„Palangos šilumos tinklų“ direktorė: „Tokia šilta žiema – irgi tikras išbandymas“

Linas JEGELEVIČIUS, 2020-01-31
Peržiūrėta
1957
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Miesto ir visos šalies šilumininkus šis šildymo sezonas verčia raukytis – už lango tvyro labiau pavasarį primenantis oras, šalčių nebuvo, nėra ir kol kas jų neprognozuojama, vadinasi, šilumos vartotojams yra patiekiama mažiau. „Skųstis dėl to nėra prasmės, nes orų neužsakysi, tačiau tikra tiesa – ekonomine prasme, šilumos įmonėms yra geriausios šaltos žiemos,“ – „Palangos tiltui“ sakė Giedrė Juršėnė, miesto šilumos įmonės, UAB „Palangos šilumos tinklai“ direktorė.
–Ką „Palangos šilumos tinklams“ reiškia šilta žiema?
–Atvirai pasakius, nieko labai gera. Tai reiškia, kad nesukaupsime pakankamai einamųjų lėšų, negalėsime kompensuoti mūsų pastovių sąnaudų, kurios buvo paskirstytos didesniam pagamintam ir parduotam šilumos energijos kiekiui, kurį šilumos įmonės – mes taip pat – planavome iš anksto. Viskas paprasta: šią žiemą šilumos pagaminame ir parduodame mažiau, vadinasi, ir uždirbame mažiau.
Žinoma, žiema ir šildymo sezonas dar nesibaigė, tad palaukime ir pažiūrėkime, ką mums visiems žada ateinančios savaitės. Praėjęs šildymo sezono mums buvo gan neblogas. Gerai nors tai, kad šiemet biokuro kaina, lyginant ją su praėjusiais metais, yra sumažėjusi apie 30 procentų.
–Galbūt gyventojams bus įdomu iš jūsų lūpų išgirsti ir kitus konkrečius skaičius, susijusius su šilumos gamyba tokią šiltą žiemą kaip ši...
– Lyginant 2018 m. spalį-gruodį su 2019 metais mes realizavome 846 MWh mažiau. Tai reiškia, kad 5 proc. uždirbom mažiau pajamų.
–Miesto meras savo socialinio tinklo Facebook paskyroje neseniai pasidalijo įrašu, kad 2016 metais, Palangos šilumos ūkį valdant privačiai bendrovei „Litesko", kilovatvalandė šilumos miesto gyventojams sausio mėnesį kainavo 9.05 euro centų. O, anot mero, šiuo metu, kai Palangos šilumos ūkį valdo savivaldybės įmonė „Palangos šilumos tinklai", kilovatvalandė šilumos miesto gyventojams sausio mėnesį kainavo 5.92 euro centų. Ką jums tokie skaičiai kalba?
–Nė kiek neabejoju, kad Palangos miestas, perėmęs šilumos ūkį iš „Litesko“, nuėjo teisingu keliu. Visose savivaldybėse, kuriose šilumos ūkį valdo „Litesko“, šilumos kainos yra didesnės nei kitur.
Jūsų minimi skaičiai akivaizdžiai rodo, kad Palangos miestui pačiam tvarkant savo šilumos ūkį, vadovaujamasi viešos paslaugos gyventojams teikimo kriterijumi, ne vien tik pelno siekimu. Mūsų šilumos tiekimo veiklos marža yra reguliuojama ir negali viršyti nustatyto dydžio.
–Vandentvarkos ūkyje 2020-aisiais nusimato nemaži pokyčiai, net kalbama apie vandens įmonių apjungimą. Kokių pokyčių šiais metais laukiate jūs, šilumininkai?
–Mūsų pokyčiai, jeigu jų ir bus, bus nedideli. Kalbama apie naujos šilumos kainodaros metodikos parengimą – kol kas vyksta tik konsultacijos.
–Kokia yra šilumos tinklų renovavimo ir modernizacijos apčiuopiama nauda kiekvienam miesto gyventojui ir jūsų įmonei?
– Paklojus naujus, gamykloje pramoniniu būdu izoliuotus vamzdynus, padidėjo šilumos tiekimo patikimumas bei kokybė, atnaujinus vamzdynus sumažėja galimų avarinių situacijų tikimybė, be to, modernūs šilumos tiekimo vamzdynai leidžia išlaikyti kokybinius termofikacinio vandens parametrus.
Svarbiausia, kad tokių projektų vykdymas leidžia mums santykinai mažinti šilumos energijos gamybos išlaidas.
Kalbant apie įmonę, renovacijos ir modernizacijos ekonominę naudą mes pajusime gerokai vėliau. Trumpuoju periodu dėl šių investicijų įmonė – savaime suprantama – patiria nuostolių: buvo imama paskola, buvo išleidžiamas termofikatas iš šilumos trasų, ir įvykdyta daugybė kitų techninių dalykų, kurie nemažai mums kainavo.
Kadangi esame miesto įmonė gyventojams teikianti viešąją paslaugą, aš labiau pabrėžčiau naudą, kurią gauna palangiškiai. Kaip minėjau, buvo sutvarkytos šilumos trasos – atnaujintos kai kuriuose miesto ruožuose. Keturvamzdė šilumos tiekimo sistema buvo pakeista į dvivamzdę. Tai garantuoja efektyvesnį saugesnį šilumos tiekimą. Buvo sutvarkyti šilumos punktai daugiabučiuose – gyventojai, vietos namų bendrijos gali pačios reguliuoti šilumos padavimą namui. Tai – svarbiausia.
Įsivaizduokite, koks buvo mūsų darbas, kai trasos buvo senos – teko kiekvieną dieną būti maksimalioje parengtyje, kad būtume galėję laiku reaguoti į trasos gedimus. Jų, laimei, senose šilumos trasose nebuvo itin didelių, kuomet ištisi rajonai galėjo likti be šilumos ir karšto vandens, bet toks pavojus visada buvo.
–Prašau, priminkite palangiškiams svarbiausius miesto šilumos tinklų renovacijos ir modernizacijos momentus pernai...
Džiugu, kad visos šilumos trasos miesto senamiestyje pernai buvo modernizuotos, o karšto vandens tiekimas buvo nutrauktas labai trumpam laikui.
Esu dėkinga gyventojams už parodytą supratingumą.
Kol kas visos naujos šilumos trasos puikiai išlaikė testą – didesnių defektų kol kas nepastebėta.
Palangoje šilumos trasų modernizaciją vykdė genrangovas iš Plungės – UAB „Plungės lagūna“. Esame patenkinti jų darbu – jie iki šiol pagal mūsų sutartį taiso pastebėtus neesminius defektus naujose šilumos trasose.
Šiuo metu yra rengiami miesto šilumos trasų modernizavimo planai kitose, ne centrinėse miesto gatvėse.
Priminsiu, kad „Palangos šilumos tinklai“ eksploatuoja 32 kilometrus šilumos tiekimo trasų. Praėjusį pavasarį, prieš modernizaciją, iš jų buvo rekonstruota tik 20 procentų, o visos kitos yra 40 ar net 50 metų senumo, tad jų pakeitimas buvo būtinas.
Modernizacija apjungė du etapus: šilumos tiekimo tinklo apjungimą ir atnaujinimą. Sujungus centralizuoto šilumos tiekimo sistemas, buvo uždarytos dvi Palangos centre, senamiestyje, esančios katilinės, kuriose veikė šeši 0,05–0,35 MW galios dujiniai vandens šildymo katilai. Katilinių tinklai buvo prijungti prie Palangos rajoninės katilinės tinklo, tam bus paklota nauja 320 metrų ilgio šilumos tiekimo trasa. Tai leido sumažinti dujų suvartojimą šilumos gamyboje ir padidinti biokuro katilų galios išnaudojimą.
Projekto įgyvendinimo metu buvo pramoniniu būdu klojami izoliuoti bekanaliai vamzdžiai su gedimų kontrole, kuri padės tinklų eksploatavimo metu greitai nustatyti defekto vietą.
Mieste pernai buvo nutiesti daugiau kaip 4 kilometrai visiškai naujų šilumos trasų.
Atliekant darbus, teko laikinai atjungti karšto vandens tiekimą – tai neišvengiama, ir gyventojai apie tai buvo informuoti, tačiau nutiesus naujus šilumos tinklus, siekiama 30 metų sumažinti avarijų tikimybę.
Džiaugiuosi, kad nepaisant perkasų mieste, skundų ir pretenzijų dėl jų ir visų šilumos trasų renovacijos sulaukėme nedaug.
Gyventojų informavimas buvo mūsų prioritetas. Subrangovai kalbėjosi su daugiabučių bendrijų pirmininkais, informavo gyventojus apie numatytus darbus ir terminus.
Siekdama užtikrinti patikimą ir kokybišką Palangos vartotojų aprūpinimą šilumos energija, Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija dar 2017 metų pabaigoje suderino UAB „Palangos šilumos tinklai“ investicijas į Palangos šilumos tinklus 2017–2020 metais.
„Plungės lagūna“ darbams vykdyti pasitelkė subrangovus - UAB „Vacerna“ (žemės darbai) ir UAB „Eidvaras“ (vamzdžių montavimas). Darbai Kastyčio gatvėje buvo derinami su gatvės rekonstrukcijos darbus atliekančia bendrove.
Planuojama investicija į miesto šilumos tinklų renovaciją – apie 2 mln. eurų, dalis šios sumos buvo finansuojama ES lėšomis.
Visus darbus rangovas turi pabaigti iki 2020 metų balandžio mėn. Šiuo metu vyksta užbaigimo darbai. Tikiuosi, kad pavyks visus 2020 metais numatytus darbus atlikti laiku.
–Laukiame Marriott viešbučio statybos Palangoje. Ar jūs jam tieksite karštą vandenį ir šilumą?
–Taip. Mes pradėjome šilumos trasų link jūsų minimo objekto statybą, tačiau darbai yra pristabdyti dėl viešbučio projekto korekcijų.

 

Jūsų komentaras:

Adele 2020-02-01 14:08 ([email protected] / IP: 66.102.9.2)
Taip temperatura tokia pati kaip lapkriti,o saskaita uz gruodi didesnes 22€...

Taip pat skaitykite

UAB "Palangos šilumos tinklai" informuoja, kad vykdant šilumos tiekimo tinklų atnaujinimo darbus balandžio15-16 dienomis bus drenuojamos šilumos tiekimo trasos.


Kiekviena žiema – rimtas išbandymas Lietuvos pajūrio krantams. Atšiaurios oro sąlygos kone kiekvieną žiemą padaro didžiulės žalos. 


UAB "Palangos šilumos tinklai" informuoja, kad vykdant šilumos tiekimo tinklų atnaujinimo darbus (gegužės 8-12 dienomis) bus drenuojamos šilumos tiekimo trasos.


Vienas iš šilumos kainą apsprendžiančiųjų faktorių yra biokuro kaina, kurį perkame per BALTPOOL biržą. Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba (VERT) rugsėjo pradžioje savo tinklapy paskelbė, kad per metus biokuro kaina biržoje didėjo 19,8 procento. Ko tikėtis Palangos šilumos vartotojui? Apie tai „Palangos tiltas“ kalbėjosi su UAB „Palangos šilumos tinklai“ direktore Giedre Juršėne.


UAB „Palangos šilumos tinklai“ praneša, kad nuo 2020-05-17 iki 2020-05-21 bus vykdomi šilumos tinklų hidrauliniai bandymai ir remonto darbai Šventojoje.


Skųstis nėra prasmės, nes orų neužsakysi, tačiau tikra tiesa – ekonomine prasme, šilumos įmonėms yra geriausios šaltos žiemos,“ – „Palangos tiltui“ sakė Giedrė Juršėnė, miesto šilumos įmonės, UAB „Palangos šilumos tinklai“ direktorė.


Kai kasi ir randi įdomią šukę, sagą ar medinio šulinio fragmentus, visada įdomu, kam ir kada jie priklausė, tačiau tokie radiniai ne itin džiugina miesto šilumos trasų modernizaciją vykdančią miesto šilumos tiekimo įmonę UAB „Palangos šilumos tinklai.“ Senojoje miesto autobusų stotyje ir kitur kasinėjant rastas archeologinis sluoksnis darbus kai...Jau netrukus bus du mėnesiai, kai prie miesto šilumos įmonės, UAB „Palangos šilumos tinklai“, vairo stovi naujoji direktorė Giedrė Juršėnė. Ji neslepia, kad buvusiam direktoriui netikėtai palikus įmonę, tokios pareigos jai buvusios gan nelauktos, tačiau ji pasiryžusi pateisinti įmonės stebėtojų tarybos pasitikėjimą ir įrodyti, kad ji – kaip ir buvęs...


Įsibėgėjus žiemai ir įsivyravus šaltiems orams pagausėjo darbo Jūrininkų ligoninės Palangos departamente dirbantiems medikams, priglaudžiantiems nuo šalčio besislepiančius nuolatinės gyvenamosios vietos neturinčius žmones. Tuo tarpu kitos tarnybos – ugniagesiai, policija, „Palangos vandenys“ ir „Palangos šiluma“ – teigia, jog ši...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius