Ketverius metus norisi pragyventi didžiuojantis mūsų Palanga

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2015-02-26
Peržiūrėta
735
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Ketverius metus norisi pragyventi didžiuojantis mūsų Palanga

Daugiau nei du mėnesius palangiškius kaitinusi ir nervus gadinusi savivaldybių rinkimų kampanija – finišo tiesiojoje.
Poryt vėlai vakare pradės aiškėti, ką Palangos gyventojai nori pasakyti į miesto valdžios olimpą nusitaikiusiems politikams: kuris teisus ir kuris ne, kuo žmonės pasitiki, o kieno žarstytus pažadus leido pro ausis. Svarbiausia, kad savo nuomonę išreiškusių žmonių būtų kuo daugiau. Tuomet bus objektyvesnis ir rinkiminės kampanijos dalyvių įvertinimas.
Deja, Palanga rinkėjų aktyvumu pasigirti negali. Per paskutiniuosius du savivaldybių rinkimus išrinkti savo miesto valdžios neatėjo nė pusė rinkimų teisę turinčių gyventojų. Negi likusiai pusei žmonių nesvarbu, kas vadovaus miestui, kas rūpinsis gyventojais, kaip bus tvarkomos gatvės, viešosios erdvės, kaip bus sprendžiami kasdieniai miesto reikalai?
Mažėja ir pačių rinkėjų. Štai 2007 metais jų Palangoje buvo 14 tūkstančių 312, per praėjusius rinkimus – 89 žmonėm daugiau. O štai dabar rinkimų teisę turinčių gyventojų kurorte liko tik 14 tūkstančių 94. Net 307 palangiškiais mažiau, nei per praėjusius rinkimus. O juk jie iš miesto pradingo su savo vaikais. Daugiau nei 300 išnykusių suaugusių žmonių tokiam nedideliam miestui, kaip Palanga, yra nemažas praradimas. Tai tas pats, kad staiga ištuštėtų 5 daugiabučiai namai.
Socialinio mokslo teorijos teigia, kad kuo mažiau bendruomenės narių, tuo jie vienas kitam tampa artimesni. Neblogai būtų, kad ši teorija būtų patvirtinta ir praktikoje – gal mažėjantis palangiškių skaičius žmones paskatins tapti labiau visuomeniškais ir aktyvesniais savo miesto gyventojais.
Geri poslinkiai jau jaučiami. Štai per pirmąją išankstinio balsavimo dieną renkant Palangos merą ir savivaldybės tarybą savo valią jau pareiškė 305 gyventojai – 2,16 proc. nuo viso mieste gyvenančių rinkėjų skaičiaus. Iš 60 šalies savivaldybių tai yra septintas aktyvumo rezultatas.
Tačiau ne mažiau svarbu, kad balsuoti einantys palangiškiai išreikštų savo valią, o ne kažkieno padiktuotą ir dar apmokėtą užgaidą. Vos tik prasidėjus išankstiniams rinkimams per Lietuvą jau nusirito rinkėjų papirkinėjimo faktų banga. Įtarimą sukėlęs incidentas užfiksuotas ir Palangoje, kai šalia savivaldybės pastato buvo sučiupti trys įtartini vyrukai, kurių kišenėse rasti balsavimo biuletenio pavyzdžiai su pažymėtu ne tik sąrašo, bet ir konkretaus kandidato numeriu.
Kokiu medumi patepta ta savivaldybės tarybos nario kėdė, kad į neapmokamas visuomenines ir nemažai laisvo laiko reikalaujančias atsakingas pareigas veržiamasi per galvas, negailint nė 5 eurų už kiekvieną perkamą balsą?
Nesunku suprasti, ko tokie „politikai“ braunasi į valdžią. Ar jiems rūpi miestas, jo gyventojai? Nė velnio. Svarbiausias tokių aktyvuolių rūpestis pasinaudoti pačių gerove. Kas sau ar kokiam artimam giminaičiui darbą savivaldybės įmonėje suras. Kas pasirūpins, kad jo verslui šiltnamio sąlygos būtų suteiktos. Kas prisidengęs tarybos nario mandatu žmogui akis apdums ir už tariamas paslaugas nemenką atlygį pasiims. O kas už reikiamą tarybos sprendimą iš verslininkų tiesiai šviesiai pinigų paprašys.
Norint neapsirikti balsavimo biuletenyje žymint kandidatų sąrašą, nepakanka jausti simpatiją Rolandui Paksui, Viktorui Uspaskichui, Algirdui Butkevičiui, Vytautui Landsbergiui, ar Antanui Guogai su Eligijumi Masiuliu. Per Lietuvą skambantis šūkis „Balsuok už mus ir viskas bus gerai“ Vilniuje sugalvotas ir mums jis netinka, nes ranka numojus, atseit – bus kas bus, galima tik nuo kalnelio ant slidžių pasileisti, bet ne tavo gyvenimą reguliuosiančią valdžia rinkti.
Nė vienas iš tų sudievintų partinių lyderių, šalia kurių, lyg prie daugkartinio naudojimo manekenų fotografams pozavo visų savivaldybių kandidatai į merus, į Palangą dirbti neateis. Mūsų miesto reikalus spręs čia gyvenantys žmonės, kuriuos pažįstame, ne vieną jų jau esame išbandę ir galime patys nuspręsti, kuriems iš jų patikėti Palangos ateitį.
Kita vertus, už kokį nors kandidatą į tarybos narius atiduotas balsas negali būti padėka už kažkada paskolintą pjūklą, pastatytą butelį, ar tiesiog savotiška duoklė už pažintį. Tarybos nario mandatas – ne prizas už praeities pasiekimus, o mūsų visų įpareigojimas ateičiai. Ankstesnė mums patikusi kurio nors politiko veikla turėtų pasitarnauti tik kaip priežastis juo pasitikėti ir ateityje. Ir priešingai, kartą mus jau nuvylęs, savo laiku valdžioje tuščiai prasėdėjęs pažadūnas nieko doro nenuveiks ir ateityje, nes kartą jam suteiktu šansu pasinaudoti nesugebėjo ar nepanoro.
Miesto taryba – tai ne į politiką besiveržiančių plepių ir savo kišenes plačiai praplėtusių dykaduonių išbandymų poligonas, kuriame jų dykai praleisti ketveri metai yra nemažas mūsų gyvenimo tarpsnis. Kiekvieną tokią mūsų gyvenimo atkarpą norisi pragyventi jaučiant miesto valdžios rūpestį kurortu, kiekvienu palangiškiu ir didžiuojantis savo Palanga.
Mes turim teisę to reikalauti iš pačių išsirinktos valdžios. Bet moralinę teisę pareikalauti turėsime tik tada, kai prie balsadėžių ateisime kiekvienas, o ne perleisime šią teisę kažkam. Kuo mūsų visų balsas bus stipresnis, tuo daugiau šansų, kad miesto vairas atiteks jau žinantiems, kur ir kaip vairuoti Palangą.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Žinomų Palangos sveikintojų šimtmečio proga gretose šiandien, kovo 30-ąją, kuomet Palanga minėjo savo šimtąsias grąžinimo Lietuvai metines, buvo ir buvęs šalies premjeras, dabar – Seimo narys, Seimo opozicijos lyderis Saulius Skvernelis. Jis paliko tokį įrašą savo Facebook paskyroje.


Žmogus net ir su mažu kompiuteriniu raštingumu pasakys, kad atnaujinta Palangos miesto savivaldybės svetainė www.palanga.lt atrodo, švelniai tariant, neįspūdingai, net primityviai. Kaimyninių savivaldybių interneto svetainės yra žymiai labiau vizualiai patrauklesnės, jose lengviau ir mieliau naršyti. Palangos miesto savivaldybė tokią kuklią miesto interneto svetainę...


Pasikeitė Savivaldybės internetinės svetainės adresas. Naujasis yra toks - www.naujas.palanga.lt


Į Palangos viešąją biblioteką, nešinas rankraštiniais tarmiškais eilėraščiais, užsuko medicinos mokslų daktaras Vladas Kusas. Jo rankose – Jūratės Klovienės, žymaus kompozitoriaus, operos „Pilėnai“ autoriaus žmonos, žemaičiavimai apie gimtus namus – Palangą bei ranka rašyti atsiminimai. „Gimiau Palangoje. [...] 1944 metai...


Per pirmą kadenciją miesto savivaldybės Taryboje Arvydas Dočkus, anot jo paties, apsiprato, o antrojoje dabar jaučiąs „malonumą“. „Labai gera žinoti, kad prisidedu prie didžiausio šalies kurorto raidos. Prisipažinsiu, kad pirmoje kadencijoje ne visų sprendimų kelias iki Tarybos – kas slypi jų esmėje– visada būdavo aišku. Dabar labai patogiai...


Palangos kredito unija (PKU) su viltimi ir atsakomybe žvelgia į pakartotinį PKU visuotinį narių susirinkimą ateinantį pirmadienį. Jame, be kita ko, bus patvirtinti nauji unijos valdymo organai keturiems metams ir išdėstytos unijos veiklos gairės ir siekiniai. PKU valdybos pirmininkė ir unijos administracijos vadovė Sandra Garjonytė tikisi, kad unijai pagaliau pavyks įveikti negatyvų...


Palangos miesto savivaldybės naujoji taryba pirmąjį posėdį surengė Kurhauze. Praėjusį antradienį 21 naujosios kadencijos nariai davė priesaiką gerbti ir vykdyti Lietuvos Konstituciją bei visi be išimties prašė Dievo pagalbos. Visi Tarybos nariai gavo Tarybos nario pažymėjimą, suteikiantį jiems teisinės neliečiamybės statusą, ir Tarybos nario ženklelį. Prezidentės...


Ketverius metus norisi pragyventi didžiuojantis mūsų Palanga

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2015 02 26 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Daugiau nei du mėnesius palangiškius kaitinusi ir nervus gadinusi savivaldybių rinkimų kampanija – finišo tiesiojoje.


Vakar baigėsi išankstinis balsavimas rinkimuose į Seimą bei referendume  dėl naujos Visagino atominės elektrinės. Palangoje teisę pareikšti savo valią tie, kurie neturės galimybės padaryti to sekmadienį, galėjo Palangos miesto savivaldybės administraciniame pastate Vytauto g. 112 nuo 8 iki 20 val. Pasak stebėtojų, rinkėjai šiemet buvo aktyvūs.


Kokie žmonės valdys Palangą ateinančius ketverius metus? „Palangos tiltas“ paprašė visų naujos Tarybos narių atsakyti į 10 pateiktų klausimų. Šiandien į klausimus atsako Tarybos narys Nerijus Stasiulis, kuris priklauso Lietuvos Centro partijai.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius