„Baltijos“ mokykla nepamiršta žemaitiškų tradicijų

Palangos tiltas, 2011-12-16
Peržiūrėta
1962
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

„Baltijos“ mokykla nepamiršta žemaitiškų tradicijų

 

 

 

 

Niūrią penktadienio popietę „Baltijos“ pagrindinės mokyklos salėje buvo šilta ir jauku dėl vaikų bruzdesio, sodrios žemaičių kalbos, liaudies šokių. Ramų, kupiną rimties ir susikaupimo Advento laikotarpį itin dera priminti savo ištakas, gimtojo krašto papročius, tradicijas, kalbą. Todėl mokyklos svečiai, mokytojai ir tėveliai rinkosi į popietę – viktoriną „Mes gyvename Žemaitijoje“.

Svarbiausias tikslas – paskatinti mokinius domėtis savo miesto istorija, Žemaitija, kalbėti žemaitiškai.

Sumanymas išradingai ir nenuobodžiai priminti vaikams krašto tarmę, papročius, paskatinti domėtis protėvių buitimi, suvokti žemaitiškų žodžių prasmę kilo 2008 metais. Tada ir buvo suorganizuota pirmoji „Mes gyvename Žemaitijoje“ viktorina. Šio renginio „siela“ ir sumanytoja, liaudies tradicijų puoselėtoja mokykloje, etnografinio ansamblio „Mėguva“ dalyvė, rusų klabos mokytoja O. Simonaitienė. Jei aktyviai talkino lietuvių kalbos mokytojos. Kad renginiu susidomėtų daugiau vaikų kitais metais buvo pakviesti ir miesto ugdymo įstaigų  4-5  klasių mokinukai. Pirmasis blynas neprisvilo, tad nutarta šį gražų sumanymą tęsti. Šią idėją parėmė ir miesto savivaldybė, šiais metais skirdama renginiui lėšų. Kitais metais taip pat planuojama organizuoti tokio pat pobūdžio renginį, tik pasirinkti kitą temą, taip pat susijusią su žemaičiu kraštu.

Šiais metais pasirinkta tema paskatino labiau domėtis žemaičio namais, sodyba, ūkiniais pastatais ir aplinka. Į renginį atvyko Palangos etnografinio ansamblio „Mėguva“ narės Birutė Petkienė ir Janina Samauskienė. Ponia Birutė pasipuošusi tautiniais žemaitės rūbais ir pradėjo popietę, prabildama į klausytojus žemaitiškai. Po to prasidėjo tikros varžytuvės. 4-5 klasių komandos „Ukuliai“, „Gudrios kramės“, „Kikiliukai“ ir „Kresneliai“ prisistatė, kai kurie prabilo net eilėmis. Mokinukai turėjo atsakyti į dešimt klausimų, kuriuos išvydo ekrane – reikėjo atpažinti žemaičio trobas, ūkio pastatus, nurodyti įvairių buities daiktų pavadinimus ir paskirtį, apibūdinti namų puošybą, įvardinti augalus ir gėles, dažniausiai augusias žemaičio sodyboje. Reikėjo prisiminti ir užbaigti patarles, įminti mįsles. Nuošalyje nebuvo palikti ir žiūrovai, kurie teisingai atspėję daiktų pavadinimus buvo apdovanoti ragaišiais. Kol komandos suko galvas, kad nebūtų nuobodu, žiūrovus linksmino Moksleivių klubo vaikų folkloro ansamblis „Kikilis“ (vadovė D. Šeduikienė). Šio ansamblio nariai yra ištikimi mokyklos bičiuliai, kurie visada noriai dalyvauja mūsų renginiuose ir praskaidrina nuotaiką savo dainomis ir šokiais. Kaip ir kiekvienoje viktorinoje yra komanda, žinanti daugiausiai. Geriausiai pasirodė mūsų svečiai – folkloro ansamblis „Kikilis“ ir „Baltijos“ pagrindinės mokyklos 4-5  klasių moksleivių komanda „Ukuliai“ (mokytoja L. Janulienė). Nedaug atsiliko ir kiti – visi buvo apdovanoti diplomais  ir prisiminimo dovanėlėmis. Popietę smagiai užbaigė ansamblio „Kikilis“ vaikai, pakviesdami visus į liaudiško šokio sūkurį.

 

Žygimantas Mitkus

 

 

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Vasario10 d. Palangos „Baltijos“ pagrindinės mokyklos berniukų kvadrato komanda kovėsi Lietuvos mokyklų žaidynių finale, kuris vyko Vilniuje, sporto mokyklos „Sostinės tauras“ salėje. 


Spalio 11 d.  „Baltijos“ pagrindinės mokyklos aštuntų klasių mokiniai dalyvavo orientacinėse varžybose „Ar pažįsti Palangą?“, skirtose Palangos atgavimo šimtmečiui paminėti, kurias organizavo istorijos mokytoja Aušra Liustrovienė ir geografijos mokytoja Asta Dobrovolskienė.


Palangos ir Šventosios miesto bendruomenes pasiekė skaudi žinia: mirė buvęs Šventosios pagrindinės mokyklos direktorius Kazys Litvinas. Jis mokyklai vadovavo 1992–2004 metais. K. Litvinui buvo 66.


Dėl COVID-19 įvesto infekcijų plitimo ribojimo režimo dviem Palangos „Baltijos“ pagrindinės mokyklos pradinėms klasėms – 2 A ir 1 emocijų ir raidos sutrikimų klasių mokiniams – lapkričio 3-13 d. bus taikomas nuotolinis mokymas (šių klasių mokiniai mokysis namuose).


Palangos Vlado Jurgučio pagrindinė mokykla startavo su nauju, tėvelių iniciatyva užgimusiu, karjeros ugdymo pamokų ciklu. Pamokos kitaip leido jauniesiems palangiškiams patirti mokymosi džiaugsmą netgi už savo ugdymo įstaigos ribų. Spalio 17 dieną Palangos Vlado Jurgučio pagrindinės mokyklos 1b klasės mokiniai, lydimi Rimos Kontrimaitės, pradinio ugdymo mokytojos metodininkės, lankėsi...


Kovo 21-oji – Pasaulinė poezijos diena.Tęsdami projektą „Pamilk knygą“, mes su Šventosios pagrindinės mokyklos ketvirtokais vieną pamoką skyrėme poezijai. Pamokoje dalyvavo Henritostėtis Henrikas Surgautas. Pirmiausia svečiui pristatėme bibliotekoje esančią ekspoziciją apie knygnešius, tuo pačiu pakartojome ir pagilinomegimtosios kalbos istorijos žinias....


Spalio pabaigoje Šventosios pagrindinės mokyklos geriausiai besimokantys mokiniai važiavo į Anykščius. Mus lydėjo mokytojai D. Petkienė, R. Toliušiene, S. Baužys ir Z. Klapatauskienė.


Nuo rugsėjo pabaigos prie V. Jurgučio pagrindinės mokyklos vėl verda darbai: UAB „Palangos komunalinis ūkis“ darbininkai pradėjo tvarkyti lietaus nuotekų tinklus, įrenginėja drenažą apie senąjį mokyklos pastatą bei įrengs jo sienų hidroizoliaciją, rengiasi atnaujinti mokyklos teritorijos dangas. Pasak Palangos miesto savivaldybės administracijos Statybos skyriaus vedėjos Violetos...


2012-uosius, Maironio 150-ies metų jubiliejaus metus, Šventosios pagrindinė mokykla pagerbė renginiu „Maironiui – gėlė atminimo“. Į šį renginį buvo pakviesti tie, kurie geba raiškiai deklamuoti didžiojo tautos dainiaus eiles: tam 5-8 klasių mokiniai, paraginti lietuvių kalbos mokytojų Valdos  Šarkienės ir Nijolės Šauklienės...


  Niūrią penktadienio popietę „Baltijos“ pagrindinės mokyklos salėje buvo šilta ir jauku dėl vaikų bruzdesio, sodrios žemaičių kalbos, liaudies šokių. Ramų, kupiną rimties ir susikaupimo Advento laikotarpį itin dera priminti savo ištakas, gimtojo krašto papročius, tradicijas, kalbą. Todėl mokyklos svečiai, mokytojai ir tėveliai rinkosi į...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius