„Palangos orkestro“ populiarumo paslaptis – laike neužstrigęs repertuaras

Palangos tiltas, 2020-10-26
Peržiūrėta
1981
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

„Palangos orkestro“ populiarumo paslaptis – laike neužstrigęs repertuaras

Jau daug metų Palangos kultūrinis gyvenimas neįsivaizduojamas be „Palangos orkestro“. Kokia šio pučiamųjų orkestro populiarumo paslaptis, kalbamės su jo vadovu Vygantu Rekašiumi.

Kaip manote, kodėl „Palangos orkestras“ toks populiarus ir mėgstamas?
–Man atrodo, kad tai lėmė kelios priežastys. Pirmiausia – gilios tradicijos.. Pirmieji pučiamųjų orkestro koncertai Palangoje galėjo vykti jau po 1824 m., taigi, prieš beveik du šimtus metų, kai šioje vietovėje įsikūrė grafai Tiškevičiai ir jų dėka Palanga buvo kuriama kaip kurortas su tokiam statusui būdingais atributais. Ne per seniausiai atradau faktą, kad Palanga ir joje vasaromis vykę koncertai viename lenkiškame žurnale buvo aprašyti 1901 metais. Neabejoju, kad orkestrų vasaros koncertai vyko ir anksčiau. Tiesa, anuomet Palangoje koncertuodavo kviestiniai orkestrai, o dabartinis „Palangos orkestras“ susikūrė 1953 metais.

Kitos populiarumo priežastys, manau, yra nuostabi auditorija, parkas ir savo darbą mylintys „Palangos orkestro“ atlikėjai. Žmonėms patinka mūsų muzika, nes ją grojame nuoširdžiai.

–Kokią muziką labiausiai mėgsta palangiškiai ir miesto svečiai?
–Tai labai platus klausimas, į kurį neturiu konkretaus atsakymo. Neseniai mes patys, visas kolektyvas, svarstėme, o kokia gi muzika „Orkestro vasaros“ klausytojui labiausiai patinka? Nors turime ilgaamžes muzikavimo tradicijas, tikrai nesame „istorinis vaizdelis“, o grojame viską, ką tik tinkamo sugalvojame. Stengiamės neužstrigti laike, su gyvenimu žingsniuoti koja kojon. Mūsų repertuaras – labai platus, nuolat kintantis, atnaujinamas. Stebime, ką žmonės mėgsta, o kas jiems mažiau patinka. Nors ilgametis mūsų renginys „Orkestro vasara“ tęsiasi visus tris vasaros mėnesius, žmonės, kurie mūsų klausosi, pavyzdžiui, birželio ir rugpjūčio mėnesiais, labai skiriasi ir skirtingai reaguoja į tą pačią koncertinę programą. Turime įvairių programų, tačiau negalėčiau išskirti, kad kuri nors programa yra labiau ar mažiau mėgstama nei kitos.

–Kiek muzikantų sudaro orkestrą? Kaip dažnai ir ar labai kinta jo sudėtis?
–Mūsų gretos – maždaug 35 muzikantai. Orkestras atsinaujina kasmet, mat turėti tokį didelį kiekį profesionaliai grojančių žmonių Palangoje, vargu, ar būtų įmanoma. Tad džiaugiamės, kad šalia yra Klaipėda su nepaprastai puikiomis mokymo institucijomis, kurios paruošia puikių specialistų. Kiek save atsimenu, visada Palangos pučiamųjų orkestre grodavo kas nors iš Klaipėdos: puikūs, talentingi, profesionalūs, profesinio kelio pradžioje dar tebestovintys, besimokantys, tikslo atkakliai siekiantys žmonės. Orkestro branduolys, savaime suprantama, yra dalis vietos muzikantų, kurie kartu groja jau ne vieną dešimtį metų. Jiems orkestras – ne tiek darbas, tai ir antra šeima, ir didžioji gyvenimo dalis. Aš ir pats kadaise į orkestrą atėjau kaip muzikantas atvykęs iš Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijos.

–Kokie jūsų artimiausių mėnesių planai?
–Intensyviausias mūsų periodas, didysis darbymetis – vasara. Sezonui pasibaigus, orkestras išeina atostogų. Vėl darbus atnaujiname jau lapkritį.
Rugpjūtį paskelbėme naujų lietuviškų kūrinių pučiamųjų orkestrams kūrybinį konkursą „MCC Palanga“, kuriame pakviesti dalyvauti Lietuvos kompozitoriai. Po kelių dienų tarptautinė komisija išrinks geriausias kompozicijas keturiose konkurso kategorijose, o „Palangos orkestras“ dar šiemet šiuos kūrinius visuomenei pristatys koncerte, kuriame taip pat įvyks ir apdovanojimų ceremonija. Šį projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Palangos miesto savivaldybė.

Taip pat organizuosime kalėdinių koncertų ciklą „Kalėdinės muzikos valanda“. Gruodžio 26 dieną tradiciškai koncertuosime Palangos bažnyčioje, tačiau su savo programa, kaip ir kasmet, keliausime ir į aplinkinių miestelių bažnyčias. Na, o koks bus kitas pavasaris – parodys laikas. Jei pandemija ir vėl nesukaustys viso pasaulio, organizuosime tradicinį tarptautinį pučiamųjų muzikos festivalį „Amber Wind“, dalyvausime kituose projektuose. O kur dar kitos vasaros repertuaro atnaujinimas? Taigi, veiklos tikrai nepritrūksime.

Projektą „Aktuali kultūra“ įgyvendina Lietuvos Respublikos kultūros ministerija. Projektas finansuojamas Europos socialinio fondo finansuojamo veiksmų programos 12 prioriteto „Techninė parama, skirta informuoti apie veiksmų programą ir jai vertinti“ ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis. Daugiau informacijos: www.esinvesticijos.lt ir www.lrkm.lt


Užrašas po nuotrauka:
Vasara Palangoje neįsivaizduojama be „Palangos orkestro“ koncertų Birutės parko rotondoje (Deivido Kryževičiaus nuotrauka).
 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Gruodžio 19 d. Šventosios mokyklos bendruomenė rinkosi aktų salėje, kur vyko adventinė popietė ,,Kalėdų paslaptis”. 


Pernai į pirmuosius edukacinius užsiėmimus vaikams paslaptingu pavadinimu „Skambantis miškas“ pakvietęs „Palangos orkestras“ tęsia savo misiją: susipažinti su orkestru iš arčiau žaisminguose teatralizuotuose koncertuose mokiniai galės jau nuo lapkričio 18 d. 


Dar 1964 metais įkurta, sporto sprekes, aprangą ir avalynę gamintanti kompanija Nike, yra užsitikrinusi tvirtas pozicijas tarptautinėje rinkoje. Ji turi daugiau nei 1150 parduotuvių tinklą visame pasaulyje. O kiek dar prekės ženklų bei parduotuvių prekiauja Nike gaminiais, sunku ir suskaičiuoti. Įdomu tai, kad šiandien Nike turi 112 gamyklų, kuriose gaminama avalynė ir 334 aprangą...


Jau daug metų Palangos kultūrinis gyvenimas neįsivaizduojamas be „Palangos orkestro“. Kokia šio pučiamųjų orkestro populiarumo paslaptis, kalbamės su jo vadovu Vygantu Rekašiumi.


Balandis –itin svarbus mėnuo Palangos orkestrui. Prieš 20 metų šio orkestro vadovu tapo Vygantas Rekašius. Nors oficiali Palangos miesto orkestro įkūrimo data yra 1953 metai, tačiau orkestras buvo atkurtas būtent 2000-ųjų balandžio 1 dieną. Muzikantai juokauja, kad ši data atkūrimui pasirinkta todėl, kad, nesėkmės atveju, tai būtų buvę...


Balandžio 1-ąją Palangos orkestras mini orkestro atkūrimo 20-metį. Palangiškiai didžiuojasi kurorto orkestrantų profesiniais pasiekimais bei dėkoja už antrą šimtmetį puoselėjamą pučiamųjų muzikos tradiciją Palangoje ir miesto vardo garsinimą Lietuvoje bei užsienyje.


Praėjusią savaitę Palangos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje vyko Nacionalinė bibliotekų savaitė, kurios metu skaitytojai turėjo galimybę sudalyvauti įvairiuose renginiuose. Vienas iš tokių buvo susitikimas su rašytoja, poete, muziejininke Aldona Ruseckaite, išleidusia populiarumo sulaukusius biografinius romanus apie Maironį, Žemaitę ir Vytautą Mačernį.


Gegužės 22 d. Palangoje įvyko nepakartojamai šiltas ir turiningas renginys. Tai trečiasis ciklo „Palangiškiai – Palangai” koncertas. Palangos dukra pianistė Audronė Juozauskaitė atsivežė „namo” Liudą Mikalauską (bosas) ir sausakimšoje Kurhauzo salėje atliko programą „Karolio Voitylos paslaptis”.


Gera, kai sutinki žmogų, kuriuo pasitiki, šneki – neišsišneki ir nori daryti jam – jai gera. Tai – ne „muziejiniai“ senjoro plepalai. Tokių žmonių dabar, vidurvasaryje, gali daug susitikti.... Palangos paplūdimiuose, pliažuose.


„Sugrįžtantys laike“ – tokiu pavadinimu projektas, skirtas tapytojo Broniaus Uoginto atminimui ir kūrybai, šeštadienį, rugpjūčio 17 d., bus pristatytas Lietuvos kultūros sostinėje Palangoje.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius