Kaip politikas geradariu virto ne savo sąskaita

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2017-10-13
Peržiūrėta
715
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kaip politikas geradariu virto ne savo sąskaita

Smalsumo dėlei kartais įsijungiu Rusijos kanalus ir stebiu ten vykstančias politinių debatų laidas, kurios leidžia aiškiau suvokti, kaip toli Lietuva yra pažengusi savo politine ir net bendražmogiška kultūra.
Imituojant demokratiją, į viena kryptimi nukreiptas Rusijos televizijos laidas paprastai pasikviečiamas bent vienas „savižudis“, kuris turi oponuoti debatuose surinktai daugumai. Tam vargšeliui užtenka tik kažką prasižioti prieš, kai studijoje kyla tikra audra.
Rėkdami vienas per kitą, grubiai pertraukdami pašnekovą debatų dalyviai it vilkai agresyviai užpuola vienišą ėriuką, o jei debatuose dalyvauja V. Žirinovskis, jam iš įniršio ima dribti putos. Tuomet neveikia jokie prieštaraujančiojo argumentai. Jis akimirksniu virsta priešu net ir puolimą vis pakurstantiems laidos vedėjams. Jokių debatų nebelieka – Rusija yra teisinga ir atlaidi, o Vakarų šalys engia visą pasaulį ir kursto karą.
Šias rusiškas laidas prisiminiau todėl, kad kažką panašaus patyriau čia, Palangoje.
Anąkart komentarų skiltyje pasvarsčiau, kad paskutiniu metu miesto politinę erdvę aiškiai užgožusiems ir viskam diktuoti imantiems konservatoriams Palangoje nebeliko realios politinės atsvaros. Miesto taryboje esanti opozicija yra tiek atšipusi, kad kituose rinkimuose Tėvynės sąjungai nebėra kam mesti pirštinės.
Gal tai kai kam ir per sudėtinga diskusija, nes pagrindinė komentaro tema socialiniuose tinkluose net nebuvo pastebėta. Užtat visiems užkliuvo išsakyta abejonė, ar E. Židanavičius elgėsi padoriai, tarybos narius savotiškai versdamas padidinti nelaimės ištiktai šeimai iš miesto biudžeto skirtą pašalpą.
Į socialinę grupę „Vieninga Palanga“ susibūrę palangiškiai pasirodė besą išties vieningi. Kilo toks agresyvus puolimas, kad jis vis dar pulsuoja net ir praėjus beveik dviem savaitėm. Į pasipylusių įžeidinėjimų laviną pamėginus įterpti argumentus, jie visiems pasitarnavo kaip žibalo šliūkštelėjimai į įsiliepsnojusią ugnį.
Todėl dar kartą ramiai noriu pakartoti: manau, kad tarybos posėdžio metu siūlydamas tris kartus didinti palangiškių šeimai numatytą pašalpą, E. Židanavičius siekė labiau politinių tikslų.
Man nepatinka, kai gatvėse elgetaujama šalia pasistačius mažą apskurusį vaiką. Visada lieka neapsakomas kartėlis, kai aplinkinių nuoširdumo reikalaujama prisidengus kitų nelaimėmis.
Buvo nemalonu klausyti, kaip posėdžio metu politikas prieš visuomenę stengėsi pasirodyti geresniu už kitus tarybos narius, ragindamas juos daugiau paaukoti ne iš savo kišenės, o iš viso miesto iždo. Kaip lengva būti geru, kai nereikia mokėti pačiam. Tokį veiksmą būtų galima palyginti su įžūliu pasiūlymu būriui žmonių viešai tylos minute pagerbti jiems visiškai nežinomą velionį.
Keista, kad šito nesuprato beviltišką diskusiją socialiniuose tinkluose pradėjusi lyg ir nemenką žurnalistinio darbo patirtį turinti kito Palangos laikraščio redaktorė.
Jei E. Židanavičiui iš tiesų rūpėtų pašalpų nelaimėliams skirstymo teisingumas, jis jau seniai galėjo paruošti tarybos sprendimo projektą ir keisti esamą tvarką, kai pašalpos sumą savo nuožiūra nustato į komisiją susirinkę keli asmenys.
Nelaimės metu patiriama žala visais atvejais yra skirtinga ir ją visą atlyginti miestas greičiausiai neturi galimybių ir tokios teisės. Pagaliau, savivaldybės biudžetas – ne kažkoks draudimo fondas. Iš miesto iždo finansuojami visi būtini savivaldos poreikiai: miesto tvarkymas, švietimo ir ugdymo įstaigų valdymas, atlyginimai savivaldybės administracijai ir net pačių tarybos narių asmeninių automobilių išlaikymas, jiems dosniai apmokant išlaidas, kurias jie patiria esą vykdydami tarybos nario veiklą.
Vienkartinei nelaimės ištiktų miestiečių paramai šių metų biudžete skirta tik 15 tūkst. eurų. Tokiai sumai tvirtinant biudžetą niekas neprieštaravo.
Šiai dienai iš šios sumos yra likę kiek daugiau nei 6 tūkst. eurų. Bet ar tai reiškia, kad buvo galima padengti visas nelaimės ištiktų žmonių išlaidas. Metai dar nesibaigė ir ką gali žinoti, ar miesto paramos dar kam nors neprireiks.
Kokio dydžio parama tokiais atvejais turėtų būti skiriama, kad tarybos nariai negalėtų tarpusavyje varžytis tariamu gerumu? Kas žino, gal E. Židanavičius teisingesnę tvarką jau ruošia kitam tarybos posėdžiui?
Kodėl šis politikas savo rūpesčio nelaimės ištikta šeima neparodė dar iki tarybos posėdžio šį klausimą svarstant miesto Turizmo, sveikatos ir socialinės apsaugos komitete. Sprendžiant iš posėdžio protokolo, atkreipęs dėmesį, kad norima skirti 500 eurų suma yra mažoka, E. Židanavičius jai pritarė nė nepasiūlęs svarstyti didesnę sumą.
Apie numatytos paramos padidinimą daugiau nei tris kartus, kaip kozerinį tūzą iš rankovės jis ištraukė tarybos posėdyje, kuris transliuojamas per internetą, apie kurį parašys laikraščiai.
Kai kiti tarybos nariai, lyg kažkam netikėtai paprašius niekam nepažįstamą velionį pagerbti tylos minute, priversti atsistoti, nes E. Židanavičius žino, kad visi bijo viešai pasirodyti nejautrūs kitų nelaimei.

Jūsų komentaras:

toleriagiui ziabkui 2017-10-23 12:21 (IP: 78.60.62.146)
ponas ziabkau, o kieno saskaita esate jus Palangos "geradaris"?:) as tu diskusiju del tos zdanaviciaus pasiulytos kompesacijos nesekiau, todel ir dabar nenoriu labai gilintis i niuansus.. taciau sprendziant is ilgametes jusu darbo patirties ir iprociu, jau tvirtai zinau, kad jums netinka ir nepatinka jokie "geradariai", nesvarbu, ar tai butu zdanavicius, simutis, guoga , merkel ar trumpas, jei tik jie sudaro, kokia tai politine "gresme" jusu dievinamam asmeniui ir jo klanui.. cia jus nesunkiai pasitelskite net argumentus is rusu televezijos... :)) labai intelektualu!! kaip ten bebutu, tai yra smulkmena apie ka jus snekate.. tuo labiau, kad parodyti bendruomenini jautruma zmonems net atskirais individualiais atvejais, nera taip jau blogai.. zodziu, jusu stilius- jus baksnojate pirstu, tarkim, i tarakonu kakucius, nors salia nematote (tiksliau nenorite matyti)- geros pajurio bizonu padetos kruvos..

Taip pat skaitykite

Visas būrys klaipėdiečių darbuojasi Palangoje, tačiau toli gražu ne visi čia pritampa, o juo labiau diriguoja kitiems. Tačiau klaipėdietei, buvusiai Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro Informacijos ir pardavimų skyriaus vedėjai, o dabar Palangos Kultūros ir Jaunimo centro (PKJC) direktorei Vitai Petrauskienei pasisekė – Palangoje ji nardo kaip žuvis vandenyje, nors prieš beveik...


Kaip politikas geradariu virto ne savo sąskaita  1

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2017 10 13 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Smalsumo dėlei kartais įsijungiu Rusijos kanalus ir stebiu ten vykstančias politinių debatų laidas, kurios leidžia aiškiau suvokti, kaip toli Lietuva yra pažengusi savo politine ir net bendražmogiška kultūra.


Oro uosto pakilimo takas virto į bėgimo trasą

"Palangos tilto" informacija, 2015 06 23 | Rubrika: Miestas

Šeštadienio popietę Palangos oro uosto pakilimo takas virto į bėgimo trasą: apie  600 bėgikų dalyvavo pirmą kartą Palangos oro uoste vykusiame Raudonojo Kryžiaus draugijos bėgime „Kai finišo linija yra tik starto pradžia“.


Jeigu teismas nepanaikins UAB „Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro“ (KRATC) sprendimo jau nuo rugsėjo 1 d. padidinti Palangai atliekų priėmimo „vartų mokestį“ nuo 55 iki 79,87 litų, o nuo kitų metų – iki 125,57 Lt, kurorto gyventojams teks gerokai patuštinti savo pinigines – už šiukšlių tvarkymą už paskutinį šių metų...


Jaunasis kurorto socialdemokratų lyderis Danas Paluckas ne tik tvarkosi LSDP Palangos skyriuje kaip savo nuosavame „uabe“, bet jau – kol kas svajonėse – matuojasi ir Palangos miesto mero skeptrą – mažiausiai dukart susitikę su vienu UAB „Litesko“ vadovų žadėjo jam, tapęs meru, anot šaltinių, „su šilumos ūkiu tvarkytis kitaip nei...


Tai būtų trečiasis palaiminimas, pasakytas Arkivyskupo L. Bonazi liepos 8 dieną Žemaičių Kalvarijos atlaiduose. Jei nori pajusti širdyje džiaugsmą, padaryk gerą kitam. Kodėl dabar žmonės vaikšto liūdni, kiti net pikti, vengia šypsotis?


Tai antras palaiminimas politikams, kurį liepos 8-ąją, pagrindinę Žemaičių Kalvarijos atlaidų dieną Arkivyskupas L. Bonazi paminėjo sakydamas pamokslą. Tarnaujant sovietų armijoje, žvalgybos padalinyje, patikimumas buvo vienas iš svarbiausių vertinimo kriterijų ir vartotas tuo metu posakis – „su juo į žvalgybą galima eiti“ – gyvas yra ir šiandien. Su...


Liepos 8-ąją, pagrindinę Žemaičių Kalvarijos atlaidų dieną, Arkivyskupas L. Bonazi, sakydamas pamokslą, paminėjo aštuonis palaiminimus politikams. Man tie palaiminimai pasirodė tokie prasmingi, kad kilo mintis juos kiekvieną paanalizuoti kuo išsamiau.


„Tėvai nežinojo, pas ką mane nuvežti, tai aš pati jiems pasakiau“, - atkartojo savo mažosios pacientės žodžius vaikų gydytojas Alfredas Kerulis. Pelnyti vaikų meilę šiam gydytojui ne itin sudėtinga. Pasak jo, svarbu užmegzti ryšį, o jį užmezgus vaikai gydytoju ima pasitikėti ir nejaučia nei menkiausios baimės. Ypatingai tuo atveju, jei atliekama procedūra nekelia skausmo. Pastaruoju metu...


„Kuomet protezavimo paslaugos gyventojams buvo teikiamos nemokamai, mes tuomet aprūpinom tiek daug palangiškių“, - papasakojo odontologė Ligija Teresa Žliubienė, vadovaujanti VšĮ „Palangos odontologijos centras“. Pensininkams ir neįgaliesiems, sausio 13-osios dalyviams, vaikams iki 18 metų taikomos kompensacijos protezavimui, tačiau, kaip paminėjo L.T.Žliubienė, tai palyginti nėra tokia...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius