Mintys paraštėse (2011-07-08)

Linas Jegelevičius, „Palangos tilto“ redaktorius, 2011-07-08
Peržiūrėta
616
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Mintys paraštėse (2011-07-08)

Mindaugo karūnavimo dieną Palangoje vyko du vienas su kito nieko bendro neturintys renginiai – „Mis Lietuva“ rinkimai vasaros estradoje ir, minint valstybės dieną, Lietuvos himno giedojimas ant Birutės kalno.

 

Regis, Palangoje, kurią valdo jaunystės, grožio ir seksualumo kultas, nė netikėtume, kad  su grožio konkursu galėtų konkuruoti patriotiškas renginys – himno giedojimas.

Ko gero, net ir žodis „konkuruoti“ čia nėra labai tinkamas, bet trečiadienio vakarą Palangoje buvo smagu girdėti miestelėnus ir kurorto svečius vieną kitą klausiant, ar eis giedoti himno ant Birutės kalno.

Kas ant jo tąvakar užlipo ir traukė V. Kudirkos tautišką giesmę, liko sužavėti renginio dalyvių gausa ir gyvai plasnojančia patriotiškumo ir vieningumo dvasia.

Regis, skirtingai nei teigia didžiausi Lietuvos kritikai, patriotiškumo dvasia tautoje nėra išblėsusi.

Vadinasi, tauta gyva.

Žinoma, slegiant ekonominiams sunkumams, sukant galvą, kaip nusipirkti būtiniausių prekių ar sumokėti už komunalines paslaugas, nebūtų labai teisinga tikėtis, kad lietuviai, kaip ir nepriklausomybės priešaušryje, susiveržę diržus, „kaifuos“ dvasia – patriotiniai jausmai, reikia pripažinti, gerokai nustelbti kasdienybės.

Ne paslaptis: lietuviai, pasižymintys saviplieka ir cinišku požiūriu į save ir savo valstybę, yra, ko gero, vieninteliai tokie bumbekliai ir neigėjai visoje Europoje.

Tą pastebi ne tik užsienio svečiai, čia užsukę trumpam, bet ir Lietuvos išeivija, tautos intelektualai.

Liūdna, kad patriotiškumo saviraiška Lietuvoje dažnai įgyja iškreiptų formų.

Pavyzdžiui, kaip per Kedžio pedofilijos bylos skandalą. Atsimenate? Per jį savo tikslų siekiantys dviguba žmogžudyste įtariamojo Kedžio artimieji, dangstydamiesi tariamai nuskriaustos mergaitės istorija, kvietė lietuvius būti patriotais ir vienytis po violetinės-purpurinės spalvos simboliais, reiškusiais kovą prieš pedofilus.

Esame pasiekę tokį savęs ir savo tautos nekentimo lygį, kad tai nelieka pastebėta didžiausiuose renginiuose, kuriuose net neketinama šnekėti apie tautinius jausmus.

Štai savaitės pradžioje Vilniuje įvykusio pasaulio lietuvių ekonomikos forumo viena pagrindinių diskusijų temų, nors ji ir nebuvo paskelbta išankstinėje darbotvarkėje, būtent ir buvo lietuvių savimonę, identitetą ir verslą nuodijantys lietuvių „tautiniai“ bruožai – nepilnavertiškumo kompleksas, perdėta saviplieka, kritika sau, lietuviams ir savo valstybei.

Ne vienas iškilus forumo dalyvis pripažino, kad toks negatyvus požiūris dažnai kiša koją lietuviams net ir versle tarptautinėje arenoje.

Liepos 6-ąją per visą šalį nuvilniję tautinės giesmės renginiai, kurie pritraukė daugybę lietuvių, žinoma, nėra ženklas, kad staiga pradėjome mylėti labiau save ir savo šalį.

Bet tautiškumo, patriotiškumo ir, net nedrįstu ištarti, bendruomeniškumo dvasia rusena, ir, matyt, nereikėtų abejoti, ji bet kada gali plykstelėti liepsna.

Žinoma, net nelaukiant valstybei krizinių, išgyvenimo ir mirties ribinės situacijos, o žymiai šviesesnėmis progomis.

Pavyzdžiui, laukiant Europos krepšinio čempionato.

Bet, svarbiausia, kad patriotiškumas kiekvieno lietuvio širdyje taptų įprastas jausmas – neprimestas ir „nepritemptas“ prie konkrečių renginių.

Ar taip ir bus?

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Antradienį, rugsėjo 22 d., 20 val. Palangoje, ant Birutės kalno, sužibs vienybės laužas – bus minima Baltų vienybės sąšauka. Bendruomenė kviečiama aktyviai dalyvauti renginyje.  


Trečiadienį, vasario 12 d., visą dieną Palangos žiemišką ramybę drumstė po kurortą zujantis automobilis, per garsiakalbį – beje, „apvilktą“ keista žalia brezentine medžiaga – reklamavęs tadien vakare Palangos senojoje gimnazijoje turėjusį įvykti „Gintarinės šalies cirko“ pasirodymą su apmokytais gyvūnais.


Palangos šauliai iškilmingai minėjo Mindaugo karūnavimo dieną

"Palangos tilto" informacija, 2016 07 11 | Rubrika: Miestas

Liepos 6 dieną Palangoje vyko nemažai renginių, skirtų paminėti šalies Valstybingumo ir Mindaugo karūnavimo dienai. Šventės išvakarėse Palangos viešojoje bibliotekoje organizuotas koncertas, kurio metu patriotines dainas traukė Palangos kultūros ir jaunimo centro kolektyvai: moterų vokalinis ansamblis „Guboja“ ir „Jūros šaulių vyrų...


Valstybės dieną palangiškiai raginami švęsti su šeimomis

"Palangos tilto" informacija, 2016 07 04 | Rubrika: Miestas

Valstybės dieną, Liepos 6-ąją, palangiškiai ir kurorto svečiai kviečiami švęsti su šeimomis. Šventinių renginių programoje – pirmą kartą Palangoje rengiamas atraktyvus Šeimų susibūrimas, šv. Mišios, iškilmingos salvės, tautinių kostiumų demonstravimas, Dainų vakaras ir Valstybės dienos kulminacija – 21 val. rengiamas...


Tradiciškai spalio 2-ąją minint Angelų sargų dieną, Palangos miesto policijos komisariate vyko minėjimas, skirtas policijos pareigūnams.


Šv. Mišios Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje, iškilminga eisena, šlamančios vėliavos, gėlės, į dangų kylantys balandžiai bei patriotinės dainos prie paminklų J. Basanavičiui ir generolui J. Žemaičiui ir šventiškas koncertas Kurhauzo salėje, kurio metu, galima sakyti, gimė jaunas Palangos kultūros centro kolektyvas –...


Šeštadienį Palangos Birutės parkas pakvies į šventę – kurorte bus minima tradicinė, jau aštuntoji Birutės parko diena, kurios metu gamtos apsuptyje visą dieną šurmuliuos renginiai.


Mintys paraštėse (2011-07-08)

Linas Jegelevičius, „Palangos tilto“ redaktorius, 2011 07 08 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Mindaugo karūnavimo dieną Palangoje vyko du vienas su kito nieko bendro neturintys renginiai – „Mis Lietuva“ rinkimai vasaros estradoje ir, minint valstybės dieną, Lietuvos himno giedojimas ant Birutės kalno.


Vakar turėjo būti išaiškinti Palangos kultūros centro surengto konkurso Palangos vasaros estradoje bei Muzikos ir meno festivalio parodų paviljone „Kupeta“ laimėtojai. Užkulisiuose buvo kalbama, kad tarp realiausių pretendentų tapti abiejų festivalių vykdytojais yra viešoji įstaiga „Combo muzikos agentūra“. 


Mintys paraštėse (2011-03-09)

Linas Jegelevičius, „Palangos tilto“ redaktorius, 2011 03 09 | Rubrika: Miestas

Nors per koalicinės sutarties pasirašymą praėjusį penktadienį dviejų pagrindinių koalicijos partnerių lyderiai Š. Vaitkus ir S. Simė nesėdėjo greta, abu vietinės politikos sunkiasvoriai jau turėjo susėsti arčiau vienas kito šią savaitę derinant konservatorių ir liberalcentristų rinkimines programas.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius