarytos garsaus iš Lietuvos kilusio lenkų skulptoriaus parodos rengėjų...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius