Kurortai kratosi būriais į pajūrį traukiančių tautiečių: nori izoliacijos?

Palangos tiltas, 2020-03-21
Peržiūrėta
1987
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Karantinas šalyje kai kam virsta galimybe papoilsiauti prie jūros. Palangos ir Neringos kurortų gyventojai kratosi būriais į pajūrį traukiančių tautiečių. Atvykėlių žvejų nenori ir Rusnės salos gyventojai. Palangos meras Šarūnas Vaitkus įsitikinęs, jog laikas uždaryti viešbučius, o patys palangiškiai nori migracijos tarp miestų draudimo, rašo Klaipėdos dienraščio žurnalistė Asta Aleksėjūnaitė.

Neringa registruos atvykėlius

Neringiškiai pyksta, kad poilsiautojai vienintelėje parduotuvėje išpirko visas bulves ir grikius.

Neringos savivaldybė prieš keletą dienų oficialiame tinklalapyje paskelbė pradedanti atvykėlių registraciją.

"Siekdama sukontroliuoti bei užkirsti kelią galimam viruso plitimui, Neringos savivaldybė kreipiasi į kurorto apgyvendinimo paslaugų teikėjus, prašydama karantino režimo laikotarpiu privalomai registruoti visus atvykstančius asmenis", – pranešė savivaldybės administracija.

Poilsiautojams buvo parengta speciali anketa, kurią jie privalo užpildyti.

Baiminasi dėl privatumo

Dėl asmens duomenų rinkimo teisėtumo kurorto svečiams iš karto kilo klausimų. Žmonės baiminosi, kad jų asmeniniai duomenys pateks tam, kam nereikia.

Savivaldybė aiškina, kad atvykėlių registracija būtina koronaviruso prevencijai ir net tam, jei kartais Neringoje laiką leidęs asmuo užkrėstų kitus gyventojus pavojinga liga.


Matome, jog migracija tarp miestų paskatina didesnes rizikas sklisti virusui.

"Apgyvendinimo paslaugų teikėjai ir prieš tai privalėjo rinkti duomenis laisva forma, tiesiog karantino režimo metu nusprendėme šią būtinybę aktualizuoti ir parengėme nustatytos formos anketą, kad, esant poreikiui, duomenys galėtų būti operatyviai apibendrinami. Atsižvelgiant į informaciją viešojoje erdvėje, anketa bus papildyta teisės aktais, kuriais vadovaujantis duomenys yra renkami", – situaciją komentavo Neringos savivaldybės atstovė spaudai Sandra Vaišvilaitė.

Kilus ažiotažui dėl privalomos registracijos, Neringos valdžia nusprendė nusiųsti anketą susipažinimui ir Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai.

"Neringos savivaldybės administracija anketų nesurinkinės. Jas apgyvendinimo paslaugų teikėjai turi saugoti 5 metus (taip nurodyta Turizmo departamento apraše), kad prireikus (grėsmei pašalinti, baudžiamosioms byloms tirti arba asmenų dingimo aplinkybėms ir (ar) nelaimingų atsitikimų aukoms nustatyti) jas būtų galima pateikti teisėsaugos institucijoms. Arba dabar, esamos situacijos metu, būtų galima naudoti nustačius koronaviruso atvejį", – tikino S.Vaišvilaitė.

Sugalvojo direktorius?

Pasak S.Vaišvilaitės, Neringos savivaldybės administracijos direktorius Egidijus Šakalys vykdo valstybės perduotą civilinės saugos organizavimo funkciją, yra Neringos savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos pirmininkas ir leidžia įsakymus civilinės saugos klausimais.

 

Malonumai: į pajūrį automobiliais plūstantys vilniečiai ir kauniečiai anksčiau tokiu metų laiku buvo itin laukiami. Tačiau šiemet vietiniai nėra patenkinti atvykėlių srautais ir tikina, jog svetimiems jau laikas namo. (Vytauto Liaudanskio nuotr.)

"Fiziniai ir juridiniai asmenys, apgyvendinimo paslaugų teikėjai privalo užtikrinti, kad apgyvendinami valstybių narių ir kitų valstybių piliečiai, išskyrus kartu su jais atvykusius jų sutuoktinius ar nepilnamečius vaikus, taip pat kelionės grupių narius, registravimo apgyvendinti metu asmeniškai užpildytų ir pasirašytų laisvos formos registracijos korteles ir patvirtintų savo tapatybę pateikdami galiojantį asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą", – tvarką nurodė S.Vaišvilaitė.

Registracijos kortelėje savivaldybė prašo nurodyti vardą, pavardę, gimimo datą, asmens tapatybę patvirtinančio dokumento numerį, apgyvendinamo asmens pilietybę bei valstybę, išdavusią asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, gyvenamosios vietos adresą, atvykimo ir išvykimo datą.

Taip pat prašoma atvykusio sutuoktinio ir nepilnamečio vaiko ar vaikų duomenų.

Įžvelgė problemą

Valstybinės duomenų apsaugos inspekcija mano priešingai nei Neringos savivaldybės administracijos direktorius E.Šakalys.

"Ketvirtadienį įvertinome Neringos tinklalapyje pateiktą informaciją dėl į Neringos savivaldybę atvykstančių asmenų registracijos, pildant asmenų, apsistojusių Neringos apgyvendinimo paslaugas teikiančiose vietose, anketą. Atkreipiame dėmesį, kad Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (BDAR) nedraudžia tvarkyti asmens duomenų, kai toks tvarkymas vykdomas teisėtai, tačiau kol kas iš Neringos savivaldybės viešai teikiamos informacijos nematome, kokiu teisiniu pagrindu vadovaujantis yra renkami anketoje prašomi pateikti asmens duomenys. Taip pat kyla klausimų ir dėl numatytų rinkti asmens duomenų apimties", – situaciją komentavo inspekcijos Teisės skyriaus patarėja Raminta Sinkevičiūtė-Šečkuvienė.

Konsultacijų į inspekciją kreipėsi gyventojai, norintys atvykti į Neringą.

"Raginame Neringos savivaldybę, informuojant apie asmens duomenų rinkimą, aiškiai nurodyti ir apibrėžti tokių asmens duomenų rinkimo teisinius pagrindus, kad asmenys žinotų, dėl kokių priežasčių, kuo remiantis ir ar teisėtai yra renkami jų asmens duomenys. Tai leistų savivaldybei užtikrinti asmens duomenų tvarkymo skaidrumą", – paaiškino R.Sinkevičiūtė-Šečkuvienė.

Penktadienį Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija sulaukė signalų, kad Palangos savivaldybė nori, jog taip pat būtų pildomos panašios anketos.

"Inspekcija, kaip asmens duomenų apsaugos priežiūros institucija, atkreipė dėmesį, kad savivaldybės painiojasi tarp dviejų duomenų tvarkymo tikslų, t. y. epidemiologinių tikslų ir dėl Turizmo įstatyme numatytų pareigų įgyvendinimo apgyvendinimo paslaugas teikiantiems asmenims. Inspekcija su savivaldybėmis aiškinasi dėl tokio asmens duomenų tvarkymo tikslingumo ir teisėtumo", – akcentavo specialistė.

Komendanto valandos nėra

Palangos meras Šarūnas Vaitkus nuramino, kad anketos atvykstantiems poilsiautojams bus dalijamos tik po to, kai inspekcija įvertins paruoštų anketų turinį.

"Panikos, jog žmonės vaikščioja pajūriu, nėra. Juk nėra komendanto valandos. Daugybė žmonių yra įsigiję pajūryje antrąjį būstą. Tik kyla klausimas dėl žmonių sąmoningumo, ar jie tikrai laikosi rekomendacijų, ar atvykę į pajūrį saviizoliacijai paiso nurodymų? Tačiau kol kas dar griežtesnių ribojimų šalyje nėra. Ne savivaldybė priiminėja tokius sprendimus. Aš laikyčiausi nuomonės, jog migracijos tarp miestų šiuo metu neturėtų būti", – nuomonę išsakė Palangos meras Š.Vaitkus.

 

Meras kėlė klausimą, ar apgyvendinimo paslaugas teikiantis privatus sektorius yra pajėgus susitvarkyti su viruso prevencijai keliamais uždaviniais.

"Šiuo metu daugybė viešbučių Palangoje jau užsidarė. Patys verslai priėmė tokius sprendimus. Tačiau, mano asmenine nuomone, visų viešbučių ir apgyvendinimo paslaugas teikiančių privačių asmenų veikla karantino metu turėtų būti sustabdyta. Mes matome Italijos ir Graikijos patirtis. Matome, jog migracija tarp miestų paskatina didesnes rizikas sklisti virusui", – sakė Palangos meras.

Š.Vaitkus svarstė, kad viešbučio ir maitinimo įstaigos uždarymo kriterijai yra tokie pat – užkirsti kelią žmonių susibūrimams.

"Manyčiau, jog turėtų būti priimti griežti sprendimai vyriausybės lygmeniu. Savivaldybės pačios negali to nuspręsti. Mums nereikėtų laukti situacijos atomazgos, vertėtų priiminėti sprendimus kur kas anksčiau. Kaip sukontroliuoti žmones, kurie renkasi paslaugas privačiame sektoriuje?" – klausimu perspėjo Š.Vaitkus.

Uždrausti migraciją

Visuomeninės Palangos apgyvendinimo paslaugų teikėjų organizacijos "Svetingas šeimininkas" vadovė Irena Švanienė neprieštaravo Š.Vaitkui.

"Vakar buvau prie jūros. Dažniausiai Palangoje tokiu metu nesutiksi žmogaus, retas reiškinys. O šį kartą aikštelė už miesto centro buvo pilnutėlė mašinų, neturėjau kur savosios pasistatyti. Tai reiškia, jog visi traukia į pajūrį. Aš manau, kad išties reikia uždrausti migraciją tarp miestų. Juk visi dabar ramiausiai važinėja iš Vilniaus ir Kauno į Palangą. Privatus sektorius nenori šiuo metu poilsiautojų, nes mes nežinome, ar nepriimsime užkrato bombos, kurią vėliau perduosime vaikams ir seneliams", – nuogąstavo I.Švanienė.

I.Švanienė pritarė minčiai, kad vertėtų šalyje stabdyti bet kokią apgyvendinimo paslaugų veiklą.

"Žmonėms atvykti neuždrausi. Juk daugybė turi antrąjį būstą Palangoje. Neuždrausi juk. O gal ir saugiau. Tačiau jei užkratą imsime nešioti po visą šalį, mūsų laukia sunkios pasekmės,"- sakė I. Švanienė.

"Klaipėda"

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

„Poilsiautojai nori rūšiuoti!  O kad tai daryti būtų paprasta, „Žaliasis taškas“ dovanoja pakuočių atliekų rūšiavimo maišus ir kviečia apgyvendinimo verslus suteikti galimybę Lietuvos kurortų svečiams atsakingai tvarkyti atliekas.


Tris miestus jau aplankęs festivalis „Sidabrinės gervės naktys“ keliasi į Lietuvos pajūrį. 


Pailgėjus žmogaus gyvenimo trukmei, atsiranda vis daugiau sąmoningų senjorų, kurie nori gyventi aktyviai, jaustis energingi ir reikalingi.


Klaipėdos apygardos teismas apeliacine tvarka išnagrinėtoje baudžiamojoje byloje dėl kovos su epidemijomis ar užkrečiamosiomis ligomis taisyklių pažeidimo konstatavo, jog gydytojos kaltė dėl jai pareikštų kaltinimų įrodyta


Palangos jaunimas nori atgaivinti anksčiau vykusią tradiciją – Jaunimo apdovanojimus


Karantinas šalyje kai kam virsta galimybe papoilsiauti prie jūros. Palangos ir Neringos kurortų gyventojai kratosi būriais į pajūrį traukiančių tautiečių. Atvykėlių žvejų nenori ir Rusnės salos gyventojai. Palangos meras Šarūnas Vaitkus įsitikinęs, jog laikas uždaryti viešbučius, o patys palangiškiai nori migracijos tarp miestų draudimo, rašo Klaipėdos...


2016 m. gruodžio 16 d. laikraštyje „Palangos tiltas“ ( Nr. 94 (1528) ir laikraščio internetinėje svetainėje www.palangostiltas.lt 2016 m. gruodžio 15 d. (http://www.palangostiltas.lt/pagal+testamenta++milijonierius+bet+turto+kratosi,7,2,7358.html) buvo paskelbtas ir iki šiol skelbiamas žurnalisto Lino Jegelevičiaus straipsnis „Pagal...


Dar kelios dienos ir mokslo metai bus baigti, tad moksleiviai sulauks ne tik užtarnauto poilsio, bet ir galimybės užsidirbti. Tik vienintelis galvos skausmą keliantis klausimas – kur? Nepilnametį įdarbinti retas kuris nori, o šešiolikos ar septyniolikos metų jaunuolis namie tūnoti tikrai netrokšta. Tad kur įsidarbinti dar nesulaukus pilnametystės? „Palangos...


Tai – Tremtis, Emigracija, Okupacija. Mes visi – viename, XX -ajame amžiuje. Vienoje, bendroje Kančioje vienas vasariškai viltingas Gyvenimas, užklotas lietuviško Žodyno – Dainyno ir ... samanų skara.


Kokia dovana suteiktų džiaugsmo ir paliktų neišdildomų įspūdžių mylimam žmogui, juo labiau, kuomet švenčiamas gražus jubiliejus? Būtent tokią dovaną – kupiną malonių išgyvenimų ir įteikė Rimgaudas Juozapavičius savo mylimai žmonai Valdonei. Jie drauge, prieš pat didžiąją šventę išvyko į kelionę, kurios metu susipažino su keletą šalių, pajuto kitų kultūrų unikalumą ir įvertino savąją....


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius