Grąžinkime parkui Birutės pavadinimą!

Šarūnas Vaitkus, Palangos miesto gyventojas, 2010-11-22
Peržiūrėta
530
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kiek mums, palangiškiams, rūpi miesto istorija? Kaip stipriai mes saugojame trapius, iš anų šimtmečių išlikusios autentiškos istorijos daigelius, kuriuos skubame sutrypti sunkiasvorės technikos ratais ir daugiabučių namų kubais?

 

Kas prarasta – nebesugrąžinsi. Tačiau šiandien palangiškiams atsirado proga sugrąžinti praėjusiame amžiuje pakeistą Palangos istoriją.

Kalbu apie sovietmečiu Palangos botanikos parku pavadintam garsaus prancūzo E.F.Andrė kūriniui galimybę grąžinti jo ir parko šeimininko grafo Felikso Tiškevičiaus parkui suteiktą Birutės pavadinimą. Yra išlikęs E.F.Andre ranka padarytas užrašas ant parko plano originalo: „Parc de la Birouta“.

Dabar politikai parko pavadinimą sugalvojo panaudoti iki šiol mieste neatsiradusiam grafų Tiškevičių atminimui. Teigiama, kad būtent toks parko pavadinimas yra užrašytas ant prieškarinių miesto planų. Anuomet planai buvo žymimi nepaisant kokiuose nors registro dokumentuose įtrauktų oficialių pavadinimų. Šnekamojoje kalboje Birutės parkas buvo Tiškevičiaus parkas – taip ir buvo rašoma planuose. Tame pačiame miesto plane galima užtikti Martišauskaitės, Mažeivos, Ekerienės vilas ir pensionus, nors tuomet buvo įprasta poilsinėms suteikti oficialius pavadinimus.

Dar 1997 metais parko šimtmečiui skirtos tarptautinės mokslinės konferencijos metu atskira rezoliucija buvo siūloma parkui sugrąžinti Birutės vardą. To miesto tarybos prašo ilgametis parko direktorius Antanas Sebeckas, Palangos kraštovaizdžio bičiulių klubas, kuriame yra garbūs mūsų miesto gyventojai. Už Birutės pavadinimo sugrąžinimą pasisako architektai, menininkai, miesto kūrybinė inteligentija.

Tačiau valdžia užsispyrusiai parką siekia pavadinti grafų Tiškevičių vardu. Ar Palangoje yra maža su grafų vardu susijusių objektų? Kita vertus, grafo vardu pavadinus parką, Birutės pavadinimo niekam kitam nebepriskirsi.

O gal begalinis mero V.Stalmoko nenoras parkui grąžinti Birutės pavadinimą yra susijęs su tuo, kad jis gyvena Birutės parku pavadintame prabangiame individualių kotedžų kvartale? 

Valdžia mosuoja 85 gyventojų apklausa (nors Palangoje gyvena apie 18 tūkstančių gyventojų), kurios metu žmonės pasisakė, kaip reiktų įamžinti grafų Tiškevičių atminimą. 33 apklaustieji Botanikos parką pasiūlė pavadinti grafų Tiškevičių vardu, ir 4 Birutės parku.

Be to, 33 respondentų nuomonė negali nusverti daugumos palangiškių noro atkurti istorinę tiesą, pagerbti grafų Tiškevičių atminimą ir kurorto vystytojo Felikso Tiškevičiaus valią, kuris ir norėjo, kad parkas vadintųsi Birutės parkas.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangoje reikalinga daugiabučių gyvenamųjų namų laiptinių valytoja. Automobilis būtų privalumas. Telefonas pasiteiravimui : 8-616-00330


Pradėtos dezinfekuoti miesto daugiabučių namų laiptinės. Skelbiame jų dezinfekavimo grafiką.


UAB „Palangos komunalinis ūkis“ jau pradėjo bendrovės administruojamų daugiabučių gyvenamųjų namų laiptinių dezinfekavimą. Darbų grafikas ir kita aktuali informaciją skelbiamas čia: http://www.palkom.eu/dezinfekcija.html


Lietuvos vyriausiais administracinis teismas neskundžiamu sprendimu konstatavo, kad Palangos miesto savivaldybė buvo teisi ginče su privataus sklypo savininku, atsisakydama keisti Klaipėdos pl. esančio sklypo žemės naudojimo paskirtį į daugiabučių gyvenamųjų pastatų ir bendrabučių teritoriją.


Dar šį rudenį neatpažįstamai pasikeis keleto Palangos daugiabučių gyvenamoji aplinka – kurorto komunalininkai tvarko teritoriją ties S. Nėries gatvės 7 numerio daugiabučiu namu. O Sodų gatvės 26, 28, 30 numeriais pažymėtų namų aplinka jau atnaujinta: padidinta automobilių stovėjimo aikštelė, pastatyti nauji elektros stulpai su elektros energiją taupančiu LED...


UAB „Palangos komunalinis ūkis“ administruoja daugiabučių gyvenamųjų namų atnaujinimo (modernizavimo) programą Palangoje ir Šventojoje. Pateiksime pavyzdį iš kelių namų renovacijos eigos.


Dar šį rudenį neatpažįstamai pasikeis keleto Palangos daugiabučių gyvenamoji aplinka – kurorto komunalininkai ėmėsi teritorijos ties S. Nėries g. 3 ir 5 numerio namais tvarkymo darbų. Ateityje planuojama pagražinti ir kitų miesto daugiabučių aplinką, ypatingą dėmesį skiriant renovuotiems namams, kad atnaujinta infrastruktūra padėtų sukurti puikų bendrą kvartalo vaizdą.


Palangoje startuoja daugiabučių namų renovacijos antrasis etapas

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2014 03 24 | Rubrika: Miestas

Palangoje startuoja antrasis daugiabučių namų renovacijos etapas – penktadienį pasirašyta Savivaldybės administracijos ir UAB „Terma Consult“ sutartis dėl 58 kurorto daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) energinio naudingumo sertifikatų bei investicinių planų parengimo.


Antradienio vakarą į Palangos miesto Savivaldybės Tarybos posėdžių salę rinkosi seniausios ir skaitlingiausios Palangoje miesto Senbuvių bendruomenės atstovai. Išklausyti jų išsakomų problemų ir keliamų klausimų atėjo kurorto mero pavaduotojas Saulius Simė ir Tarybos narys socialdemokratas Danas Paluckas. Pradėję pokalbį nuo didesnių problemų, senbuviai vėliau perėjo prie...


Grąžinkime parkui Birutės pavadinimą!

Šarūnas Vaitkus, Palangos miesto gyventojas, 2010 11 22 | Rubrika: Miestas

Kiek mums, palangiškiams, rūpi miesto istorija? Kaip stipriai mes saugojame trapius, iš anų šimtmečių išlikusios autentiškos istorijos daigelius, kuriuos skubame sutrypti sunkiasvorės technikos ratais ir daugiabučių namų kubais?


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius