Ką reikia žinoti apie palūkanų normų kilimą?

Palangos tiltas, 2022-09-23
Peržiūrėta
949
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Ką reikia žinoti apie palūkanų normų kilimą?

ECB valdančioji taryba palūkanų normas padidino pirmą kartą per 11 metų, o artimiausiais mėnesiais tikimasi, kad palūkanų normos didės dar daugiau. Kodėl pakėlėme palūkanų normas? „Esame euro centrinis bankas, todėl mūsų pareiga yra išlaikyti stabilias kainas. Kai kainos mūsų ekonomikoje kyla per greitai, t. y. kai infliacija per didelė, palūkanų normų didinimas padeda mums vidutiniu laikotarpiu sumažinti infliaciją iki 2 % tikslo.“ Būtent taip savo sprendimą argumentavo valdantieji.

Infliacija kelia įtampą žmonėms

Daugelis nerimauja, kad infliacija pasiliks ilgam. Yra stebimi šie vadinamieji infliacijos lūkesčiai. Būtent dėl to buvo pakeltos palūkanų normos: siunčiama žinia, kad infliacijai nepavyks viršyti 2 proc. Tai padės suvaldyti infliacijos lūkesčius. Toks kiekvieno skolintojo paaiškinimas, dėl kylančių palūkanų normų. 

Kas yra palūkanų normos?

Palūkanų normos – tai pinigų skolinimosi kaina (kartais sakoma, kad palūkanos yra „pinigų kaina“). Jei norite pasiimti paskolą iš banko, pirmiausia turite susitarti dėl tam tikros normos, kuri dažniausiai būna metinė. Tarkime, jūs skolinatės 10 000 eurų metine 3% palūkanų norma. Tai reiškia, kad be paskolos grąžinimo turėsite sumokėti bankui 300 eurų per metus, skamba kaip nebrangi paskola? Taigi, palūkanų norma iš esmės yra ta, kurią bankas ima jums už pinigų paskolinimą. Tai veikia ir atvirkščiai. Palūkanos – tai pinigai, kuriuos bankas jums sumoka už santaupas, t.y., kai bankas „pasiskolins“ iš jūsų pinigus. Pavyzdžiui, jei į savo taupomąją sąskaitą įdėjote 1000 eurų su metine 2% norma, metų pabaigoje gausite 20 eurų palūkanų.

Palūkanų normos, kurias bankai siūlo žmonėms ir verslui, dažniausiai juda kartu su ECB nustatytomis normomis, tačiau joms įtakos turi ir kiti veiksniai. Laisvosios rinkos ekonomikoje, tokioje kaip euro zona, palūkanų normas taip pat lemia kreditų paklausa ir pasiūla. Kitaip tariant, kiek įmonės ir žmonės nori išleisti ir investuoti bei kiek galima gauti kredito. 

Kaip keliamos palūkanų normos?

Pavyzdžiui, jei daug žmonių nori nusipirkti duonos, bet jos neužtenka, kaina pakyla. Tas pats pasakytina ir apie palūkanų normas: kai įmonės ir žmonės nori išleisti ir investuoti, bet negali lengvai gauti pakankamai kredito, palūkanų normos paprastai kyla, nes kreditų lieka mažiau. Kitaip tariant, skolinimasis brangsta. Jei yra atvirkščiai ir žmonės daug pinigų sutaupo banke, ekonomikoje gausu pinigų – dažnai vadinamas likvidumu – todėl palūkanos paprastai būna žemos.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Įvairių rūšių krovinių savininkai labai dažnai užduoda sau klausimą, kaip apsaugoti savo prekes nuo sugadinimo ar net praradimo?


ECB valdančioji taryba palūkanų normas padidino pirmą kartą per 11 metų, o artimiausiais mėnesiais tikimasi, kad palūkanų normos didės dar daugiau.


Kas yra celiulitas žino ar bent jau girdėjo apie tai kiekviena moteris. Tai išties labai nemalonus ir varginantis odos defektas. Nors ilgą laiką celiulitas buvo priskiriamas vyresnio amžiaus moterims, pastaruoju metu apelsino žievele skundžiasi vis jaunesnės merginos.


Dainininkė Vitalija Katunskytė kiekvieną vasarą jau 25-erius metus praleidžia Palangoje. Tiesa, čia ji ne tik ilsisi, bet ir kiekvieną vakarą lipa į sceną, kur atlieka gerbėjams puikiai žinomas savo dainas. „KK2” reportaže apie šiemet Lietuvos kurortuose gana ženkliai kylančias maisto ir pramogų kainas dainininkė pasidalino ir savo įžvalgomis.


Kietasis diskas - fiksuotas duomenų, atminties saugojimo įrenginys, kuris dažniausiai yra naudojamas kompiuteriuose, serveriuose. Šie diskai saugo duomenis, net tuomet, kai įrenginiai yra išjungti. Na, o be jų, tikrai sunkiai įsivaizduotume bet kurį kompiuterį. Tačiau, kietieji diskai gali būti skirtingų rūšių. Dvi pagrindinės kietųjų diskų rūšys - HDD ir SSD tipo diskai.


Labai svarbu suvokti, jog žmogaus kūnas yra ypatingai trapus, todėl svarbu juo tinkamai rūpintis. Būtent tai reiškia, jog nesvarbu, ar tai yra vidiniai organai, ar išorinės kūno dalys, tačiau visam kūnui reikia įvairių specialių medžiagų, kurios palaikytų mūsų sveiką būseną ir gyvenimo kokybę. Viena iš tokių medžiagų yra laikoma hialurono rūgštis, kuri žinoma, kaip lygios ir stangrios odos...


Oro drėkintuvai yra puikūs pagalbininkai norint palaikyti sveiką drėgmės lygį namuose. Dažniausiai namuose vyrauja itin sausas oras, ypatingai šildymo sezonu. Sausas oras mažina deguonies įsisavinimą, todėl jaučiame nuovargį, blogai miegame. Džiūsta akių, nosies, gerklės gleivinė. Sausėja plaukai, oda. Sausas oras didina galimybę susirgti peršalimo ligomis, nes tokioje terpėje...


Kai ketinate įsirengti naujus namus arba pertvarkyti ir renovuoti turimus namus, greičiausiai neapseisite be plytelių. Nors plytelių pasirinkimas nebūtinai bus pirmas ir svarbiausias dalykas, esantis planuojamų atlikti darbų sąraše, tačiau žinoti svarbiausią informaciją apie plyteles – reikėtų. Susipažinkite su mūsų parengtu plytelių vadovu, kuriame viskas, ką reikia žinoti apie...


Kiekvieną mėnesį neteisingai suvedę PIN kodą, savo mokėjimo kortelę užblokuoja beveik 4,5 tūkst. klientų, rodo „Swedbank“ statistika. Banko specialistai primena, kad mokėjimo kortelės PIN kodas yra žinomas tik pačiam klientui, ir bankas tokių duomenų nesaugo. Tačiau netyčia užblokavus savo kortelę, su ja dar nebūtina atsisveikinti – atsiminus PIN kodą kortelę galima...


Specialistai sako: Lietuvoje viešai tiekiamas vanduo daugeliu atveju yra saugus, jį gerti galime be papildomo paruošimo. Visgi, kaip teigia Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMVRVI) Mitybos skyriaus vedėja Ilona Drulytė, fasuotas vanduo – populiari prekė. Rinkos dėsniai teigia: pasiūlos nebūna be paklausos. Kokios priežastys skatina pirkti...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas