Ar miesto centras – derama vieta kapinėms?

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2012-06-14
Peržiūrėta
629
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Ar miesto centras – derama vieta kapinėms?

 Nepriklausomybę atgavusioje Lietuvoje sovietmečio palikimą kardinaliai vertinantis europarlamentaras Vytautas Landsbergis netikėtai iššovė Palangos valdžiai pasiūlęs iš kurorto centro iškelti Antrojo pasaulinio karo metu prie Palangos žuvusių ir čia palaidotų sovietinių karių kapines.

Nusistebėjęs, kad iki šiol tos kapinės neparūpo Palangos valdžiai, konservatorių patriarchu vadinamas politikas įdūrė ir miestą valdantiems konservatoriams. V.Landsbergio pastebėjimas jiems virto karšta bulve: rankose laikyti skauda, o išmesti taip pat nevalia – būtų paniekinta Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos garbės pirmininko nuomonė.

Nesusipratimu įvardinęs pačiame miesto centre priešais bažnyčią išlikusį monumentą sovietų kariams, žinomas politikas išsireiškė dar per švelniai. Priešais bažnyčią stovintis sovietine atributika išpuoštas paminklas yra iš Lietuvos ištremtų, per masines represijas nužudytų lietuvių ir jų artimųjų pažeminimas.

Dar didesnis akibrokštas yra tai, kad sovietų karių kapinės yra greta paminklo, pastatyto iš Palangos kilusiam lietuvių partizanų generolui Žemaičiui, kuris po karo mėgindamas išsaugoti nepriklausomos Lietuvos valstybės garbę, kovojo prieš sovietinius okupantus ir krito nuo jų rankos.

Išsakyta V.Landsbergio nuomonė dėl sovietų karių kapinių vietos dar garsiau suskamba būtent dabar, pažymint mūsų tautai tragišką birželio 14-osios dieną, kai 1940 metais iš Lietuvos link Sibiro pajudėjo pirmieji ešelonai su myriop išvežamais žmonėmis, kurie sudarė tautos žiedą.

Mintis neveikiančias kapines iškelti iš miesto centro Palangoje pradėjo klajoti vos tik Lietuvai atgavus Nepriklausomybę. Tačiau tuomečiai kurorto vadovai tokiam politiniam sprendimui nesiryžo. Grupės palangiškių pasirašyto tokio pasiūlymo savivaldybė sulaukė ir pernai. Laiškas buvo persiųstas tarybos nariams, tačiau jie šiuo klausimu pabūgo net išsakyti savo nuomonę.

Prieš daugiau nei 20 metų Palangos miesto tarybos pirmininku buvęs ir dabar miesto valdžioje esantis Bronius Martinkus teigia, kad kapinių iškėlimui nebūdavo pritariama nenorint drumsti palaikų ramybę. „Tie rusų kareiviai juk nekalti, kad žuvo kare“, – mano B.Martinkus. Panašią mintį išsako ir miesto laikraštyje paskelbtą interviu su V.Landsbergiu komentuojantys negausūs palangiškiai.

Tačiau šių karių juk niekas ir nekaltina. Nei V.Landsbergis, nei tokią idėją keliantys palangiškiai nereikalauja šias kapines sunaikinti. Žuvusių karių palaikus siūloma perkelti ten, kur jiems ilsėtis ir pridera – į miesto kapines.

Palaikų iškėlimui prieštaraujantys palangiškiai teigia, kad tos kapinės niekam netrukdo. Per daugiau nei 60 metų su akmeniniu postamentu šioje vietoje susitaikė jau kelios Palangos gyventojų kartos. Jis gal ir iš tiesų niekam netrukdo, tačiau ši vieta liko tarsi ištrinta iš miesto žemėlapio. Greta esantis skveras, kur stovi paminklas Lietuvos partizanams, bent jau lankomas poilsiautojų. Prisiminkime, kada paskutinį kartą buvome prie sovietų armijos karių paminklo?

Kodėl nuolankiai taikstomės su kažkada sovietų valdžios kareivių kapinėms parinkta vieta? Ką sakytumėm, jei Lietuvą okupavusių kareivių palaikais būtų užlaidotas, pavyzdžiui, bažnyčios šventorius?

Senas palangiškis ir tremtinys Stasys Jasas įsitikinęs, kad vieta karių palaikams buvo specialiai parinkta prie pagrindinės sankryžos miesto centre priešais išlikusį pavergtos tautos simbolį – bažnyčią. Kad žuvusiems nugalėtojams skirtas paminklas su įrengta vieta amžinajai ugniai priverstinai būtų matomas visiems. Kaip pagarbos ženklas išvaduotojams. Pagarba mirusiųjų palaikams katalikams yra savaime aiškus dalykas. Tačiau ar turėtume gerbti pagarbos ženklą tokiems „išvaduotojams“, kurie penkiems dešimtmečiams pavergė visą tautą?

Kitas klausimas, ar miesto centre priešais bažnyčią dera sovietine atributika paženklintas paminklas? Dėkui Dievui, kad sovietai ant postamento Palangoje neužgriozdino kokio tanko, kaip Salantuose. Gal tuomet teisindamiesi, kad jis niekam netrukdo, o čia žuvę ir palaidoti rusų kariai yra niekuo nekalti, irgi būtume taikstęsi su sovietų militarizmo simboliu?

Tai, kad savo laiku šalies miestų aikštėse nuvertę sovietmečio simbolius pritrūkome ryžto iškelti ne vietoje palaidotų karių palaikus, yra buvusių mūsų miesto vadovų bei politikų bailumo pavyzdys. Vengdami suerzinti Rusiją, vis dar bijodami Lietuvoje gyvenančių rusakalbių reakcijos, per daugiau nei 20 Lietuvoje atkurtos Nepriklausomybės metų Palangos vadovai savo mieste nedrįso padaryti tai, kas priklauso – į bendrą duobę sumestus karių palaikus garbingai perlaidoti miesto kapinėse ir atsikratyti sovietinių karių garbei kurorto centre pastatyto paminklo.

Kai prieš 5 metus Talino centre stovėjęs bronzinio kario paminklas kartu su ten palaidotais palaikais buvo perkeltas į Estijos sostinės kapines, tuomečiui Palangos merui Remigijui Kirstukui tą patį siūliau padaryti ir mūsų mieste. Tačiau šį pasiūlymą išgirdęs miesto vadovas net išsigando tokios minties. Ypač po Taline nusiritusių rusų riaušių, kurias sukėlė ryžtingas Estijos valdžios sprendimas.

Rusijoje nemažai aistrų sukėlęs bronzinis karys jau seniai perkeltas į Talino kapines, kur perlaidoti ir sovietų kariai. Aistros nurimo ir visas civilizuotas pasaulis pripažino, kad Estijoje pasielgta teisingai. Kartu visiems buvo pasiųsta žinia, kad estai yra savo žemės šeimininkai, ir jie, o ne svetima valstybė, sprendžia, kur Estijoje dera laidoti mirusiuosius.

Ar išdrįs taip pasielgti turtingiems rusų turistams besimeldžiantys palangiškiai?

Jūsų komentaras:

Karys 2012-06-29 21:29 (IP: 78.61.132.51)
Miesto centras- nevieta kapinėms. Visais laikais, visur mirusiems sudaromos sąlygos garbingai, ramiai ilsėtis tam tinkamoje, ramioje vietoje - Kapinėse. Kadangi rusų kareivėliai palaidoti ne tinkamoj vietoj, juos reikia pagarbiai perkelti į visiems mirusiems skirtą ramią vietą -KAPINES.

Vilija 2012-06-21 20:30 ([email protected] / IP: 78.58.50.180)
Mes jau 13 metų gyvename Palangoje ir karių kapai miesto centre mums netrukdo ir neužkliūna.Palikite juos ramybėje,juk tai mūsų istorija.Lai jie ilsisi ramybėje.Jie žuvo ne savo noru.Juk ne jie tą karą pradėjo,o gynė Tėvynės laisvę.Jie nekalti,kad juos pakirto priešų kulkos.Tada niekas neklausė-nori gyventi ar ne.Palangos Mere,nejudinkit jų.Lai jie ramiai ilsisi ir toliau.

Romas 2012-06-19 14:39 ([email protected] / IP: 78.60.125.98)
Reikia šalia Žaliojo tilto skulptūrų ir Palangos raudonosios armijos monumento pritvirtinti lenteles, kaip Gruto parke, parašyti, kaip jie mus "išvadavo": apie kolchozų pasiekimus su kanopomis ir tešmenimis, apie statybų "pergales" su penkiasdešimtmetinėmis eilėmis būstui, apie mokslą su sovietinio mentaliteto padariniais, kas yra baisiausia.

Neramu... 2012-06-19 13:53 (IP: 86.100.60.112)
Palangos apylinkės pamiškėse pilna dar tokių užkastų ir senai pamirštų "kapaviečių"... -Ačiū Senbuvių bendruomenei, ypač iniciatyviai p. V Leščinskienei, atkurtas maro aukų atminimo paminklas, pašventintas,ir daug kitų gerų darbų padaryta..Paskutiniu metu "Senbuviai" galėtų taipogi tarti savo žodį šiuo klausimu bei dar daugeliu kitų spręstinų dalykų...Au u ...

Rašo 2012-06-19 13:41 (IP: 86.100.60.112)
Pirma lietuvius perlaidokite 2012-06-18 20:24Pirmiausia lietuvius - NKVD aukas, simtais uzkastus Lietuvos miskuose perlaidokite. Prienu rajone 2 yra tokios vietos, bet visiems dzin...

***** 2012-06-19 13:34 (IP: 86.100.60.112)
Hm 2012-06-18 23:17Po kiekvieno fronto vokieciai susirinkdavo savo kritusius karius ir deramai palaidodavo, o rusai - atvirksciai, kritusiu negerbe, daznai palikdavo atvirose vietose puti arba israusdavo duobes laukuose/miskuose ir sumesdavo ten visus kunus, nesistebiu kodel pas mus dabar tiek daug rusu kapiniu, o kiek dar nezinomu kapavieciu yra? SiÅ«lau Åalinti11 Savanoris 2012-06-18 23:11Saunuolis Landsbergis, tik jis Lietuvoje gali reikiama sprendima priimti ir tinkama zodi pasakyti!!! O mera Palangos jau seniai reikejo "isskalbti" del idejos rengti "NOvaja Volna" ir del "Russkaja Volna" festivalio surengima... Jis ne konservatorius su tokia mastysena...

? 2012-06-19 13:31 (IP: 86.100.60.112)
gerb.Lansbergis geras zmogus , jei siulo perlaidoti, as tai su traktoriu sulyginciau isr viskas......

Nuomonė... 2012-06-19 13:19 (IP: 86.100.60.112)
-Niekam per daug šis paminklas nekliuvo, tačiau, kai budamas meru P.Žeimys (tikr) savo žmonos rusės paprašytas, užtvėrė takus , nugriovė laiptelius vedančius per vienintelį parkelį Palangos miestelyje, Įsteigė TAXI parkavimo vietą prieš pat bažnyčią ir atrodo "AMŽINAI", NES KIEK JAU KARTŲ BESIKREIPĖ ŽMONĖS, kad panaikintų ar iškeltų TAXI'stus - pasirodo neįmanoma? Kodėl?Kodėl prie bažnyčios negali atvažiuoti tikintieji: vestuvėms, krikštynoms ar liūdnoms apeigoms???Kas čia per galybė ? Idiotizmas demonstruojamas atvirai...Pirma panaikinkite prakeiktą Taxi biznierių šutvę, o paskui apie paminklus...

Manome, 2012-06-19 13:07 (IP: 86.100.60.112)
-Kas ten žino ...kiek ten po tuo paminklu yra kareivėlių palaidota??? Pasakojama, kad lavonais buvo nusėta visur, net pajūris ... -Kad pagrindinė Palangos vieta -skirta liūdnai kapinių vietai, vykstančioms apeigoms - nelabai sutampa su šiandieniniu gyvenimo vyksmu! Pagarbos verti visi žuvusieji, tačiau vadovaujantis logika ;Miestelėnai mano, kad kapinės turi būti iškeltos pagarbiai ir pagarbos vertoje vietoje- tikrai tiktų šalia rusų bažnyčois ! Pagarbiai

palangiskis 2012-06-16 17:10 (IP: 86.81.4.42)
kodel sitas klausimas keliamas tik Palangoje,rusu kariu kapines yra visoje Lietuvoje.Klausimas korespondentui-o kas planuojama toje zemeje,kai iskels kapines.Kas liecia del rusu turistu tai protingi zmones turi naudos is ju,o taip pat ir valstybe.Lietuviai nera savo zemes seimininkai,dauguma yra vergai.

Taip pat skaitykite

Palangos miesto garbės pilietis Danius Puodžius pirmadienį, spalio 28 d., minėjo savo 84 -ąjį gimtadienį, ta proga D. Puodžių pasveikino kurorto vadovai – miesto meras Šarūnas Vaitkus, mero pavaduotojas Rimantas Antanas Mikalkėnas bei mero patarėjas Pranas Žeimys.


Sėklos yra gyvenimas. Jos yra gyvas maistas. Jos būna įvairių dydžių, formų ir spalvų. Augalas praeina ilgą ir sunkų kelią, kol kiekvieną sėklą užpildo daugybe vitaminų, mineralų, baltymų, eterinių aliejų ir fermentų. Jei jūs ieškote aukštos kokybės, maistingo užkandžio, sėklos yra geriausias pasirinkimas.


Konstitucinio teismo sprendimas, įpareigojantis iki ateinančių Seimo rinkimų kitų metų spalį perbraižyti dešimties, tarp ir jų ir Pajūrio, rinkiminių apygardų ribas, gerokai sujaukė ir kurorto socialdemokratų pirmininko, miesto Tarybos nario Dano Palucko planus. „Atsisakau dalyvauti 2016 metų Seimo rinkimų vienmandatėje Pajūrio apygardoje ir palaikau kitą mūsų partijos keliamą...


Kalėdinis palinkėjimas miesto valdžiai  5

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2013 12 19 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Prie pabaigos artėja pirmasis žiemos mėnuo, bet Palangos valdžiai būtent dabar prasidėjo ruduo – trejus metus auginto derliaus rinkimo metas, kuris tęsis iki pat savivaldos rinkimų.


Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos pareiškimas miesto tarybai  5

TS–LKD frakcijos nariai: Dainius Želvys Mindaugas Skritulskas Elena Kuznecova Antanas Sebeckas Gediminas Valinevičius Šarūnas Vaitkus, 2013 06 06 | Rubrika: Miestas

Pastaruoju metu miesto spaudoje skelbiami tarybos opozicijos atstovų objektyviais faktais neparemti kaltinimai valdančiosios daugumos koalicijai, nepagrįsti priekaištai dėl Palangoje vykdomų projektų kelia ne tik Tėvynės Sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nuostabą bei pasipiktinimą.


Ar miesto centras – derama vieta kapinėms?  10

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2012 06 14 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Nepriklausomybę atgavusioje Lietuvoje sovietmečio palikimą kardinaliai vertinantis europarlamentaras Vytautas Landsbergis netikėtai iššovė Palangos valdžiai pasiūlęs iš kurorto centro iškelti Antrojo pasaulinio karo metu prie Palangos žuvusių ir čia palaidotų sovietinių karių kapines. Nusistebėjęs, kad iki šiol tos kapinės neparūpo Palangos valdžiai...


Vytautas Landsbergis, Lietuvos politikos ir Tėvynės Sąjungos-Lietuvos Krikščionių demokratų patriarchas, sako, kad pastebįs viešoje erdvėje daugiau žinių iš Palangos, ir „tai yra gerai“, prisipažįsta, kad beveik kiekvienais metais atostogauja Šventojoje, bet vengiąs „pigaus“ Palangos šurmulio. Europarlamentaras prisipažino, kad jau...


Praėjusiame tarybos posėdyje palangiškė Jadvyga Stefanija Žižienė dar kartą mėgino Tarybos narius įtikinti dėl sunkios verslo padėties atleisti ją nuo kai kurių savivaldybės administruojamų mokesčių. Tačiau Taryba garbaus amžiaus moteriai jau antrą kartą buvo negailestinga, nors prieš kelis mėnesius žemės, žemės nuomos ir nekilnojamojo turto mokesčius – 130 tūkstančių...


Kodėl miesto valdžiai buvo reikalingas Rinkliavų centras?

Alvydas Ziabkus, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2010 11 06 | Rubrika: Miestas

Atrodo, kad, suabejojęs, ar visi už automobilių stovėjimą gatvėse gaunami pinigai patenka į miesto biudžetą, būsiu pataikęs. Nes tik į kampą pareigūnų užspeistas niekadėjas griebiasi paskutinės gynybos:  „O kur įrodymai, viršininke“.


Nuogalių paplūdimiai – kurorto valdžiai tabu

Dalia JURGAITYTĖ, 2010 06 16 | Rubrika: Miestas

Kurorto pajūris –  tai ne tik  lepinimasis saulės voniomis, maudynėmis, bet ir vieta, kuriame verda prekyba. Jau ne vienerius metus kurorto verslininkai, siekdami užsidirbti, kaunasi konkursuose dėl paklausiausių  nustatytų  viešųjų vietų, kainuojančių tūkstantines sumas. Tačiau pajūryje yra vienas išskirtinis paplūdimys – moterų, kuriame jau daugiau nei keturis...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius