Nusipelnęs mokytojas – girtuoklis?...

Vitalius Bernardas LITVAITIS, 2013-07-18
Peržiūrėta
1687
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Vitalius Bernardas LITVAITIS
Vitalius Bernardas LITVAITIS

Šią žmogaus orumą žeminančią istoriją beveik prieš tris dešimtmečius pasipasakojo pagrindinis jos personažas – šviesaus atminimo buvęs Vaikų muzikos mokyklos direktorius, Lietuvos nusipelnęs mokytojas Vytautas Strikas (1937-1988).
Visai neseniai, derinant šio „neskanaus“ incidento detales, kai ką patikslino a.a. mokytojo žmona Kostancija Strikienė. Ji sutiko, kad atvejis gali būti paviešintas Palangos žiniasklaidoje.
Nei iš šio, nei iš to mokytojui įsiskaudėjo petys. Skausmas nebuvo nepakeliamas, tačiau trukdė profesiniam darbui, mat Vytautas buvo smuiko specialistas, vaikus mokė smuikavimo meno, be to dar ir griežė Palangos kapeloje.
Žmona patarė ieškotis medikų pagalbos. Mokytojas užsiregistravo tuometinėje poliklinikoje, pasiėmė savo medicininę kortelę, prisistatė atitinkamam specialistui – gydytojui, tačiau labai nustebo, kad buvo nukreiptas į profilaktikos kabinetą. Pamiršusiems buvusias sovietmečio tradicijas, priminsiu, kad profilaktikos kabinetai – tai gydymo įstaigų padaliniai, kurių paskirtis ir pareiga buvo kovoti su nepageidautinomis žmonių priklausomybėmis. Palangos profilaktikos kabinetui vadovavo didis girtuoklių priešas, rūstus gydytojas, kurio pavardę, dėl suprantamų priežasčių, nutylėsiu.
Daktaras be jokios įžangos užgriuvo pacientą priekaištais dėl nuolatinių girtavimų, keliamų skandalų namuose ir kaimynų rimtį trukdančio triukšmo. Priblokštas mokytojas bandė paaiškinti, kad jis tikrai nesąs alkoholikas, nors negalėtų tvirtinti, jog priklauso abstinentų „rūšiai“. Gydytojas griežtai pertraukė pasimetusio mokytojo bandymus reabilituotis: „Visi alkoholikai suokia, kad geria saikingai, tik su gera užkanda bei geroje kompanijoje“.
Po tokio „mediciniško“ pokalbio pacientas pajuto, kad prapuolė skausmas petyje ir panoro kuo greičiau iš to „profilaktoriumo“ dingti.
Tuo metu medicinos seselė, peržiūrėdama paciento medicininę kortelę, pastebėjo, kad daktaras kalba apie kitą asmenį, tiesa, labai panašia pavarde kaip ir mokytojo: „Daktare, čia ne tas žmogus ,kurį mes esame pakvietę, ano pavardė panaši, bet vardas ne Vytautas ir jokiu būdu ne mokyklos direktorius“. Gydytojas  sutriko, tačiau burbtelėjo: „Nepakenks“.
Mokytojui labai knietėjo pasiųsti daktarą link trijų rusiškų raidžių ir išeinant iš visų jėgų trenkti durimis, tačiau išsiauklėjimas bei ilgametis pedagogo darbas neleido elgtis chamiškai. Vytautas ramiai išėjo, tyliai užvėręs profilaktikos kabineto duris.
Kitą rytą per gydytojų trumpą rytinį aptarimą, vadinamąją „penkiaminutę“, gydytojas kolegoms pasigyrė, kad Muzikos mokyklos direktorių palaikė Palangai žinomu girtuokliu, tačiau mano, kad profilaktiškai ši nedidelė pamokėlė nepakenks. Šią žinią kolegos medikai netruko išplatinti miestelyje ir paskalų mėgėjai gavo peno apkalboms.
Mokytojas iki pat savo ankstyvos mirties liko giliai įžeistas. Man jis pasakė, kad žmonėms būdinga suklysti, tačiau, kai ta klaida neigiamai paliečia kitą žmogų, kultūringas asmuo turėtų atsiprašyti.
Mokytojas iš gydytojo jokio atsiprašymo nesulaukė.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangą pasiekė puiki žinia iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos –  Palangos senosios gimnazijos geografijos mokytojas ekspertas Nerijus Vaišvilas tapo Metų mokytojo premijos laureatu.


Nuo koronavirusio mirusio žinomo palangiškio gydytojo, mokslininko, politiko ir visuomenės veikėjo Albino Stankaus šeima išplatino prašymą žiniasklaidai, kuriuo reikalauja paneigti tikrovės neatitinkančius faktus, anot šeimos, žeidžiančius visos šeimos ir velionio garbę bei orumą.


Palangos senosios gimnazijos geografijos mokytojas metodininkas Nerijus Vaišvilas, pakalbintas apie gimnazistų pasiekimus geografijos olimpiadose ir konkursuose, teigia, kad labai džiaugiasi ir didžiuojasi savo mokiniais ir jų pasiekimais šiemet.


Jonas Brazdžionis – poetas, ilgametis Palangos Vlado Jurgučio pagrindinės mokyklos (anuomet – antroji vidurinė mokykla) direktorius, šešių poezijos knygų autorius, jau kurį laiką vaikšto vienas be žmonos Zitos. „Pasitvirtino blogiausios prognozės. Jai – Alzheimerio liga, jos atmintis sparčiai silpsta, bet aš kiekvieną savaitę lankau ją...


Palangos ir Šventosios miesto bendruomenes pasiekė skaudi žinia: mirė buvęs Šventosios pagrindinės mokyklos direktorius Kazys Litvinas. Jis mokyklai vadovavo 1992–2004 metais. K. Litvinui buvo 66.


Vakar, rugsėjo 10-ąją, mirė Rolandas Rumšas, žinomas pajūrio visuomenininkas, politikas, buvęs Palangos miesto savivaldybės administracijos direktorius, UAB „Solvitera“ direktorius. Jis buvo Lietuvos Socialdemokratinės Darbo partijos rinkimų į Seimą daugiamandatėje apygardoje sąraše.


Kai į pirmąjį posėdį susirinko 2016–2020 metų kadencijos Seimas, palangiškiams gerai pažįstami jau buvę jo nariai – konservatorius Pranas Žeimys ir liberalsąjūdiečiams mirksinti Jolita Vaickienė, kuriai rinkimai į Seimą pasibaigė nesėkmingai, patylomis jau dėlioja naują gyvenimą kaip privatūs asmenys – be valdžios ir dėmesio. JOKIO dėmesio. „Deja, tokia Prano...


Nusipelnęs mokytojas – girtuoklis?...

Vitalius Bernardas LITVAITIS, 2013 07 18 | Rubrika: Miestas

Šią žmogaus orumą žeminančią istoriją beveik prieš tris dešimtmečius pasipasakojo pagrindinis jos personažas – šviesaus atminimo buvęs Vaikų muzikos mokyklos direktorius, Lietuvos nusipelnęs mokytojas Vytautas Strikas (1937-1988).


Artėjančią savaitę sukaks lygiai 30 metų, kai skulptūrų parke surengta pirmoji paroda. Apie tai, kaip sekėsi atlikti šį žingsnį, nuo ko buvo pradėta ir kur slypi sėkmės paslaptis, jog iki šiol ši vieta yra itin mėgiama, kalbėjomės su vienu iš iniciatorių, kūrėjų architektu Leonu Mardosu.   – Tai nuo ko viskas prasidėjo, kaip kilo mintis...


Kitą savaitę, spalio 5-ąją bus minima Tarptautinė mokytojų diena. Tai – džiugi šventė ne tik mokytojams, kuriems tądien skirti šilčiausi žodžiai, bet ir mokiniams. „Tikrai pajustume šventę, jei tądien netektų eiti į darbą“, - šypsodamasi tarė Pradinės mokyklos direktorė Angelina Komarova, drauge su pavaduotoja Nijole Sabaliauskiene pasakodamos, jog Mokytojų dienos proga visgi šventiška...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius