Palangoje – dvi fotografijos parodos pasakos apie dvi iškilias asmenybes

Palangos tiltas, 2021-05-16
Peržiūrėta
1567
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangoje –  dvi fotografijos parodos pasakos apie dvi iškilias asmenybes

Gegužės 15 d. Antano Mončio namuose-muziejuje ir jo prieigose atidarytos dvi fotografijų parodos: „Antanas Liutkus (1906-1970). Antanas Mončys Prancūzijoje“ ir „Antanas Liutkus (1906–1970). Palanga (1937–1938)“ , susietos dviejų žinomų asmenybių vardais bei draugyste, užsimezgusia ir puoselėta Antano Liutkaus šeimos namuose Pietų Prancūzijoje, į kuriuos pasisvečiuoti būdavo kviečiamas skulptorius Antanas Mončys. Šiais, jubiliejiniais, metais tai – tarsi abiejų bičiulių pasisveikinimas, bet jau Antano Mončio namuose-muziejuje Palangoje, kurią dar 1937–1938 m. Antanas Liutkus fotografuodavo, kai čia atvažiuodavo su savo būsimąja žmona Janina Mikulskyte.

Šios parodos yra Palangos miesto meto Šarūno Vaitkaus globojamos Antano Mončio gimimo šimtmečio akcentų programos „Sveikinimai ir pasisveikinimai Antano Mončio gimimo 100-čiui“ dalis, kuri džiugins kurorto gyventojus ir miesto svečius iki pat vėlyvo rudens.

„Dvi fotografijų parodos, per kurias atsiskleidžia dviejų Antanų bičiulystė, tarsi nutiesia tiltą tarp Palangos ir Prancūzijos, tarp ano laikmečio ir dabarties. Čia nėra taiklesnių žodžių už tuos, kuriuos prieš beveik ketvirtį amžiaus rašė Antano Liutkaus žmona Janina savo laiškuose Antano Mončio seseriai Birutei: „Jūsų Antanas buvo savas žmogus, jį su mano Antanu jungė menas, na, ir žemaitiškumas“. Šią jungtį ir siekiame atskleisti abejose parodose“, – sako Antano Mončio namų-muziejaus direktorė, menininko dukterėčia Loreta Birutė Turauskaitė.

Parodose eksponuojamų fotografijų autorius, teisininkas, dailininkas Antanas Liutkus Lietuvos istorijos puslapiuose yra geriau žinomas kaip tarpukario diplomatas, 1933 m. dirbęs Užsienio reikalų ministerijoje, 1936 m. paskirtas Lietuvos pasiuntinybės Prancūzijoje atašė, o 1938 m. – tapęs antruoju sekretoriumi. Kaip ir daugelis to meto šviesuolių, priverstas gyventi emigracijoje, jis čia pasinėrė į meną – dalyvavo parodose, bendravo sau daugeliu menininkų ir rašė apie juos to meto lietuviškos spaudos puslapiams.

„Antanas Mončys jau daugelį metų savo kūryboje ieško pusiausvyros tarp tyros plastikos ir emocijų. [...] Jaunų skulptorių iš lʼÉcole de Paris tarpe Mončys, be jokios abejonės, yra tas, prieš kurį atsiveria triumfuojantis kelias“, – taip bičiulio kūrybą įvertino Antanas Liutkus viename garsiausių savo straipsnių „Kaip gyvena ir dirba mūsų dailininkai? Skulptorius Antanas Mončys“, išspausdintame 1962 m. kovo 7 d. žurnale „Dirva“, kuris leistas Klivlende, Ohajo valstijoje (JAV).

Tokių publikacijų apie lietuvių šviesuomenę Antanas Liutkus paskelbė ir daugiau, mat pokario metais gyvendamas Prancūzijoje jis neapleido savo diplomatinio kelio ir toliau rūpinosi Prancūzijoje gyvenančiais lietuviais, padėjo pabėgėliams, atstovavo Lietuvą įvairiose prancūzų valdžios institucijoje ir išeivių organizacijose.

Kaip mena jo sūnus, taip pat diplomatas Perkūnas Liutkus, tėvas visą laiką bendravo su keliomis dešimtimis to meto lietuvių: svečiuose nuolat lankydavosi diplomatas Petras Klimas (1891–1969), rašytojas Jurgis Savickis (1890–1952), poetas Jonas Aistis (1904–1973), dailininkas Adomas Galdikas (1893–1969), grafikas, skulptorius, vitražistas Vytautas Kazimieras Jonynas (1907–1997), dailininkas Albertas Veščiūnas (1921–1976), semiotikas Algirdas Julius Greimas (1917–1992) su žmona Onute ir įdukra Ada Martinkus ir kt. „Bet maloniausia jam būdavo vakarieniaujant valgyti silkes su bulvėmis kartu su savo senais draugais dailininkais iš Lietuvos: tapytoju Pranu Gailiumi (1928–2015), grafiku Žibuntu Mikšiu (1923–2013) ir ypač su bičiuliu skulptoriumi Antanu Mončiu“, – atsimena Perkūnas Liutkus.

Antano Mončio namų-muziejaus galerijoje ir muziejaus prieigose atidaromos dvi Antano Liutkaus fotografijų parodos – tai istorinės akimirkos. Galerijoje eksponuojama paroda „Palanga (1937–1938)“ vaizduoja smagias ir romantiškas Antano Liutkaus užfiksuotas tarpukario kurorto akimirkas. Ši paroda bus eksponuojama iki birželio 6 dienos.

A. Mončiaus namų-muziejaus info

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Naujojo, 36-ojo Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro (KVMT) sezono pradžioje spalio mėnesį žiūrovai išvys sceniniam gyvenimui atgimstančią Broniaus Kutavičiaus (1932–2021) operą „Lokys“, skirtą 90-osioms kompozitoriaus gimimo metinėms.


Gegužės 31 d., 18 val. Trakuose vyks interaktyvaus ir spalvingo Klimato muziejus atidarymo šventė.


Netrukus Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejuje karaliaus jaunieji palangiškiai ir jų šeimos nariai – gegužės 29 d. 12 val. į nuotaikingą popietę kviečia knygų vaikams autorė Daiva Molytė-Lukauskienė.


Gegužės 15 d. Antano Mončio namuose-muziejuje ir jo prieigose atidarytos dvi fotografijų parodos: „Antanas Liutkus (1906-1970). Antanas Mončys Prancūzijoje“ ir „Antanas Liutkus (1906–1970). Palanga (1937–1938)“ , susietos dviejų žinomų asmenybių vardais bei draugyste, užsimezgusia ir puoselėta Antano Liutkaus šeimos namuose Pietų Prancūzijoje, į...


Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.


Kaip atrodė vikingų laikų Palanga? Ar galima šį kurortą vadinti kuršių miestu? Kuo domėjosi, kuo vertėsi ir kokią kultūrą propagavo žmonės, gyvenę Palangoje XII amžiuje, – apie tai bus pasakojama jau šio šeštadienio istorinėje dokumentikos laidoje „Brydės“ per BTV televiziją.


Palangiškiams pasakos apie onkologines ligas

"Palangos tilto" informacija, 2019 02 03 | Rubrika: Sveikata

Pagalbos onkologiniams ligoniams Asociacijos (POLA) direktorius Virginijus Šaulys vasario 9 d. lankysis Palangoje ir pasakos apie vėžinius susirgimus. Jis keliauja per Lietuvą, skaitydamas paskaitų ciklą „Ir sveikam, ir kovojančiam su liga“.


„Stulbino ir stebino viskas: nuo smogo virš Pekino iki fantastinių filmo „Avataras“ scenovaizdžių  aplink Lišui – Kinijos fotografijos sostinę, nuo bendravimo su atvirais ir nuoširdžiais šios šalies gyventojais iki netikėtų Lietuvos fotografijos apraiškų tolimoje šalyje, nuo įspūdingojo imperatorių...


„Stulbino ir stebino viskas: nuo smogo virš Pekino iki fantastinių filmo „Avataras“ scenovaizdžių aplink Lišui – Kinijos fotografijos sostinę, nuo bendravimo su atvirais ir nuoširdžiais šios šalies gyventojais iki netikėtų Lietuvos fotografijos apraiškų tolimoje šalyje, nuo įspūdingo imperatorių „Uždraustojo...


VšĮ „Leidybos idėjų centras“ iniciatyva pradėtas rengti biografinis žinynas „Palanga. Kraštiečiai“, skirtas įamžinti iškiliausias, įdomiausias, darbščiausias Palangos krašto asmenybes. 2013-ieji metai Palangos miestui svarbūs daugeliu atžvilgių: šiais metais Palanga švenčia 760 metų įkūrimo sukaktį, Palangai...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius