Konservatoriams suteiktas pasitikėjimas lygus užsiverstai atsakomybei

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2015-03-05
Peržiūrėta
573
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Konservatoriams suteiktas pasitikėjimas lygus užsiverstai atsakomybei

Palanga sulaukė istorinių rinkimų. Pirmą kartą miesto gyventojai valdžią išsirinko ne pagal simpatijas kažkuriai partijai ar atskiriems politikams, o vertindami konkrečią miesto valdžios veiklą.
Pirmieji tokios politinės brandos daigai jau kalėsi 2011 metų rinkimuose, kai per kadenciją nieko nenuveikusi Liberalų ir centro partija vietoj iki tol turėtų 8 mandatų tegavo vos 4. Tiesa, aklas prisirišimas prie partijos pavadinimo rinkėjams dar turėjo įtakos. 2007 metų rinkimuose kartu su liberalsąjūdiečiais 9 mandatus turėjusi ši politinė jėga per 2011 metų rinkimus nukraujavo palyginti nedaug – iki bendrai gautų 7 mandatų.
Tačiau daug laiko liberalams ištikimi buvę rinkėjai šį kartą nuo jų nusisuko ir rinkosi tuos, kurie įrodė, kad gali padaryti tai, ką pažadėjo. Nuo 2007 metais turėtų 2447 rinkėjų, kurie 2011 metais aptirpo iki 2048 balsų, per šiuos rinkimus liberalų simpatikų sumažėjo iki 1065 žmonių. Net 1382 rinkėjais mažiau, nei buvo prieš 8 metus.
Užtat iki šiol didelių stebuklų ankstesniuose rinkimuose nerodę ir per tris paskutinius rinkimus nuo 4 iki 6 mandatų tegaudavę konservatoriai praėjusį sekmadienį taip šovė į viršų, kad kitoms partijoms net jų padų nebematyti. Per 2002 metų rinkimus 2093 gautus balsus tą kartą valdžioje tuščiai prasėdėję konservatoriai 2007 metais išbarstė iki 1050. Pasinaudoję ketverius metus trukusiu liberalų tūpčiojimu vietoje Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai 2011 metais savo gerbėjų skaičių padidino iki 1807 rinkėjų, tačiau 2002 metais pasiekto stogo nepramušė.
Dabar konservatoriai susišlavė dar neregėtą rinkėjų kraitį – net 4233 palangiškių balsus ir gavo 12 vietų taryboje. Tryliktą mandatą konservatoriams atnešė mero rinkimuose triuškinančią pergalę pasiekęs Šarūnas Vaitkus, už kurį balsavo net 5686 palangiškiai. Kas trečias Palangos gyventojas, įskaitant vaikus, kūdikius ir net į užsienį išvykusius emigrantus. Pirmą kartą miesto istorijoje viena partija taryboje gavo absoliučią daugumą. Ir dar net su 2 mandatų rezervu. Ne Palanga, o konservatorija kažkokia.
Paradoksas – tokia persvara visiškai nereiškia, kad Palangoje atsirado tiek daug TS-LKD partijos gerbėjų. Užtektų ant laurų primigusiems konservatoriams kadenciją prapliaukšti liežuviu, arba pridaryti aibę nesąmonių ir tie 4 tūkstančiai beregint sumenks iki kuklaus ištikimų pensininkų tūkstantuko.
Šie rinkimai mums yra istoriniai dar ir todėl, kad nuo šiol palangiškiai balsuos ne už partiją, ne už gražius, bet neįgyvendinamus pažadus, o už realius darbus. Gavę teisę šiuos darbus įgyvendinti, bus priversti suktis taip, kad kituose rinkimuose palangiškių nebūtų nubausti. Nes sugrįžti prie valdžios vairo nuo šiol bus gerokai sunkiau. Akivaizdu, kad atsiradus tiesioginiams merų rinkimams, juos laimėjusio politiko atstovaujama partija šluos mandatus ir rinkimuose į tarybą.
Į miesto valdžią besiveržiantiems politikams nebeužteks kaip papūgoms kartoti: „Dirbsime Palangos ir palangiškių labui“, arba „Tai buvo mūsų idėja, kurią kiti realizavo“. Į tarybą patekusios ir miesto valdžią suformavusios partijos nebegalės, kaip būdavo anksčiau, keletą metų snausti ir pradėti krutėti tik prieš rinkimus. Norint vėl gauti rinkėjų pasitikėjimą, teks parodyti kažką konkretaus ir įspūdingo. Vien idėjų ar gražių piešinukų nebepakaks. O ir darbų kartelė aukštai užkelta. Išasfaltuota gatve, trinkelėmis išklotu šaligatviu, paremontuota mokykla palangiškių nebepapirksi.
Toks visų partijų paauklėjimas ir yra didžiausia šiuose rinkimuose pasiekta Palangos ir jos gyventojų pergalė. Daugiau nei pusė balsavimo teisę turinčių palangiškių įrodė, kad spręsdami savo miesto ateitį jie gali būti vieningi. Nepaisant jaučiamų simpatijų kažkurioms partijoms, ar jų lyderiams. O tie, kurie ilgą laiką iš įpročio balsavo už vienus, gali pasirinkti visai kitą komandą, kuri iš tiesų dirba miestui, o ne partijai ar sau asmeniškai.
Po rinkimų pasigirdo įvairių svarstymų: gerai ar blogai, kad miestui vadovaus koalicijos partnerių nekontroliuojama partija? Kaip bus Palangoje, mes dar nežinome, nes tokios politinės situacijos nesame turėję. Galime paklausti druskininkiečių, kurie vienai partijai absoliučią daugumą taryboje suteikia jau nuo 2002 metų. Berods, nesiskundžia. Kitaip ir šį kartą iš 25 mandatų 18 nebūtų atidavę Ričardo Malinausko vadovaujamiems socialdemokratams.
Svarbu, kad Palangoje į vienas rankas valdžios vairą gavo ne kažkokie nauji politiniai išsišokėliai, o per praėjusią kadenciją jau patikrinta partija. Jos pavadinimas ne tiek jau svarbus. Svarbu, kad didžiausią palangiškių pasitikėjimą gavusi mūsų miesto gyventojų komanda darytų tiek ir taip, kaip iki šiol.
Aišku, gali kilti abejonių, ar Palangą viena valdysianti ir su kitais pasitarti neprivalėsianti partija spręsdama svarbius miesto gyvenimo klausimus nepriskaldys malkų? Ar jos atstovai nesusigundys korupcijos medžio obuoliais?
Tačiau tokiais atvejais reikalinga ne kitų, dažnai to paties medžio obuolių siekiančių partijų, o pačių palangiškių kontrolė. Dar neregėtą rinkėjų pasitikėjimą gavę konservatoriai ant savo pečių užsivertė ir dar niekieno neneštą politinės atsakomybės luitą. Jei jo nebus sugebėta išlaikyti, jei ši atsakomybė valdžią parklupdys, arba ji tą luitą mes į šalį – tokios partijos likimas bus nulemtas.
Gerai, kad absoliučią valdžią mieste gavo viena partija. Po ketverių metų aiškiai žinosime, ką pagirsime ir išrinksime dar kartą, arba ką teks bausti.
˙
 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Penkiems Lietuvos paplūdimiams suteiktas Mėlynosios vėliavos statusas. Jis suteiktas Nidos ir Juodkrantės centriniams, Palangos Birutės parko, I Smiltynės ir II Melnragės paplūdimiams, pranešė Lietuvos savivaldybių asociacija.


Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Palangos miesto policijos komisariato atstovai antradienį pakvietė kurorto visuomenę į ataskaitinį susirinkimą Kurhauze. Policijos pareigūnai atskleidė, jog nusikaltimų kurorte mažėja, įvardijo su kuo tenka kovoti dažniausiai, – pats didžiausias darbymetis, kaip įprastai, būna vasaromis. Taip pat pasidžiaugta, jog auga visuomenės...


Konservatoriams suteiktas pasitikėjimas lygus užsiverstai atsakomybei

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2015 03 05 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Palanga sulaukė istorinių rinkimų. Pirmą kartą miesto gyventojai valdžią išsirinko ne pagal simpatijas kažkuriai partijai ar atskiriems politikams, o vertindami konkrečią miesto valdžios veiklą.  


Po rinkimų į Europos parlamentą – pavojaus signalas Palangos konservatoriams

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2014 05 29 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Gegužę Lietuva gyveno rinkimais: dukart rinkome šalies prezidentą, išsiaiškinome kokios sudėties vienuoliktuką Lietuva siųs į Europos Parlamentą.


Tilteliui per Rąžę suteiktas poeto J. Brodskio vardas

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014 05 22 | Rubrika: Miestas

Skambant visame pasaulyje žinomo poeto, Nobelio premijos laureato Josifo Brodskio balsui ir perkusininko Arkadijaus Gotesnamo improvizacijoms į per Palangą tekančios Rąžės vilnis įsiliejo keturių J. Brodskio gyvenimą lydėjusių upių – Nevos, Tibro, Jordano ir Vilnelės, – vanduo. Šia vandens, poezijos ir perkusijų garso misterija trečiadienį palydėta pėsčiųjų tiltelio...


Šių metų sausio pradžioje buvusio ilgamečio Palangos miesto vyriausiojo architekto Albino Čepio projektuotajai Vasaros skaityklai Vytauto g. 72 suteiktas vietinio reikšmingumo kultūros vertybės statusas. Tai – jau antrasis vadinamuoju sovietmečiu projektuotas ir statytas pastatas Palangoje, įrašytas į Lietuvos kultūros vertybių registrą: pernai liepą į jį įtrauktas 1969 m. pastatytas...


Šių metų sausio pradžioje buvusio ilgamečio Palangos miesto vyriausiojo architekto Albino Čepio projektuotajai Vasaros skaityklai Vytauto g. 72 suteiktas vietinio reikšmingumo kultūros vertybės statusas. Tai – jau antrasis vadinamuoju sovietmečiu projektuotas ir statytas pastatas Palangoje, įrašytas į Lietuvos kultūros vertybių registrą: pernai liepą į jį įtrauktas 1969 m. pastatytas...


Atgimusiam Kurhauzui suteiktas naujas adresas

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013 12 16 | Rubrika: Miestas

Šeštadienį Palangoje vyko dviguba šventė – atidarytas po vienuolikos metų iš nuodėgulių pakilęs Kurhauzas, kuriam suteiktas naujas adresas – Grafų Tiškevičių alėja Nr. 1. Šitaip mūsų miestas įamžina kurorto kūrėjų atminimą.  


Ketvirtadienį posėdžiavusi Palangos miesto savivaldybės taryba priėmė sprendimą įamžinti mūsų mieste poeto, Nobelio premijos laureato Josifo Brodskio atminimą. Pėsčiųjų tiltui per Rąžę rugpjūčio mėnesį bus suteiktas pavadinimas „Poeto Josifo Brodskio tiltas“.


Kuomet manęs naujai į Angliją kartas nuo karto atvykstantys tautiečiai paklausia, ar britai „pasikėlę“ (atsiprašau už tokį bravūrišką išsireiškimą lituanistų –M.G.), nedvejodamas atsakau: „taip“. Taip, britai pasipūtę žmonės – jeigu žiūrėsime iš tradicinio lietuvio, ne itin daug keliaujančio bei mėgstančio smerkti kitaip kalbančius bei mąstančius, pasaulėžiūros bokšto. Tačiau truputį...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius