Pagalbos izoliuotis ne namie paprašęs vyras netveria pykčiu: "Norėjau pasielgti atsakingai, o jie mane užrakino Palangoje"

Palangos tiltas, 2020-03-21
Peržiūrėta
1260
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Pagalbos izoliuotis ne namie, kad apsaugotų savo vyresnio amžiaus mamą, paprašęs vyras įpykęs iki širdies gelmių. Palangos socialinių paslaugų centre jį užrakino, žmogų saugojo policijos pareigūnai ir jam niekas nerodė jokių ženklų, kad jį norėtų tirti dėl viruso, rašo delfi.lt

Galiausiai vyras vis dėlto buvo pervežtas saviilzoliuotis namo.„Aš atplaukiau vakar (ketvirtadienį – Delfi) keltu iš Zasnico, Vokietijoje, su visais savo kompanijos darbuotojais. Plaukėme parą laiko į Rygą. Rygoje mus patikrino. Aš neturiu jokių simptomų, jaučiuosi puikiai, nesijaučiu užsikrėtęs koronavirusu. Bet, kai tik turėjau ryšį kelte, kontaktavau su savo mama, sakau: „kad nerizikuočiau Jūsų sveikata“, – žinojau, kad savivaldybė suteikia patalpas. – galiu įsikurti tose patalpose“. Ten pasiskambinau, atvažiavau, manęs laukė, viskas atrodė gražiai. Ateinu į tas patalpas. Sako: „tu ten nueik paskaityk dokumentus“. Aš ateinu, ir man užrakino duris“, – pasakojo Edvinas Jonas Kaminskas. Vyras sakė esąs pasirengęs apie savo situaciją pasakoti atvirai su vardu ir pavarde.)

„Aš nenoriu būti izoliuotas per prievartą. Ar čia taip visus grįžusius izoliuoja? 152 mašinos grįžo, 700 žmonių, iš jų labai daug lietuvių. Kiti turbūt grįžta pas šeimas, rizikuoja šeimos narių sveikata, jeigu serga“, – spėliojo E. J. Kaminskas. Jaučiasi kaip didelis nusikaltėlis Rūkantis vyras pyksta, kad net norint parūkyti jam reikia to specialiai prašyti. Jis jaučiasi nejaukiai, kad jį saugo policijos pareigūnai. Sako, kad jaučiasi „kaip didelis nusikaltėlis“. Vyras stebisi, kad tie pareigūnai net nedėvi kaukių.

„Aš esu užrakintas. Kokiu sprendimu esu įkalintas? Tai nusprendė centro vadovė, ar koks kitas žmogus? Su jų taisyklėmis aš nesutinku, ir jų nepasirašiau. Kadangi jų nepasirašiau, tai sakau, kad „dabar turiu sąlygas save izoliuoti namuose“, bet jie manęs nepaleidžia. Sako, kad „tau įtariam koronavirusą, tavo sveikatai ir aplinkiniams gresia pavojus. Tai šitoje situacijoje tave uždarysime, ir laikysime 14 dienų“, – emocingai pasakojo E. J. Kaminskas. Vyras pyko, kad tik norėjo elgtis atsakingai, o pakliuvo į tokią nepavydėtiną situaciją. „Maistas apgailėtinas. Aš tos košės nevalgau. Kažkokią mėsą atnešė, kur ligoninėje arba kalėjime turbūt geriau maitina“, – pyko vyras. Prašė, kad atliktų testą Vyras darbuotojų reikalavo, kad jį ištirtų, ar jis serga koronavirusu, tačiau susidarė įspūdį, kad niekas to daryti neketina.

„Pagalvokite, Palanga yra savivaldybė, turi gyventojus. Turi savo atskirą biudžetą, finansavimą, turi ligoninę, ir nesugeba suorganizuoti vieno tyrimo, turėdami vieną įtartiną atvejį, o jį įkalina“, – kalbėjo E. J. Kaminskas.

Tuo metu, kai penktadienį ryte vyras kalbėjosi su Delfi, jis dar buvo socialinių paslaugų centre. Vėliau vis dėlto jis pervežtas saviizoliuotis į namus. Darbuotojos susidarė įspūdį, kad vyras agresyvus Situacija pasidomėjusi vidaus reikalų ministrės atstovė spaudai Božena Zaborovska-Zdanovič Delfi sakė, kad darbuotojų vertinimu atvykęs žmogus elgėsi agresyviai. „Tada savivaldybės darbuotojos jį užrakino, ir nusprendė iškviesti policiją“, – sakė B. Zaborovska-Zdanovič. Pasak ministrės atstovės, bendra taisyklė yra tokia, kad patalpos nėra rakinamos, ir žmogus ten gali tiesiog būti, bet, jeigu jis elgiasi agresyviai, kelia konfliktus, tai savivaldybės darbuotojai, rūpindamiesi saugumu, turi teisę spręsti pagal situaciją.

„Jeigu mato poreikį, tai jie iškvies policiją ir užrakins. Bet, jeigu žmogus yra ramus, ir nekelia konfliktų, tai patalpų niekas nerakina. Su juo, kaip man aiškino, buvo tokia situacija, kad žmogus tiesiog parūkyt norėjo. Tai suveikė žmogiškasis faktorius, žmonės nesusikalbėjo tarpusavyje. (…) Gal ten moterys išsigando“, – sakė B. Zaborovska-Zdanovič. Į vyro pastabą, kad jį saugantys pareigūnai net nedėvi apsauginių kaukių, ministrės atstovė atsakė, kad jos žiniomis, policijos pareigūnai automobiliuose turėtų turėti dezinfekcinio skysčio, pirštines, kaukes.

„Mes prašėme, kad visiems būtų išdalintos priemonės. Mus patikino, kad tai buvo padaryta. Gal pareigūnai patys tiesiog nenori, negali už kiekvieną atsakyti“, – sakė B. Zaborovska-Zdanovič.

Sveikatos apsaugos ministro atstovė spaudai Lina Bušinskaitė paaiškino bendrą principą, kada galima prašyti savivaldybės pagalbos izoliuotis. Pasak atstovės, pirmiausia tenka apgailestauti, kad įvyko šis nesusipratimas. Ji pažymėjo, kad iš pateiktos informacijos sudėtinga tiksliai pasakyti, kaip konkrečiai turi būti elgiamasi, nes neaiškios iki galo visos aplinkybės. Tačiau labai panašu į tai, kad taip nutiko dėl nesusikalbėjimo - galbūt žmogui nebuvo tinkamai paaiškinta, teigė L. Bušinskaitė.

„Tvarka yra tokia: jei žmogus neturi vietos, kur izoliuotis, tai savivaldybė turi tuo pasirūpinti ir suteikti jam tokią vietą, t.y. padėti žmogui. Sakykime, yra penkių asmenų šeima, visi gyvena viename bute, o mama grįžo iš komandiruotės, kur kontaktavo su žmonėmis, galimai turinčiais požymių į naująjį virusą, ir ji norėdama apsaugoti savo šeimą neturėtų skubėti į

namus, kur yra vaikai ir kiti namiškiai, kurie neturėjo tokių kontaktų. Ji turėtų kreiptis į savivaldybę, o ši – jai padėti“, - konkrečiu pavyzdžiu situaciją iliustravo L. Bušinskaitė. Žinoma, pasak ministro atstovės, jeigu žmogus turi vietą kur izoliuotis, ir nori ten pervažiuoti, ir joje nėra kitų gyvenančių žmonių, pvz. šeimos, kurią galėtų užkrėsti, jis tai gali padaryti, tik turi būti daroma tai saugiai, laikantis visų reikalavimų, tariantis su atsakingais specialistais. Tačiau, jei žmogus iš savivaldybės izolicijos vietos nori grįžti izoliuotis namo, kur gyvena kiti žmonės – taip elgtis nedrėtų. Ypač, kai namuose mama, vyresnio amžiaus moteris, kuriai didelė grėsmė užsikrėsti ir sunkiai sirgti, teigė L. Bušinskaitė. „Jeigu tai yra neinfekuotas žmogus, o tik toks, kuriam reikalinga izoliacija, taip, tai nėra kalėjimas. Bet, jeigu tai yra infekuotas žmogus, pvz. dabar yra galimybė lengviems pacientams gydytis namuose, laikantis medikų nurodymų, tai jis turi būti namuose ir net kojos nekelti iš jų“, - sakė L. Bušinskaitė.

Taigi, pasak jos,kiekvienu atveju turi būti sprendžiama individualiai. Į vyro pastabas, kad jam neatliekamas testas, ministro atstovė atsakė, kad konkrečiu atveju kas kartą situaciją sprendžia visuomenės sveikatos specialistai, medikai.

„Jeigu žmogus, sakykime, šiandien grįžo, ir kontaktus turėjo prieš dvi arba tris dienas, tai jį reikia stebėti, nėra prasmės iškart daryti tyrimą, nes jis bus neigiamas. Prasmingiau jį atlikti vėliau“, - sakė L. Bušinskaitė.

Palangos miesto savivaldybės mero patarėja Jurgita Vanagė atsiųstame atsakyme atkreipė dėmesį, kad COVID-19 (koronaviruso infekcijos) inkubacinio periodo trukmė gali būti iki 14 dienų. „Todėl, siekiant taikyti tinkamas infekcijos kontrolės priemones, sąlytį su sergančiaisiais COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) turėjusiems asmenims ar grįžusiems iš užsienio valstybės yra taikomas izoliavimas ir sveikatos stebėjimas 14 dienų. Saviizoliacijos laikotarpiu draudžiama išeiti iš namų, ar kitaip palikti izoliavimo vietą (viešbutį, paskirtas patalpas ir pan.) 14 d. nuo buvusio kontakto su ligoniu ar rizikos užsikrėsti, pvz., grįžimo iš užsienio (www.1808.lt)“, - teigė J. Vanagė.

Pasak Palangos savivaldybės atstovės, minėtas asmuo į izoliavimosi patalpas atvyko kovo 20 dieną, 6 valandą, grįžęs keltu iš užsienio valstybės. Jis pareiškė norą izoliuotis ne namuose, nes, kaip nurodė, namuose gyvena dar du asmenys, vienas iš jų – sunkiai sergantis.

„Asmuo buvo apgyvendintas Savivaldybės numatytose izoliavimo patalpose, buvo paprašyta pasirašytinai susipažinti su izoliavimo taisyklėmis ir atsakomybe, tačiau jis to nepadarė, pradėjo reikšti pretenzijas personalui, kad nori išeiti į lauką parūkyti. Personalui nesutikus, kilo konfliktas, kurį spręsti teko pasitelkti net policiją. Pareigūnai bandė telefonu izoliuotam asmeniui išaiškinti tvarką, tačiau asmuo nesiklausė – išjungė telefoną“, - rašė J. Vanagė. Pasak savivaldybės atstovės, su minėtu asmenimi bendravo psichologas ir policijos atstovai, ieškota būdų, kaip išspręsti šią situaciją, o kartu užtikrinti ir aplinkinių asmenų saugumą. „Problema jau išspręsta – su izoliuoto asmens sutikimu jis yra pervežtas saviizoliuotis į namus. Prieš tai buvo patikrintos sąlygos namuose, paaiškėjo, kad jos atitinka saviizoliacijai keliamus reikalavimus – yra atskiros patalpos su atskiru įėjimu, sanitariniais mazgais“, - rašė J. Vanagė.

www.delfi.lt

 

Jūsų komentaras:

man r0pi 2020-03-22 05:44 (IP: 78.57.203.118)
o ka daryti jei esi vienišas ,senas ir nėra kam tavim pasirūpinti niekas apie mane nėra paklauses

Palangiškė 2020-03-21 19:38 (IP: 78.57.207.245)
Šiuo, sunkiu laikotarpiu, ar nevertėtų daugiau rašyti, ar viešinti info apie tai kaip apsisaugoti, raginti būti atsakingiems, o ne kelti "Defio" straipsnių...skaitant nėra jokios užuojautos šiam vyriškiui, per tokį nesąmoningumą, noro dėmesio, o ne problemos iškėlimą kenčia, žmonės dirbantį šį darbą, aplinkiniai...pagarba žmonėms kurie dirba šiuo laikotarpiu. Ir gėda už tautiečius...

Taip pat skaitykite

Padedant "Palangos tiltui", Paulius Rojus, Palangos uždaros akcinės bendrovės "Pajūrio šaltinis" direktorius, prieš Kalėdas būriui palangiškių, kurių kalėdinis stalas paprastai būna kuklesnis, padovanojo po 150 eurų. "Man viešumo, Linai, nereikia - būtų galbūt geriau, jeigu apie tai visai nerašytumėte. Aš tai padariau dėl...


Prasiplėtusiam „Gradiali“ pernai prireikė per 10 tūkst. kubų vandens daugiau ir per 2019 metus sunaudojęs apie 24,7 tūkst. kubų šis sveikatos centras tapo vandens pirkimo lyderis, kuris gerokai atitrūko 21 tūkst. kubų vandens ribos nepasiekusios "Palangos gintaro" sanatorijos bei "Palangos" viešbučių komplekso.


Jono Pirožniko, Palangos paplūdimio gelbėtojų vado, telefonas ir racija mūsų 15 minučių pokalbio metu vis pypsėdavo, skambėdavo. "Taip dirbu visą vasarą," - šyptelėjo J. Pirožnikas. "Jūs - Palangos, Lietuvos vasaros sostinės, premjeras," - jam atsakiau. Pagyręs visus savo gelbėtojus, Jonas "Palangos tiltui" prisipažino: "Vis tik labiausiai pasitikiu...


Palangos galerijoje "Ramybė" atidarytos dvi parodos: Šiuolaikinės autorinės juvelyrikos paroda "Simbiozė" ir tapybos paroda "Multivitaminai".


Pas Justiną Masalską, Palangos "tvarkiečių" pirmininką Petras Gražulis, Seimo narys, ilgametis partijos Tvarka ir Teisingumas narys (tiesa, jo narystė buvo suspenduota - L. J.), lankėsi ne kartą. "Pas mane jis yra ilsėjęsis, ir su Birute, su kuria abudu vaikelį pasidarė, yra pas mane lankęsis. Tačiau kaltinimais, kad dabar Petras (Gražulis - aut.) išžagino moterį...


Ketvirtadienį, balandžio 9 d., nuotoliniu būdu įvykusiame miesto savivaldybės Tarybos posėdyje Tarybos valdančiųjų konservatorių balsais Rima Narkienė, nebuvo patvirtinta Palangos lopšelio-darželio "Gintarėlis" direktore, nors anksčiau visi Tarybos komitetai balsavo už jos kandidatūrą. R. Narkienė "Palangos tiltui" sakė, kad toks Palangos Tarybos balsavimas dėl...


Laiškanešiai karantino metu turi labiau suktis: siuntų padaugėjo, be to, laiškanešiai į namus atneša ne tik mėgstamą leidinį, tačiau ir socialines išmokas, kai kam - ir pensijas. "Palangos tiltas" kalbėjosi su "Lietuvos pašto" Palangos skyriaus vadove Modesta Mėliūniene.


Pagalbos izoliuotis ne namie, kad apsaugotų savo vyresnio amžiaus mamą, paprašęs vyras įpykęs iki širdies gelmių. Palangos socialinių paslaugų centre jį užrakino, žmogų saugojo policijos pareigūnai ir jam niekas nerodė jokių ženklų, kad jį norėtų tirti dėl viruso, rašo delfi.lt "Pagalvokite, Palanga yra savivaldybė, turi gyventojus. Turi savo atskirą biudžetą...


Užsisakiusieji laikraštį "Vakarinė Palanga" jaučiasi apgauti: redakcija pinigus už prenumeratą surinko, tačiau laikraščio po Naujųjų metų neleidžia. Pasipiktinę palangiškiai varsto Savivaldybės, teismo duris, reikalauja Palangos pašto darbuotojų grąžinti pinigus.


Žygimantas Šeštokas, "Palangos kuršiai" direktorius: "Komanda pradeda NKL sezoną gerai nusiteikusi" (visą interviu skaitykite laikraštyje "Palangos tiltas" kitą penktadienį).


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius