Lietuvoje istorinis įvykis: įteisintos medicininės kanapės

Palangos tiltas, 2018-10-11
Peržiūrėta
1671
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Lietuvoje istorinis įvykis: įteisintos medicininės kanapės

Vakar Seime buvo įteisintos medicininės kanapės. Tai šimtams onkologinėmis ligomis sergančių žmonių padės lengviau ištverti savo ligos sukeltus skausmus. Dėl to ypač džiaugėsi iniciatyvos įteisinti vaistinius preparatus, kurių sudėtyje yra medicininių kanapių, sumanytojas konservatorius parlamentaras Mykolas Majauskas. Iškart po balsavimo socialiniame tinkle „Facebook“ M.Majauskas parašė: „Medicininės kanapės pagaliau įteisintos Lietuvoje!!! Užtruko daugiau nei metus laiko įtikinti kolegas, medikus, kontroliuojančias institucijas, ministerijų specialistus ir šiandien pasiektas ilgai lauktas finišas. Ačiū onkologiniams ligoniams, jų artimiesiems, asociacijoms, medikams, mokslininkams už milžiniškas pastangas“.
Dėl medicininių kanapių įteisinimo balsavo 93 iš 94 Seimo narių. Net 90 balsavusiųjų buvo už medicininių kanapių įteisinimą, 3 susilaikė. Įstatymą dar turi pasirašyti prezidentė Dalia Grybauskaitė. Dar iki Seimo balsavimo parlamentaras M. Majauskas sakė: „Tai istorinis sprendimas, kuris atvers galimybes sunkiai sergantiems ligoniams gauti vaistų, kurių sudėtyje yra kanapių, tai yra vaistų, kurie registruoti Europos Sąjungoje, jie gali būti skirti gydyti tiek pačias ligas, tiek malšinti simptomus. Kalbame apie vėžinius susirgimus po chemoterapijos, kalbame apie išsėtinę sklerozę, apie epilepsiją, apie autoimunines ligas“.
Jis su kolege Irena Degutiene pernai rugsėjį iškėlė idėją įteisinti medicininių kanapių vartojimą. Jie kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą su siūlymu tokius medikamentus leisti vartoti Lietuvoje. Tuomet Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovai sveikatos apsaugos ministras A.Veryga, frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis ir tuometinė Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė registravo atitinkamas pataisas.
Farmacijos bei Narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymų pataisos leis medicinoje naudoti tokius vaistinius preparatus, jei jų saugumas ir veiksmingumas yra įrodytas moksliniais tyrimais, o preparatas registruotas. Įstatymas įsigalios nuo 2019 metų gegužės 1 d. „Šiandien dalis ligonių ir jų artimųjų priversti būti nusikaltėliais, bandydami gauti tuos ES registruotus vaistus, nelegaliai juos atsivežti čia“, – tvirtino M.Majauskas.
Nacionalinio vėžio instituto chemoterapijos skyriaus vedėja dr. Birutė Brasiūnienė prieš mėnesį M.Majausko Seime surengtoje spaudos konferencijoje „Ar užteks valios įteisinti medicinines kanapes Lietuvoje?“, pasakojo, kad pastarąjį dešimtmetį smarkiai daugėja informacijos apie medicinines kanapes ir jų produktus kanabinoidus. „Apie nuskausminamąjį kanabinoidų poveikį žinoma jau seniai. Jie mažina ligoniams pykinimą, vėmimą, ypač chemoterapijų metu, gerina nuotaiką, didina apetitą. Kanabinoidai pasižymi ir priešuždegiminiu poveikiu, veikdami specifinius receptorius“, – kalbėjo daktarė.
Anot medikės, gal netolimoje ateityje bus naujienų ir kaip kanabinoidai veikia vėžines ląsteles, ne tik mažina skausmą ar lengvina ligonių kančias. Siekiant tai išsiaiškinti, atliekama nemažai tyrimų. Pirmieji jų buvo atlikti tiriant kanapių produktų poveikį glioblastomai – neoperuojamam agresyviam smegenų vėžiui. Kanabinoidinių medžiagų poveikį vėžinėms ląstelėms ketina panagrinėti ir Nacionalinio vėžio instituto mokslininkai Lietuvoje. Kad preparatai, kurių sudėtyje yra medicininių kanapių, palengvina onkologinėmis ligomis, ypač paskutinėmis jų stadijomis, sergančių žmonių kančias, patvirtino ir visi minėtoje spaudos konferencijoje dalyvavę vėžiu sirgusius ligonius slaugę artimieji.

Delfi.lt

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Į LRT.lt kreipėsi sukrėsta palangiškė, kurios mama, keliaudama iš darbo namo vėlų rugpjūčio 14 dienos vakarą, žuvo nukritusi nuo „Rimi“ nuomojamų pagalbinių patalpų laiptų Palangoje.


Antradienį Palangos kurorto muziejuje vyko neeilinė šventė – atšvęstas muziejaus dešimtmetis. Kaip teigė Kurorto muziejaus direktorė Virginija Paluckienė, pirmasis dešimtmetis yra išties ypatingas – juk per tuos metus muziejus buvo sukurtas praktiškai nuo nulio iki modernios, įdomios ir turtingos Palangos kultūros įstaigos. Pernai kovą siautusi stipri audra „Laura“ nuo kopagūbrio į paplūdimį nuvertė 1921-aisiais pastatytą apie 3 metrų aukščio mūrinį obeliską, ženklinusį prieš šimtą metų nustatytą Lietuvos valstybės sieną su Latvija. Rengiantis minėti Palangos grąžinimo Lietuvai 100 metų jubiliejų, kovo 1-ąją „Pasieniečių klubo“ entuziastai, gavę paveldosaugininkų...


Penktadienį, balandžio 26 d., Palangai Šveicarijoje, Montrė kurorte, perduota estafetė kitąmet rengti prestižinį muzikos pasaulio renginį – Europos varinių pučiamųjų orkestrų čempionatą. Tad jau po metų, 2020 m. gegužę, pučiamųjų pasaulį praturtins istorinis įvykis – Europos varinių pučiamųjų orkestrų čempionatas pirmą kartą vyks ne Vakarų, o Rytų Europoje.


Vakar Seime buvo įteisintos medicininės kanapės. Tai šimtams onkologinėmis ligomis sergančių žmonių padės lengviau ištverti savo ligos sukeltus skausmus. Dėl to ypač džiaugėsi iniciatyvos įteisinti vaistinius preparatus, kurių sudėtyje yra medicininių kanapių, sumanytojas konservatorius parlamentaras Mykolas Majauskas. Iškart po balsavimo socialiniame tinkle...


Savaitgalį Vilniuje vyko karate kiokušin Lietuvos jaunučių žaidynių finalinis etapas. Tai buvo istorinis įvykis, kadangi pirmą kartą ši sporto šaka buvo įtraukta į Lietuvos jaunučių žaidynes tarp kitų Olimpinių sporto šakų. Varžybos buvo svarbios ir tuo, kad žaidynių nugalėtojai iškovojo paskutinius kelialapius į lapkričio 8-9d. Kaune vyksiantį Europos...


Trečiadienį Vilniuje įvykusiame Lietuvos liberalų sąjūdžio valdybos posėdyje buvo priimtas Palangos politikos gyvenimui istorinis sprendimas – tenkinti Liberalų ir Centro partijos Palangos skyriaus prašymą dėl jo sujungimo su kurorto liberalsąjūdiečių skyriumi.   Iki mėnesio pabaigos paaiškės naujas lyderis Anot Liberalų sąjūdžio pirmininko...


  Vėl važiavau į kruizą. Ne dirbti kruiziniuose laivuose kaip „žalioje“ jaunystėje Nepriklausomybės pradžioje (beje, buvau vienas pirmųjų lietuvių, važiavusių į Ameriką dirbti kruiziniuose laivuose!), o mėgautis teikiamais kruizinio laivo malonumais kaip keleivis.


Kiekvienas mūsų turime mėgstamą kavinę Palangoje. Prisipažinsiu, kad aš, jūsų Gurmanas Liežuvis, dažniausiai, ypač žiemą, užsuku į kavinę „1925”. Įsikūrusios J.Basanavičiaus gatvės pradžioje, išlaikiusios per beveik šimtą metų (įkurta buvo 1925 metais!!!), žiemą viliojančios židiniu, traškančiomis jame malkomis, geru maistu ir jaukiu „senelių...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius