Iš smėlio sukurti animacinių filmų herojai žavi ne tik mažuosius

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013-07-11
Peržiūrėta
774
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Skulptorius A. Petkus deda paskutinius štrichus.
Skulptorius A. Petkus deda paskutinius štrichus.

Šeštadienio vidurdienį duris atvėrė improvizuota smėlio skulptūrų galerija - paroda, kuri įsikūrė J. Basanavičiaus g. 5B, buvusio paviljono „Dorė“ patalpose. Čia žiūrovų laukia – o jau spėjusius pamatyti ir sužavėjo - skulptoriaus Andriaus Petkaus skurtos kompozicijos iš smėlio. Parodos tema - pasaulinė animacija.
Kaip sakė pats ekspozicijos autorius, Europoje ir pasaulyje prizines vietas smėlio ir ledo skulptūrų kūrimo konkursuose užimantis Andrius Petkus, jis pradėjo „smėlio karjerą“ prieš kokius septynerius metus ir palaipsniui vis plečia akiratį – iki pat konkursų ir parodų JAV.
„Jau keleri metai kirbėjo mintis, kad reikia kažką padaryti ir Palangoje: svetur kitiems rodau, darau, o namie galimybių nerandu, - apie idėją atidaryti smėlio skulptūrų ekspoziciją Palangoje pasakojo A. Petkus. - Praėjusią vasarą su šia idėja pradėjau varstyti Savivaldybės duris. Tačiau viskas labai ilgai užtruko: per daug visokių leidimų reikėjo surinkti, per daug laukimo. Tarybos sprendimas dėl viešosios vietos smėlio skulptūrų ekspozicijai priimtas jau sezonui „įsivažiavus“, o dar konkursas - ir kol būčiau surinkęs visus reikalingus popierius, gal rugpjūčio antroj pusėj ir būčiau atsidaręs. Ir tai būčiau turėjęs mokėti didžiulius pinigus už vietą. O vertino tą vietą pagal mini golfo aikštelės bei vaikų atrakcionų įkainius – manau, neadekvačiai. Tad ačiū tiems, kas mane čia priėmė.“
Paklaustas, kodėl ekspozicijai pasirinko kurti animacinių filmukų herojus, skulptorius sakė, jog pasaulinė animacija - viena iš populiariausių temų, nes įdomi ir jaunesniems, ir vyresniems žiūrovams.
„Ir vaikai gali kažką pamatyti ir atpažinti, ir suaugusieji. Va, Houmeris Simpsonas skirtas suaugusiems, „Mažylio ir Karlsono“ personažą, turbūt, ir maži, ir dideli atpažins“, - šypsosi A. Petkus.
„Simpsonai“, „Mažylis ir Karlsonas“, „Maša ir lokys“, „Kempiniukas“, „Madagaskaras“, „Ratai“, „Šrekas , „Kunghfu Panda“ – beje, vienintelė skulptūra, kuri paspalvinta akrilo dažais,- „Šiukšlių princas Voli“ – šių filmukų personažai - vieni gimę, kiti tebegimstantys – jau laukia žiūrovų. Kaip sakė A. Petkus, vasaros eigoje viena kita skulptūra transformuosis – bus žiūrima, kokios populiaresnės, o mažiau populiarias planuojama perkurti. Skulptorius norėtų įkūnyti filmukų „Na. Palauk“ bei „Ežiukas rūke“ personažus, traukia ir japoniškų filmukų herojai.
„Norintieji turės galimybę ir patys išbandyti, kaip gimsta skulptūros iš smėlio. Bus keletas staliukų, ant kurių žiūrovai galės kurti: jiems bus parengtas standartinio kibiro dydžio smėlio kauburys bei keletas instrumentų“, - akcentavo A. Petkus.
O ar sunku yra su tokia byrančia medžiaga dirbti?
„Pradžioje visada sunku, o vėliau įgundi. Aš pats dirbu ne tik su netradicinėm medžiagom – ledu, smėliu, bet ir su akmeniu, ir metalu, ir medžiu. Darai smėlio skulptūras – „kaifuoji“ nuo smėlio. Nuvažiuoji iš ledo kurti – džiaugiesi ledo suteikiamomis galimybėmis“, - šypsosi skulptorius, kurio
planuose – kad ekspozicija veiktų visus metus. Tokio tipo ir dar visais sezonais veikiančių parodų Europoje apskritai nėra, tik Maskvoje ledo skulptūrų ekspozicija.
Dar kartą grįždamas prie pačios ekspozicijos idėjos, A. Petkus apgailestauja, kad kurortas, o ypač J. Basanavičiaus gatvė, taip smarkiai „komercializuoti“, ir turi vilties, kad, pratęsiant šią idėją ir gal atsirandant kitoms panašioms į šią, bus galima bent kiek grįžti į tikrąją, ne „močiučių“ Palangą.
„Manau, kad, tarkim, Antanas Mončys pasidžiaugtų, pamatęs tokią ekspoziciją. Juk seniau, kai Palanga tik kūrėsi kaip kurortas, jos dvasia nebuvo komercinė. O dabar tos dvasios neliko – tad bandykime gaivinti...“, - ragino A. Petkus.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos paplūdimyje, ties Birutės parku, gausybė technikos ir ant smėlio sukloti milžiniški vamzdžiai – ruošiamasi paplūdimius pripildyti smėlio.


Palangos paplūdimiuose – moderni smėlio valymo technika

"Palangos tilto" informacija, 2019 08 14 | Rubrika: Miestas

Palangos paplūdimiuose nuo rugpjūčio 14 d. triūsia nauja ir moderni smėlio valymo mašina „BeachTech Marina“. Ekonomiškai ir tyliai dirbanti savaeigė technika kol kas neturi analogo Baltijos jūros regione. Tokios technikos Palangai bei Šventajai labai trūko, nes anksčiau kurorto paplūdimiuose stambesnės atliekos buvo surenkamos rankiniu būdu. 


Palangoje – pirmasis tarptautinis smėlio skulptūrų festivalis

"Palangos tilto" informacija, 2014 06 27 | Rubrika: Miestas

Pirmą kartą Lietuvos istorijoje rytoj Palangoje prasidės Tarptautinis smėlio skulptūrų festivalis. Menininkai iš Danijos, Vengrijos, Lenkijos, Latvijos bei Lietuvos sukurs milžiniškas, daugiau nei 4 metrų aukščio skulptūras po atviru dangumi, kurias apžiūrėti bus galima iki rugsėjo pradžios. Smėlio skulptūrų parkas įsikurs J. Basanavičiaus gatvės gale esančiame skvere...


Gera, kai sutinki žmogų, kuriuo pasitiki, šneki – neišsišneki ir nori daryti jam – jai gera. Tai – ne „muziejiniai“ senjoro plepalai. Tokių žmonių dabar, vidurvasaryje, gali daug susitikti.... Palangos paplūdimiuose, pliažuose.


Šeštadienio vidurdienį duris atvėrė improvizuota smėlio skulptūrų galerija - paroda, kuri įsikūrė J. Basanavičiaus g. 5B, buvusio paviljono „Dorė“ patalpose. Čia žiūrovų laukia – o jau spėjusius pamatyti ir sužavėjo - skulptoriaus Andriaus Petkaus skurtos kompozicijos iš smėlio. Parodos tema - pasaulinė animacija.


Žiūrovų laukia dešimt smėlio skulptūrų  1

„Palangos tilto” informacija, 2013 07 04 | Rubrika: Miestas

Šiandien vidurdienį duris atvers improvizuota smėlio skulptūrų galerija - paroda, kuri įsikūrė J. Basanavičiaus g. 5B, buvusio paviljono „Dorė“ patalpose.


Jeigu pavyks įgyvendinti sprendimą, kuriam po ilgų ir karštų diskusijų vakar pritarė Palangos miesto tarybos nariai, mūsų miesto gyventojai ir svečiai galės grožėtis unikalia Pabaltijo ir Skandinavijos šalyse analogų neturinčia skulptūrų iš smėlio ekspozicija bei grožėtis jų kūrimo procesu, o mažieji, ir ne tik jie, iki vaikų parko galės atvažiuoti pramoginiu traukinuku....


Kuriant naujausių laikų, pastarojo 20-mečio Palangos miesto savivaldą, be kitų ryškesnių asmenybių jos metraščiuose tebeliko įsimintinas ir Salvijus Jodka (1956-2008). Gydytojas – sveikatos apsaugos organizatorius, savo gabumais išsiskyręs Vakarų Lietuvoje, – Klaipėdoje, Mažeikiuose ir Šventojoje, o Palangoje, ypač 2000-2006 metais. Ryškiai...


Kuriant naujausių laikų, pastarojo 20-mečio Palangos miesto savivaldą, be kitų ryškesnių asmenybių jos metraščiuose tebeliko įsimintinas ir Salvijus Jodka (1956-2008). Gydytojas – sveikatos apsaugos organizatorius, savo gabumais išsiskyręs Vakarų Lietuvoje, – Klaipėdoje, Mažeikiuose ir Šventojoje, o Palangoje, ypač 2000-2006 metais. Ryškiai...


Pakrantė pasipuošė smėlio kūriniais

„Palangos tilto“ informacija, 2009 09 05 | Rubrika: Miestas

Vėjuotą praėjusio penktadienio rytą Palangos paplūdimyje prie tilto į jūrą jaunatviško šurmulio netrūko. Čia, kaip ir kasmet, būriavosi Baltijos pagrindinės mokyklos moksleiviai.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius