Palangos gintaro muziejuje – Lesausko paroda: lankytojas pats atsidurs tarsi gintare

Palangos tiltas, 2024-06-04
Peržiūrėta
948
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Manto Lesausko paroda „Peripheria x Cor“ / LRT stop kadras
Manto Lesausko paroda „Peripheria x Cor“ / LRT stop kadras

Palangos gintaro muziejuje – dizainerio ir tyrėjo Manto Lesausko paroda. Autorius pristato dizaino objektus, atsiradusius jo atlikto gintaro meninio tyrimo pagrindu.

Tiškevičių rūmų koplyčioje personalinę parodą pristatantis Mantas Lesauskas sako gintarą tardantis.

„Paroda „Peripheria x Cor“ tai yra tokia, sakytumei... gintaras analizuojamas arba tardomas kaip geografinės mūsų platumos ir identiteto erdvės elementas“, – sako parodos kuratorius M. Lesauskas.

Visi parodos objektai – vienetiniai, sukurti paties autoriaus, turi aiškią funkciją, vienaip ar kitaip susiję su ugnimi, komponuoti su gintaru ar jį primenančiomis medžiagomis: tarsi siekiant suklaidinti, tarsi parodant giminystę.

„Tai yra tiesiog žvakidė, duonos indas, duonos stovas, knygos stovas, nėra bandoma kažkokiom metaforom pateikt, tai yra tai, ką mes matome. Bet juose visuose yra ritualiniai aspektai“, – pasakoja M. Lesauskas.

Senuoju pynimu pinti krepšeliai, gintarai iš tolimiausių pasaulio kampelių, religinės žvakės iš Meksikos, natūralaus raugo šviesi duona – autorius sako vengiantis tradicinių tapatybės paieškų. Gintaras paliktas nešlifuotas.

Menininkas parodai išnaudojo ir koplyčios erdvę: ekspozicija primena altorių, jai panaudotos natūralios medžiagos: gludinta pušis, drobė.

„Intencija, kurią aš turėjau, – kad lankytojas, atėjęs į erdvę, tarsi pats atsidurtų tame gintare, nes čia saulė pašvies per šiuo natūralios gumos lakštus ir tai irgi yra taip pat kaip gintaras, medžio produktas“, – pasakoja M. Lesauskas.

Gintaras kaip medžiaga labai paveikus, sako menininkas.

„Ne mes nusprendžiame, kad reikia šitą gabalėlį paimti ant kranto arba giliai žemėje, bet tas gabalėlis nusprendžia už mus: jisai yra išskirtinių spalvinių savybių, jisai dega, jisai smilksta, jis turi kvapą ir jisai mus veikia“, – vardija dizaineris.

Palangos Gintaro muziejaus direktorė dr. Sigita Bagužaitė-Talačkienė pažymi – pagaliau susijungė mokslas ir menas.

„Visada turėdavom labiau gal tradicines, įprastas parodas, kur būdavo arba mokslinė istorinė, kažkoks pasakojimas, susijęs su gintaro istorija, su jo gavyba, arba būdavo juvelyrika“, – sako Palangos gintaro muziejaus direktorė.

Parodą Palangos gintaro muziejuje aplankyti galima iki rugpjūčio pabaigos.

Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos gintaro muziejuje atidaryta paroda „Paskutinis paplūdimys“, skatinanti pamąstyti apie ekologiją, amžių, išėjimą. 


Rugpjūčio 30 d., penktadienį, 17 val. LNDM Palangos gintaro muziejus kviečia išlydėti vasarą parodoje „Paskutinis paplūdimys“. Joje eksponuojamos fotografijos ir tapybos darbai siūlys lankytojams pažvelgti į savo santykį su Baltijos jūra ir atsipalaiduoti kviečiančiu  kurortu, atkreipti dėmesį į vis labiau aktualizuojamas ekologines problemas ir jų keliamą nerimą. Paroda veiks iki 2025 m....


Palangos gintaro muziejuje – dizainerio ir tyrėjo Manto Lesausko paroda. Autorius pristato dizaino objektus, atsiradusius jo atlikto gintaro meninio tyrimo pagrindu.


Rugpjūčio 11-ąją, Kretingos muziejuje visuomenei pristatytas Palangos senovės gintaro rinkinys.


LNDM Palangos gintaro muziejuje gegužės 19 dieną, penktadienį, 18 val. atidaroma kartu su Vokietijos gintaro muziejumi parengta paroda „Gintaras iš gelmių“.


Birželio 10 d., penktadienį, 16 val. Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus (LNDM) Palangos gintaro muziejuje atidaroma garsaus prancūzų menininko Pierreʼo Huygheʼo vieno kūrinio paroda „Atkūrimas“.


Sausio 28 d., penktadienį, 16 val. Palangos gintaro muziejuje (Vytauto g. 17) atidaroma juvelyrės Karinos Kazlauskaitės paroda „Organiniai žaidimai. Juvelyrika ir objektai“. Tai devintoji autorės solo paroda, kurioje stebinantys juvelyriniai kūriniai iš neįprastų organinių medžiagų prabils apie žmogaus ir gamtos, gyvūnijos pasaulio ryšius ir bendrabūvį.


Gegužės 18 d., Tarptautinę muziejų dieną, Palangos gintaro muziejuje atidaroma metalo menininkės Vitos Pukštaitės-Bružės personalinė paroda – juvelyrinė instaliacija „Po saule“, kurioje eksponuojami specialiai šiai parodai sukurti naujausi autorės darbai – metalo meno bei autorinės juvelyrikos objektai iš gintaro, emalio, vario, sidabro, geležies...


Lietuvos dailės muziejaus padalinio Palangos gintaro muziejaus viena iš strateginių programų – "Gintaro dizaino tradicijų aktualizavimas". Tęstinis projektas, pradėtas Felikso Daukanto retrospektyvos paroda, pristatė Kazimiero Simanonio ir Petro Balčiaus juvelyriką bei metalo plastiką.


Lietuvos dailės muziejus gegužės 4-5 d. kviečiaį Klasikos sezono pradžios renginius Palangos gintaro muziejuje (Vytauto g. 17, Palanga).


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius