Didingasis gaidys – įtakingas lyderis, kurio pėdomis seka būrys vištų

Rasa GEDVILAITĖ, 2016-12-29
Peržiūrėta
2003
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Jonas mielai rūpinasi savo visais paukščiais, jaučia didžiulį pasitenkinimą savo veikla, tai supranta ir paukščiai, kurie nepaleidžia šeimininko iš akiračio.
Jonas mielai rūpinasi savo visais paukščiais, jaučia didžiulį pasitenkinimą savo veikla, tai supranta ir paukščiai, kurie nepaleidžia šeimininko iš akiračio.

Netrukus, jau po kelių valandų, dar vienus metus palydėsimpraeitin. Pagal kinų kalendorių, nuo sausio 28 dienos pagal kinų kalendorių prasidės ugninio (arba raudonojo) Gaidžio metai. Gaidys – lyderis, vedlys, tvirto charakterio paukštis. Jo valdingumą, svarbą neabejotinai įžvelgia Drumulyje namus sukūrę palangiškiai Jonas ir Danutė Maceniai, prižiūrintys ne tik vištų, bet ir egzotinių paukščių būrį.

Pradėjo nuo fazanų
Paukštininkystės ūkį pašnekovai pradėjo kurti ne nuo vištų, į kurias šiuo metu krypsta visų prognozuotojų akys, bet nuo fazanų. Fazanų porūšių būna labai daug. Jų įvairovė pastebima ir drumuliškių ūkyje. „Fazanų pas mus yra penkių rūšių, taip pat auginame ir povus“, – pasakojo apie savo ūkį Jonas.
Pašnekovas prisipažino, jog iš tiesų jo profesija yra statybininkas-inžinierius. Tad kaip jis susidomėjo paukščiais?
„Man paukščiai visada patiko. Aš juos auginau pirmiausia sode. O paskui nusipirkau seną sodybą Drumulyje. Iš jos nieko nebeliko. Pasistačiau pastatus ir atsivežiau keletą paukščių. Iš pradžių turėjau kelias vištas, taip pat fazanus ir povus. 1991 metais, kai Lietuvoje viskas iro, aš tuomet dar dirbau darbų vykdytoju statybinėje įmonėje, paskui verčiausi taksi paslaugomis. Galiausiai atsisakiau ir šio darbo, tuomet nusprendžiau didinti savo paukščių būrį“, – pasakojo apie įsikūrimą paukščių žinovas.
Jeigu kyla klausimas, o kurgi yra tas Drumulio kaimas, tai paaiškinsime: gyvenvietė, kurioje nuolat gyvena tik keletas gyventojų, įsikūrusi labai gražioje vietoje, aprėptas miškų, kurie vasarą vilioja uogomis ir grybais. Jis yra kiek toliau nei Šventoji ir Būtingė, tačiau gyvenvietė priklauso Kretingos rajono savivaldybei, 6 km į šiaurės vakarus nuo Darbėnų ir 3 km į pietvakarius nuo Laukžemės.
„Vasarą žmonių čia gerokai padaugėja, užklydusiems žmonėms suorganizuojame netgi ir nedideles ekskursijas“, – šypsojosi Jonas.

Ne tokios ir kvailos
Pašnekovas prisipažino, jog auginti egzotiškus paukščius nėra lengva. Jie reikalauja išskirtinės priežiūros, tačiau jiems atsispirti Maceniai negali. Retas kuris nesidžiaugtų įspūdingų paukščių išvaizda. Ypač gražūs fazanų patinėliai – spalvingi, su ilgomis uodegomis. Vienu iš gražiausių paukščių įvardijamas ir iš Pietų Azijos šalių kilęs povas. Dažną sodybą puošia šie ilgaplunksniai gražuoliai. Jono bei Danutės kieme taip pat išdidžiai kartu su vištom vaikštinėjo povai. Povų patinėliai savo grožiu taip pat gerokai lenkia pateles. Patelės gan kuklios, jas puošia tik ant galvos esanti plunksnų karūnėlė.
„Egzotiški paukščiai – ne vištos, neužtenka pusę metų paauginti, jiems reikia dviejų metų. Tiek povai, tiek ir fazanai, žiūrint kokia rūšis, yra labai lepūs“, – atskleidė Jonas.
Povų šiuo metu Macenių ūkyje yra 11 – 4 suaugę ir 7 jaunikliai, fazanų – apie 20. Kaip pasakojo Jonas, povai per metus padeda tik keturis kiaušinius ir jie yra skirti perinimui. Egzotinių paukščių kiaušinių įprastai niekas nevalgo. O fazanai padeda kur kas daugiau kiaušinių – apie 30-40. Fazanų kiaušiniai yra labai maistingi.
Štai įprastesnės mūsų akiai vištos Macenių ūkyje auginamos labai ekologiškai. „Mūsų vištos negauna jokios chemijos, jų mėsa tinka net kūdikėliams“, – teigė Danutė.
O koks gi tas vištų karalius – gaidys? „Jeigu vištų būryje nėra gaidžio, tai jau blogai. Gaidys vištoms rodo kelią prie lesalo, nukreipia kur perėti atskirai nuo kitų“, – gaidžio svarbą įvardijo Jonas. Danutė papildė: „Be gaidžio vištų kiaušiniai yra negyvi. Jeigu šalia vištų yra gaidys, tuomet iš kiaušinio gauni visas reikalingas medžiagas, kitu atveju kiaušiniai yra neužkudakuoti, „neužšaukti“, kaip sakoma, ir tu nieko negauni iš to kiaušinio. Pas mus kiaušiniai yra tikri, pilnaverčiai“. Vienas gaidys šeimininkauja dešimties vištų būryje.
Įsitikinimą, jog vištos kvailos, Jonas paneigė. „Vištos nėra jau tokios kvailos. Esu matęs, jog net ir cirke jos atlieka numerius, puikiausiai vykdo visas komandas“, – pasakojo J. Macenis.
Kitas puikiai žinomas posakis, jog diena po visų žiemos švenčių pailgėja per gaidžio žingsnį – Trijų Karalių diena jau būna ilgesnė 15 min.

Įvairiaspalviai paukščiai
„Nevadinu savęs ūkininku, nesakau, jog ūkininkauju, bet man tiesiog čia smagu, man patinka paukščiai, patinka jais rūpintis“, – prisipažino Jonas, su žmona prižiūrintis gausų būrį paukščių. Vištų jų sodyboje įkurdinta daugiau kaip du šimtai.
Nors Jono ir Danutės kieme bei aplink esančius paukščiams įrengtus pastatus sukasi gausybė įvairiausiomis spalvomis išmargintų vištų, smalsu buvo pažiūrėti ir kokių fazanų rūšių augina iš Palangos kilę drumuliškiai. Jų įvairovė, spalvų ryškumas, margumas nustebino ir sužavėjo. Puikiai įsikūrę auksiniai, deimantiniai, sidabriniai, laukiniai, „cukrinukai“ fazanai. „Dar labai norėčiau įsigyti karališkųjų fazanų, bet jie labai brangiai kainuoja“, – paminėjo Jonas, papasakojęs, jog fazanus bei povus prižiūrėti – ne juokas, visgi egzotiniai paukščiai, reikalaujantys atidos, norint juos užauginti sveikus, stiprius ir gražius. Juolab, kad palangiškių paukščiai peri jauniklius, tad tenka juos auginti nuo mažumės, o ne džiaugtis jau užaugintais, iš kitų ūkių parsivežtais paukščiais.
Žinių, kaip tinkamai prižiūrėti paukščius, pašnekovai jau yra sukaupę pakankamai. Danutė šyptelėjo, jog Jonas jau tikrai yra kaip vaikščiojanti enciklopedija. „Į kiaušinį vos žvilgtelėjęs jau gali pasakyti, ar kiaušinyje užperėtas viščiukas“, – paminėjo moteris.
Nemažą paukščių ūkį prižiūrintys drumuliškiai, net kasdien ir sukdamiesi darbų verpete, nesiskundžia. Nedingstančios šypsenos išduoda, jog jiems tai teikia malonumą. „Kai kur nors išvykstu ir grįžtu, pirmiausia skubu pasirūpinti paukščiais. Geriau jau pats pabūsiu nevalgęs, bet pirmiau palesinsiu paukščius“, – šypsojosi Jonas.
Maceniai kiaušinius pardavinėja, taip prisideda prie nedidelių pensijų. Pašnekovai pripažino, jog darbo netrūksta, kitokia veikla užsiimti nelabai bėra ir kada, tačiau jiems šis darbas teikia malonumą, nuo jo jie nepavargsta, o tai ir yra svarbiausia. Juk, kai pomėgis siejasi su darbu, dirbti nė nebereikia.

Lyderio savybės
Pagal kinų kalendorių, 2017 metų energetinį foną nulems juos valdančio ugninio Gaidžio charakteristika. Metus aptarinėjantys prognozuotojai tikina, jog pasinaudodami savybėmis, kurias mėgsta ir palaiko metų globėjas, turėsime sėkmingus ir pilnaverčius metus, išnaudosime visas metų galimybes ir potencialą.
Pagal kinų kalendorių Ugninio (arba raudonojo) Gaidžio metai prasidės 2017 metų sausio 28 dieną. Tuomet įvyks pirmoji 2017 metų mėnulio Jaunatis. Būtent nuo tos akimirkos pajusime tikrąją metų valdovo energiją.
Gaidys –tikras karjeristas. O Ugnies stichijos dominavimas ateinančiais 2017 metais jam suteiks lyderio savybių. Metai iškels į aukštumas vadovus ir lyderius, visuomeninius veikėjus.
Gaidys išsiskiria iš kitų gyvūnų aštriu balsu, ryškiomis plunksnomis, gracingumu ir pomėgiu būti dėmesio centre. Apdovanotas idealisto savybėmis, kuriam nėra svetimos pagyros ir žavėjimasis. Gimę Gaidžio metais yra lengvai bendraujantys, tuo pačiu išsiskiria atsakingumu. Tačiau pernelyg didelis noras puikuotis jam suteikia egoistiškumo, taip pat užsispyrimo, priekabumo. Gaidys sako, ką galvoja, todėl ši savybė gali būti laikoma konfliktiškumu.
Metų gyvūnas (totemas) yra labai atkaklus ir ryžtingas, todėl 2017 metais ypač seksis tiems, kas savo gyvenime kažko siekia. O tie, kurie mėgsta viską skrupulingai apgalvoti ir neskubėti, metų globėjo palaikymo nesulauks.
Kadangi metai apdovanoti ugnies energetika, todėl atkaklumas, naujo siekis, aistra ir greitis, sugebėjimas greitai veikti ir orientuotis, sulauks palaikymo.
Jei dėvėsite raudonos, oranžinės spalvos apdarus ar kitaip išsiskirsite iš minios, sulauksite daugiau sėkmės 2017 metais.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Birželis – pirmasis vasaros mėnuo, kuris dažniausiai siejamas su atostogomis, jūra ir žinoma įvairiomis pramogomis. Šventojoje šią vasarą tikrai galėsite išvysti ir sudalyvauti ne viename  įspūdingame ir naujovių kupiname renginyje. 


22-ąsias be pertraukų Palangoje vykstančias „Aurum 1006 km lenktynes“ nušvietė rekordinis 145 Lietuvos ir užsienio šalių žurnalistų būrys. 


Palangos gyventoja Vaidota Aleksiūnienė savo sąskaitoje, tikėtina, turi sukaupusi daug karmos taškų, nes ištikus bėdai ji sulaukė neįtikėtinos nepažįstamųjų reakcijos. Kai lankantis Kaune griovyje pakibo šeimos mašina, į pagalbą, net neprašyti, suskubo būrys prašaliečių. Tarp jų – ir įmonės apsaugininkas bei autobuso vairuotojas su būriu keleiviu.


Kaunas seka Palangos pėdomis

"Palangos tilto" redakcija, 2019 09 12 | Rubrika: Miestas

Kaunas seka Palangos pėdomis – svarstys, ar reikia drausti elektrinių paspirtukų eismą Kalniečių parke. Elektrinių paspirtukų mada vis labiau veržiasi į miestiečių gyvenimą, o Kaunas – ne išimtis. Pirmoji Lietuvoje rūpestį dėl pėstiesiems paspirtukų keliamo pavojaus šių metų pavasarį pademonstravo Palangos savivaldybė, priėmusi sprendimą, draudžiantį judriausiose...


Šiemet devintąjį kartą vyko projektas „Moksleiviai į Vyriausybę“, kurio metu atrinktiems mokiniams suteikiama galimybė sudalyvauti Vyriausybės posėdžiuose, pabendrauti su ministrais ir Premjeru Sauliumi Skverneliu - patiems pasijausti valstybės lyderiais. Tokiu galėjo jaustis ir palangiškis Senosios gimnazijos mokinys Edgaras Nausėda, praėjusią savaitę baigęs...


Netrukus, jau po kelių valandų, dar vienus metus palydėsimpraeitin. Pagal kinų kalendorių, nuo sausio 28 dienos pagal kinų kalendorių prasidės ugninio (arba raudonojo) Gaidžio metai. Gaidys – lyderis, vedlys, tvirto charakterio paukštis. Jo valdingumą, svarbą neabejotinai įžvelgia Drumulyje namus sukūrę palangiškiai Jonas ir Danutė Maceniai, prižiūrintys ne tik...


„Išvažiavo ant gatavo“, – būtent dažniausias priekaištas girdimas išvykusiųjų gyventi į Vakarų šalis atžvilgiu. Ir jame yra dalis tiesos. Tai, kad gyvenimas vienas ir tautiečiai ieško galimybių geresniam gyvenimui, neturėtų būti smerktina. Juk prieš dešimtmetį balsavome už narystę Europos Sąjungoje, kurioje laisvo žmonių...


Vilkijos – Ariogalos žvyrkeliu, o paskutiniaisiais metais – nors siauručiu, bet pagaliau asfaltuotu „greitkeliu“ per mažne 68 metus esu ne tik pervažiavęs autobusais, dar pokario „Pirmūno“ kolūkio „polutarkomis“, „Gazikais“, „Moskvičiais“, šeimos „luksiniu“ „Žiguliuku“, didelę dalį arkliuku...


Aštuoniasdešimt dvejų palangiškio Antano Bartkaus diena dažnai prasideda vienodai- prie rašomojo stalo: atkreipti kurio nors valstybės ar vietos valdžios pareigūno dėmesį į esančias ir tariamas Palangos ar valstybės bėdas. Garbaus amžiaus pašnekovas   prisipažino parašęs ne vieną laišką buvusiam prezidentui Valdui Adamkui, dabartinei...


Praėjusį ketvirtadienį įvyko Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Palangos skyriaus visuotinis susirinkimas. Jame skyriaus nariai vienbalsiai rinkimų į savivaldybės Tarybą, vyksiančių 2011 metais, sąrašo lyderiu patvirtino skyriaus pirmininką Šarūną Vaitkų. Taip pat patvirtinta kandidatų į rinkimų sąrašą sudarymo tvarka bei išklausyta informacija apie šalies Seimo ir Vyriausybės...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius