Palangos Kurhauzas prikeltas naujam gyvenimui

"Palangos tilto" informacija, 2013-12-15
Peržiūrėta
2133
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangos Kurhauzas atgimė naujam gyvenimui
Palangos Kurhauzas atgimė naujam gyvenimui

 

Palangos Kurhauzas prikeltas naujam gyvenimui

 

 

 

Šeštadienį įvykusį Palangos Kurhauzo atidarymą galima laikyti reikšmingiausiu šio šimtmečio Palangos įvykiu- po pusantrų metų trukusios restauracijos Palangos savivaldybei priklausanti mūrinė istorinio pastato dalis atvėrė duris visuomenei, o į pastatą sugužėjo apie 200 garbingų svečių.

Pirmasis restauruotame kurhauze muzikavo profesorius Vytautas Landsbergis, kuris fortepijonu skambino Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūrinius.

Iškilmingame vakare dalyvavo buvusios ir dabartinės vyriausybės atstovai, Seimo, Europarlamento nariai, kultūros veikėjai, žiniasklaida.

Kurhauzo – kurorto simbolio – istorijos pradžia siejama su grafų Tiškevičių gimine. Grafas J. Tiškevičius maždaug 1877 m. šioje vietoje pastatė erdvų restoraną, kuris netrukus buvo išplėstas bei čia įkurtas pirmasis kurorto viešbutis. Kurhauzą netruko pamėgti poilsiautojai, nes čia veikė ne tik restoranas, bet ir skaitykla, buvo įrengta biliardo, kitų žaidimų salė. Šiame pastate taip pat vykdavo šokiai, buvo rengiami spektakliai, koncertai. Taip Kurhauzas tapo besikuriančio kurorto širdimi.

Palangos simbolis sudegė 2002 m. rugpjūčio 25 d. 

 Dešimt metų stūksoję griuvėsiai tvarkyti pradėti 2012m. gegužės 30 d. Lėšų kurorto simboliui prikelti skyrė Palangos miesto savivaldybė, Kultūros paveldo departamentas bei Kultūros ministerija. Bendra suma - per 3,7 mln. litų.

Puošnioje Kurhauzo salėje, kuri buvo atkurta tokia, kokia buvo XX amžiaus pradžioje, daug komplimentų susilaukė istorinį pastatą atstatyti pasiryžusi Palangos miesto valdžia, ypač meras Šarūnas Vaitkus.

Jis dėkojo buvusiam ir dabartiniam Vyriausybės vadovams- Andriui Kubiliui ir Algirdui Butkevičiui, Kultūros paveldo departamento direktorei Dianai Varnaitei, projekto autorei uostamiesčio bendrovės „Klaipėdos projektai“ architektei Laimai Šliogerienei ir statybos bei apdailos darbus atlikusiam „Pamario restauratoriui“ (direktorius Aldas Kliukas).

Šiuo pirmuoju restauruotame kurhauze įvykusiu renginiu Palanga atsisveikino su šių metų kultūros sostinės renginiais ir šias pareigas perdavė Panevėžio miestui - 2014 metų Lietuvos kultūros sostinei.

Meras Š.Vaitkus „Palangos kultūros sostinės 2013“ atminimo medaliais apdovanojo apie 70 valstybės ir kultūros veikėjų, prisidėjusių prie kultūros sostinės renginių organizavimo, naujų objektų atsiradimo ir Palangos kurorto garsinimo, buvo pagerbti ir du naujieji Palangos garbės piliečiai.

Kurhauzo atidarymo renginio išvakarėse, penktadienį, Palangos meras Šarūnas Vaitkus padėkojo šio kurorto simbolio restauracijos darbus atlikusios UAB „Pamario restauratorius“ darbininkams.

„Per labai trumpą laiką – nepilnus pusantrų metų – šis istorinis pastatas atgimė iš naujo. Ir nors Kurhauzo restauracijos bei pritaikymo visuomenės poreikiams darbai visiškai bus baigti kovą, didžioji dalis jų jau atlikta, ir šeštadienį Kurhauzas bus perduotas visuomenei“, – sakė Š. Vaitkus.

Kurorto meras pabrėžė, jog šio istorinio pastato restauracija – labai sudėtinga užduotis, pareikalavusi ne tik specialių žinių, bet ir itin kruopštaus rankų darbo. „Esu labai dėkingas ir visų palangiškių vardu dėkoju auksarankiams meistrams, kurie pusantrų metų nuoširdžiai dirbo nuo ankstyvo ryto iki išnaktų, kad jau šį šeštadienį, gruodžio 14 d., Kurhauzo raktus galėtume perduoti visuomenei“, – kalbėjo Š. Vaitkus.

Penktadienį pakvietęs šį kurorto simbolį atkūrusius UAB „Pamario restauratorius“ darbininkus puodelio kavos, meras už svarų indėlį restauruojant Palangos Kurhauzą padėkas įteikė vyriausiajam statybos darbų vadovui Mindaugui Pociui, statybos darbų meistrui Valdemarui Montvydui, dailidei Albinui Stoniui, apdailininkui Artūrui Martinkui, dažytojai Gintarei Andrijauskienei, apdailininkui Vaidui Andrijauskui, apdailininkui Laurynui Merliūnui, dažytojai Danutei Urbutienei, dažytojai Aldonai Urbunienei, dažytojai Rimai Povilavičienei, apdailininkui Raimundui Rudžianskui, apdailininkui Andriui Rudžianskui, tinkuotojui Mindaugui Meišteniui, pagalbinei darbininkei Vandai Skuodienei, dažytojai Daliai Mažeikienei, dažytojai-tinkuotojai Anelei Retkienei, betonuotojui Giedriui Šertvyčiui ir dailidei Alfonsui Skuodui.

 

A.    Kulbaičio nuotr.

 

 

 

 

 

Jūsų komentaras:

cha cha 2013-12-16 17:12 (IP: 78.61.104.50)
jei valdzia ( ir ne tik Palangos )apsivalytu nuo viso to, tai kas bedirbtu tusciuose kabinetuose

kur valdzia, ten iliuzija 2013-12-16 15:05 ([email protected] / IP: 84.28.44.62)
jau geriau modernus zaidimu automatai, idomus atrakcionai, spa gydyklos, sporto aiksteles, jojimo atrakcijos, greitas ir patogus susisiekimas su kitais miestais ir salimis... dabar atrodo taip, kad tipo kurhauzas (ar keletas kitu objektu) atstatytas, tai jau palangos klestejimo pradzia... nei velnio...!!!!!!! palangos valdzia pirmiausia turi apsivalyti nuo kysininku, bukagalviu biurokratu, siauru interesu ir provincialaus akiracio ir t.t. Ir tik tuomet palangoje reikalai pajudetu is esmes... !!!!!!! o dabar tai tik zalios rutos ant palangos mer kepures..

n 2013-12-15 20:16 (m / IP: 81.245.212.198)
a ko Jackos nepakviete? bijo....

Taip pat skaitykite

Gruodis Šventojoje prasidėjo ypatingu įvykiu – sekmadienį duris visuomenei atvėrė Švč. Mergelės Marijos Jūrų Žvaigždės bažnyčios bokšte esanti apžvalgos aikštelė.


Buvusios „Smilčių“ mokyklos pastatas netrukus pradės kilti naujam gyvenimui – trečiadienį pasirašyta šio pastato rekonstrukcija rangos darbų sutartis.


Šeštadienį, spalio 17-ąją, 13 val. prie Kurhauzo, Palangos miesto simbolio, rinkosi miestelėnai, kurorto svečiai, iškilūs visuomenės ir politikos lyderiai – čia vyko medinės Kurhauzo dalies atidarymo iškilminga ceremonija.


Palangos Kurhauzo medinė dalis netrukus įgaus senąjį, daugelio kiek primirštą savo veidą – pagal parengtą restauracijos projektą jau gautas leidimas atlikti kultūros paveldo statinio tvarkybos darbus. Šiuo etapu atgims Kurhauzo medinės dalies fasadas.


Vieną iš gražiausių Palangos medinių vilų – grafų Tiškevičių laikus menantį „Anapilį“ – netrukus planuojama pradėti kelti naujam gyvenimui. Pernai parengtas šio pastato restauravimo ir pritaikymo kultūros poreikiams projektas, metų pabaigoje gautas statybos leidimas. O praėjusią savaitę paaiškėjo, jog restauravimo darbams bus skirta beveik...


Palangos Kurhauzas prikeltas naujam gyvenimui  3

"Palangos tilto" informacija, 2013 12 15 | Rubrika: Miestas

Šeštadienį įvykusį Palangos Kurhauzo atidarymą galima laikyti reikšmingiausiu šio šimtmečio Palangos įvykiu- po pusantrų metų trukusios restauracijos Palangos savivaldybei priklausanti mūrinė istorinio pastato dalis atvėrė duris visuomenei, o į pastatą sugužėjo apie 200 garbingų svečių.  Iškilmingame vakare dalyvavo buvusios ir dabartinės...


Rytoj Palangoje – šio tūkstantmečio didžiausias miesto įvykis: po renovacijos bus iškilmingai atidarytas Kurhauzas. Bylojąs Palangos miesto istoriją, menąs Lietuvos didžiavyrių ir aukštuomenės žingsnius, piktavalių užsakymu padegtas,  beveik 10 metų stūksojęs ir vadintas gėdingu „vaiduoklio“ vardu, šios Palangos miesto savivaldybės...


Palangos savivaldybei pradė jus restauruoti kurhauzo savodalį, paveldosaugininkai sulaukė ir Gedimino Jackos prašymo leisti tvarkyti jam priklausančią dalį. Tačiau jo pageidavimą specialistai įvardina gana keistu ir vadina restauracijos imitavimu. Prašo projektavimo sąlygų Medinę kurhauzo dalį valdantis palangiškis kreipėsi į Kultūros paveldo departamento...


Kurhauzo restauracijos pradžia tapo dar artimesnė: trečiadienį Vyriausybė patvirtino  kurhauzo mūrinės dalies restauracijos ir pritaikymo viešajai kultūrinei paskirčiai programą. Jai įgyvendinti Vyriausybė anksčiau skyrė 700 tūkst. litų. VĮ „Lietuvos paminklai“ jau gegužės 9-ąją paskelbs, kuri įmonė laimėjo viešųjų pirkimų konkursą atlikti restauraciją. Bet...


Palangoje J.Basanavičiaus gatvės ir Birutės alėjos sankirtoje įsikūrė naujas restoranas „Jūros akis“. „Jis ypatingas tuo, jog yra  išsaugotas viso pastato autentiškumas. Jis atrodo lygiai taip pat kaip ir senovėje, kuomet priklausė grafui Tiškevičiui - pastatas tik atgaivintas naujam gyvenimui“,- pasakojo restorano savininkė Lilija Serapinienė.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius