Gyventojai kyla prieš planuojamas 400 mln. eurų vertės gamyklos statybas: bijo dėl sveikatos

Palangos tiltas, 2024-01-22
Peržiūrėta
653
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

„European Energy“. FOTO: ĮMONĖS NUOTR.
„European Energy“. FOTO: ĮMONĖS NUOTR.

Kretingos rajono gyventojai yra sunerimę dėl galimai šalia jų gyvenviečių planuojamų statybų. Tam skirtuose plotuose svarstoma statyti chemijos gamyklą. Vietiniai nerimauja, kad tai gali turėti įtakos jų sveikatai. Pačios įmonės vadovas aiškina, kad kol kas sprendimas dar nepriimtas, renkamasi iš keleto plotų, vertinamas poveikis aplinkai. 

„Mes, Darbėnų ir aplinkinių vietovių gyventojai, esame labai sunerimę dėl Kretingos rajono valdžios galimų ketinimų Darbėnų seniūnijos ribose, Auksūdžio kaime, leisti statyti didžiulę chemijos gamyklą <...> 

Gamykla numatyta statyti per arti gyvenvietės“, – teigė gyventojai.

Anksčiau žiniasklaidoje skelbta, kad gamyklos pajėgumai per metus užtikrins 19,25 tūkst. tonų vandenilio ir 100 tūkst. tonų e. metanolio gamybą. 

„Ši pavojinga cheminė medžiaga gali turėti didelės įtakos onkologiniams ir kitiems susirgimams. 

Dėl vandenilio ir metanolio degumo tokiose gamyklose neišvengia ir sprogimų, jie gali paveikti kelių dešimčių kilometrų spinduliu esančią teritoriją. Esant tokiam incidentui nukentėtų ne tik artimiausios teritorijos, bet ir tolimesnės gyvenvietės: Darbėnai, Lazdininkai, Žibininkai, Būtingė, net ir Šventoji, galimai net ir Palanga“, – svarstė gyventojai bei tikino bendrai nesantys prieš tokių gamyklų statybas Lietuvoje, tačiau manantys, kad joms turėtų būti parenkamos teritorijos, esančios atokiau nuo gyvenviečių.

„Esame labai sunerimę dėl galimos oro taršos ir neigiamo poveikio mūsų gyvenviečių gyventojų sveikatai bei ekologijai, mūsų tyram vandeniui“, – buvo teigiama gautame laiške. 

Redakcija susisiekė su „European Energy Lithuania“ vadovu Tadeušu Konkovskiu. Jis tikino, kad gyventojų susirūpinimas įmonei žinomas. 

„Situacija tokia, kad apie gyventojų nerimą žinome. Gavome tiesiogiai klausimų iš jų. Tuo tikslu turėsime susitikimus ir į kilusius klausimus atsakysime“, – sakė jis. 

Kaip teigė, šiuo metu įmonė dar tik renkasi galimą vietą objekto statyboms. 

„Tai – pasirinkimo etapas, todėl tik pradedame gilintis į teritorijas bei į aplinkosauginius ir kitus aspektus, todėl apie leidimus dar anksti kalbėti. Renkamės tarp keleto potencialių vietų. Jokių sprendimų dar nėra, jie bus tik tada, kai bus baigtos vertinimo procedūros, kurios, tikriausiai, užtruks apie metus ar ilgiau“, – sakė T.Konkovskis. 

Ar gamykla nestovėtų per arti gyvenvietės, vadovas tikino šio konkretaus klausimo atsakyti negalintis. 

„Reikėtų tikslintis“, – teigė jis.

Redakcija Kretingos rajono savivaldybės taip pat teiravosi, ką ši mananti apie galimas naujas statybas.

Kretingos rajono meras Antanas Kalnius tikino, kad šiai dienai savivaldybė nėra išdavusi jokių leidimų statyboms ar darbams. 

„Bendrajame plane numatyta, kad toje teritorijoje prie Darbėnų miestelio galėtų atsirasti pramoninė zona, tačiau žemės paskirtis nėra pakeista ir šiai dienai ir yra žemės ūkio. 

Pati įmonė dabar daro PAV vertinimą“, – sakė meras. 

Jis patvirtino, kad gyventojams rengiami susitikimai, kuriuose bus paaiškinta situacija. 

„Delfi“ primena, kad neseniai bendrovės išplatintame pranešime žiniasklaidai teigta, kad tai būtų didžiausio galingumo tokio tipo gamykla Baltijos ir Skandinavijos šalyse, o į projektą planuojama investuoti per 400 mln. eurų. 

Nurodyta, kad preliminariai planuojama, kad poveikio aplinkai vertinimai užtruks apie metus, tad vieta gamyklai bus pasirinkta 2025 m. 

Planuojama, kad ji veiklą pradės 2028-aisiais, o pagamintus žaliuosius degalus daugiausia naudos laivybos sektorius.

Verslo aktualijų žurnalistė Raminta Rakauskė

DELFI

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Kretingos rajono savivaldybės meras Antanas Kalnius paskelbė, kad sprendžia dėl  galimybės Darbėnų seniūnijos ribose, Auksūdžio kaime, statyti didžiulę chemijos gamyklą. Kaimas yra 2 km į šiaurės rytus nuo Darbėnų bei mažiau nei 20 km nuo Palangos. Galutinis sprendimas dar nėra priimtas, šiuo metu atliekamas Poveikio aplinkai vertinimas. Tik po jo, kaip skelbiama, bus galutinai...


Kretingos rajono gyventojai yra sunerimę dėl galimai šalia jų gyvenviečių planuojamų statybų. Tam skirtuose plotuose svarstoma statyti chemijos gamyklą. 


Pajūryje pavogtas „BMW“ markės automobilis, praneša policija.


Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Klaipėdos AVMI) informuoja, kad apie 470 Palangos m. gyventojų gegužės – birželio mėn. sulauks pranešimų apie deklaruotą ir laiku nesumokėtą gyventojų pajamų mokestį (toliau – GPM) už 2021 m., kurį reikėjo sumokėti iki š. m. gegužės 2 d. Palangos m. gyventojai už praėjusius metus bendrai skolingi per 330 tūkst....


Palangoje, prie Birutės parko, įsikūrusiam viešbučiui „Gabija“ Medicinos bankas teikia 0,9 mln. eurų paskolą.


Šventosios miesto infrastruktūra sparčiai keičiasi. Netrukus jį papildys naujas, Skandinaviškos urbanistikos projektas. Planuojama, kad Elijos gatvėje, 3,5 hektarų plote vystoma nauja 68 namų ir kotedžų gyvenvietė ,,Naujasis pajūris“, taps pirmuoju ,,žaliosios“ energijos projektu pajūryje, kuriame bus realizuota didžiuosiuose miestuose taikoma NT projektų praktika. 


Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informavo „Palangos tiltą“, kad Palangos m. savivaldybės paramos gavėjams, meno kūrėjams, profesinėms sąjungoms ir profesinių sąjungų susivienijimams bei politinėms partijoms šiemet gyventojai skyrė apie 81 tūkst. eurų paramos lėšų. Rėmėjų lėšos pervedamos dalimis kasdien, visa parama jos gavėjus pasieks iki lapkričio 15...


Į „Palangos tilą“ paskambinusi senjorė palangiškė pasiskundė, kad Sondros Kulikauskienės šeimos centre už pažymos iš e-sveikatos atspausdinimą imami du eurai. „Kažkokia nesąmonė,“ – piktinosi palangiškė. S. Kulikauskienė sakė „Palangos tiltui“, kad iš privalomo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų yra apmokamos paslaugos, kurios yra įrašytos į šeimos gydytojo medicinos normą.


Palangos viešbučių ir restoranų asociacija (PVRA) Palangos asmens sveikatos priežiūros centrui (PASPC) padovanojo modernų ir patogų bekontaktį kūno temperatūros detektorių, į kurį yra integruotas automatinis rankoms skirto higieninio dezinfekcinio skysčio dozatorius. Bendra paramos vertė – 2602 eurų. „Vis dar tebesitęsiančios ekstremalios situacijos ir karantino metu tai...


Palanga pasitinka didžiausią per 20 metų investuotoją – iki 2022 metų vietoje apleistų gydyklų, žinomų adresu Vytauto g. 170, iškils daugiau kaip 50 tūkst. kv. m užimsiantis gydyklų kompleksas, kuris bus didesnis net už projekto vystytojo, „Šiaulių banko“ antrinės įmonės UAB „Minera“, veikiančią sanatoriją „Eglė“ Druskininkuose.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius