Medinės pajūrio bei kurortų architektūros perlai ir perliukai

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014-12-22
Peržiūrėta
1361
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Vadinamoji Buršteino vila statyta 1939 m.
Vadinamoji Buršteino vila statyta 1939 m.

(Pabaiga. Pradžia „Palangos tilto“ Nr. 96)

Tarp į Lietuvos kultūros vertybių registrą įrašytų Palangoje esančių vertybių išties yra daug medinės architektūros perlų ir perliukų, pradedant tokiais išskirtiniais pastatais, kaip vilos „Anapilis“, „Jūros akis“, „Mahorta“ ir baigiant, regis, niekuo itin ypatingu neišsiskiriančiais, tačiau atspindinčiais savo laikmečiui būdingą architektūrą mediniais gyvenamaisiais namais. Didžiąją dalį šių vertybių jau esame minėję mūsų laikraščio puslapiuose, dabar gi pristatysime tuos objektus – ir gyvenamuosius namus, ir vilas, – kuriem dar nebuvome skyrę dėmesio.

Namas J. Piktuižio g. 11
Liaudies architektūra, būdinga pajūrio kraštui, išsiskiria iš pažiūros kuklus XX a. pradžioje statytas gyvenamasis namas J. Piktuižio g. 11. Šis objektas į Kultūros vertybių registrą įrašytas 1993 metų gegužės mėnesį, jam suteiktas regioninis reikšmingumo lygmuo. Valstybės saugomos kultūros vertybės, įtrauktos ir į Lietuvos Respublikos paminklų sąrašą, vertingųjų savybių pobūdis įvardinamas kaip architektūrinis (lemiantis reikšmingumą, tipiškas), archeologinis (lemiantis reikšmingumą, svarbus) bei etnokultūrinis (lemiantis reikšmingumą, tipiškas).
Prie vertingųjų pastato savybių priskiriamas jo tūris – namas stačiakampio plano, vieno aukšto su palėpe, pastato centre – veranda, rytinėje pusėje iškelta mansarda. Stogo forma – dvišlaitė. Spėjama, kad stogas pradžioje buvo dengtas skiedromis. Sienų angos ir nišos – langai ir durų angos – stačiakampės.
Vertingas ir saugotinas fasadų architektūrinis sprendimas, pasižymintis pajūrio kraštui būdinga liaudies architektūra, fasadų architektūros tūrinės detalės: verandos tipas vakariniame fasade (rytiniame fasade į kiemo pusę pristatyti priestatai), fasadų apdaila ir puošyba – medinių lentų su lystelėmis vertikalaus apkalimo tipas, medinių vėjalenčių tipas, langų profiliuoto medinio apvado tipas, verandos puošyba ažūriniais medžio pjaustiniais.
Saugotinos pastato konstrukcijos – juostiniai pamatai, rąstų sienos, iš išorės apkaltos lentomis, medinių stogo ir sienų konstrukcijų tipas, stalių ir kitų medžiagų gaminiai – durų ir langų medinių konstrukcijų bei jų skaidymo tipas. Senieji langai išlikę vakarinio fasado šiaurinėje dalyje ir frontonuose bei verandoje.

Buršteino vila
Jeigu keturių aukščiau minėtųjų pastatų statybos laikas nėra tiksliai žinomas, tai Birutės alėjoje stovinčios vadinamosios Buršteino vilos pastatymo laikas nustatytas: 1997 metų lapkritį į Kultūros vertybių registrą įrašytoji vila iškilo 1939 metais. Šis valstybės saugomas Lietuvos Respublikos kultūros paminklas yra regioninio reikšmingumo, jo lemiantis reikšmingumą bei retas vertingųjų savybių pobūdis – architektūrinis.
Kalbant apie paties pastato vertingąsias savybes visų pirma minimas jo tūris. Buršteino vila – pusiau atviro tūrio, L raidės formos plano, dviejų aukštų su mansarda. Stogo forma – keturšlaitė, rytinio fasado mezonino ir prieangio trišlaitė, stoglangių vienašlaitė. Stogo dangos medžiaga – medinių lentelių (malksnų). Kiti vertingi stogo elementai – mezoninas rytų fasade, tūriniai vienašlaičiai penki stoglangiai.
Saugotinas kapitalinių sienų tinklas – tiesa, sovietmečiu didesnės patalpos suskaidytos pertvaromis, – stačiakampės langų ir durų angos.

Saugotinos architektūrinės detalės
Vertingos yra fasadų architektūros tūrinės detalės – veranda su antrojo aukšto terasa virš jos pietvakariniame pastato kampe; medinės karkasinės konstrukcijos uždaras prieangis rytiniame fasade; įgilintas atviras prieangis ir antrojo aukšto lodžija šiaurės vakarų pastato kampe; medinis balkonas vakariniame fasade; betoninės terasos šiaurės vakarų pastato kampe tipas; betoninių laiptų prie įėjimų vakarų, šiaurės ir rytų fasaduose tipas.
Prie vertingųjų savybių – ir fasadų apdaila bei puošyba: langų, durų, įgilinto prieangio, lodžijos, pastato kampų medinių apvadų tipas, balkono, lodžijos ir antrojo aukšto terasos medinių turėklų tipas (beje, šiaurės vakarų terasos turėklai neišliko); fasadų horizontalaus apkalimo medinėmis profiliuotomis lentomis tipas.
Išskiriamos ir pastato konstrukcijos: pamatas su cokoliu, medinės karkasinės sienos, medinės perdangos, medinės stogo konstrukcijos tipas, funkcinė įranga – vidaus mediniai laiptai su mediniais turėklais ir mediniais profiliuotais parankiais, mansardinio aukšto vidaus laiptų aikštelės mediniai turėklai su mediniais profiliuotais parankiais, stalių ir kiti gaminiai – langų medinės konstrukcijos ir skaidymo tipas; medinių, įsprūdinių, stiklintų, dvivėrių ir vienvėrių išorės durų tipai; medinės įsprūdinės vienvėrės vidaus durys; konstrukcijų dekoras – medinių gegnių ir sijų su profiliuotais galais tipas.
Prie vertingųjų savybių priskiriama ir lubų, sienų apdaila – medinės profiliuotos lentos bei medinių lentų grindų danga.
Privalu saugoti žemės ir jos paviršiaus elementus – banguotą reljefą, bei želdynus ir želdinius – teritorijos apželdinimo medžių grupėmis ir pavieniais lapuočiais bei spygliuočiais medžiais pobūdį.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Vyriausybė trečiadienį iš esmės pritarė kurortų, jų teritorijų plėtrai ir finansavimui, tačiau projektą siūlo tobulinti. Tokią išvadą Vyriausybė teiks Seimui.


„Jau šį ketvirtadienį (birželio 30 d.) Seime spręsis, ar kurortų sanatorijoms ir reabilitacijos centrams skambės laidotuvių maršas, ar pagrindinė visų kurortų pragyvenimo šaka bus nukirsta, ar vis dėlto sveikas protas paims viršų ir kurortai nebus žlugdomi,“ – savo Facebook įraše antradienį skelbia Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus. Anot jo, sveikatos priežiūros įstaigų tinklo reforma...


Trečiadienį, balandžio 14 d., skirtingų Seimo frakcijų 36 parlamentarus vienijančios laikinosios – Lietuvos pajūrio bičiulių ir Dzūkijos bičiulių – grupės, Lietuvos kurortų ir kurortinių teritorijų savivaldybių atstovai susijungė kartu spręsti reikšmingus Lietuvos kurortams ir visai valstybei klausimus. Susitikime buvo pristatytas Lietuvos Respublikos kurortų ir kurortinių...


Ant Kurhauzo medinės dalies stogo iškeltas vainikas

"Palangos tilto" informacija, 2019 09 26 | Rubrika: Miestas

Ant Kurhauzo medinės dalies stogo šią savaitę buvo iškeltas vainikas – medinė konstrukcija pagaliau suręsta. Rekonstruoti Palangos kurhauzo medinę dalį ir visiškai atstatyti jos fasadą planuojama iki šių metų pabaigos.


Penktadienį, liepos 21 dieną, Vilniuje, Kultūros paveldo departamente, aptartas Kurhauzo medinės dalies perdavimo Palangos miesto savivaldybei klausimas. Jau kitą savaitę vyksiančio Savivaldybės tarybos posėdžio metu bus priimtas sprendimas dėl sutikimo perimti šį turtą bei lėšų skyrimo Kurhauzo restauraciniam projektui parengti.


Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, jog kaip ir kasmet, taip ir šiemet, padėdama sąžiningai pajūryje verslą vykdantiems verslininkams užtikrinti pajamų apskaitymą ir mokesčių sumokėjimą, šią vasarą vykdys prevencines, stebėjimo bei kontrolės priemones apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų sektoriuose. Vasaros sezonas pasirinktas, nes...


Tarp į Lietuvos kultūros vertybių registrą įrašytų Palangoje esančių vertybių išties yra daug medinės architektūros perlų ir perliukų, pradedant tokiais išskirtiniais pastatais, kaip vilos „Anapilis“, „Jūros akis“, „Mahorta“ ir baigiant, regis, niekuo itin ypatingu neišsiskiriančiais, tačiau atspindinčiais savo laikmečiui...


Tarp į Lietuvos kultūros vertybių registrą įrašytų Palangoje esančių vertybių – išties daug medinės architektūros perlų ir perliukų, pradedant tokiais išskirtiniais pastatais, kaip vilos „Anapilis“, „Jūros akis“, „Mahorta“ ir baigiant, regis, niekuo itin ypatingu neišsiskiriančiais, tačiau atspindinčiais savo laikmečiui...


Šių metų pradžioje Kultūros vertybių registras pasipildė trimis objektais, esančiais Palangoje, J. Basanavičiaus gatvėje. Vienas jų – pastatas, pažymėtas 21 numeriu, kuris, anot istorinės pažymos, istoriniu požiūriu vertingas kaip XIX a. antrosios pusės nutiestos J. Basanavičiaus gatvės pietų pusės senojo apstatymo fragmentas, XX a. ketvirtojo dešimtmečio nedidelio tūrio kurortinių statinių...


Medinės architektūros šedevras „Anapilis“ – atiduotas

„Palangos tilto“ informacija, 2009 07 10 | Rubrika: Miestas

Palangos miesto savivaldybės tarybos valdančiosios daugumos balsais kurorto medinės architektūros šedevras – vila „Anapilis“ bei vilos „Romeo“ ir „Džiuljeta“ be jokių įsipareigojimų atiduotos į kauniškių rankas.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius