Kurhauzo restauracijos darbų konkurso nugalėtojas: „Vaizdas pranoko vaizduotę“

Gina KUBILIŪTĖ, 2012-05-24
Peržiūrėta
1392
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kurhauzo restauracijos darbų konkurso nugalėtojas: „Vaizdas pranoko vaizduotę“

Rangovas kurhauzo mūrinės dalies restauracijos darbams atlikti pagaliau paaiškėjo – juo tapo Klaipėdos „Pamario restauratorius“. Anot Kultūros paveldo departamento atstovės Jūratės Miškinytės, konkurse dalyvavo tik dvi įmonės – vilniečių bendrovė „Irdaiva“ bei „Pamario restauratorius“. Jei nebus jokių pretenzijų, birželį bus pasirašyta sutartis darbams pradėti. Taip pagaliau beveik prieš dešimtmetį sudegęs istorinis pastatas bus pradėtas atgaivinti.

 

Atnaujins klaipėdiečiai

Nuo ko viską pradėti?

To paklaustas, „Pamario restauratoriaus“ direktorius Aldas Kliukas vos ne už galvos susiima.

„Pripažinus mus laimėtojais, praėjusį trečiadienį nuvykome kurhauzo apžiūrėti į vietą, juk neužtenka vien tik projekto pavartyti. Oi oi, bus ką veikti. Vaizdas tikrai graudus ir pranoko tai, ką bandžiau įsivaizduoti“, – emocijų neslėpė „Palangos tilto“ pašnekovas.

Anot jo, pastato būklė yra apgailėtina: jis degė, yra be stogo, karštis bei drėgmė daug pakenkė, plytos yra išlaisvėjusios.

Konkurse 1 mln. 800 tūkst. litų kainą pasiūliusi bendrovė sutartį žada pasirašyti kitą savaitę.

„Pirmiausia reikės apsikuopti, gi dešimt metų ten kojos niekas nekėlė. Nukaposim medelius, žolę nupjausim, paskui pasirūpinsime elektros tiekimu, vandeniu, šiukšlių konteineriais ir panašiai. O vėliau jau kibsime į mūrą“, – vardijo A.Kliukas.

 

Avarijų grėsmė

Paklausus, ar įmanoma atkurti pastatą tokį, koks buvo, pašnekovas tvirtino, kad viskas yra padaroma.

„Objektas yra labai specifinis. Pirmasis etapas yra avarijos grėsmės pašalinimas. Iš pradžių bus labai sudėtinga, kol sutvirtinsime sienas, kad nekiltų pavojaus darbuotojams. Kitame etape taip pat nebus lengva, kai prasidės paveldo elementai, įvairūs lipdiniai, drožiniai, parketas“, –  pasakojo A.Kliukas.

Jo teigimu, atnaujinimui bus naudojamos restauracinės plytos, lietuviška mediena, stogo dangai skirtas čerpes parsiveš iš Vokietijos arba Skandinavijos šalių. Šiemet darbai nuo birželio tęsis iki lapkričio.

Anot A. Kliuko, darbai turėtų būti baigti keliais etapais iki 2015-ųjų.

 

Skirta daugiau nei milijonas

Vyriausybės patvirtintai Palangos Kurhauzo mūrinės dalies restauracijos ir pritaikymo viešajai kultūrinei paskirčiai programai bei jai įgyvendinti numatyta 700 tūkst. litų.

Dar 300 tūkst. litų restauracijai skirta Kultūros paveldo departamento Paveldotvarkos programoje, Palangos savivaldybė pastato restauracijos projektui numatė 172 tūkst. litų, restauracijai – 400 tūkst. litų.

Už šias lėšas bus restauruota Palangos savivaldybei nuosavybės teise priklausanti mūrinė Kurhauzo dalis.

Žinia, dar 2005 m. pastatui suteiktas valstybės saugomo kultūros paveldo objekto statusas.

Dar 2011 metais Lietuvos Respublikos vardu buvo įregistruotas 2000 m. detaliojo plano sprendinius atitinkantis 52,7 arų sklypas prie Kurhauzo. Tokio dydžio sklypui pritarė ir Kultūros paveldo departamentas.

Bendrovė „Klaipėdos projektai“ vasarį parengė pastato mūrinės dalies restauracijos ir pritaikymo projektą. Pastatas perduotas Palangos kultūros centrui, čia vyks  kultūriniai renginiai, miesto bendruomenės susirinkimai.

 

Nesibaigia teismai

Tačiau keblumų kelia tai, kad nepavyksta išaiškinti teisminių ginčų su bendrasavininku verslininku Gediminu Jacka.

Anot Palangos savivaldybės Juridinio ir personalo skyriaus vedėjo pavaduotojo Vytauto Korsako, ir šiuo metu verslininkas teismui yra pateikęs dar vieną skundą.

„Tačiau teismas dar nėra priėmęs sprendimo nagrinėti prašymą ar ne. Teismas apsispręsti turi per dešimt dienų, tad šiomis dienomis turėtų paaiškėti“, – sakė savivaldybės juristas.

Jis abejojo, kad kas nors galėtų sustabdyti restauravimo darbus. Nebent teismas taikytų laikinas apsaugos priemones, tačiau nelabai tuo tiki.

Į teisminį ginčą su verslininku Palangos valdžia įsivėlė dėl to, kad G.Jacka įrodinėjo, jog kieme esantys įrenginiai priklauso jam, o priskirtas žemės sklypas turi būti didesnis.

 

Padegimo byla

Žinia, dar šį mėnesį Klaipėdos miesto apygardos teisme nagrinėta kurhauzo padegimo byla.

Ieškovai Jackos bei Palangos miesto savivaldybė buvo pateikę ieškinį Klaipėdos miesto apylinkės teismui, reikalaudami priteisti iš atsakovų žalos atlyginimą už 2002-ųjų rugpjūtį – G.Jackai, Palangos miesto savivaldybei ir Alfredui Tiškevičiui priklausiusio kurhauzo dalių apgadinimą gaisro metu.

Klaipėdos miesto apylinkės teismas 2007-aisiais bei Klaipėdos apygardos teismas 2008-aisiais nuteisė Rolandą Gavėną, Aleksandrą Stepanovą ir Marių Joniškį už tai, kad jie sugadino svarbios reikšmės pastatą.

Klaipėdos miesto apylinkės teismas civilinėje byloje pagal ieškovo G.Jackos ir bendraieškovų Virginijos Jackienės, Giletos Eglės Jackaitės, Virgedos Jackaitės ir Ventos Jackaitės ir ieškovės Palangos miesto savivaldybės ieškinius R.Gavėnui, A.Stepanovui ir M.Joniškiui dėl žalos atlyginimo priteisimo pernai priėmė sprendimą, kuriuo paliko nenagrinėtą Palangos miesto savivaldybės ieškinį, nutraukė civilinės bylos dalį atsakovui A.Stepanovui. Ieškinį atsakovams R. Gavėnui ir M. Joniškiui tenkino iš dalies.

Jūsų komentaras:

Palanga 2012-05-27 08:08 (IP: 84.15.179.161)
Kad laimės "Pamario restauratorius" buvo aišku dar ir konkurso nepaskelbus...:)

Taip pat skaitykite

Oro bendrovė Wizz Air paskelbė, kad nuo 2022 m. kovo mėn. planuoja pradėti vykdyti skrydžius iš Palangos į Kijevą.


Šventosios jūrų uosto atstatymo darbams uždegta žalia šviesa – šiandien, kovo 16 d., pasirašyta žvejybos infrastruktūros sukūrimo rangos darbų sutartis. Ją parašais patvirtino Palangos miesto savivaldybės administracijos direktorė Akvilė Kilijonienė ir UAB „Plungės lagūna“ vykdomasis direktorius Povilas Batavičius. Planuojama, kad darbai...


„Man brangūs visi mano projektuoti objektai. Tačiau Palangos kurhauzas – ypatingas: prie jo restauracijos nuo projekto parengimo iki jo realizavimo su pertraukomis dirbau trisdešimt metų“, – "Pajūrio naujienų" žurnalistei Livijai Grajauskienei sakė 2013 metais atstatytos Palangos kurorto simboliu vadinamo kurhauzo mūrinės dalies restauracijos ir...


Palangoje prasideda Kurhauzo medinės dalies atgimimas

"Palangos tilto" informacija, 2019 06 22 | Rubrika: Miestas

Palangos Kurhauzo medinė dalis jau netrukus pradės kilti iš pelenų – birželio 18 dieną pasirašyta medinės dalies restauracijos darbų sutartis. Ją parašais patvirtino valstybės įmonės „Lietuvos paminklai“ direktorius Vydmantas Drumsta ir rangovas – UAB „Pamario restauratorius“ direktorius Aldas Kliukas. Planuojama, kad pastato...


Kada pagaliau bus pradėti saugoti kopagūbriai?

Edvardas SKRITULSKAS, 2013 05 13 | Rubrika: Nuomonės

Nuo pat mazuto išsiliejimo iš tanklaivio 1981 m. lapkričio 26 dieną, kai buvo užteršti pliažai, rašiau, kad 0,5 m sluoksnio smėlio ir mazuto mišinio išvežimas iš centrinio pliažo kelia grėsmę sunaikinti pačius kopagūbrius. Išvežimas buvo sustabdytas. Apie kylančias grėsmes kopagūbriams rašiau straipsnį į „Tiesą“....


Palangos savivaldybei pradė jus restauruoti kurhauzo savodalį, paveldosaugininkai sulaukė ir Gedimino Jackos prašymo leisti tvarkyti jam priklausančią dalį. Tačiau jo pageidavimą specialistai įvardina gana keistu ir vadina restauracijos imitavimu. Prašo projektavimo sąlygų Medinę kurhauzo dalį valdantis palangiškis kreipėsi į Kultūros paveldo departamento...


Kurhauzo restauracijos tempai nustebino premjerą A. Kubilių

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2012 07 09 | Rubrika: Miestas

Praėjusį ketvirtadienį Palangoje apsilankęs premjeras Andrius Kubilius, lydimas kurorto mero Šarūno Vaitkaus, apsilankė prie kurhauzo bei domėjosi šio istorinio pastato restauracijos eiga. Ministrą Pirmininką domino, kokie darbai jau atlikti, kada planuojama pabaigti kurhauzo išorės restauraciją. A. Kubilius taip pat teiravosi, ar šio pastato bendrasavininkiai...


Rangovas kurhauzo mūrinės dalies restauracijos darbams atlikti pagaliau paaiškėjo – juo tapo Klaipėdos „Pamario restauratorius“. Anot Kultūros paveldo departamento atstovės Jūratės Miškinytės, konkurse dalyvavo tik dvi įmonės – vilniečių bendrovė „Irdaiva“ bei „Pamario restauratorius“. Jei nebus jokių pretenzijų, birželį bus...


Kurhauzo restauracijos pradžia tapo dar artimesnė: trečiadienį Vyriausybė patvirtino  kurhauzo mūrinės dalies restauracijos ir pritaikymo viešajai kultūrinei paskirčiai programą. Jai įgyvendinti Vyriausybė anksčiau skyrė 700 tūkst. litų. VĮ „Lietuvos paminklai“ jau gegužės 9-ąją paskelbs, kuri įmonė laimėjo viešųjų pirkimų konkursą atlikti restauraciją. Bet...


Kurhauzo restauracijos techninį projektą atlikti lapkričio 9-ąją konkurso būdu buvo atrinkta Klaipėdos projektavimo įmonė „Klaipėdos projektas“. Ji atliks kurhauzo restauracijos techninį projektą už 172 tūkstančius litų. Darbus vykdo architektė Laima Šliogerienė.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas