Pagerbtas generolas J. Žemaitis-Vytautas

Palangos m. savivaldybės informacija, 2014-11-27
Peržiūrėta
500
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Pagerbtas generolas J. Žemaitis-Vytautas

Trečiadienį sukako 60 metų, kai sovietų okupantai pasmerkė Lietuvos Prezidentą generolą Joną Žemaitį–Vytautą sušaudymui. Pagerbdami J. Žemaičio, Palangos miesto garbės piliečio atminimą, kurorto vadovai prie generolui skirto paminklo padėjo gėlių.
Šios iškilios asmenybės kova devynerius metus šaltuose bunkeriuose nepritekliuje, pavojuose, kiekvieną dieną pasiruošus žūti už Tėvynę išpildė didžiausius tautos lūkesčius. Jie buvo įrašyti į Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos 1949 m. vasario 16 d. Deklaraciją, kad Lietuva „prisidėdama prie kitų tautų pastangų sukurti pasaulyje teisingumu ir laisve pagrįstą pastovią taiką, besiremiančią pilnutiniu įgyvendinimu tikrosios demokratijos principų, išplaukiančių iš krikščioniškosios moralės supratimo ir paskelbtų Atlanto Chartijoje, Keturiose Laisvėse, 12-je Prezidento Trumeno Punktų, Žmogaus teisių Deklaracijoje ir kitose teisingumo ir laisvės Deklaracijose, prašo visą demokratinį pasaulį pagalbos savo tikslams įgyvendinti“.
1953 m. Maskvos Butyrkų kalėjime teismo posėdžio metu Lietuvos Prezidentas, generolas Jonas Žemaitis–Vytautas sakė: „Istorija moko, kad kraujas niekada nebūna pralietas veltui. Jei ne dabar, tai už penkiasdešimties, už šimto metų Lietuva, iškovojusi laisvę, įvertins mūsų siekius ir mūsų darbus. (...) Aš, kaip ir kiti mano bendražygiai, laikau, kad sovietų sąjunga savo ginkluotomis pajėgomis įsiveržė į mūsų šalį...“. Tribunolo pirmininkas pasipiktinęs nutraukė teisiamąjį ir pareikalavo paskutinio žodžio nenaudoti antisovietinei agitacijai. Bet J. Žemaitis tęsė: „Šį sovietinės vyriausybės žingsnį laikau neteisėtu ir todėl laikau, kad neturiu tarnauti sovietinėje armijoje. (...) Visus pogrindžio veiksmus, kurio dalyviu buvau aš, nukreiptus prieš sovietinę valdžią, aš laikau teisingais ir nelaikau nusikalstamais. Tik noriu pabrėžti, kad kiek man teko vadovauti Lietuvos kovotojų už laisvę kovai, aš stengiausi, kad ši kova prisilaikytų humanizmo principų. Jokių žvėriškumų aš neleidau. Koks bus teismo sprendimas – man žinoma. Aš vis tiek laikau, kad kova, kurią aš vedžiau devynerius metus, turės savo rezultatus“.
Jonas Žemaitis-Vytautas po mirties apdovanotas Vyčio Kryžiaus pirmojo laipsnio ordinu. Jo vardu pavadinta Lietuvos karo akademija, keletas mokyklų.
 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos proga Kovo 11-ąją pagerbtas Kovo 11-osios Akto signataro, buvusio Palangos miesto mero Algimanto Vinco Ulbos atminimas. Visų palangiškių vardu Palangos meras Šarūnas Vaitkus padėjo ant signataro kapo gėlių.


Trečiadienio rytą, rugsėjo 23-ąją, minint Lietuvos žydų genocido dieną, Lietuvos Respublikos vėliava ties Palangos miesto savivaldybės pastatu buvo gedulingai nuleista. Taip atiduota pagarba genocido aukoms.


Pirmadienį, spalio 21-ąją, Savivaldybėje meras Šarūnas Vaitkus, vicemeras Rimantas Antanas Mikalkėnas, administracios direktorė Akvilė Kilijonienė priėmė ir su garbingu devyniasdešimtmečio jubiliejumi pasveikino garbų svečią - buvusį Palangos miesto vyriausiąjį architektą Leoną Mardosą.


Pagerbtas generolas J. Žemaitis-Vytautas

Palangos m. savivaldybės informacija, 2014 11 27 | Rubrika: Miestas

Trečiadienį sukako 60 metų, kai sovietų okupantai pasmerkė Lietuvos Prezidentą generolą Joną Žemaitį–Vytautą sušaudymui. Pagerbdami J. Žemaičio, Palangos miesto garbės piliečio atminimą, kurorto vadovai prie generolui skirto paminklo padėjo gėlių.


Žemaitis iš Kiauleikių kaimo vieną dieną man visiškai galvą susuko. Kad suvokčiau, kur buvau buvus, teko nusipirkti butelį gero gruziniško vyno ir mintimis sugrįžti pas vieną keistuolį, kuris daro muziejinius daiktus ir kalbasi su ąžuolu.


NAUJIENŲ PABIROS

2014 01 13 | Rubrika: Miestas

Sausio 13-oji: vakar Palangoje, minint Laisvės gynėjų dieną, prisiminti 1991-ųjų sausio tryliktosios įvykiai ir pagerbtas žuvusiųjų atminimas.


Palangoje lankėsi Šiaurės ir Baltijos šalių kariuomenių vadai

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2013 02 04 | Rubrika: Miestas

Ketvirtadienį, sausio 31 d., Palangoje lankėsi bei su miesto meru Šarūnu Vaitkumi susitiko Šiaurės ir Baltijos šalių kariuomenių vadai. Susitikime dalyvavo Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Arvydas Pocius, Danijos kariuomenės vadas generolas Peteris Bartramas (Peter Bartram), Estijos kariuomenės vadas brigados generolas Riho Terrasas (Riho Terras), Latvijos...


Jubiliejaus proga – dėkingumo jūra

„Palangos tilto“ informacija, 2009 05 27 | Rubrika: Miestas

Praėjusį sekmadienį Palangos bažnyčioje pagerbtas klebonas dekanas, bažnytinės teisės mokslų daktaras Algis Genutis, švenčiantis savo penkiasdešimtmetį.


Praėjusį sekmadienį Palangos gintaro muziejaus Židinio menėje įvyko iškilmingas miesto Tarybos 30-asis posėdis. Jo metu Palangos miesto Garbės piliečio vardas, architekto Edmundo Benečio bei Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Palangos skyriaus iniciatyva, po mirties suteiktas partizanų generolui, okupuotos Lietuvos laisvės kovų sąjūdžio Tarybos prezidiumo pirmininkui Jonui...


Minint iškilaus palangiškio, kovų už Lietuvos laisvę šauklio J.Žemaičio gimimo šimtąsias metines, miestelėnų, atstovaujančių įvairioms organizacijoms, iniciatyva ir pritarus valdžiai, kovo 15 dieną Gintaro muziejaus menėje vyksiančiame iškilmingame kurorto Tarybos posėdyje partizanų generolui bus suteiktas Palangos miesto Garbės piliečio vardas (po mirties). Miesto Garbės piliečio regalijas...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius